31 października br. na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Narodowej (http://www.mon.gov.pl/pl/artykul/13613) ukazał się tekst pt. „Awans dla bohatera”, zawierający nieprawdziwy zapis, tj. „Jan Piwnik „Ponury” tytułowany przez społeczeństwo majorem, w rzeczywistości posiada stopień wojskowy porucznika, który został mu nadany w dniu 20 marca 1941 r.” Na szczęści po interwencjach autora biografii Ponurego, tekst został zmieniony.
Mimo to, podobnie jak Wojciech Königsberg i poniekąd zgodnie z jego sugestią, chciałem poruszyć na blogu ten wątek.
Königsberg, który dogłębnie poznał życie Piwnika, zaskoczony tą informacją napisał do Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON, dołączając kopię zaświadczenia weryfikacyjnego Jana Piwnika z 20.02.1964 r. z Londynu, w którym zweryfikowany został jako major i potwierdzone jest, że rozkazem Dowódcy Armii Krajowej nr 512/BP z dnia 2.10.1944 r. został pośmiertnie odznaczony (po raz drugi) Orderem Wojennym Virtuti Militari klasy V.
Jaką odpowiedź otrzymał? Informujemy, że na podstawie analizy zebranych dokumentów, Pan Jan Piwnik „Ponury” okrzyknięty przez społeczeństwo majorem, w rzeczywistości posiadał stopień wojskowy porucznika.
Zastanawiające, że urzędnicy Ministerstwa Obrony Narodowej, nie znają takich faktów… Chociaż może i nie muszą znać, ale po otrzymaniu takiego zapytania, od historyka, z załączonymi dokumentami powinni zweryfikować posiadane przez siebie informacje i zwyczajnie przyznać, że ktoś popełnił błąd, to przecież normalne, że popełnia się błędy, a nie brnąć w to dalej i powoływać się na „analizę dokumentów”, nie podając jednak ich źródeł oraz nie wskazując o jakie dokumenty chodzi. Trudno, stało się. Może dzięki temu o Ponurym będzie jeszcze głośniej? Co więcej, Königsberg podaje kolejne dokumenty, w których w stopniu majora wymieniony jest Piwnik. Są to:
- dokument sporządzony przez komisję obradującą w 1964 r. w Londynie pod przewodnictwem gen. dyw. Tadeusza Komorowskiego, w składzie: gen. bryg. Tadeusz Pełczyński, płk dypl. Karol Ziemski, płk dypl. Kazimierz Iranek-Osmecki oraz ppłk inż. Przemysław Kraczkiewicz. Komisja ta weryfikowała odznaczenia nadane przez Dowódcę AK zasłużonym żołnierzom podziemia, które nie były ogłoszone w oficjalnych rozkazach
- pierwsza
inauguracyjna lista odznaczonych Krzyżem Armii Krajowej – Londyn,
15.08.1967 r.
- Zarządzenie Prezydenta RP na uchodźstwie Kazimierza Sabbata o nadaniu na wniosek gen. bryg. Klemensa Rudnickiego majorowi Janowi Piwnikowi „Ponuremu” Orderu Wojennego Virtuti Militari klasy IV – Londyn, 16.05.1988 r.
Potwierdzenie zweryfikowania Piwnika w stopniu majora Königsberg uzyskał także podczas rozmowy telefonicznej z przedstawicielem Studium Polski Podziemnej w Londynie.
Przy okazji tej małej afery, inny historyk związany ze Środowiskiem Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej PONURY-NURT, na blogu http://ponury-nurt.blogspot.com wyjaśnia, że nie było regułą, że cichociemni byli awansowani o jeden stopień lub do stopnia oficerskiego z chwilą skoku do kraju. Wg niego nie potwierdzają tego żadne dokumenty Oddziału VI Sztabu NW w Londynie, ani inne archiwalia. Podaje przykład ppor. cc Waldemara Szwieca "Robota", który nie został awansowany po skoku na porucznika i zginął w stopniu, który otrzymał w 1941 r.
Ps. Dla zainteresowanych Ponurym.
26.10.2012 r. został opublikowany album fotograficzno-dokumentalny autorstwa Marka Jedynaka, Wojciecha Königsberga oraz Szczepana Mroza. Publikacja pt. Major Jan Piwnik „Ponury” (1912-1944). W 100. rocznicę urodzin liczy 158 stron w twardej oprawie, wypełnionych rozbudowanym biogramem Piwnika, unikatowymi zdjęciami z różnych okresów jego życia, fotokopiami dokumentów archiwalnych oraz współczesnymi fotografiami miejsc związanych z legendą majora „Ponurego”. W dużej części są to materiały niepublikowane.
W albumie znalazł się również tekst pt. Pozostawił legendę
i dobrą pamięć autorstwa Mieczysława Sokołowskiego – siostrzeńca Jana
Piwnika, który opisuje sylwetkę „Ponurego” w rodzinnej pamięci. Dla
zainteresowanych tematem zapewne nie lada gratką będzie zdjęcie cygarniczki, w
której przekazano Piwnikowi wyciąg z rozkazu odznaczeniowego za rozbicie
więzienia w Pińsku, czy ryngraf patriotyczny, który otrzymał od kolegów z
warszawskiej konspiracji przed odejściem na Kielecczyznę.
Publikacja została wydana przez Stowarzyszenie Pamięci
Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”-„Nurt” przy
wsparciu finansowym Samorządu Województwa Świętokrzyskiego w ramach otwartego
konkursu ofert na realizację zadań publicznych z zakresu kultury w 2012 r.
Osoby zainteresowane kupnem albumu prosimy o kontakt z autorami, pisząc na adres e-mail.
Jego cena to 50,00 zł + 5,00 zł kosztów przesyłki (istnieje możliwość odbioru
bezpośrednio).
Jako współautor niniejszego dzieła cieszę się po dwakroć, bowiem
niezamierzenie ukazało się ono dokładnie w rok po publikacji książki mojego
autorstwa pt. Droga "Ponurego". Rys biograficzny majora Jana
Piwnika.
Źródło: http://ponury-nurt.blogspot.com