Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Koniec pewnej epoki

Michał Piekarski | 2014-12-05
Fot. US Army

Fot. US Army

Wczoraj oficjalnie zakończony został jeden z najważniejszych okresów w najnowszej historii Wojska Polskiego, jakim był udział w misji sił ISAF.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Nie jest to wprawdzie definitywny koniec udziału polskich żołnierzy w operacji w Afganistanie, jednak kończy to okres zaangażowania w działania bojowe, gdyż zadania niewielkiego kontyngentu będącego polskim wkładem do operacji Resolute Support mają, według oficjalnych zapowiedzi, mieć charakter wyłącznie doradczo – szkoleniowy.

Truizmem jest stwierdzenie, że Wojsko Polskie przez ten okres uległo radykalnym zmianom – choć nie zawsze te zmiany były bezpośrednią konsekwencją doświadczeń afgańskich. Faktem jest jednak, że kontekst międzynarodowy, w tym związany z udziałem Polski w tej operacji w znacznym stopniu wytyczył szlak owych zmian, jak również charakteru zaangażowania Polski w Afganistanie.

Trzeba bowiem pamiętać, że po podjęciu politycznej decyzji o dołączeniu do sił koalicji antyterrorystycznej utworzonej przez Stany Zjednoczone po zamachach z 11 września 2001 roku, w przeciwieństwie do Iraku i innych obszarów (w tym Zatoki Perskiej, gdzie skierowano ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”), polskie zaangażowanie w Afganistanie miało bardzo ograniczony, wręcz symboliczny charakter.

Do roku 2007 polski kontyngent był bowiem , pod względem liczby żołnierzy – odpowiednikiem wzmocnionej kompanii i wykonywał zadania inżynieryjne i logistyczne w bazie Bagram. Zmiana jaka nastąpiła w roku 2007 wynikała z dwóch powodów. Jednym był ogólny wzrost zaangażowania sił zbrojnych państw zachodnich w Afganistanie, w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony, odbudowywujących swój potencjał wojskowy i wpływy polityczne, talibów.

Drugim były kwestie polityki zagranicznej Polski. Trzeba bowiem pamiętać że połowa pierwszej dekady XXI wieku to okres, w którym Stany Zjednoczone intensywnie pracowały nad systemem obrony przeciwrakietowej. Część tego systemu miała zostać umieszczona w Polsce, co dla ówczesnych władz Polski było obiektem szczególnych zabiegów, gdyż oznaczało stałą obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce.

Był to czynnik widoczny nie tylko w przypadku Polski. Dla państw Europy Środkowej, które weszły do NATO, zaangażowanie w operacje sojusznicze było i jest swoistą polisą ubezpieczeniową. Każdy sojusz działa bowiem na zasadzie wzajemnego zaufania i wzajemności – mówiąc wprost, za zaangażowaniem m.in. Polski, Litwy, Estonii w operacja wojskowe w odległych regionach świata kryje się założenie, że w razie potrzeby (w domyśle – zagrożenia ze Wschodu) inni członkowie NATO udzielą tym państwom pomocy.

Skala polskiego zaangażowania w Afganistanie, w szczytowym okresie (lata 2010 – 2011) to kontyngent w sile ponad dwóch i pół tysiąca żołnierzy oraz pracowników cywilnych wojska. Była to grupa bojowa o potencjale porównywalnym z brygadą zmotoryzowaną, dysponująca własnym elementem lotniczym, artylerią ciężką, silnym komponentem wojsk specjalnych oraz niezbędnymi w działaniach stabilizacyjnych i przeciwpartyzanckich komórkami doradczo – szkoleniowymi oraz współpracy cywilno – wojskowej. W składzie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie pełnili służbę żołnierze wszystkich Rodzajów Sił Zbrojnych, z Marynarką Wojenną włącznie.

Zarówno fakt utrzymywania w Afganistanie tak dużych sił, ponoszone straty oraz koszty tej operacji nakazują oczywiście postawić pytanie o polityczne i militarne efekty. Niewątpliwie, podobnie jak udział w działaniach w Iraku, zdobyte doświadczenia bojowe były bardzo istotne i można sądzić, że przynajmniej w zakresie indywidualnego wyszkolenia, wyposażenia oraz uzbrojenia – zwłaszcza żołnierzy piechoty – z doświadczeń „afgańskich” czerpać się będzie jeszcze długo.

Za wręcz bezcenne należy uznać także te doświadczenia, które zostały zebrane w związku z rozbudową Wojsk Specjalnych do rangi Rodzaju Sił Zbrojnych i całym spektrum zadań wykonywanych przez jednostki specjalne podczas operacji afgańskiej. Bez przesady, można uznać że była to zupełnie nowa jakość w Wojsku Polskim, bardzo pozytywnie oceniana przez sojuszników i należy mieć nadzieję, że mimo niedawnych, burzliwych reform systemu dowodzenia Siłami Zbrojnymi te doświadczenia i osiągnięcia nie zostaną zaprzepaszczone.

Za kolejny ważny i pozytywny – choć zarazem smutny, gdyż związany ze stratami – aspekt misji należy także uznać daleko idącą zmianę w zakresie sytuacji weteranów misji zagranicznych, zwłaszcza tych którzy zostali ranni lub poszkodowani (w tym dotknięci syndromem stresu pourazowego). . Był to problem wcześniej nie zauważany, a trzeba pamiętać, że tego rodzaju konsekwencje będą odczuwalne przez całe dekady.

Nie sposób także zapisać na poczet zysków politycznych faktu samego, aktywnego udziału w najważniejszej dla NATO w ostatnich latach, operacji oraz wzmocnienia relacji wojskowych ze Stanami Zjednoczonymi. Choć wzmocnienie zachodniej obecności wojskowej w Polsce może być przez wielu uważane za symboliczne, to jednak trzeba mieć na uwadze złożony charakter kryzysu ukraińskiego, gdzie polityczne i propagandowe symbole są ważniejsze niż twarda siła.

To jednak implikuje pytania o adekwatność rozmiaru polskiego zaangażowania w Afganistanie. Wysyłając tam tak duże zgrupowanie, wręcz swoistą zmniejszoną wersję Sił Zbrojnych – czy można było politycznie uzyskać więcej? Czy może wystarczyło zaangażowanie o sektorowym charakterze – na przykład ograniczone tylko do sił specjalnych albo wojsk inżynieryjnych? Takich pytań można postawić wiele, zwłaszcza wobec faktu, że amerykańskie zaangażowanie, na które tak liczono niemal dekadę temu – a więc baza dla dziesięciu pocisków systemu obrony przeciwrakietowej – nie powstanie w planowanej formie. Ponadto strategiczna uwaga Stanów Zjednoczonych przesuwa się coraz bardziej w kierunku Pacyfiku, a amerykańska obecność w Europie pozostaje tylko jednym z elementów globalnej gry mocarstw.

Nie ulega wątpliwości, że wobec zmian sytuacji w Europie Wschodniej i reform polskiej polityki obronnej, w przyszłości zaangażowanie Polski w operacje zagraniczne zmaleje ilościowo. Jednak nie można prognozować aby udział polskich żołnierzy w operacjach stabilizacyjnych, antyterrorystycznych, pokojowych czy humanitarnych zakończył się definitywnie.

To czego z pewnością można sobie życzyć w kontekście nowych misji i całości doświadczenia polskiego Afganistanu to niewątpliwie wnikliwa analiza doświadczeń, na różnych szczeblach oraz dyskusja o polityce zagranicznej i obronnej jako takiej. Trzeba pamiętać bowiem, że przez ostatnie kilkanaście lat w sprawie polskiego udziału w tej operacji panowała niemal wzorowa jednomyślność wśród elit politycznych i spory o polskie zaangażowanie rozgorzały już po fakcie.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Instytut Nowych Technologii Sp. z o.o. Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z...

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z modułem zasilającym i transmitującym obraz w czasie rzeczywistym do zdalnej lokalizacji. Ten polski produkt to przełom w działaniach poszukiwawczych, operacyjno-śledczych oraz ratowniczych. Jego unikalna konstrukcja umożliwia użytkownikom pełną swobodę ruchów, jednocześnie zapewniając dostęp do zaawansowanej...

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.