Blogi // Jakub Grodzki

 


 

Fallschirmjäger ruszają na zachód... cd.

Jakub Grodzki  /  04-09-2012
Fallschirmjäger - załadunek do transportowca Ju 52/3m Fot. http://ioh.pl/artykuly/pokaz/fallschirmjager-historia-niemieckich-wojsk-spadochronowych,4/

Kampania norweska zakończyła okres "dziwnej wojny" w Europie. Działania w Skandynawii dały przedsmak tego, co potrafi nowa i nowoczesna armia niemiecka oraz jak niekonwencjonalnie niemieccy dowódcy potrafią wykorzystać między innymi oddziały powietrzno-desantowe. Jednak działania w Danii i Norwegii były dopiero początkiem coraz śmielszych operacji z udziałem oddziałów Fallschirmjäger. Jeszcze przed ostatecznym rozstrzygnięciem zmagań w Norwegii, Niemcy rozpoczęli wcielać w życie Fall Gelb - atak na zachód.

Z większym sukcesem zakończyły się działania 3. batalionu 1. pułku 7. DL dowodzonego przez hauptmana Schulca, którym przypadło zajęcie lotniska Walhaven oraz mostu usytuowanego na południe od Rotterdamu. W przypadku lotniska obrona holenderska szybko otrząsnęła się z zaskoczenia i otworzyła ogień do oddziałów które już wylądowały.

PRZECZYTAJ >>
Porwanie na Krecie
Porwanie na Krecie. Prawdziwa historia uprowadzenia niemieckiego generała
Rick Stroud
Wydawca: Grupa Medium
Książka wydana po raz pierwszy w 2014 r.
Copyright © 2014 by Rick Stroud
Copyright © for the Polish edition by Grupa MEDIUM 2016
ISBN: 978-83-64094-44-6
oprawa: miękka
SPRAWDŹ CENĘ >>

Odezwała się również obrona przeciwlotnicza stwarzając tym samym duże zagrożenie dla podchodzących do lądowania samolotów. Hauptman Schulz podzielił swoje siły wysyłając 10. kompanie leutnanta Beckera do zniszczenia artylerii p-lot. na północnym krańcu lotniska, 9. do zniszczenia bunkra na południowym krańcu lotniska. 11. kompanii przydzielił zadanie zdobycia wyspy na Mozzie, gdzie usytuowane były stanowiska artylerii p-lot, sam natomiast z plutonem karabinów maszynowych zajął budynek dowództwa lotniska. Po krótkiej, zaciętej walce zameldował oficerowi dowodzącemu transportem 22. DP "Lufltlande" o opanowaniu obiektu.

Niespełna 10 minut później pierwsze transportowe Junkersy rozpoczęły podejście do lądowania. W tym samym momencie nad lotniskiem pojawiły się holenderskie myśliwce, wiążące w walce niemiecką eskortę oraz odezwały się działa p-lot. Kilka transportowców zestrzelono, jednak większość dotarła bez przeszkód do ziemi. Żołnierze z 22. DP wraz z 10. kompanią leutnanta Beckera zdobyli w końcu ostatnie stanowiska holenderskiej obrony opanowując tym samym ostatecznie lotnisko Waalhaven.

Zobacz także: Fallschirmjäger ruszają na zachód

Sukcesem zakończyły się również działania 2. batalionu 1. pułku strzelców spadochronowych (Fallschirmjäger), dowodzonego przez hauptmana Pragera. Odziały wylądowały bez przeszkód na przedpolu mostu Moerdijk i w krótkim czasie 5. kompania opanowała broniący dostępu do przeprawy bunkier i znajdujące się w nim stanowiska karabinów maszynowych. Następnie oddziały ruszyły na drugą stronę mostu zapobiegając tym samym jego wysadzeniu. Fiaskiem zakończyła się natomiast próba zdobycia mostu kolejowego, który oddziały holenderskie zaalarmowane walką zdołały wysadzić. Most w Moerdijk, szczególnie ważny ze względu na usytuowanie na drodze do Rotterdamu próbowali następnie 11 maja odbić lub wysadzić Holendrzy. Oddziały hauptmana Pragera znalazły się w ciężkiej sytuacji i dopiero odsiecz 1. kompanii skierowanej tam przez hauptmana Schulza umożliwiła powstrzymanie kontrataku i utrzymanie przeprawy. W tym starciu dwukrotnie ranny został hauptman Schulz, co wyłączyło go z dalszych walk w Holandii.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Ciężkie walki stoczono również przy kolejnym moście - Dodrecht. 3. kompania z 1. pułku strzelców spadochronowych (Fallschirmjäger) pod dowództwem leutnanta von Brandisa dostała się pod ciężki i skuteczny ogień ciężkiej broni maszynowej holenderskich obrońców. W trakcie natarcia poległ leutnant von Brandisa a jego zdziesiątkowany oddział wycofał się. Sytuację uratował dopiero 1. batalion spadochroniarzy obersta Brauera, który wylądował niedaleko mostu jako odwód. W krótkim starciu oddziały obersta Brauera opanowały most drogowy, jednak podobnie jak w przypadku Moerdijk nie zdołały zapobiec zniszczeniu mostu kolejowego. 12 maja, szpica 9. DP dotarła do rejonu lądowania Moerdijk, a następnego dnia do Dodrecht kierując się natychmiast na Rotterdam, który skapitulował po bombardowaniu Luftwaffe 14 maja.

Zobacz także: Fallschirmjäger - wkraczają do walki

Trwające cztery dni walki okazały się dużym sukcesem pod względem operacyjnym. Wehrmacht zyskał czas i możliwość do wyprowadzenia uderzenia na główny cel Planu Fall Gelb - Francję. Równocześnie działania wojskowe pokazały, jak wiele elementów działań wojsk powietrzno-desantowych jest niezależnych od wstępnego planowania i jak nieprzewidywalny potrafi być rozwój wydarzeń. Mimo tej nauki, Niemcy w kolejnych kampaniach popełniali te same błędy, prowadząc tym samym do dużych strat w szeregach spadochroniarzy. Drugą ciekawą kwestią w zakresie kampanii w krajach Beneluksu, jest fakt posiadania przez aliantów wiedzy w zakresie niemieckich planów ataku. 7 stycznia (Bogusław Wołoszański w książce "Straceńcy" podaje datę 10 stycznia)1940 r. niemiecki samolot łącznikowy Messerschmit Bf 108 Tajfun z powodu błędu nawigacyjnego wylądował w pobliżu belgijskiej wioski Vucht, 12 km od granicy niemieckiej. Lecący nim major Helmut Reinberger udawał się na naradę do Kolonii, gdzie mieściło się dowództwo 2 floty powietrznej. Przewoził rozkazy dla lotnictwa dotyczące realizacji planu Fall Gelb.

Zobacz także: FALLSCHIRMJÄGER

Tuż po wylądowaniu major próbował bezskutecznie spalić dokumenty. Ponownie podjął taką próbę w sztabie 13. Dywizji Piechoty, której żołnierze pojmali go wraz z pilotem. Wprawdzie z dokumentów pozostało niewiele, jednak zainteresowanie władz niemieckich więźniem oraz przeprowadzone z nim rozmowy dały Belgom dość wyraźny obraz sytuacji. Zdali sobie również sprawę, że nie jest to prowokacja. Jednak pomimo takiej wiedzy dyplomaci i politycy nie podjęli żadnych konkretnych działań. Jedynie sztab generalny doprowadził do rozmów z przedstawicielami francuskiej armii i ustalił możliwości i kierunki wprowadzenia oddziałów francuskich do Belgii w przypadku niemieckiej napaści. Wraz z zakończeniem walk lądowych na zachodzie, zainteresowanie niemieckiej generalicji zgodnie z wytycznymi Hitlera skierowane zostało na Bałkany. O działaniach prowadzonych przez oddziały Fallschirmjäger traktować będzie kolejny wpis. Zapraszam do lektury.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »

ochrona telefonu

latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »

buty taktyczne

ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


W jakich warunkach noktowizja zawieść nie może  »
noktowizja

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz » 
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz rękawice do misji »
rekawice taktyczny

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmoznienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Przejdź szkolenie wysokościowo - ratownicze »

 Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


 

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Jest już nowy numer SPECIAL OPS

W najnowszym numerze SPECIAL OPS możecie przeczytać m.in. o historii, organizacji i działalności Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Warszawie oraz wywiad z płk Michałem...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Autor bloga
Jakub Grodzki
Inne artykuły tego autora
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl