Blogi // Michał Piekarski

 


 

Camp Pozzi

Michał Piekarski  /  21-10-2018

W ciągu ostatnich lat rynek wydawniczy zalała fala tytułów należących do szczególnego gatunku książki militarnej, jakim są wspomnienia żołnierzy wojsk specjalnych. Obfitość i często wtórność tych książek  - zwłaszcza pisanych przez byłych SEALsów, sprawia, że łatwo przegapić książki warte uwagi.

 

Taką książką jest kolejny już tom wspomnień „Navala”, byłego żołnierza Jednostki Wojskowej GROM. Po wcześniejszych książkach opisujących szkolenie w dżungli Belize, selekcję do jednostki i działania w Zatoce Perskiej, „Camp Pozzi” poświęcony jest wojnie w Iraku, w roku 2003. Opisane są w niej zarówno przygotowania do wojny z reżimem Saddama, jak i sam przebieg tego co Amerykanie naiwnie określali wówczas „Głównymi operacjami bojowymi” jak i początek wieloletniej misji stabilizacyjnej, w której przez lata brali udział polscy żołnierze.

Wspomnienia te, napisane luźno, w sposób przypominający stylem gawędę przy ognisku, dają szansę zajrzeć za kulisy zarówno pierwszej operacji jednostki w tej wojnie, czyli szturmu na terminal przeładunkowy ropy naftowej KAAOT, późniejsze walki w Umm Kasr, zdobycie zapory Mukarain. Później autor opisuje dalsze działania w których brali udział żołnierze GROM-u, od wsparcia poszukiwań broni masowego rażenia,  ochronę polskich dyplomatów aż po zwalczanie grup terrorystycznych, przybierające formę nocnych akcji bezpośrednich. Sporo miejsca poświęcone jest też pierwszej zmianie regularnego kontyngentu wojskowego w Iraku i zderzeniu dowódców z rzeczywistością wojenną, odmienną od dotychczasowych doświadczeń i planów. Autor ową przedmisyjną rzeczywistość opisuje zresztą lakonicznie ale dosadnie.  

Te fragmenty książki, na których autor opisuje swoje wrażenia i spostrzeżenia dotyczące kontaktów i spotkań z wysokimi rangą oficerami Wojska Polskiego jak również wojsk amerykańskich, podobnie jak opisy codziennego życia na misji i więzi łączących polskich specjalsów z ich amerykańskimi kolegami, zwłaszcza z SEALsami są najciekawszą jej częścią. Szczególnie mocne są słowa jakimi autor określaj wizyty ważnych polityków i organizowane dla nich defilady, tym mocniejsze że zestawione z opisem spotkania z amerykańskim generałem. Różnic łatwo się domyślić -  choć dla scen przypominających „Paragraf 22 ” warto oczywiście zajrzeć do książki.

Jest to bowiem opowieść żołnierza jakich jest w polskiej literaturze w ogóle niewiele. Nie jest to patetyczna historia pełna wielkich kwantyfikatorów. Nie ma w niej ani napuszonych rozważań o narodowej dumie i misji dziejowej, czy martyrologii  i klęski maskowanej moralną wyższością – a tak niestety w polskiej kulturze przedstawia się wojnę. Mamy po prostu do czynienia z opowieścią dobrze wyszkolonego żołnierza który wprost pisze:

 „Jak jesteś dobrze wyszkolony, do roboty podchodzisz profesjonalnie, działasz w zgranej ekipie i na niezawodnym sprzęcie, masz dowódcę który liczy się z opinią każdego biorącego udział w operacji, cały schemat działania jest dopięty na ostatni guzik, to po prostu robisz swoją robotę bez stresu i strachu. Działasz wierząc w zwycięstwo, które nie jest darem losu a wypadkową wszystkich wyżej wymienionych czynników”.  Są to słowa które do dziś zbyt rzadko padają w Polsce w ogóle, a we wspomnieniach wojennych, w szczególności. Wspomnienia z Iraku czy Afganistanu są bowiem w ogóle wspomnieniami szczególnymi. Pisali je zawodowi żołnierze, którzy zgłosili się do wojska na ochotnika z pełną świadomością konsekwencji i walczyli dysponując stopniowo coraz lepszym sprzętem, będąc coraz lepiej przygotowanymi do wykonywania stawianych przed nimi zadań.

Dla wielu młodszych czytelników będzie to także pouczająca lekcja o przemianach jakie zaszły w Wojsku Polskim od tamtego czasu, pozwalająca spojrzeć z perspektywy na wysiłki jakie były udziałem żołnierzy przez lata intensywnych działań poza granicami państwa i sprawiły że owe przemiany stały się rzeczywistością.

Jednym słowem – książka ta jest szczególnie warta polecenia.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


100% byczej skóry »

  


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft
Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »


sprzet logistyczny

 


5 kluczowych zalet butów taktycznych »
buty wojskowe

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

CBŚP i olsztyński SPKP w akcji przeciwko pseudokibicom

Rezultatem śledztwa prowadzonego przez olsztyńskie CBŚP i Prokuraturę jest kolejne uderzenie w gang powiązany z pseudokibicami jednego z klubów sportowych. Podczas akcji policjanci zatrzymali...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Autor bloga
Michał Piekarski
Inne artykuły tego autora
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl