Blogi // Jakub Grodzki

 


 

Panaceum niemieckich spadochroniarzy cz. 3

Jakub Grodzki  /  03-12-2013
Wczesna wersja FG-42 Fot. http://artarmsantik.com

FG-42 (Fallschirmjägergewehr 42) – uniwersalna broń łącząca w sobie cechy karabinu oraz pistoletu maszynowego, o gabarytach umożliwiających skok na spadochronie bez potrzeby zrzutu indywidualnego wyposażenia strzeleckiego w oddzielnych zasobnikach. Właśnie ta konstrukcja miała być rozwiązaniem problemów niemieckich oddziałów powietrznodesantowych, które stały się widoczne wraz z operacją Merkury w 1941 roku.

Testy polowe przyniosły kolejne modele, które sukcesywnie pozbawiono wcześniej wykrytych usterek i wad. Kolejno testowano więc: Prototyp LC-6 – wersja wykonana całkowicie z metalu, z komorą zamkową tłoczoną z blachy. W przypadku tego prototypu powstały dwie odmiany. Jedna zgodna ze specyfikacją spadochroniarzy strzelająca amunicją 7,92 x 57 i z inicjatywy konstruktora słusznie przewidującego tendencję rozwojową indywidualnej broni strzeleckiej wersja dostosowana do amunicji 7,92 x 33. Ta ostatnia została jednak już na starcie odrzucona przez zamawiającego. Podczas testów okazało się, że broń strzelająca standardową amunicją 7,92 x 57 ma zbyt silny odrzut, każdemu strzałowi towarzyszył wysoki poziom hałasu oraz płomień wylotowy zdradzający pozycję strzelca. Dodatkowo, jak się okazało podczas testów, i co było do przewidzenia łącząc w jednym kawałku tak lekką broń z tak silną amunicją, ogień ciągły był wysoce niecelny. Kolejne strzały skutecznie uniemożliwiały utrzymanie broni na celu.

Powyższe doświadczenia poskutkowały zmianami, które zaprezentowano w kolejnej wersji prototypu -  LC-6/II. Zmieniono w nim przyrządy celownicze, mocowanie dwójnogu (1), które wcześniej było nazbyt niestabilne, przeróbek doczekała się również sama kolba broni, która wykonana z blaszanej wytłoczki nie wytrzymywała w pierwszej wersji miotania granatów. Dlatego w II wersji element ten wzbogacono przetłoczeniami mającymi wzmocnić i usztywnić konstrukcję. Zmiany doczekało się również łożę broni, które w drugiej wersji wykonano z tworzywa sztucznego. W materiałach źródłowych, opisujących ewolucję konstrukcji można spotkać również wzmianki o tym, że w LC-6/II zarówno łoże, jak i chwyt pistoletowy oraz kolba zostały wykonane z tworzywa, co było podyktowane nie tylko dążeniem do wzmocnienia konstrukcji, ale i do uniknięcia przykrych doświadczeń kontaktu metalowych elementów broni ze skórą żołnierza w warunkach zimy frontu wschodniego. Trudno jest jednoznacznie sprecyzować, jakie zmiany faktycznie zaszły w tym zakresie, i które elementy wykonane z tworzywa. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że LC-6/II nadal miał kolbę metalową, jednak  tym razem już z przetłoczeniami. Obok powyższych zmian, model wyposażono w całkowicie nowy tłumik/hamulec wylotowy, który zredukował nie tylko poziom hałasu, ale i płomień wylotowy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. Żołnierz Fallschirmjäger z LC-6/III, wersja która trafiła jako pierwsza do produkcji seryjnej sygnowana oznaczeniem FG-42.
Żródło: http://www.warrelics.eu

Dalsze testy doprowadziły do opracowania modelu 3 – LC-6/III, w którym wydłużono między innymi kolbę, co miało przełożenie na zwiększenie rozmiarów sprężyny powrotnej, a tym samym zredukowało odrzut i poprawiło celność. Zastosowano również cięższy zamek przy jednoczesnym wydłużeniu jego drogi. Dzięki temu  doszło do zmniejszenia szybkostrzelności z 900 strz./min. do 600 strz./min. Model III wyposażono również w osłony zabezpieczające gniazdo magazynku oraz okno wylotowe łusek przed zanieczyszczeniami. Wprowadzono również występ kierujący opuszczające broń łuski ku przodowi – z dala od twarzy strzelca. Dokonane zmiany, obok rozwiązania wcześniej wykrytych problemów spowodowały również wzrost masy broni, jednak pozwoliły na stworzenie w pełni funkcjonującej konstrukcji, co nastąpiło wraz z końcem 1942 roku. W przeciągu 1943 roku wyprodukowano ok. 50 szt. Modelu LC-6/III określanego już mianem FG-42, które w większości trafiły na front w celu przetestowania. Z dostępnych archiwalnych zdjęć – m.in. z akcji uwolnienia Benito Mussoliniego przez oddział Otto Skorzennego – widać, że w tym momencie rozwoju konstrukcji FG-42, na froncie wykorzystywana była wersja z kolbą metalową (już ze wzmacniającymi przetłoczeniami) oraz mocno pochylonym chwytem pistoletowym.

Fot. Jedna z pierwszych „bojowych” akcji FG-42. Falschirmjäger uczestniczący w akcji oswobodzenia Benito Mussoliniego 12 września 1943 r. – Gran Sasso. Żaden ze spadochroniarzy wyposażonych w FG-42 nie miał jednak możliwości oddania strzału z nowej konstrukcji. Wszystkich ubiegł Otto Skorzenny i jego SS-mani.
Źródło: http://www.warrelics.eu

Pisząc o specyficznym chwycie, warto wspomnieć o sporach toczących się wśród znawców broni w zakresie sensu wyposażania broni w chwyt pochylony pod tak ostrym kątem, jak to miało miejsce w pierwszych egzemplarzach FG-42. Dość mocno rozpropagowane jest twierdzenie, że właśnie taki chwyt miał służyć możliwości strzelania jeszcze podczas opadania na spadochronie. Pomysł ten jednak zgodnie z tym stanowiskiem został zarzucony po tym jak spadochroniarze już po pierwszych strzałach wpadali w niekontrolowany ruch wirowy. Część materiałów źródłowych i opracowań odnośnie FG-42 odrzuca jednak całkowicie taką możliwość, wskazując, że stosowana w okresie II wojny światowej niemiecka technika lądowania – na czworaka – całkowicie wykluczała możliwość strzelania. Trudno jest więc jednoznacznie przyjąć którąkolwiek z teorii, zwłaszcza, że doświadczenia II wojny światowej pokazują, że Niemcy z uporem godnym lepszej sprawy potrafili wdrażać nawet najbardziej fantastyczne projekty w życie bez oglądania się na stopień ich nieosiągalności lub abstrakcyjności.

1) Przeniesiono go z części środkowej lufy gdzie pierwotnie znajdował się mniej więcej na wysokości otworu odprowadzającego część gazów prochowych na rzecz mocowania dwójnogu u nasady tłumika.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


100% byczej skóry »

  


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft
Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »


sprzet logistyczny

 


5 kluczowych zalet butów taktycznych »
buty wojskowe

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

CBŚP i olsztyński SPKP w akcji przeciwko pseudokibicom

Rezultatem śledztwa prowadzonego przez olsztyńskie CBŚP i Prokuraturę jest kolejne uderzenie w gang powiązany z pseudokibicami jednego z klubów sportowych. Podczas akcji policjanci zatrzymali...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Autor bloga
Jakub Grodzki
Inne artykuły tego autora
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl