Long Range Mykita – Strzepcz 2016

Trening i szkolenie  /   15-07-2016  /   Liczba zdjęć: 25
Long Range Mykita – Strzepcz 2016

Poligon w Strzepczu znany jest już miłośnikom strzelania długodystansowego (choć raczej tym, z nastawieniem ,,taktycznym”). Od kilku bowiem lat organizowane są na nim zawody strzeleckie, na dystansach znacznie przekraczających możliwości większości strzelnic sportowych czy myśliwskich. 25 czerwca 2016 Klub Strzelecki „Kryza” oraz Fundacja Ekspertów Jednostek Antyterrorystycznych AT zaprosiły pasjonatów dalekiego strzelania, na imprezę Long Range Mykita.

Na 24 zarejestrowanych uczestników, 21 wystartowało w dwóch klasach sprzętowych: TACTICAL i OPEN. Do udziału dopuszczono broń w kalibrach od 223 rem do .338 lapua (w tym również karabiny semi-auto – tu  Organizator niejako „ukarał” właścicieli, doliczając 25% do czasu ,,przebiegu”, uzyskanego w każdej konkurencji, w związku ze zbyt małą liczbą zawodników posługujących się bronią semi-auto.

Do utworzenia osobnej klasy sprzętowej semi-auto, zabrakło bowiem 3 zawodników.  Czy słusznie? Nie wiem… w końcu np. posiadacze broni w mocnym i płaskotorowym kalibrze .308 Win  dostawali taką samą ilość punktów i strzelali na takich samych dystansach, jak np. posiadacze broni w kalibrze .223 rem… Wybór broni czy kalibru jest przecież także elementem przyjętej strategii i taktyki zawodnika… Tak jednak zdecydował Organizator.)

Zobacz galerię: Szkolenie strzelców wyborowych z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (JW 5700)

Rejestracja zawodników przebiegła sprawnie i odprawa oraz start zawodów mogły rozpocząć się punktualnie. Początkowo pogoda zapewniała wręcz idealne warunki strzeleckie – temperatura ok. 32 stopnie i słaby wiatr 3-4m/s (a miejscami totalna flauta), nieco uśpił czujność zawodników. Należało jedynie zadbać o regularne uzupełnianie płynów, by nie dopuścić do odwodnienia, o które łatwo podczas upałów i wzmożonym wysiłku fizycznym.

Już pierwszy stage pokazał jednak, że „łatwo” nie będzie ;) 5 position wymagał od zawodnika ostrzelania z postawy leżącej, papierowego celu na dystansie… 20 metrów – wbrew pozorom nie wszystkim to się udało ;) następnie strzał do gongu na dystansie 350 m.

Po czym zawodnik przemieszczał się do stołu, za którym siedząc na krześle oddawał ponownie strzał do papieru, a następnie do tego samego metalowego celu umieszczonego na 350m, kolejny strzał do tego celu musiał być oddany z postawy stojącej z karabinem opartym o skrzynię.

Ponowna zmiana postawy – tym razem na klęczącą (z bronią opartą o drewnianą paletę) oraz kolejny strzał przez otwór z wnętrza skrzyni – wszystkie do metalowego celu na dystansie 350m. Na tą konkurencję przewidziany był maksymalny limit czasu – 300 sekund.

Przeczytaj również: 8. Międzynarodowe Zawody Snajperskie w Czechach

Na stage nr 2 nazwanym przez Organizatora „SNOOKER” zawodnik ostrzeliwał 5 metalowych celów na dystansie 400, 490 i 600m w określonej kolejności, z postawy leżącej, a następnie te same cele z postawy siedzącej/klęczącej (dowolnie) z karabinem ułożonym na rozpiętej linie. Do każdego z celów mógł oddać maksymalnie 3 strzały, a limit czasu również wynosił 300 sekund.

Stage 3 STAIRS – tu do trafienia był cel papierowy w odległości 100m oraz cele metalowe na 490 i 630m. Wszystkie trzy cele należało ostrzelać kolejno z trzech postaw: stojąc, klęcząc i leżąc z wykorzystaniem przygotowanych wcześniej stopni. Do celu papierowego wolno było oddać tylko po jednym strzale, a do celów metalowych maksymalnie po 3 strzały. Limit czasu wynosił 240 sekund.

Stage 4 LR MYKITA wymagał od uczestnika obiegnięcia wyznaczonego drzewka (w odległości ok.30 metrów) następnie zajęcia wyznaczonej pozycji (od tego momentu liczył się czas – limit 90 sekund) i oddania celnego strzału do metalowego celu na dystansie 962 metrów. Zawodnik miał maksymalnie 5 prób strzałów.

Po zakończeniu strzelania przez wszystkich uczestników, przewidziano ok. 1,5 godzinną przerwę. To był czas na regenerację, ewentualny posiłek i dzielenie się wrażeniami na temat przyjętych strategii. Sędziowie wykorzystali ten czas do przygotowania ostatniej, piątej konkurencji.

Obejrzyj zdjęcia: Strzelcy Podhalańscy na 8. Międzynarodowych Zawodach Snajperskich w Czechach

Stage 5 nazwany pieszczotliwie „golfem” pozwalał domyślać się, co czeka zawodników… Cała grupa udała się na środek poligonu i przemieszczała od „dołka” do „dołka”. Na każdym z 5 stanowisk zawodnicy musieli wykazać się umiejętnością strzelania z improwizowanych postaw, na niekonwencjonalnych dystansach – np. 267 czy 630 metrów.

Jedno z przygotowanych zadań, wymuszało ostrzelanie w postawie stojącej blachy w odległości 120 m, a następnie z postawy klęczącej metalowego celu na 290m. Inne (zlokalizowane w lasku otaczającym poligon) wymuszało oddanie strzału stojąc i opierając broń/rękę o pionowe drzewo – ta konkurencja przypominała myśliwskie strzelanie do lisa i rogacza. Celem były metalowe blachy stojące ponad 230m dalej.

W czasie tej konkurencji nastąpiło załamanie pogody i prawdziwy Armagedon… Zerwał się porywisty wiatr o prędkości 25m/s, lunął deszcz, temperatura błyskawicznie spadła z 32 do ledwie 19 stopni… i tak przez ponad 45 minut… Zawody jednak trwały nadal – szacunek dla zawodników i sędziów, którzy nie zaprzestali rywalizacji – tym razem oprócz konkurencji – również z pogodą.

Kolejny ,,dołek” znajdował się przy spalonym wraku wozu bojowego. Tu warunkiem było utrzymanie kontaktu ciała z wrakiem (postawa dowolna) i ostrzelanie blach na dystansie ponad 400 i ponad 630m. Ostatnie zadanie było już proste – leżąc i klęcząc należało oddać skuteczne strzały do metalowych celów na dystansach ponad 200 i 400 m.

Następnie uczestnicy (po wysuszeniu i przebraniu – jeśli ktoś miał w co ;) ) udali się do jednego z budynków poligonu. Tam nastąpiło ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród ufundowanych przez sponsorów: RWS Cetus, Spec Ops i MTS/3Gun Shop. Zawody ukończyło 17 zawodników, a nagrody przyznano pierwszym trzem zawodnikom w obu klasach: TACTICAL i OPEN.  Dodatkowo wśród strzelców rozlosowano prototypową torbę na sprzęt firmy Spec Ops, specjalnie przygotowaną na okazję zawodów.

Poznaj szczegóły: Konsultacje strzeleckie dla instruktorów wyszkolenia strzeleckiego – edycja 2016

Trzeba przyznać, że impreza organizacyjnie przygotowana była wzorowo. Sędziowie wydawali jasne i precyzyjne komunikaty, opisy torów były czytelne i nie pozostawiające wątpliwości, nieustannie zwracano uwagę na przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa oraz pilnowano czasu, a przyjazna atmosfera sprzyjała zdrowej, sportowej rywalizacji.

Po raz pierwszy spotkałem się z tym, by po zakończonych zawodach Organizator poprosił uczestników o wypełnienie ankiety ewaluacyjnej – widać tu chęci do sprostania oczekiwaniom uczestników i wyciąganie wniosków przed kolejnymi edycjami zawodów – brawo! Czy czegoś zabrakło…? Moim zdaniem jedynie kawy i ciepłego posiłku ;)

Long Range Mykita to bardzo ciekawe zawody (nietypowe postawy i dystanse) - zdecydowanie warto umieścić kolejne edycje w swoich strzeleckich kalendarzach.

Polecamy także lekturę artykułów:

Autor relacji: SpaceDog

Średnia ocen:
5.0
Wróć do listy albumów

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Polowanie - w jakim plecaku będzie najwygodniej »
plecak

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


W jakich warunkach noktowizja zawieść nie może  »
noktowizja

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz » 
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz rękawice do misji »
rekawice taktyczny

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmoznienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Przejdź szkolenie wysokościowo - ratownicze »

 Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Jak dopasować ring w butach »
buty taktyczne

 


 

 


05/07/2020

Najnowsze albumy

SHOT Show Range Day 2020
Liczba zdjęć: 16
SHOT Show 2020
Liczba zdjęć: 40
MSPO 2019
Liczba zdjęć: 59
Enforce Tac 2019
Liczba zdjęć: 17
IWA 2019
5.8
IWA 2019
Liczba zdjęć: 30
MSPO 2018 - wspomnień czar
Liczba zdjęć: 27
Tactical Prison Rescue 2018
5.3
Tactical Prison Rescue 2018
Liczba zdjęć: 75
SOF Delta Cup 2018
5.3
SOF Delta Cup 2018
Liczba zdjęć: 24
OMEGA ostatnia opcja! - cz. 1
Liczba zdjęć: 21
OMEGA ostatnia opcja! - cz. 2
5.9
OMEGA ostatnia opcja! - cz. 2
Liczba zdjęć: 21
PARAMEDYK 2017
6.0
PARAMEDYK 2017
Liczba zdjęć: 39
EUROPOLTECH 2017 - część 2
Liczba zdjęć: 40
EUROPOLTECH 2017 - część 1
6.0
EUROPOLTECH 2017 - część 1
Liczba zdjęć: 38
Szkolenie pirotechników
5.0
Szkolenie pirotechników
Liczba zdjęć: 57

Najwyżej oceniane

PARAMEDYK 2017
6.0
PARAMEDYK 2017
Liczba zdjęć: 39
Nowe szaty WR-ki
6.0
Nowe szaty WR-ki
Liczba zdjęć: 12
Army Ranger Wing
6.0
Army Ranger Wing
Liczba zdjęć: 19

Najczęściej komentowane

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej ćwiczą na poligonie

Żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej od 11 stycznia br. szkolą się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Dębie. W szkoleniu poligonowym bierze udział 16 batalion...

Aktualny numer

6/2020
SPECIAL OPS 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Droga cywila do WS
  • - 10 lat GISW
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl