Blogi // Michał Piekarski

 


 

Pearl Harbor, ZSRR i Pacyfik

Michał Piekarski  /  08-12-2012
Fot. US Navy

Atak z 11 września 2001 roku jest niekiedy opisywany jako „Pearl Harbor” wojny z terroryzmem. Zarówno szokujący efekt zaskoczenia jak i zakres amerykańskiego zaangażowania w globalny konflikt były podobne.

Początek grudnia to także rocznica innego wydarzenia. 8 października 1991 roku podpisano Układ Białowieski, dokument stwierdzający że Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich jako podmiot prawa międzynarodowego i byt polityczny, przestał istnieć. Te wydarzenia łączy więcej niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Druga Wojna Światowa była bowiem konfliktem rozstrzygniętym już w 1941 roku, gdy Niemcom nie udało się pokonać ZSRR (nie jest wykluczone że to się nie mogło udać w ogóle, acz jest to temat na odrębny wpis) a do wojny wkroczyły Stany Zjednoczone. Oznaczało to, że do wojny , po jednej stronie przystąpiły dwa państwa, o potężnym potencjalne przemysłowym, z racji geografii, chronionym przed atakami lotniczymi.

Te państwa, dzięki zdolności do masowej produkcji broni i innych dóbr (choćby pojazdów – takich jak Jeepy, ciężarówki General Motors i Studebakera czy transportowe samoloty C-47), doprowadziły do pokonania państw Osi nie tyle dzięki strategii czy przewadze taktycznej, co siłą masowości.

Talenty strategiczne, operacyjne, taktyczne, wyszkolenie żołnierzy, praca służb wywiadowczych – nota bene także umasowione – odgrywały tu rolę uzupełniającą. Nawet gdyby Niemcy, Japończycy i Włosi mieli monopol na talenty dowódcze, nie pomogłoby im to wiele. Znamienna jest anegdota cytowana przez Zygmunta Flisowskiego w „Burzy na Pacyfiku” - japoński żołnierz, pytano o to kto najlepiej walczy w dżungli odpowiada, że Amerykanie – bo ją dosłownie wycinają. T-34 mógłby być dużo gorszym czołgiem, przy skali produkcji idącej w dziesiątki tysięcy egzemplarzy, wystarczyłyby jakiekolwiek czołgi z działem odpowiedniego kalibru.

Kompania słoni
Kompania słoni
Autor: Vicky Corke
Wydawca: Grupa MEDIUM
rok wydania: 2016
wydanie pierwsze
SPRAWDŹ CENĘ »
KUP w Księgarni Militarnej »

Także okres powojenny był zdominowany przez rywalizację państw, czy raczej bloków państw, których potencjał przemysłowy nie wyrażał się tylko w budowie okrętów, statków, produkcji karabinów, czołgów i dział. Przemysł atomowy, elektroniczny, lotniczy i kosmiczny stawały się kluczowe w globalnej rozgrywce. Zarazem postęp i stałe doskonalenie systemów uzbrojenia wymagały zastąpienia ilości jakością.

Zbudowana między innymi na fundamentach programów kosmicznych i nuklearnych, gospodarka oparta na wiedzy, a więc innowacyjności, zdolności do dzielenia się wiedzą i jej przetwarzania stała się kluczem do rozstrzygnięcia Zimnej Wojny. Blok Wschodni, mimo prób, nie zdołał stworzyć gospodarki innej niż oparta na tradycyjnym przemyśle. Związek Radziecki miał problem nawet z efektywnością swojego rolnictwa. Dążenie zaś do dorównania zaawansowaniem technicznym uzbrojenia Zachodowi w latach osiemdziesiątych, stało się jednym z gwoździ do trumny tego supermocarstwa.

Wyłaniający się od ponad dwóch dekad nowy układ sił na świecie nie jest tak łatwy do określenia. Obok Europy i Ameryki Północnej, na upadku komunizmu w największym stopniu skorzystały państwa Azji, zwłaszcza Chiny. Następująca od lat wyraźna reorientacja amerykańskiej polityki bezpieczeństwa w kierunku Azji, najpierw południowo – zachodniej, teraz wschodniej, nakazuje wobec tego postawić pytanie, czy należy się spodziewać kolejnej odsłony Pearl Harbor, znów na Pacyfiku?

Paradoksalnie, tym razem odpowiedź może być negatywna. Japonia dążyła do wojny, gdyż jej przemysł potrzebował surowców, stąd ekspansja na sąsiednie obszary, zakończona udziałem w wojnie światowej. Chińska gospodarka, wciąż bliższa jest kapitalizmowi dziewiętnastowiecznemu, zarówno pod względem charakterystyki produkcji, jak i relacji społecznych. Owszem, chińskie zakłady, dostarczają spory asortyment sprzętu elektronicznego – ale z reguły są podwykonawcami dla innych podmiotów. Podobnie sytuacja wygląda w każdym innym sektorze – domeną Chin jest pracochłonna produkcja, za projekty i innowacje odpowiedzialne są inne ośrodki. Jednocześnie, gospodarka uzależniona jest od zagranicznych rynków zbytu.

Chińskie siły zbrojne są odzwierciedleniem tego stanu rzeczy. Ich uzbrojenie to mieszanina licencyjnych i bezlicencyjnych kopii, kompilacji, wyrobów zakupionych za granicą. Nie jest jasna efektywność systemu dowodzenia, zwłaszcza problem oddolnej inicjatywy i samodzielności dowódców. Jak uczy historia, nadmierne poddanie wojska politycznej kontroli – typowe dla państw niedemokratycznych, negatywnie wpływa na skuteczność działania sił zbrojnych.

Nie może tego rozwiązać na dłuższą metę nawet najbardziej intensywne szpiegostwo, kopiowanie i kompilowanie obcych rozwiązań. Kończy się to bowiem uwiądem rodzimych rozwiązań i nadmiernymi nakładami na odtwarzanie cudzych wynalazków.

Bezpośrednia rywalizacja z USA jest przedsięwzięciem kosztownym, zwłaszcza że wojna morska i powietrzna (a także w przestrzeni kosmicznej i cyberprzestrzeni) jest dużo droższa niż wojna na lądzie, a odcięta od zewnętrznych, zachodnich rynków (co nastąpiło by w razie konfrontacji) gospodarka załamałaby się. Z powodów ekonomicznych, społecznych i politycznych, rynków zachodnich nie mogą zastąpić ani rynek wewnętrzny, ani rynki azjatyckie, afrykańskie czy południowoamerykańskie.

Nie oznacza to, że rywalizacja nie będzie miała miejsca. Rywalizacja o strefy wpływów, zwłaszcza kontrolę lub dostęp do strategicznych akwenów ma i będzie miała miejsce. Azja jest kontynentem niezwykle złożonym, w którym obok mocarstw regionalnych i stabilnych silnych państw, lokują się państwa słabe, upadające, rozrywane wewnętrznymi konfliktami, o specyficznym przypadku jakim jest Korea Północna nie wspominając.

Nie można więc wykluczyć, że w nadchodzących dekadach, w basenie Pacyfiku i Azji użyta zostanie siła militarna, choć zapewne nie w formie wielkiej, międzypaństwowej wojny jak kiedyś. Demonstracje siły, wspomaganie sojuszników (państwowych i nie państwowych) poprzez szkolenia i dostawy broni, precyzyjne użycie siły w sposób bezpośredni, będą być może wręcz normą w niektórych zapalnych punktach. Zarazem, siła ta będzie miała kształt operacji przede wszystkim morskich, lotniczych, z dużym udziałem sił i służb specjalnych wszystkich stron przyszłych konfliktów.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostosuj mundur patrolowy do terenu »

Nowe kamizelki taktyczne poznaj ich zastosowanie »

linia taktyczna
kamizelka taktyczna

 


Jak postępować, gdy niebezpieczeństwo czai się na oceanie »
buty taktyczne

 


100% byczej skóry »

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Czeka Cię wyprawa po Tajdze? Czy wiesz, jakie ubranie wybrać »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »

Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »


 


Niezbędnik żołnierza - co powinno się w nim znaleźć »
ubranie taktyczne

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja

 


Nie czekaj aż ktoś będzie lepszy zapisz się na trenig strzelecki »
kursy strzeleń

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

CBŚP i CPKP "BOA" zatrzymało podejrzanych o handel narkotykami

Ustalenie 29 podejrzanych czy przejęcie sprzętu do produkcji mefedronu, to efekt akcji przeprowadzonej przez CBŚP, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Z zebranych informacji wynika, że...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Autor bloga
Michał Piekarski
Inne artykuły tego autora
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl