Blogi // Michał Piekarski

 


 

Ile nowego, a ile starego w antyterroryźmie?

Michał Piekarski  /  05-03-2016
Fot. US DoD

Kolejne fale zamachów terrorystycznych wyzwalające kolejne działania państw wymierzone w ich sprawców lub mające zapobiec dalszym zamachom są procesem który może sugerować dużą zmienność w obszarze zwalczania terroryzmu. Widać to zwłaszcza przy kolejnych atakach sympatyków tzw. Państwa Islamskiego

Niewątpliwie fenomen ISIS i gwałtowna ekspansja tej organizacji sprowokowała już szereg komentarzy podkreślających że organizacja ta jest czymś nowym, świeżym, odrębnym od tego, co wcześniej dało się zaobserwować w zjawisku terroryzmu a zatem co nowego musi pojawić się w zakresie przeciwdziałania temu zagrożeniu.

Nie da się zaprzeczyć, że każda z organizacji terrorystycznych jest nowa, nierzadko przyciąga lub tworzą ją nowe pokolenia ludzi, co oznacza że są one nowym wyzwaniem dla służb odpowiedzialnych za zwalczanie tych zagrożeń.

Jednak w szerszej perspektywie, tej uwzględniającej długoterminowe trendy, każda zmiana która może wydawać się nowością, nie jest już tak oczywista i faktycznie „nowa”. Jak zauważył podczas wykładu w PISM prof. English takie czynniki jak kontrolowanie przez organizację terrorystyczną pewnego obszaru terytorium, wykorzystywanie nowoczesnych narzędzi propagandowych czy odwoływanie się do żądzy odwetu w procesie rekrutacji i radykalizacji – nie są nieobecne w historii terroryzmu.

Jest to problem szczególnie widoczny w całym spektrum zwalczania terroryzmu. Zagrożenie terrorystyczne nie ma bowiem charakteru ciągłego ani jednostajnego, jest zmienne w czasie i przestrzeni a tylko nieliczne państwa są nim dotknięte w sposób ciągły przez wiele lat. Ta zmienność jest istotna dlatego, że zmianom ulegają same służby państwowe. Funkcjonariusze i żołnierze przychodzą i odchodzą, priorytety się zmieniają w zależności od sytuacji. Skutkiem tego, raz zebrane doświadczenia, zwłaszcza w okresie szczególnego zagrożenia, zanikają gdy zagrożenie osłabnie, zarazem stare schematy ulegają wzmocnieniu i dominują w sposobie myślenia o nowych zagrożeniach. Następnie, gdy pojawia się nowe zagrożenie, jest ono interpretowane jako coś zupełnie nowego i nierzadko ma miejsce proces „wynajdywania koła na nowo”, gdyż okazuje się że metody lub rozwiązania określonych problemów istniały już w przeszłości, tylko o nich zapomniano.

Polska jako państw posiada relatywnie niewielkie doświadczenia związane z tym zjawiskiem, w znacznej mierze albo zapomniane (albo jak zabójstwo Gabriela Narutowicza – wręcz wypchnięte ze zbiorowej pamięci) albo kontrowersyjne - zbyt kontrowersyjnie by o nich mówić przez pryzmat zjawiska terroryzmu (w myśl zasady dla jednego terrorysta, dla drugiego bojownik o wolność) i poddawać chłodnej analizie.

Główne polskie doświadczenia z terroryzmem z okresu po roku 1989, natomiast wciąż doświadczeniami z potencjalnymi zagrożeniami. Świat pojedenastowrześniowy był dla Polski której kultura strategiczna osadzona była w świecie zagrożeń państwowych, zaskoczeniem. Tematyka terroryzmu i jego zwalczania była znana i traktowana z należytą uwagę jedynie przez nieliczne osoby i struktury, a nagle po 11 września stała się „modna”. Z polskiej perspektywy zatem, wszystko co pojawia się obecnie w zjawisku terroryzmu jest „nowe”, co stwarza groźbę pominięcia doświadczeń wcześniejszych. Oznacza to więc, że w znacznym stopniu koncentrowano się analizując potencjalne zagrożenia, na islamskich organizacjach terrrorystycznych i ich sympatykach. Analizując publikacje dotyczące terroryzmu można także zauważyć, że w zależności od okresu, więcej miejsca poświęcano aktualnie najbardziej spektakularnym formom zamachów bombowych , a często zaniedbując lub schematycznie traktując inne formy ataków.

Owo podejście do terroryzmu, które można nazwać gorliwością neofity, ma istotne konsekwencje dla całego podejścia do problematyki terroryzmu w Polsce, w tym kwestii tzw ustawy antyterrorystycznej oraz zmiennych kolei losów jednostek specjalnych, zwłaszcza policyjnych. Pozostaje mieć nadzieję że spojrzenie na problem zwalczania terroryzmu w Polsce będzie w przyszłości szersze. W szczególności, należy uwzględnić w kolejnych reformach nie tyle wnioski z aktualnie przyciągających uwagę zjawisk, lecz charakterystyczne cechy zjawiska terroryzmu – działalność relatywnie bardzo słabo (w porównaniu ze służbami państwowymi) uzbrojonych, względnie nielicznych grup lub organizacji, ich konserwatyzm techniczny i ograniczone kompetencje w zakresie skomplikowanych środków rażenia, ale także zdolność do dynamicznego działania i ich dążenie do wykorzystania swoich słabości na swoją korzyść.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Autor bloga
Michał Piekarski
Inne artykuły tego autora
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl