Blogi // Michał Piekarski

 


 

Ile nowego, a ile starego w antyterroryźmie?

Michał Piekarski  /  05-03-2016
Fot. US DoD

Kolejne fale zamachów terrorystycznych wyzwalające kolejne działania państw wymierzone w ich sprawców lub mające zapobiec dalszym zamachom są procesem który może sugerować dużą zmienność w obszarze zwalczania terroryzmu. Widać to zwłaszcza przy kolejnych atakach sympatyków tzw. Państwa Islamskiego

Niewątpliwie fenomen ISIS i gwałtowna ekspansja tej organizacji sprowokowała już szereg komentarzy podkreślających że organizacja ta jest czymś nowym, świeżym, odrębnym od tego, co wcześniej dało się zaobserwować w zjawisku terroryzmu a zatem co nowego musi pojawić się w zakresie przeciwdziałania temu zagrożeniu.

Nie da się zaprzeczyć, że każda z organizacji terrorystycznych jest nowa, nierzadko przyciąga lub tworzą ją nowe pokolenia ludzi, co oznacza że są one nowym wyzwaniem dla służb odpowiedzialnych za zwalczanie tych zagrożeń.

Jednak w szerszej perspektywie, tej uwzględniającej długoterminowe trendy, każda zmiana która może wydawać się nowością, nie jest już tak oczywista i faktycznie „nowa”. Jak zauważył podczas wykładu w PISM prof. English takie czynniki jak kontrolowanie przez organizację terrorystyczną pewnego obszaru terytorium, wykorzystywanie nowoczesnych narzędzi propagandowych czy odwoływanie się do żądzy odwetu w procesie rekrutacji i radykalizacji – nie są nieobecne w historii terroryzmu.

Jest to problem szczególnie widoczny w całym spektrum zwalczania terroryzmu. Zagrożenie terrorystyczne nie ma bowiem charakteru ciągłego ani jednostajnego, jest zmienne w czasie i przestrzeni a tylko nieliczne państwa są nim dotknięte w sposób ciągły przez wiele lat. Ta zmienność jest istotna dlatego, że zmianom ulegają same służby państwowe. Funkcjonariusze i żołnierze przychodzą i odchodzą, priorytety się zmieniają w zależności od sytuacji. Skutkiem tego, raz zebrane doświadczenia, zwłaszcza w okresie szczególnego zagrożenia, zanikają gdy zagrożenie osłabnie, zarazem stare schematy ulegają wzmocnieniu i dominują w sposobie myślenia o nowych zagrożeniach. Następnie, gdy pojawia się nowe zagrożenie, jest ono interpretowane jako coś zupełnie nowego i nierzadko ma miejsce proces „wynajdywania koła na nowo”, gdyż okazuje się że metody lub rozwiązania określonych problemów istniały już w przeszłości, tylko o nich zapomniano.

Polska jako państw posiada relatywnie niewielkie doświadczenia związane z tym zjawiskiem, w znacznej mierze albo zapomniane (albo jak zabójstwo Gabriela Narutowicza – wręcz wypchnięte ze zbiorowej pamięci) albo kontrowersyjne - zbyt kontrowersyjnie by o nich mówić przez pryzmat zjawiska terroryzmu (w myśl zasady dla jednego terrorysta, dla drugiego bojownik o wolność) i poddawać chłodnej analizie.

Główne polskie doświadczenia z terroryzmem z okresu po roku 1989, natomiast wciąż doświadczeniami z potencjalnymi zagrożeniami. Świat pojedenastowrześniowy był dla Polski której kultura strategiczna osadzona była w świecie zagrożeń państwowych, zaskoczeniem. Tematyka terroryzmu i jego zwalczania była znana i traktowana z należytą uwagę jedynie przez nieliczne osoby i struktury, a nagle po 11 września stała się „modna”. Z polskiej perspektywy zatem, wszystko co pojawia się obecnie w zjawisku terroryzmu jest „nowe”, co stwarza groźbę pominięcia doświadczeń wcześniejszych. Oznacza to więc, że w znacznym stopniu koncentrowano się analizując potencjalne zagrożenia, na islamskich organizacjach terrrorystycznych i ich sympatykach. Analizując publikacje dotyczące terroryzmu można także zauważyć, że w zależności od okresu, więcej miejsca poświęcano aktualnie najbardziej spektakularnym formom zamachów bombowych , a często zaniedbując lub schematycznie traktując inne formy ataków.

Owo podejście do terroryzmu, które można nazwać gorliwością neofity, ma istotne konsekwencje dla całego podejścia do problematyki terroryzmu w Polsce, w tym kwestii tzw ustawy antyterrorystycznej oraz zmiennych kolei losów jednostek specjalnych, zwłaszcza policyjnych. Pozostaje mieć nadzieję że spojrzenie na problem zwalczania terroryzmu w Polsce będzie w przyszłości szersze. W szczególności, należy uwzględnić w kolejnych reformach nie tyle wnioski z aktualnie przyciągających uwagę zjawisk, lecz charakterystyczne cechy zjawiska terroryzmu – działalność relatywnie bardzo słabo (w porównaniu ze służbami państwowymi) uzbrojonych, względnie nielicznych grup lub organizacji, ich konserwatyzm techniczny i ograniczone kompetencje w zakresie skomplikowanych środków rażenia, ale także zdolność do dynamicznego działania i ich dążenie do wykorzystania swoich słabości na swoją korzyść.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

KURS INSTRUKTOR SPORTU STRZELECKIEGO PZSS »
kurs strzelectwa

100% byczej skóry »

Czy wiesz, jaka jest ulubiona latarka straży granicznej oraz myśliwych? 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Wyprawa po trudnym terenie?  Dobierz sprzęt »
biwak

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

5 kluczowych zalet butów taktycznych »


 


 


Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Straż Graniczna rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą

Funkcjonariusze z Nadwiślańskiego Oddziału SG rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, trudniącą się przemytem, produkcją i dystrybucją nielegalnych wyrobów tytoniowych. Zlikwidowano nielegalną...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Autor bloga
Michał Piekarski
Inne artykuły tego autora

Przeczytaj także

Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl