Blogi // Marek Sajdak

 


 

Lekcje z Norwegii

Marek Sajdak  /  31-08-2011  /  2
Norwescy policjanci na wyspie Utoya Fot. AFP: Jan Bjerkeli

W ostatnich miesiącach wydarzyło się wiele jeśli chodzi o zjawisko terroryzmu. Z jednej strony zakończono pewien rozdział eliminując Osamę bin Ladena, z drugiej rozpoczął się (może raczej powrócił) nowy wraz z zamachami z Oslo i wyspy Utoya. W tej odsłonie bloga chciałbym odnieść się do tej drugiej sprawy.

Działania Andersa Behringa Breivika są istotne z kilku powodów. Po pierwsze przypominają o tym, że terroryzm ma różne oblicza i różne podłoża, o czym to wiele osób  (szczególnie z mediów) zdało się zapomnieć. Począwszy od 9/11 zaczęto na masową skalę utożsamiać terrorystów z ganiającymi po górach w turbanach Afgańczykami. Zapomnieliśmy chyba, iż fundamentalizm czy radykalizm nie odnoszą się tylko do Islamu czy skrajnej lewicy. Breivik przypomniał, że ruchy skrajnie prawicowe stanowią istotne zagrożenie dla publicznego bezpieczeństwa. 

Należy w tym miejscu nadmienić, iż od pewnego czasu rysuje się w niektórych państwach europejskich trend odwracania się od polityki multikulturowości i ściślejszego kontrolowania i nadzoru obcokrajowców napływających i mieszkających w tych państwach. Czy można więc zaryzykować stwierdzenie, że akcje Breivika posiadają spotęgowane do granic absurdu znamię powszechnego niezadowolenia? Trudno o tym mówić z perspektywy Polski, ponieważ mniejszości narodowe czy wyznaniowe stanowią u nas marginalny odsetek społeczeństwa. Jednak jeśli wejdziemy w skórę Niemców, Francuzów czy Brytyjczyków sprawy nie są już tak oczywiste.  

Warto zauważyć, iż my (jako przedstawiciele „zachodniej cywilizacji”) patrzymy na tego typu zagadnienia przez pryzmat reguł i praw, które są obce drugiej stronie. W dużym uproszczeniu; jeśli powiedziałbym publicznie w Europie, że nie chcę żeby do mojego kraju wpuszczano Arabów albo muzułmanów ponieważ statystycznie rzecz biorąc zwiększają oni prawdopodobieństwo zaistnienia aktu terrorystycznego, nazwano by mnie nietolerancyjnym draniem albo rasistą. Czy mogę liczyć na taką samą reakcje wobec kogoś kto powiedziałby to samo względem Europejczyków np. w Pakistanie? Szczerze wątpię. Moje dywagację nie mają na celu piętnowania rasy czy też religii; nie jestem rasistą i uważam się za osobę tolerancyjną, chcę jednak zarysować pewien problem, który choć dziś dopiero zauważalny to za kilkadziesiąt lat może doprowadzić do daleko idących zmian w naszym kręgu cywilizacyjnym.

Wracając do Breivika, druga rzeczą, którą pokazały zamachy z Norwegii jest siła jednostki i ogrom strat, które może zadać jedna osoba. Terroryzm jest, jak to się mówi, teatrem dla osób trzecich. Przemoc stosowana przez terrorystów nie ma zranić czy zabić określonych osób, ma ona zaszczepić w pozostałych strach, że oni też mogą stać się ofiarami zamachu. Ten zaszczepiony w społeczeństwie strach ma doprowadzić do wymuszenia na osobach decyzyjnych spełnienia żądań terrorystów. W naszym kręgu cywilizacyjnym dzieje się to poprzez demokratyczne mechanizmy np. wybory - patrz przykład Hiszpanii 2004. Trudno byłoby jednej osobie przeprowadzić atak na dużą skalę (choć Timotiemu McVeigh się to udało) porównywalny z 9/11 czy atakami z Londynu lub Madrytu, jednak zamachy jednoosobowe, w związku z brakiem konieczności wymiany informacji pomiędzy uczestnikami, są dużo trudniejsze do wykrycia. 

Zastanawiam się czy bardziej przeraziłby mnie atak, w którym jakaś grupa wysadziłaby budynek w centrum Warszawy albo kilka pociągów metra czy scenariusz na podobieństwo akcji Breivika? Zdaje sobie sprawę z skomplikowanej natury działań konspiracyjnych, które musi podjąć grupa by dokonać zsynchronizowanego ataku na dużą skalę; z drugiej strony wiem, że działają służby, które taką działalność powinny monitorować i zwalczać. Nie mam jednak kompletnie żadnej świadomości na temat tego co dzieje się w głowie mojego sąsiada i czy przypadkiem nie utożsamia się on z jakąś chorą ideą, choćby powrotem do Rzeczpospolitej Obojga Narodów i nie jest gotowy strzelać do moich dzieci na placu zabaw, żeby zwrócić uwagę na swoją „sprawę”.

Jeśli przeniesiemy taką sytuację do społeczeństwa multikulturowego i założymy, że grupy i jednostki utożsamiające się z ideologią radykalnego islamu przyjęłyby takie metody to problem staje się aż nadto wyraźny. Wśród osób odpowiedzialnych za kreowanie koncepcji działania w Al Kaidzie coraz dobitniej słychać głosy, iż należy zrezygnować z ataków na dużą skalę na rzecz mniejszych a częstszych. Jednym z orędowników tej koncepcji jest Saif al Adel, jeszcze za życia bin Ladena wyznaczony na dowódcę operacji na Zachodzie a po jego śmierci pełniący krótko rolę szefa organizacji.

Czas pokaże, czy będziemy świadkami większej ilości aktów terrorystycznych przeprowadzanych przez jednostki, które działają bez konieczności kontaktu z jakimikolwiek strukturami a są powiązane z nimi jedynie za pomocą wyznawanej ideologii. Z punktu widzenia możliwości osiągnięcia zakładanych celów taktyka taka mogłaby nieść dla grup terrorystycznych porównywalne „korzyści” wymagając jedynie zaszczepienia przekonania o konieczności działania wśród osób, które utożsamiają się z jej ideami.

Komentarze

2
Janek / 14-09-2011, 20:37
Każdy atak byłby przerażający, a najbardziej przerażające jest że taki szaleniec może być już wśród nas - taki zawsze znajdzie powód i dorobi teorie do tego co zamierza zrobić
Adiana / 16-06-2015, 03:17
Last one to utlziie this is a rotten egg!
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Cieszą się popularnością na całym świecice! Dlaczego? »

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o binokularze noktowizyjnym »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

Spodnie taktyczne - zachowaj swobodę w najtrudniejszej sytuacji »
spodnie taktyczne

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Zakończenie I Rajdu Weterana

Na terenie 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen broni Tadeusza Buka w Siedlcach odbyło się zakończenie I Motocyklowego Rajdu Weterana. Wśród uczestników znaleźli się również żandarmi weterani z...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Autor bloga
Marek Sajdak
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl