Blogi // Marek Sajdak

 


 

Azja Centralna - co dalej?

Marek Sajdak  /  16-10-2011  /  17
Fot. MoD

W tej odsłonie bloga chciałbym spojrzeć w przyszłość i zastanowić się nad możliwymi scenariuszami rozwoju sytuacji międzynarodowe w regionie Azji Centralnej i Bliskiego Wschodu w następnych kilku latach. Mam nadzieję, że będzie to dobra okazja by czytelnicy Special Opsa podzielili się z nami swoimi przemyśleniami.

Administracja amerykańska coraz wyraźniej kreśli plany wycofywania swoich wojsk a Afganistanu. Z jednej strony związane jest to z eliminacją Bin Ladena, która dla wielu obywateli jest tożsama z osiągnięciem celu misji Afgańskiej, z drugiej, istotnym czynnikiem jest zbliżająca się kampania prezydencka w USA. Jeśli przed dniem głosowania, Barak Obama potwierdziłby odpowiednimi aktami prawnymi wycofanie wojsk USA z Afganistanu do 2014 roku stałby się jednocześnie symbolem skuteczności w walce z terroryzmem jak i człowiekiem, który zabrał „amerykańskich chłopców” z powrotem do domu. Oba dokonania miałyby istotny wpływ na jego notowania.

Fakt są jednak taki, iż wielce wątpliwe jest, że amerykanie kiedykolwiek wycofają się z Afganistanu na dobre. Wystarczy spojrzeć na mapę by zrozumieć, że Amerykańskie bazy na terenie tego kraju będą wpisane w jego geografie na długie lata. Z jednej strony Iran, który dzięki ostatniej wpadce ze spiskiem na życie Ambasadora Arabii Saudyjskiej w USA, dostał kolejny minus na liście złych uczynków, z drugiej niestabilny Pakistan, który nie jest w stanie kontrolować całego swojego terytorium mając pokaźny arsenał nuklearny. Pakistan, który od 2001 roku stał się partnerem USA w walce z terroryzmem, bynajmniej nie z wyboru ale z konieczności, parterem którego służby wywiadowcze nie tylko nie robiły zbyt wiele by pomóc w schwytaniu członów Al Kaidy czy talibów a w wielu przypadkach otwarcie ich chroniły i wspierały.

Jeśli chodzi o Iran to obecna sytuacja wygląda tak, że USA posiada rozbudowane instalacje militarne w dwóch sąsiadujących krajach, zarówno na zachód jak i wschód. Trudno byłoby mi uwierzyć, że amerykańska administracja byłaby skłonna zrezygnować z takiej pozycji.

Z Pakistanem sytuacja wydaje się bardziej skomplikowana. Jest wątpliwe by nawet po zakończeniu działań zbrojnych na dużą skalę w Afganistanie, amerykanie mogli zerwać niekorzystną więź jaka ich łączy z Islamabadem, kiedy to właśnie na terenie tego kraju znajdują się obecnie najgroźniejsze elementy zarówno Al Kaidy jak i kluczowe postacie ruchu Talibów. Jest tak samo wątpliwe, ze Islamabad zrobi cokolwiek by rozbić grupy działające z terenu Terytoriów Plemiennych Administrowanych Federalnie. Pompowanie kasy w kieszenie Islamabadu nie skończy się niestety wraz z wycofaniem się NATO i głównych sił Amerykańskich z Afganistanu. Tak naprawdę na obecnej sytuacji w tym regionie najbardziej korzystają Chiny. Amerykanie pielęgnując chory układ z Pakistanem, nie mogą otwarcie wspierać Indii, które stanowią jedną alternatywę dla mocarstwowej pozycji państwa środka w regionie. Ewentualne zerwanie więzi z Pakistanem i zbliżenie się do Indii, z pewnością spowodowało by wzrost niezadowolenia społecznego w tym pierwszym mogący nawet doprowadzić do uzyskania władzy przez elementy radykalne.

Pytaniem nad, którym należy się również zastanowić jest kształt dalszych działań po rozpoczęciu wycofywania formacji liniowych. Zgodzę się tutaj z CR, który pisał w artykule Afganistan 2011 COIN a działania specjalne w Special Opsie nr 3 (10), że istotną rolę w dalszych działaniach na terenie tego kraju będą odgrywały oddziały sił specjalnych działające jako liderzy a zarazem support dla sił Afgańskich. Oznacza to, że minimalnymi siłami jakie pozostaną w Afganistanie po oficjalnym wycofaniu się wojsk NATO oraz USA, będą oddziały specjalne wraz z jednostkami wsparcia, siły lotnicze mogące wykonywać precyzyjne uderzenia na kryjówki terrorystów i talibów oraz kontyngent sił lądowych w sile umożliwiającej mu stawienie oporu w przypadku zakrojonej na dużą skalę ofensywy talibów. W sumie siły te mogłyby być liczebnie zbliżone do tych aktualnie pozostających w Iraku - około 40 000 żołnierzy.

Podsumowując, w najbliższych latach czy administracja Waszyngtońska tego chcę czy nie, trudne „partnerstwo” z Pakistanem będzie trwało. Oznacza to, że w regionie Azji Centralnej nie należy się spodziewać jakiś znaczących przetasowań. Cokolwiek powiedzą kandydaci na prezydenta USA podczas przyszłorocznej kampanii, amerykańskie instalacje wojskowe w Afganistanie pozostaną tam na długie lata zarówno z powodu kontynuowania operacji sił specjalnych jak przeciwko elementom Al Kaidy i Talibanu jak i potencjalnej (mało prawdopodobnej choćby ze względów ekonomicznych) wojny z Iranem.

Komentarze

13
El_Lobo / 16-10-2011, 13:45
Na takim układzie korzystają nie tylko Chiny, ale również Rosja, która stara się i walczy o kontrakty zbrojeniowe w Indiach. Konflikt w Gruzji pokazał, że pomimo ogromnego zacofania ich armii są oni w stanie całkiem sprawnie operować, a rozdawanie rosyjskich paszportów (przynajmniej z tego co wiem) na Ukrainie to fakt. I w takim układzie dochodzimy do naszych granic, a więc i naszych interesów.

Czy Rosja będzie chciała odzyskać jedno z najbardziej twórczych zagłębi pancernych (i przemysłowych) - Charkowa? Jeśli brać pod uwagę straszydło jakim są Chiny i ciągły ich rozwój oraz brak realnej przeciwwagi dla tego kraju to takie posunięcie w perspektywie kilku(nastu) lat wydaje się być prawdopodobne. Co więcej - w tym świetle - Gruzję można odbierać jako swego rodzaju trening/rozpoznanie reakcji Europy i NATO. Jeśli USA nie wyplącze się ze współpracy z Pakistanem, a Chiny będą się dalej zbroić w takim tempie, to całkiem możliwe jest, że Rosja dostanie zielone światło na 'odzyskanie' wschodniej części Ukrainy.
El_Lobo / 16-10-2011, 21:00
Konflikt z Iranem raczej nam nie grozi, bo to zdecydowanie za dużo będzie - samo USA i Izrael nie dadzą rady, a UE jest za słaba co pokazała przy okazji Libii. USA mocno siedzi w Iraku (ropa!), Afganistanie (w sumie nie wiadomo po co), a Pakistan (atom!) to w sumie loteria i jedna wielka nie wiadoma. Wojna domowa w Libii to też obciążenie budżetu USA, które skupuje na potęgę stamtąd broń, a zamieszki w Egipcie osłabiły wpływy USA w tym kraju (i w regionie). Jak obecna równowaga się rypnie w najgorszym możliwym scenariuszu to może się zmienić światowy rozkład sił, a obawiam się, że nie wyszłoby nam to na zdrowie.

PS. Czy my się nie znamy z nfow?
Matchwat / 16-10-2011, 21:21
Wszystkich i tak pogodzi kryzys ekonomiczny, jaki nastąpi w ciągu najbliższych 2 lat. Jego efekty mogą tak na prawdę decydować o nowym układzie sił na świecie. A może i spowodują wybuch nowych konfliktów?
El_Lobo / 16-10-2011, 21:32
Same znajome nicki - jakoś nowych osób zainteresowanych tematyką jak na lekarstwo....Nie demonizowałbym z tymi kryzysami, bo to samo nakręcająca się spirala. Im więcej mówimy o kryzysie i nim straszymy tym szybciej on nastąpi i będzie gwałtowniejszy. A prawda jest taka, że w sporej części jest on dobrą wymówką do cięcia zatrudnienia czy obniżania i tak niskich wypłat, czy braku nowych inwestycji - mimo iż realnych przesłanek do takiego działania nie ma.

Tym czasem mam wrażenie, że Polska nie jest przygotowana do jakiegokolwiek kryzysu - czy to gospodarczego, klęski żywiołowej czy choćby nadgranicznych 'niepokojów'. A myślę, że powinniśmy być zdolni w każdej chwili do szybkiego i zdecydowanego uderzenia na terenie państw z nami graniczących....
Pituu / 16-10-2011, 21:36
Zgodzę się z X-Menem, zaczyna się zmiękczanie przeciwnika oraz prowakację, Iran będzie następnym punktem, zresztą wystarczy spojrzeć na mapę regionu i zwrócić uwagę na okoliczne bazy i wpływy USA.
Pozdr.
El_Lobo / 16-10-2011, 21:43
Na pewno nie nastąpi przed ustabilizowaniem Egiptu, częściowym opuszczeniem Afganistanu i znaczącą poprawą stosunków z Pakistanem.
Matchwat / 16-10-2011, 22:02
To nie jest samo nakręcająca się przepowiednia, tylko realna groźba. A w zasadzie to już się dzieje i raczej marne szanse są na to, aby elity polityczne i gospodarcze temu zapobiegły. Lepiej im idzie wydawanie pieniędzy, zadłużanie się niż wprowadzanie oszczędności i racjonalizowanie wydatków. A ludzie też zwykle wolą socjalizm, a nawet komunizm (bo ładnie wyglądają ich hasła) od kapitalizmu, choć my to ćwiczyliśmy przez 50 lat i wiemy do czego to prowadzi. A za kryzysem idzie co raz bardziej podatny grunt na różnego rodzaju populizmy. Jednym z haseł na pewno będzie wycofanie wojsk z Afganistanu, Iraku itp. Nie ma silnych państw bez silnej gospodarki. Skończą się Amerykanom pieniądze na utrzymywanie własnych wojsk za granicą, na utrzymywanie rządu w Islamabadzie, na utrzymywanie rządu w Bagdadzie, czy na pompowanie kasy w nowy rząd w Kairze. A i pewnie Izrael zacznie mniej kasy dostawać. I wtedy zobaczymy kto zacznie utrzymywać światowe bezpieczeństwo. Może nadal Amerykanie tylko, że już za kasę... Chińczyków?
El_Lobo / 16-10-2011, 22:10
I to jest chyba najbardziej prawdopodobny scenariusz. Sama gra i gracze się nie zmieni, ale kto inny będzie teraz karty rozdawał. Jak w karcianym 'tysiącu' grając w cztery osoby....
X-men / 17-10-2011, 11:10
Wszyscy właściwie mają rację - scenariuszy jest wiele. Wszystko zależy czy znajdzie się ten co pierwszy pociągnie za spust :))) (nie ważne czy z dobrej czy złej strony)
Zawsze się od tego zaczynało - potem tu już może się potoczyć jak kula śniegowa ze względu na różnorodne interesy różnych krajów w tym regionie.
Marek_Sajdak / 18-10-2011, 16:29
Cieszę się, że zawiązała się dyskusja. :)
El_Lobo - tak rzeczywiście nie uwzględniłem Rosji w moich rozważaniach - trafny punkt.
(raczej się nie znamy)

X-men - mam dziwne wrażenie, że wszyscy wypuszczeni za Shalita wkrótce trafią z powrotem do paki albo do piachu ale to tylko przeczucie takie.

Co do Iranu tu uważam, że jest to ewentualna interwencja jest nie realna w ciągu najbliższych lat. Amerykanie muszą najpierw posprzątać na swoim podwórku doprowadzić finanse do rozsądnego stanu.

Wszystkim dziękuje za podzielenie się swoimi opiniami i zapraszam na kolejną odsłonę bloga.
   1 / 2    Następny »

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft
Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »


sprzet logistyczny

 


5 kluczowych zalet butów taktycznych »
buty wojskowe

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Polscy policjanci na EURO 2020

Od początku czerwca, przez kilka tygodni dziesięciu polskich policjantów będzie wspierać naszych kibiców, którzy udadzą się na rozgrywki narodowej drużyny podczas EURO 2020. Do Sankt Petersburga w...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Autor bloga
Marek Sajdak
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl