Blogi // Dariusz Materniak

 


 

Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy ma własną jednostkę specjalną

Dariusz Materniak  /  29-02-2016

9 lutego 2016 roku przysięgę złożyła pierwsza grupa funkcjonariuszy jednostki specjalnej Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy.

Powołanie Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy jest pozytywnie oceniane przez rodzime i zagraniczne ośrodki zajmujące się walką z korupcją. Według ukraińskich ekspertów instytucja ta łączy w sobie możliwości i kompetencje posiadane przez prokuraturę, jednostki specjalne Milicji i SBU, a także (częściowo) prokuraturę wojskową. Organ ten ma specjalizować się w ujawnianiu i przeciwdziałaniu korupcji wśród urzędników niskiego i średniego szczebla.

Posiada zarówno personel śledczy jak i analityczny (docelowo ok. 200 osób), jak również własny pododdział specjalny do celów wykonywania zatrzymań osób podejrzanych o przestępstwa korupcyjne liczący aktualnie 20 funkcjonariuszy, którzy złożyli przysięgę w obecności prezydenta Ukrainy i rozpoczęli służbę 9 lutego 2016 roku.

Uzbrojenie i wyposażenie personelu jednostki specjalnej NABU nie odbiega od pododdziałów specjalnych pozostających w podporządkowaniu MSW Ukrainy. Składają się na nie przede wszystkim karabiny automatyczne AK różnych wersji (7,62 x 39mm) oraz pistolety Makarowa o kalibrze 9 mm (9x18mm) i Stieczkina (9x18mm). Komentarze po uroczystości zaprzysiężenia wywołał transporter BTR-3E, uzbrojony m.in. w automatyczną armatę o kalibrze 30 mm i wyrzutnie kierowanych pocisków przeciwpancernych – jak na razie nie ma jednak informacji, by miał stać się on standardowym wyposażeniem jednostki specjalnej do walki z korupcją.

Prawdopodobnie funkcjonariusze jednostki specjalnej Biura, wobec niewielkiej liczebności, będą realizować działania przy wsparciu jednostek specjalnych Policji, Gwardii Narodowej i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Na podstawie: nabu.gov.ua

Fot. nabu.gov.ua

MD

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


 Kamizelka taktyczna, czy ma ograniczenia » 

kamizelka taktyczna

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zmieści Crafter »

plecak taktyczny

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Kolejne Pioruny dla Wojska Polskiego

W czwartek 23 czerwca 2022 roku w Warszawie wicepremier i minister obrony narodowej zatwierdził umowę, w ramach której do wojska polskiego trafią kolejne zestawy przeciwlotniczych zestawów...

Aktualny numer

2/2022
SPECIAL OPS 2/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat Wojsk Specjalnych
  • - Wydział V Antyterrorystyczny ABW - poznawajmy wroga i czuwajmy
Autor bloga
Dariusz Materniak
Dariusz Materniak
Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizacja bezpieczeństwo i studia strategiczne). Dziennikarz, redaktor naczelny Portalu Polsko-Ukraińskiego polukr.net . Zainteresowania: polityka zagraniczna i wewnętrzna Ukrainy, zmiany i rozwój sektora bezpieczeństwa na Ukrainie. 
Inne artykuły tego autora
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl