Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Pearl Harbor, ZSRR i Pacyfik

Michał Piekarski | 2012-12-08
Fot. US Navy

Fot. US Navy

Atak z 11 września 2001 roku jest niekiedy opisywany jako „Pearl Harbor” wojny z terroryzmem. Zarówno szokujący efekt zaskoczenia jak i zakres amerykańskiego zaangażowania w globalny konflikt były podobne.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Początek grudnia to także rocznica innego wydarzenia. 8 października 1991 roku podpisano Układ Białowieski, dokument stwierdzający że Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich jako podmiot prawa międzynarodowego i byt polityczny, przestał istnieć. Te wydarzenia łączy więcej niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Druga Wojna Światowa była bowiem konfliktem rozstrzygniętym już w 1941 roku, gdy Niemcom nie udało się pokonać ZSRR (nie jest wykluczone że to się nie mogło udać w ogóle, acz jest to temat na odrębny wpis) a do wojny wkroczyły Stany Zjednoczone. Oznaczało to, że do wojny , po jednej stronie przystąpiły dwa państwa, o potężnym potencjalne przemysłowym, z racji geografii, chronionym przed atakami lotniczymi.

Te państwa, dzięki zdolności do masowej produkcji broni i innych dóbr (choćby pojazdów – takich jak Jeepy, ciężarówki General Motors i Studebakera czy transportowe samoloty C-47), doprowadziły do pokonania państw Osi nie tyle dzięki strategii czy przewadze taktycznej, co siłą masowości.

Talenty strategiczne, operacyjne, taktyczne, wyszkolenie żołnierzy, praca służb wywiadowczych – nota bene także umasowione – odgrywały tu rolę uzupełniającą. Nawet gdyby Niemcy, Japończycy i Włosi mieli monopol na talenty dowódcze, nie pomogłoby im to wiele. Znamienna jest anegdota cytowana przez Zygmunta Flisowskiego w „Burzy na Pacyfiku” - japoński żołnierz, pytano o to kto najlepiej walczy w dżungli odpowiada, że Amerykanie – bo ją dosłownie wycinają. T-34 mógłby być dużo gorszym czołgiem, przy skali produkcji idącej w dziesiątki tysięcy egzemplarzy, wystarczyłyby jakiekolwiek czołgi z działem odpowiedniego kalibru.

Także okres powojenny był zdominowany przez rywalizację państw, czy raczej bloków państw, których potencjał przemysłowy nie wyrażał się tylko w budowie okrętów, statków, produkcji karabinów, czołgów i dział. Przemysł atomowy, elektroniczny, lotniczy i kosmiczny stawały się kluczowe w globalnej rozgrywce. Zarazem postęp i stałe doskonalenie systemów uzbrojenia wymagały zastąpienia ilości jakością.

Zbudowana między innymi na fundamentach programów kosmicznych i nuklearnych, gospodarka oparta na wiedzy, a więc innowacyjności, zdolności do dzielenia się wiedzą i jej przetwarzania stała się kluczem do rozstrzygnięcia Zimnej Wojny. Blok Wschodni, mimo prób, nie zdołał stworzyć gospodarki innej niż oparta na tradycyjnym przemyśle. Związek Radziecki miał problem nawet z efektywnością swojego rolnictwa. Dążenie zaś do dorównania zaawansowaniem technicznym uzbrojenia Zachodowi w latach osiemdziesiątych, stało się jednym z gwoździ do trumny tego supermocarstwa.

Wyłaniający się od ponad dwóch dekad nowy układ sił na świecie nie jest tak łatwy do określenia. Obok Europy i Ameryki Północnej, na upadku komunizmu w największym stopniu skorzystały państwa Azji, zwłaszcza Chiny. Następująca od lat wyraźna reorientacja amerykańskiej polityki bezpieczeństwa w kierunku Azji, najpierw południowo – zachodniej, teraz wschodniej, nakazuje wobec tego postawić pytanie, czy należy się spodziewać kolejnej odsłony Pearl Harbor, znów na Pacyfiku?

Paradoksalnie, tym razem odpowiedź może być negatywna. Japonia dążyła do wojny, gdyż jej przemysł potrzebował surowców, stąd ekspansja na sąsiednie obszary, zakończona udziałem w wojnie światowej. Chińska gospodarka, wciąż bliższa jest kapitalizmowi dziewiętnastowiecznemu, zarówno pod względem charakterystyki produkcji, jak i relacji społecznych. Owszem, chińskie zakłady, dostarczają spory asortyment sprzętu elektronicznego – ale z reguły są podwykonawcami dla innych podmiotów. Podobnie sytuacja wygląda w każdym innym sektorze – domeną Chin jest pracochłonna produkcja, za projekty i innowacje odpowiedzialne są inne ośrodki. Jednocześnie, gospodarka uzależniona jest od zagranicznych rynków zbytu.

Chińskie siły zbrojne są odzwierciedleniem tego stanu rzeczy. Ich uzbrojenie to mieszanina licencyjnych i bezlicencyjnych kopii, kompilacji, wyrobów zakupionych za granicą. Nie jest jasna efektywność systemu dowodzenia, zwłaszcza problem oddolnej inicjatywy i samodzielności dowódców. Jak uczy historia, nadmierne poddanie wojska politycznej kontroli – typowe dla państw niedemokratycznych, negatywnie wpływa na skuteczność działania sił zbrojnych.

Nie może tego rozwiązać na dłuższą metę nawet najbardziej intensywne szpiegostwo, kopiowanie i kompilowanie obcych rozwiązań. Kończy się to bowiem uwiądem rodzimych rozwiązań i nadmiernymi nakładami na odtwarzanie cudzych wynalazków.

Bezpośrednia rywalizacja z USA jest przedsięwzięciem kosztownym, zwłaszcza że wojna morska i powietrzna (a także w przestrzeni kosmicznej i cyberprzestrzeni) jest dużo droższa niż wojna na lądzie, a odcięta od zewnętrznych, zachodnich rynków (co nastąpiło by w razie konfrontacji) gospodarka załamałaby się. Z powodów ekonomicznych, społecznych i politycznych, rynków zachodnich nie mogą zastąpić ani rynek wewnętrzny, ani rynki azjatyckie, afrykańskie czy południowoamerykańskie.

Nie oznacza to, że rywalizacja nie będzie miała miejsca. Rywalizacja o strefy wpływów, zwłaszcza kontrolę lub dostęp do strategicznych akwenów ma i będzie miała miejsce. Azja jest kontynentem niezwykle złożonym, w którym obok mocarstw regionalnych i stabilnych silnych państw, lokują się państwa słabe, upadające, rozrywane wewnętrznymi konfliktami, o specyficznym przypadku jakim jest Korea Północna nie wspominając.

Nie można więc wykluczyć, że w nadchodzących dekadach, w basenie Pacyfiku i Azji użyta zostanie siła militarna, choć zapewne nie w formie wielkiej, międzypaństwowej wojny jak kiedyś. Demonstracje siły, wspomaganie sojuszników (państwowych i nie państwowych) poprzez szkolenia i dostawy broni, precyzyjne użycie siły w sposób bezpośredni, będą być może wręcz normą w niektórych zapalnych punktach. Zarazem, siła ta będzie miała kształt operacji przede wszystkim morskich, lotniczych, z dużym udziałem sił i służb specjalnych wszystkich stron przyszłych konfliktów.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.