Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Amerykańska reelekcja

Michał Piekarski | 2012-11-07
Fot. USAF

Fot. USAF

Wybór urzędującego prezydenta USA, Baracka Obamy na drugą kadencję ma swój bezpośredni związek z operacjami specjalnymi i bezpieczeństwem.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Nie można w tym miejscu nie przywołać porównań z politycznymi konsekwencjami operacji „Neptune Spear” oraz „Eagle Claw”. Ta druga, podjęta w roku 1980 zakończyła się katastrofą – a to było jednym z powodów dla których ówczesny prezydent, Jimmy Carter przegrał wybory. Sukces zeszłorocznej operacji w Pakistanie stanowił poważny argument w kampanii wyborczej Obamy.

Po roku 1945 tylko kilku prezydentów nie zostało wybranych na drugą kadencję. Kennedy został zabity przed końcem pierwszej, niepopularny Johnson nie przystąpił do wyborów, Ford i Carter trafiki na czasy poważnego kryzysu gospodarczego, Bush senior mimo wręcz oszałamiających sukcesów zagranicznych również został pogrążony przez gospodarkę. Także w przypadku Obamy kampania wyborcza została zdominowana przez problemy związane z obecnym kryzysem gospodarczym.

Pod względem bezpieczeństwa, te cztery minione lata są dla Stanów Zjednoczonych udane. Zabito Osamę ben Ladena i zabito wielu ludzi z jego otoczenia. Al-Kaida jest bardzo słaba, być może najsłabsza od piętnastu lat. Pozostaje jedynie kilka twardych kręgów – jak w Jemenie, Iraku, Somalii i Nigerii. Działania „samotnych wilków” choć trudne do przewidzenia i przeciwdziałania, to jednak nie wyrządzają takich strat jak uderzenia sprzed lat. Służby specjalne zdołały ponadto zapobiec wielu takim atakom. Siły amerykańskie zostały wycofane z Iraku. Większość sił amerykańskich i koalicyjnych do 2014 roku opuści Afganistan.

Wyzwania kolejnych czterech lat są także określone. Uwaga amerykańskiej polityki bezpieczeństwa przesuwa się w coraz większym stopniu na Pacyfik. Tamtejsze, zróżnicowane problemy i zagrożenia – od spraw chińskich, poprzez Półwysep Koreański po zagrożenia nieregularne i asymetryczne w Azji Południowo – Wschodniej – będą jednym z priorytetów. Na tej liście będą także sprawy Indii, Pakistanu i Iranu. Jasne jest także, że nie ustanie walka z terroryzmem islamskich fundamentalistów i ciągłej uwagi będą wymagać państwa Bliskiego Wschodu, w tym Syria, Libia, Egipt a także Afryka.

Wbrew lamentom niektórych prawicowych polityków i publicystów, trudno spodziewać się aby polityka amerykańska była niekorzystna dla Europy. Europa, mimo kryzysu finansowego, w porównaniu z innymi kontynentami jest oazą spokoju, a ewentualne konflikty zbrojne jej nie zagrażają bezpośrednio. Te zagrożenia, które są tu obecne – jak terroryzm – Europa jest w stanie zwalczać sama.

Administracja Obamy w ciągu ostatnich czterech lat dokonała w dziedzinie bezpieczeństwa wyborów, które jak pokazuje bieg wydarzeń – okazały się właściwe. Siły używano zdecydowanie, akceptując znaczne polityczne ryzyko (jak w maju 2011 roku i podczas operacji ratowania zakładników w Somalii), ale zarazem w sposób ograniczony. Operacja w Libii została przeprowadzona głównie siłami europejskimi, Stany Zjednoczone zapewniały jedynie część sił i wsparcie. Operacje w Pakistanie i Afryce były i są prowadzone przez wywiad, samoloty bezzałogowe i czasem siły specjalne.

Bardzo prawdopodobne jest, że kolejne cztery lata będą okresem kontynuacji tego sposobu używania siły. Do walki z terrorystami, siatkami przestępczymi, „państwami zbójeckimi” będą używane wojska specjalne (także w sposób niebezpośredni, poprzez wsparcie szkoleniowe i doradcze). W razie potrzeby, operacje kinetyczne (a także niekinetyczne) będą wspierać marynarka wojenna i lotnictwo, a w dalszej kolejności siły lądowe. Mimo konieczności ograniczania wydatków, wojska specjalne nie stracą, a ich rola może jeszcze wzrosnąć.

Problemem, który najtrudniej ocenić, i którego konsekwencje najtrudniej przewidzieć nie jest obecnie bezpieczeństwo międzynarodowe, ale wewnętrzne Stanów Zjednoczonych. Przebieg kampanii i wyniki wyborów potwierdzają niezwykle silną polaryzację polityczną. Podziały ideologiczne i kulturowe pomiędzy liberalnymi a konserwatywnymi stanami, które kiedyś mogły dawać podstawę do politycznych żartów lub książek z gatunku political fiction, stają się coraz bardziej realnym problemem. Symbolizujący radykalizację prawicy ruch Tea Party, odniósł spore sukcesy, i gdyby wybory wygrał Mitt Romney, członek tego nurtu zostałby wiceprezydentem. Znamienny jest fakt, że jeden z najwybitniejszych polityków republikańskich, senator Richard Lugar przegrał tegoroczne prawybory partyjne (przed wyborami parlamentarnymi, które także odbyły się 6 listopada) z kandydatem Tea Party.

Nie można wykluczyć, że wewnętrzne konflikty na tle politycznym, gospodarczym, kulturowym ulegną dalszemu zaostrzeniu. W latach dziewięćdziesiątych najbardziej widocznym problemem był spór o interpretację konstytucyjnych zapisów dotyczących posiadania broni, co zrodziło ruch „milicji obywatelskich” i zamachy terrorystyczne (w tym najbardziej tragiczny, w Oklahoma City). Dziś tą role przejęły spory o zakres ingerencji państwa w gospodarkę, opiekę zdrowotną, imigrację i miejsce religii w życiu społeczeństwa. Nie można wykluczyć, że zarówno po prawej jak i lewej stronie sceny politycznej wyrosną nowe, radykalne ruchy społeczne, które mogą zaowocować przemocą polityczną, także w formie terroryzmu.

Czytaj też: Halloween bezpieczeństwa >

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Instytut Nowych Technologii Sp. z o.o. Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z...

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z modułem zasilającym i transmitującym obraz w czasie rzeczywistym do zdalnej lokalizacji. Ten polski produkt to przełom w działaniach poszukiwawczych, operacyjno-śledczych oraz ratowniczych. Jego unikalna konstrukcja umożliwia użytkownikom pełną swobodę ruchów, jednocześnie zapewniając dostęp do zaawansowanej...

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.