Dziwnów to jedna z wypoczynkowych miejscowości na Zachodnim Wybrzeżu ciesząca się dużą popularnością wśród wczasowiczów spragnionych typowych, nadmorskich atrakcji. Jednak wszyscy zainteresowani wojskowością wiedzą, że to tutaj w latach 1964-1986 mieścił się 1 batalion szturmowy, określany czasem jako najtajniejsza jednostka specjalna PRL, który stał się zaczątkiem dzisiejszej Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.
Festyn jest organizowany przez byłych żołnierzy jednostek specjalnych (głównym organizatorem jest mjr rez. Witold Brzozowski) we współpracy z lokalnymi władzami oraz Stowarzyszeniem na Rzecz Kultury i Edukacji i III Oddziałem Związku Polskich Spadochroniarzy. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Festynu jest Prezes Związku Polskich Spadochroniarzy, były żołnierz 1. batalionu szturmowego gen. dyw. rez. Jan Kempara. Festyn został objęty patronatem przez Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, dowódcę Dowództwa Wojsk Specjalnych gen. bryg. Piotra Patalonga oraz wojewodę i marszałka województwa zachodniopomorskiego. Patronat medialny nad imprezą sprawują: Telewizja Polska S.A. O/Szczecin, Kurier Szczeciński oraz Special Ops.
W programie IV Festynu Komandosa znalazły się m.in.: występy dudziarzy, dioramy grup rekonstrukcyjnych, wystawa sprzętu i uzbrojenia Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, inscenizacje walk z operacji Market-Garden, pokazy filmów zrealizowanych przez zespół Combat Camera, koncerty rockowe i jazzowe, spotkania z weteranami i byłymi żołnierzami jednostek specjalnych, skoki spadochronowe, desant z morza z użyciem łodzi RIB oraz mityng strzelecki dla byłych i obecnych komandosów. Całości dopełniła wystawa uzbrojenia produkowanego przez Polski Holding Obronny (dawniej – Bumar) oraz ekspozycja części zbiorów Muzeum Oręża Polskiego z Kołobrzegu.
Podczas festiwalu odbyły się także dwie debaty panelowe: Patriotyzm podstawą bezpieczeństwa narodowego w XXI wieku oraz Fakty i mity o 1. batalionie szturmowym.