Nie da się bowiem ukryć, że na fali zainteresowania tematem co jakiś czas pojawiają się pozycje słabe, powtarzające ogólnikowe informacje, albo wręcz pisane przez osoby które posiadały wiedzę z przeszłości, ciekawą ale nierzadko zdezaktualizowaną. Poza tym, kolejne omawianie dobrze opisanych już wydarzeń stawało się po prostu nudne a ich wartość czy to jako opracowań naukowych czy pomocy dydaktycznych i szkoleniowych była przez to znikoma.
Na szczęście wydana w tym roku przez grupę Medium, książka "Anatomia Zamachu" autorstwa dr Karoliny Wojtasik, znanej już z łamów Special-Ops i współautorki niektórych wpisów na tym blogu jest czymś znacząco odmiennym od większości wspomnianych powyżej opracowań i trzeba przyznać że takiej książki na polskim rynku brakowało od dawna. Starszym czytelnikom może przywołać wręcz skojarzenia z kultową kiedyś książką prof. Kochańskiego „Brygady Antyterrorystyczne” choć treśc jest oczywiście inna.
Jej pierwszą częścią jest analiza pięciu zamachów do których doszło w ostatnich siedmiu latach, od roku 2012 i ataków samotnego sprawcy na południu Francji aż po zdarzenie z roku 2016, także z Francji – czyli atak w Nicei. Łączy je więc to że dokonywali ich sprawcy w różny sposób inspirowani lub szkoleni przez odłamy Al.-Kaidy lub tzw. Państwo Islamskie. Co ważne, wszystkie zaistniały w Europie Zachodniej lub Stanach Zjednoczonych, zatem w warunkach najbardziej zbliżonych do polskich.
Każdy z tych incydentów opisany jest w sposób niezwykle szczegółowy, przywodzący na myśl dokumentację operacyjną lub akta śledztwa. W każdym przypadku opisane są zarówno same wydarzenia, jak i osoby sprawców, wykorzystywane przez nich uzbrojenie, taktyka i techniki działania oraz reakcje służb policyjnych i ratowniczych, w tym jednostek specjalnych policji. W szczególności drobiazgowe opisy działań ratowników i policjantów są szczególnie godne polecenia - także jako materiał do przemyśleń pod kątem ewentualnej reakcji polskich służb w podobnej sytuacji.
Kolejną częścią książki jest analiza porad i instrukcji dotyczących przygotowywania zamachów, jakie zawarte są w oficjalnych publikacjach organizacji terrorystycznych islamskich fundamentalistów. Jest to wysoce szczegółowa analiza treści, prowadząca do interesujących wniosków odnośnie zawartości tego typu materiałów i możliwych scenariuszy kolejnych zamachów, zarówno z użyciem broni palnej jak i improwizowanych urządzeń wybuchowych.
Jednym słowem, autorka na niespełna dwustu stronach zmieściła duży ładunek informacji, w dodatku podany w bardzo czytelnej formie. Dzięki temu książka ta może być z pewnością wykorzystana nie tylko jako samo źródło informacji ale także być pomocna w szkoleniu policjantów, ratowników, strażaków i wszystkich innych którzy mogą kiedyś mieć do czynienia z zagrożeniem terrorystycznym.