Blogi // Marek Sajdak

 


 

Azja Centralna - co dalej?

Marek Sajdak  /  16-10-2011  /  17
Fot. MoD

W tej odsłonie bloga chciałbym spojrzeć w przyszłość i zastanowić się nad możliwymi scenariuszami rozwoju sytuacji międzynarodowe w regionie Azji Centralnej i Bliskiego Wschodu w następnych kilku latach. Mam nadzieję, że będzie to dobra okazja by czytelnicy Special Opsa podzielili się z nami swoimi przemyśleniami.

Administracja amerykańska coraz wyraźniej kreśli plany wycofywania swoich wojsk a Afganistanu. Z jednej strony związane jest to z eliminacją Bin Ladena, która dla wielu obywateli jest tożsama z osiągnięciem celu misji Afgańskiej, z drugiej, istotnym czynnikiem jest zbliżająca się kampania prezydencka w USA. Jeśli przed dniem głosowania, Barak Obama potwierdziłby odpowiednimi aktami prawnymi wycofanie wojsk USA z Afganistanu do 2014 roku stałby się jednocześnie symbolem skuteczności w walce z terroryzmem jak i człowiekiem, który zabrał „amerykańskich chłopców” z powrotem do domu. Oba dokonania miałyby istotny wpływ na jego notowania.

Fakt są jednak taki, iż wielce wątpliwe jest, że amerykanie kiedykolwiek wycofają się z Afganistanu na dobre. Wystarczy spojrzeć na mapę by zrozumieć, że Amerykańskie bazy na terenie tego kraju będą wpisane w jego geografie na długie lata. Z jednej strony Iran, który dzięki ostatniej wpadce ze spiskiem na życie Ambasadora Arabii Saudyjskiej w USA, dostał kolejny minus na liście złych uczynków, z drugiej niestabilny Pakistan, który nie jest w stanie kontrolować całego swojego terytorium mając pokaźny arsenał nuklearny. Pakistan, który od 2001 roku stał się partnerem USA w walce z terroryzmem, bynajmniej nie z wyboru ale z konieczności, parterem którego służby wywiadowcze nie tylko nie robiły zbyt wiele by pomóc w schwytaniu członów Al Kaidy czy talibów a w wielu przypadkach otwarcie ich chroniły i wspierały.

Jeśli chodzi o Iran to obecna sytuacja wygląda tak, że USA posiada rozbudowane instalacje militarne w dwóch sąsiadujących krajach, zarówno na zachód jak i wschód. Trudno byłoby mi uwierzyć, że amerykańska administracja byłaby skłonna zrezygnować z takiej pozycji.

Z Pakistanem sytuacja wydaje się bardziej skomplikowana. Jest wątpliwe by nawet po zakończeniu działań zbrojnych na dużą skalę w Afganistanie, amerykanie mogli zerwać niekorzystną więź jaka ich łączy z Islamabadem, kiedy to właśnie na terenie tego kraju znajdują się obecnie najgroźniejsze elementy zarówno Al Kaidy jak i kluczowe postacie ruchu Talibów. Jest tak samo wątpliwe, ze Islamabad zrobi cokolwiek by rozbić grupy działające z terenu Terytoriów Plemiennych Administrowanych Federalnie. Pompowanie kasy w kieszenie Islamabadu nie skończy się niestety wraz z wycofaniem się NATO i głównych sił Amerykańskich z Afganistanu. Tak naprawdę na obecnej sytuacji w tym regionie najbardziej korzystają Chiny. Amerykanie pielęgnując chory układ z Pakistanem, nie mogą otwarcie wspierać Indii, które stanowią jedną alternatywę dla mocarstwowej pozycji państwa środka w regionie. Ewentualne zerwanie więzi z Pakistanem i zbliżenie się do Indii, z pewnością spowodowało by wzrost niezadowolenia społecznego w tym pierwszym mogący nawet doprowadzić do uzyskania władzy przez elementy radykalne.

Pytaniem nad, którym należy się również zastanowić jest kształt dalszych działań po rozpoczęciu wycofywania formacji liniowych. Zgodzę się tutaj z CR, który pisał w artykule Afganistan 2011 COIN a działania specjalne w Special Opsie nr 3 (10), że istotną rolę w dalszych działaniach na terenie tego kraju będą odgrywały oddziały sił specjalnych działające jako liderzy a zarazem support dla sił Afgańskich. Oznacza to, że minimalnymi siłami jakie pozostaną w Afganistanie po oficjalnym wycofaniu się wojsk NATO oraz USA, będą oddziały specjalne wraz z jednostkami wsparcia, siły lotnicze mogące wykonywać precyzyjne uderzenia na kryjówki terrorystów i talibów oraz kontyngent sił lądowych w sile umożliwiającej mu stawienie oporu w przypadku zakrojonej na dużą skalę ofensywy talibów. W sumie siły te mogłyby być liczebnie zbliżone do tych aktualnie pozostających w Iraku - około 40 000 żołnierzy.

Podsumowując, w najbliższych latach czy administracja Waszyngtońska tego chcę czy nie, trudne „partnerstwo” z Pakistanem będzie trwało. Oznacza to, że w regionie Azji Centralnej nie należy się spodziewać jakiś znaczących przetasowań. Cokolwiek powiedzą kandydaci na prezydenta USA podczas przyszłorocznej kampanii, amerykańskie instalacje wojskowe w Afganistanie pozostaną tam na długie lata zarówno z powodu kontynuowania operacji sił specjalnych jak przeciwko elementom Al Kaidy i Talibanu jak i potencjalnej (mało prawdopodobnej choćby ze względów ekonomicznych) wojny z Iranem.

Komentarze

13
El_Lobo / 16-10-2011, 13:45
Na takim układzie korzystają nie tylko Chiny, ale również Rosja, która stara się i walczy o kontrakty zbrojeniowe w Indiach. Konflikt w Gruzji pokazał, że pomimo ogromnego zacofania ich armii są oni w stanie całkiem sprawnie operować, a rozdawanie rosyjskich paszportów (przynajmniej z tego co wiem) na Ukrainie to fakt. I w takim układzie dochodzimy do naszych granic, a więc i naszych interesów.

Czy Rosja będzie chciała odzyskać jedno z najbardziej twórczych zagłębi pancernych (i przemysłowych) - Charkowa? Jeśli brać pod uwagę straszydło jakim są Chiny i ciągły ich rozwój oraz brak realnej przeciwwagi dla tego kraju to takie posunięcie w perspektywie kilku(nastu) lat wydaje się być prawdopodobne. Co więcej - w tym świetle - Gruzję można odbierać jako swego rodzaju trening/rozpoznanie reakcji Europy i NATO. Jeśli USA nie wyplącze się ze współpracy z Pakistanem, a Chiny będą się dalej zbroić w takim tempie, to całkiem możliwe jest, że Rosja dostanie zielone światło na 'odzyskanie' wschodniej części Ukrainy.
El_Lobo / 16-10-2011, 21:00
Konflikt z Iranem raczej nam nie grozi, bo to zdecydowanie za dużo będzie - samo USA i Izrael nie dadzą rady, a UE jest za słaba co pokazała przy okazji Libii. USA mocno siedzi w Iraku (ropa!), Afganistanie (w sumie nie wiadomo po co), a Pakistan (atom!) to w sumie loteria i jedna wielka nie wiadoma. Wojna domowa w Libii to też obciążenie budżetu USA, które skupuje na potęgę stamtąd broń, a zamieszki w Egipcie osłabiły wpływy USA w tym kraju (i w regionie). Jak obecna równowaga się rypnie w najgorszym możliwym scenariuszu to może się zmienić światowy rozkład sił, a obawiam się, że nie wyszłoby nam to na zdrowie.

PS. Czy my się nie znamy z nfow?
Matchwat / 16-10-2011, 21:21
Wszystkich i tak pogodzi kryzys ekonomiczny, jaki nastąpi w ciągu najbliższych 2 lat. Jego efekty mogą tak na prawdę decydować o nowym układzie sił na świecie. A może i spowodują wybuch nowych konfliktów?
El_Lobo / 16-10-2011, 21:32
Same znajome nicki - jakoś nowych osób zainteresowanych tematyką jak na lekarstwo....Nie demonizowałbym z tymi kryzysami, bo to samo nakręcająca się spirala. Im więcej mówimy o kryzysie i nim straszymy tym szybciej on nastąpi i będzie gwałtowniejszy. A prawda jest taka, że w sporej części jest on dobrą wymówką do cięcia zatrudnienia czy obniżania i tak niskich wypłat, czy braku nowych inwestycji - mimo iż realnych przesłanek do takiego działania nie ma.

Tym czasem mam wrażenie, że Polska nie jest przygotowana do jakiegokolwiek kryzysu - czy to gospodarczego, klęski żywiołowej czy choćby nadgranicznych 'niepokojów'. A myślę, że powinniśmy być zdolni w każdej chwili do szybkiego i zdecydowanego uderzenia na terenie państw z nami graniczących....
Pituu / 16-10-2011, 21:36
Zgodzę się z X-Menem, zaczyna się zmiękczanie przeciwnika oraz prowakację, Iran będzie następnym punktem, zresztą wystarczy spojrzeć na mapę regionu i zwrócić uwagę na okoliczne bazy i wpływy USA.
Pozdr.
El_Lobo / 16-10-2011, 21:43
Na pewno nie nastąpi przed ustabilizowaniem Egiptu, częściowym opuszczeniem Afganistanu i znaczącą poprawą stosunków z Pakistanem.
Matchwat / 16-10-2011, 22:02
To nie jest samo nakręcająca się przepowiednia, tylko realna groźba. A w zasadzie to już się dzieje i raczej marne szanse są na to, aby elity polityczne i gospodarcze temu zapobiegły. Lepiej im idzie wydawanie pieniędzy, zadłużanie się niż wprowadzanie oszczędności i racjonalizowanie wydatków. A ludzie też zwykle wolą socjalizm, a nawet komunizm (bo ładnie wyglądają ich hasła) od kapitalizmu, choć my to ćwiczyliśmy przez 50 lat i wiemy do czego to prowadzi. A za kryzysem idzie co raz bardziej podatny grunt na różnego rodzaju populizmy. Jednym z haseł na pewno będzie wycofanie wojsk z Afganistanu, Iraku itp. Nie ma silnych państw bez silnej gospodarki. Skończą się Amerykanom pieniądze na utrzymywanie własnych wojsk za granicą, na utrzymywanie rządu w Islamabadzie, na utrzymywanie rządu w Bagdadzie, czy na pompowanie kasy w nowy rząd w Kairze. A i pewnie Izrael zacznie mniej kasy dostawać. I wtedy zobaczymy kto zacznie utrzymywać światowe bezpieczeństwo. Może nadal Amerykanie tylko, że już za kasę... Chińczyków?
El_Lobo / 16-10-2011, 22:10
I to jest chyba najbardziej prawdopodobny scenariusz. Sama gra i gracze się nie zmieni, ale kto inny będzie teraz karty rozdawał. Jak w karcianym 'tysiącu' grając w cztery osoby....
X-men / 17-10-2011, 11:10
Wszyscy właściwie mają rację - scenariuszy jest wiele. Wszystko zależy czy znajdzie się ten co pierwszy pociągnie za spust :))) (nie ważne czy z dobrej czy złej strony)
Zawsze się od tego zaczynało - potem tu już może się potoczyć jak kula śniegowa ze względu na różnorodne interesy różnych krajów w tym regionie.
Marek_Sajdak / 18-10-2011, 16:29
Cieszę się, że zawiązała się dyskusja. :)
El_Lobo - tak rzeczywiście nie uwzględniłem Rosji w moich rozważaniach - trafny punkt.
(raczej się nie znamy)

X-men - mam dziwne wrażenie, że wszyscy wypuszczeni za Shalita wkrótce trafią z powrotem do paki albo do piachu ale to tylko przeczucie takie.

Co do Iranu tu uważam, że jest to ewentualna interwencja jest nie realna w ciągu najbliższych lat. Amerykanie muszą najpierw posprzątać na swoim podwórku doprowadzić finanse do rozsądnego stanu.

Wszystkim dziękuje za podzielenie się swoimi opiniami i zapraszam na kolejną odsłonę bloga.
   1 / 2    Następny »

Wybrane dla Ciebie

 


Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 


Do czego tak naprawdę służy latarka taktyczna »
latarka taktyczna

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Złóż własną broń »
bron składana

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o analogowych goglach noktowizyjnych »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaki sprzęt wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
urzadzenia optyczne oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

 Latarki na karabin -  niewielkie gabarety duża moc - przekonaj się »
latrki na karabin

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Long Range Mykita 2020

W najbliższy weekend (8-9 sierpnia) na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko odbędzie się VII edycja międzynarodowych zawodów strzeleckich Long Range MYKITA. Organizatorem zmagań są:...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Autor bloga
Marek Sajdak
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl