Blogi // Michał Piekarski

 


 

Bomba we Wrocławiu

Michał Piekarski  /  23-05-2016
Funkcjonariusze SPAP we Wrocławiu poodczas ćwiczeń przed Euro 2012 Fot. Policja

Eksplozja improwizowanego urządzenia wybuchowego, do której doszło 19 maja we Wrocławiu wskutek której ranna została jedna osoba
jest wydarzeniem wciąż enigmatycznym, jednak można pokusić się o ocenę dostępnych informacji.

Jak dotąd, wiadomo, że do eksplozji, która raniła jedną osobę, doszło około godziny 14 na ulicy Kościuszki, w pobliżu jednego z największych węzłów komunikacyjnych Wrocławia, jaki tworzą Dworzec Główny PKP, dworzec autobusowy, oraz znajdujące się w ich pobliżu liczne przystanki komunikacji miejskiej. Jest to więc obszar zatłoczony o każdej porze dnia, duże są także napełnienia przejeżdżających tamtędy autobusów i tramwajów. Wiadomo także że ładunek pozostawił w autobusie linii 145 mężczyzna w wieku dwudziestu pięciu lat o europejskim wyglądzie, szczupły, mierzący sobie ok 180 cm, bez zarostu, w ciemnym ubraniu (bluzie z kapturem i dresie).

Można podejrzewać, że wybór przeciętnego, nie rzucającego się w oczy pozbawionego łatwo dostrzegalnych, charakterystycznych cech, ubioru był zamierzony przez sprawcę.Bardziej zagadkowy jest fakt podłożenia bomby w rzucającej się w oczy żółtej torbie foliowej, a nie np. plecaku. Być może sprawca takowym nie dysponował, lub liczył że pozostawiony przedmiot zostanie zauważony, a być może powody były jeszcze inne. Istotne jest także to, że według dostępnych danych, do konstrukcji urządzenia wybuchowego wykorzystano garnek w którym umieszczono materiał wybuchowy oraz gwoździe i śruby. Sugeruje to pokrewieństwo z urządzeniami których opisy upowszechniają organizacje terrorystyczne takie jak Al-Kaida Półwyspu Arabskiego.

W Internecie bez trudu można znaleźć instrukcje wykonania improwizowanych materiałów wybuchowych. Także grupy terrorystyczne np. Al Kaida Półwyspu Arabskiego (AQAP) czy tzw. Państwo Islamskie (ISIS) zamieszczają w swoich publikacjach informacyjno – propagandowych pisane w języku angielskim instrukcje wykonania różnego rodzaju bomb. Magazyn Inspire będący organem prasowym AQAP, debiutował w sieci okładką, na której wielkie litery krzyczały: „Zrób bombę w kuchni swojej mamy”, na kolejnych stronach podano informację, iż pod tytułem z okładki kryje się „Szczegółowa, lecz krótka, łatwa do zrozumienia instrukcja jak wykonać bombę ze składników, które można znaleźć w kuchni”. Anonimowy autor w kilkustronicowym artykule radzi sporządzić łatwopalny proszek z cukru oraz końcówek od zapałek, który następnie należy umieścić w metalowej rurce (tzw. kolanku), w której należy wywiercić otwór i włożyć ubitą lampkę choinkową, którą trzeba podłączyć do prostego obwodu zasilanego baterią.

Pokazano także, jak zrobić prosty zapalnik czasowy ze zwykłego budzika oraz doradzono użyć gwoździ i metalowych elementów, które wzmocnią efekt działania ładunku rozpryskując się na wszystkie strony, raniąc jeszcze więcej osób. W następnym numerach opublikowano kolejne pomysły na domowej roboty ładunki wybuchowe. Wszystkie instrukcje zamieszczane przez Inspire z jednej strony są bardzo szczegółowe – dokładnie pokazują poszczególne etapy produkcji, zdjęcia dokumentują każdy krok konstruktora, z drugiej proponują rozwiązania, które mogą w decydującej chwili zawieść. W opublikowanym przez ISIS w zeszłym roku „Przewodniku mudżahedina” również zamieszczono rozdział dotyczący produkcji domowych bomb. Jedną z propozycji na wprowadzenie terroru na ziemiach niewiernych jest wykorzystanie szybkowaru wypełnionego prochem strzelniczym oraz metalowymi elementami (można też włożyć do środka dezodoranty w aerozolu), jakkolwiek instrukcja jest bardzo nieprecyzyjna. ISIS we wspomnianej publikacji dostarcza wskazówek wykonania innych typów domowych bomb, ale nie sposób opierać się tylko na tych instrukcjach bo są zbyt ogólnikowe i dużo gorzej opracowane niż materiały AQAP.

Trudno ocenić jakie motywy kierowały sprawcą. Można rozważyć kilka scenariuszy, spośród których pierwszym jest oczywiście wariant nieudanego ataku dokonanego przez osobę sympatyzującą z islamskimi organizacjami fundamentalistycznymi, być może taką, która uległa radykalizacji i zaczęła uczyć się budować urządzenia wybuchowe poprzez Internet. Pasuje tutaj zarówno wybór celu (zatłoczony autobus, przypadkowi ludzie) jak i możliwa zbieżność konstrukcji urządzenia ze wspomnianymi powyżej instrukcjami.

Należy jednak pamiętać, że z tych materiałów mogła skorzystać także osoba o innym profilu ideologicznym, poszukująca jednak w nich wiedzy ściśle technicznej. W tym przypadku, fakt wyboru takiego a nie innego celu – miejsce gdzie mieli zginąć przypadkowi ludzie - może oznaczać, że jest to osoba o skrajnie prawicowych poglądach, swoisty polski Breivik lub  polski David Copeland, choć w tym przypadku większym problemem jest kwestia symboliki danego celu – choć należy pamiętać że w przypadku terrorystów pojmowanie rzeczywistości i symboli jest bardzo eklektyczne i trudno uchwytne.

Nie można także wykluczyć, że sprawca działał z pobudek innych niż polityczne. Mógł to być czyn osoby zaburzonej psychicznie lub sprawca zamierzał lub zamierza zażądać korzyści finansowych, jak „Gumiś” działający w Krakowie dwadzieścia lat temu. Koresponduje z tym informacja podana przez media, że przed kilka godzin przed zdarzeniem pojawiło się żądanie okupu – 30 kilogramów złota w sztabkach. Także w tym miejscu można sądzić że sprawca mógł inspirować się lub posiłkować instrukcjami dostępnymi w sieci, zwłaszcza jeśli nie jest to zawodowy przestępca, ale amator (o czym może sugerować także żądana forma okupu). Nie można także wykluczyć że był to zbieg okoliczności i szantażysta i zamachowiec to dwie niezwiązane ze sobą osoby. 

Można także sądzić, że wybór Wrocławia jako celu także nie jest przypadkiem i można podejrzewać, wnioskując na podstawie innych przypadków, że sprawca mieszka w tym mieście lub jego okolicach. Z pewnością obraz będzie pełniejszy po zatrzymaniu sprawcy. Pozostaje liczyć na to, że dolnośląscy policjanci, którzy już wielokrotnie skutecznie działali w sytuacjach zagrożenia szczególnie niebezpiecznymi przestępstwami, doprowadzą do rychłego zatrzymania sprawcy

To zdarzenie w sposób niewątpliwy potwierdza, że zagrożenie przestępczością – czy to terrorystyczną, czy terrorem kryminalnym nie jest czymś typowym tylko dla stolic. Z całą pewnością potwierdza to konieczność utrzymywania na terenie całego kraju odpowiednio przygotowanych do reagowania na takie zagrożenia sił policyjnych, w tym jednostek antyterrorystycznych i ich komórek minersko - pirotechnicznych.

Niestety, trzeba także wskazać na poważne problemy dotyczące prewencji antyterrorystycznej jakie dały o sobie znać w tym przypadku. Zachowanie kierowcy który manipulował  podejrzanym przedmiotem, wynosząc go z autobusu,  zostało już poddane w mediach słusznej krytyce. Jest to bowiem zachowanie rażąco sprzeczne ze wszelkimi zasadami postępowania w takich sytuacjach. Na krytykę zasługuje także fakt, że kierowca tej manipulacji dokonał na przystanku gdzie przebywały kolejne postronne osoby a co gorsza, według dostępnych informacji, uczynił to zanim przekazał informację o tym zdarzeniu. Należy więc także zadać pytanie o efektywność szkoleń pracowników w tym zakresie zarówno w przedsiębiorstwach obsługujących komunikację we Wrocławiu, jak i w innych miastach Polski, o przedsiębiorstwach z innych branż nie mówiąc. Jest to niepokojące o tyle, ze zagrożenie terrorystyczne jest częścią europejskiej codzienności od lat – potwierdza to niestety smutną tezę, że bezpieczeństwo zaczyna się w umyśle.

 Współautorką tego wpisu jest dr Karolina Wojtasik, socjolog, specjalistka w zakresie oficjalnych mediów islamskich ugrupowań fundamentalistycznychW dniu 24 maja podejrzany został zatrzymanyKomentarze

0

Wybrane dla Ciebie

KURS INSTRUKTOR SPORTU STRZELECKIEGO PZSS »
kurs strzelectwa

100% byczej skóry »

Czy wiesz, jaka jest ulubiona latarka straży granicznej oraz myśliwych? 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Wyprawa po trudnym terenie?  Dobierz sprzęt »
biwak

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

5 kluczowych zalet butów taktycznych »


 


 


Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

IX GROM CHALLENGE – Siła i Honor

W tym roku, druga sobota września wypada 11 września i właśnie w tym dniu zaplanowane jest przeprowadzenie IX edycji zawodów GROM CHALLENGE - Siła i Honor. GROM Challenge to bieg upamiętniający...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Autor bloga
Michał Piekarski
Inne artykuły tego autora
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl