Operator CPKP BOA w czasie III panelu ćwiczenia „Skuteczni razem – SPKP Z PSP przeciwko zagrożeniom terrorystycznym” Fot. Małopolska Policja
Na stronie SPECIAL OPS pisaliśmy o rozpoczętym w ubiegłym roku cyklu szkoleń pod hasłem „Skuteczni razem – SPKP Z PSP przeciwko zagrożeniom terrorystycznym”. Chociaż ostatnia edycja szkolenia odbyła się na początku tego roku (12-17 stycznia), to warto jeszcze raz przypomnieć o projekcie i dokonać jego całościowego podsumowania.
W dniach 28-30 czerwca 2022 roku w Madrycie odbył się szczyt NATO z udziałem szefów państw i rządów z państw członkowskich NATO oraz kluczowych partnerów. Tegoroczny szczyt wyznaczył strategiczny kierunek...
W dniach 28-30 czerwca 2022 roku w Madrycie odbył się szczyt NATO z udziałem szefów państw i rządów z państw członkowskich NATO oraz kluczowych partnerów. Tegoroczny szczyt wyznaczył strategiczny kierunek NATO na przyszłość, zapewniając, że Sojusz będzie nadal dostosowywał się do zmieniającego się świata i zapewni bezpieczeństwo miliardowi ludzi.
30 czerwca 2022 roku swoje 11-lecie obchodzi Jednostka Wojskowa AGAT. Utworzona na bazie Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Gliwicach jest najmłodszą jednostką Wojsk Specjalnych.
30 czerwca 2022 roku swoje 11-lecie obchodzi Jednostka Wojskowa AGAT. Utworzona na bazie Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Gliwicach jest najmłodszą jednostką Wojsk Specjalnych.
„Skuteczni razem - SPKP z PSP przeciwko zagrożeniom terrorystycznym"
Projekt „Skuteczni razem - SPKP z PSP przeciwko zagrożeniom terrorystycznym" był realizowany dzięki współpracy Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Krakowie z Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą nr 6 Komendy Miejskiej Państwowej Staży Pożarnej w Krakowie (specjalizującej się w ratownictwie chemiczno-ekologicznym).
Jednym z podstawowych założeń cyklu szkoleń było wykorzystanie pojazdu z platformą szturmową. Szkolenia, jak i zakup pojazdu zrealizowano w ramach projektu „Bezgraniczne Bezpieczeństwo”, finansowanego z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Unii Europejskiej. Wartkości projektu opiewała na 3 mln złotych.
Celem projektu było zwiększenie zdolności służb do skutecznego i efektywnego reagowania na ataki terrorystyczne i zagrożenia CBRN-E (Chemical, Biological, Radiological, Nuclear, and Explosives) w celu ochrony obiektów infrastruktury krytycznej i przestrzeni publicznej.
Grupą docelową projektu byli funkcjonariusze z pododdziałów kontrterrorystycznych Policji z garnizonów małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego oraz z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji, jak też przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz zaproszeni przedstawiciele jednostki kontrterrorystycznych z Czech (Ostrawy), którzy z racji swojego doświadczenia, w projekcie pełnią rolę ekspertów.
Trzy panele szkoleniowe
Projekt „Skuteczni razem – SPKP Z PSP przeciwko zagrożeniom terrorystycznym” zakładał realizację trzech paneli szkoleniowych.
Pierwsze z ćwiczeń odbyło się w dniach 5-11 września 2021 roku, m.in. na terenie elektrociepłowni w Krakowie roku w Krakowie. W pierwszym dniu prowadzono zajęcia teoretyczne dot. m.in CBRN-E. Następnie funkcjonariusze mieli zajęcia praktyczne, m.in na terenie elektrociepłowni w Krakowie.
Podczas tego szkolenia nacisk położono na wykorzystanie technik wysokościowych. W szkoleniu uczestniczyła także załoga śmigłowca Sekcji Lotniczej Wydziału Sztab Policji KWP w Krakowie. Finałem szkolenia były działania związane z pozorowanym atakiem terrorystycznym na elektrociepłownię. Po wdrożeniu procedur właściwych dla tego typu zdarzenia kryzysowego prowadzono negocjacje z terrorystami. W związku z rozwojem akcji przystąpiono do szturmu na obiekt. Policjanci użyli w tym celu m.in. platformy szturmowej, desantowali się także przy użyciu śmigłowca. Po akcji wdrożono procedurę dekontaminacji zespołów bojowych SPKP (antyterroryści) oraz pojazdów specjalnych SPKP. Dekontaminację realizowali strażacy z grupy specjalistycznej SGRChem-Eko Kraków 6. Wnioski z w/w scenariusza posłużą do opracowania algorytmu dla grup chemicznych z całej Polski.
Drugie szkolenie odbyło się w dniach 22 - 27 listopada 2021 roku m.in. na terenie krakowskiego centrum kongresowego ICE. W pierwszym dniu prowadzono zajęcia teoretyczne dot. m.in. CBRN-E. Następnie funkcjonariusze mieli zajęcia praktyczne, m.in. na terenie Centrum Kongresowego ICE Kraków.
Finałem szkolenia były działania związane z pozorowanym atakiem terrorystycznym na centrum kongresowe. Po wdrożeniu procedur właściwych dla tego typu zdarzenia kryzysowego prowadzono negocjacje z terrorystami. W związku z rozwojem akcji przystąpiono do szturmu na obiekt. Policjanci użyli w tym celu m.in. platformy szturmowej a wewnątrz obiektu, wykorzystując jego specyfikę, ćwiczono techniki wysokościowe. Po akcji wdrożono procedurę dekontaminacji policjantów z zespołów bojowych. Dekontaminację realizowali strażacy z grupy specjalistycznej SGR Chem-Eko Kraków 6.
W czasie trzeciej edycji szkolenia „Skuteczni razem – SPKP Z PSP przeciwko zagrożeniom terrorystycznym”, które odbyło się dniach 12- 17 stycznia 2022 roku nacisk został położony na działania w obiektach wielkopowierzchniowych typu sklep wielkopowierzchniowy).
Ćwiczenia odbywała się przede wszystkim w Centrum Handlowym M1 w Krakowie oraz dzięki gościnności Szkoły Aspirantów PSP na ich poligonie w miejscowości Kościelec. Na terenie galerii handlowej wdrożono procedury właściwe dla zwalczenia pozorowanego ataku terrorystycznego a na terenie poligonu strażackiego przeprowadzono ćwiczenia m.in. z użyciem materiałów CBRN-E.
Większość ćwiczeń odbywała się z użyciem zakupionej w ubiegłym roku platformy szturmowej. Projekt „Skuteczni razem – SPKP Z PSP przeciwko zagrożeniom terrorystycznym” pokazał nowe możliwości skutecznej współpracy między służbami w razie ataku terrorystycznego. Po sukcesie projektu nie wykluczone są dalsze wspólne ćwiczenia służb odpowaidających za nasze bezpieczeństwo.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odznaczył i wyróżnił żołnierzy z jednostek, których patronami są żołnierze Armii Krajowej, oraz z jednostek, które nawiązują do etosu Armii Krajowej.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odznaczył i wyróżnił żołnierzy z jednostek, których patronami są żołnierze Armii Krajowej, oraz z jednostek, które nawiązują do etosu Armii Krajowej.
W dniach 8 – 11 lutego 2022 roku po raz pierwszy w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim odbył się kurs CLS (Combat Lifesaver).
W dniach 8 – 11 lutego 2022 roku po raz pierwszy w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim odbył się kurs CLS (Combat Lifesaver).
W 2022 roku w ramach programu "Wisła" Wojsko Polskie otrzyma nowoczesny sprzęt m.in. drony bojowe Bayraktar TB2 i nowoczesne wyrzutnie rakiet przeciwpancernych Javelin.
W 2022 roku w ramach programu "Wisła" Wojsko Polskie otrzyma nowoczesny sprzęt m.in. drony bojowe Bayraktar TB2 i nowoczesne wyrzutnie rakiet przeciwpancernych Javelin.
Dziewiętnastego lutego 2022 roku obchodziliśmy siódma rocznicę śmierci mł. chor Andrzeja Adamczyka z Jednostki Wojskowej Komandosów, który zginął 19 lutego 2015 r. w wyniku nieszczęśliwego wypadku związanego...
Dziewiętnastego lutego 2022 roku obchodziliśmy siódma rocznicę śmierci mł. chor Andrzeja Adamczyka z Jednostki Wojskowej Komandosów, który zginął 19 lutego 2015 r. w wyniku nieszczęśliwego wypadku związanego ze służbą wojskową.
10 lutego 2022 roku w Zakopanem podpisano porozumienia pomiędzy Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym oraz Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym a Służbą Ochrony Państwa w sprawie współdziałania...
10 lutego 2022 roku w Zakopanem podpisano porozumienia pomiędzy Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym oraz Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym a Służbą Ochrony Państwa w sprawie współdziałania podczas działań w terenach górskich.
W dniach 06-18.02.2022 roku w Górskim Ośrodku Szkoleniowym Akademii Wojsk Lądowych w Szklarskiej Porębie została zrealizowana kolejna edycja Kursu Doskonalącego „Działania wysokogórskie w niskich temperaturach”...
W dniach 06-18.02.2022 roku w Górskim Ośrodku Szkoleniowym Akademii Wojsk Lądowych w Szklarskiej Porębie została zrealizowana kolejna edycja Kursu Doskonalącego „Działania wysokogórskie w niskich temperaturach” przeznaczona dla żołnierzy zawodowych z jednostek wojskowych.
W nocy 24 lutego 2022 r. po godz. 5:00 (czasu lokalnego) siły zbrojne Rosji rozpoczęły atak na suwerenne państwo, jakim jest Ukraina. Bombardowane są duże ukraińskie miasta, w tym stolica Ukrainy - Kijów....
W nocy 24 lutego 2022 r. po godz. 5:00 (czasu lokalnego) siły zbrojne Rosji rozpoczęły atak na suwerenne państwo, jakim jest Ukraina. Bombardowane są duże ukraińskie miasta, w tym stolica Ukrainy - Kijów. Na granicy trwają ciężkie walki. Atak realizowany jest z terenów samozwańczych Republik Ługańskiej i Donieckiej oraz z terytorium Krymu i Białorusi.
W nocy 24 lutego 2022 r. armia rosyjska zaatakowała Ukrainę, która aktualnie prowadzi działania obronne na czterech kierunkach uderzenia. Ukraińskie wojsko walczy z przeważającymi siłami Rosjan, które...
W nocy 24 lutego 2022 r. armia rosyjska zaatakowała Ukrainę, która aktualnie prowadzi działania obronne na czterech kierunkach uderzenia. Ukraińskie wojsko walczy z przeważającymi siłami Rosjan, które obecnie od dwóch stron podchodzą pod Kijów. Z ostatnich informacji, których nie można w pełni potwierdzić, wynika że walki toczą się już w niektórych dzielnicach miasta.
Władze Ukrainy podały, że od początku inwazji Rosja straciła m.in. 5,3 tys. żołnierzy, 191 czołgów, ponad 700 pojazdów opancerzonych i wozów bojowych, 29 samolotów I 29 śmigłowców. W wyniku rosyjskiej...
Władze Ukrainy podały, że od początku inwazji Rosja straciła m.in. 5,3 tys. żołnierzy, 191 czołgów, ponad 700 pojazdów opancerzonych i wozów bojowych, 29 samolotów I 29 śmigłowców. W wyniku rosyjskiej inwazji zginęło w Ukrainie 352 cywilów, wśród nich było 14 dzieci. Rannych zostało 1684 osoby, w tym 116 dzieci.
W niedzielę 27 lutego 2022 r. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował że Ukraina tworzy „międzynarodowy” Legion cudzoziemski dla ochotników z zagranicy.
W niedzielę 27 lutego 2022 r. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował że Ukraina tworzy „międzynarodowy” Legion cudzoziemski dla ochotników z zagranicy.
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej...
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Ochotnicy z kolejnych krajów zgłaszają się, aby wstąpić do ukraińskiego Legionu cudzoziemskiego, chcąc walczyć w obronie Ukrainy. Na apel Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego odpowiedzieli nawet mieszkańcy...
Ochotnicy z kolejnych krajów zgłaszają się, aby wstąpić do ukraińskiego Legionu cudzoziemskiego, chcąc walczyć w obronie Ukrainy. Na apel Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego odpowiedzieli nawet mieszkańcy Japonii, która od II wojny światowej postrzegana jest jako kraj pacyfistyczny.
Od początku wojny w Ukrainie zniszczono setki obiektów, w tym obiekty transportowe, szpitale, przedszkola i domy. W ciągu siedmiu dni wojny zginęło ponad 2000 cywilów w tym kobiety i dzieci. Jak wynika...
Od początku wojny w Ukrainie zniszczono setki obiektów, w tym obiekty transportowe, szpitale, przedszkola i domy. W ciągu siedmiu dni wojny zginęło ponad 2000 cywilów w tym kobiety i dzieci. Jak wynika z informacji, zginęło też 10 przedstawicieli służb ratunkowych, a 13 zostało rannych.
Ukraińskie siły zbrojne poinformowały w poniedziałek, że na obrzeżach stołecznego Kijowa rozlokowano już pierwszych zagranicznych ochotników, którzy dołączyli do Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej...
Ukraińskie siły zbrojne poinformowały w poniedziałek, że na obrzeżach stołecznego Kijowa rozlokowano już pierwszych zagranicznych ochotników, którzy dołączyli do Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy.
Kanadyjski snajper o pseudonimie "Wali" dołączył do Legii Międzynarodowej walczącej w Ukrainie. Kanadyjczyk, który jest weteranem wojen w Iraku i Afganistanie to jeden z najlepszych snajperów w historii....
Kanadyjski snajper o pseudonimie "Wali" dołączył do Legii Międzynarodowej walczącej w Ukrainie. Kanadyjczyk, który jest weteranem wojen w Iraku i Afganistanie to jeden z najlepszych snajperów w historii. Do niego należy udany rekordowy strzał z odległości 3540 metrów.
Rosja przeprowadziła atak rakietowy na Międzynarodowe Centrum Sił Pokojowych i Bezpieczeństwa w obwodzie lwowskim. Miejsce to bardziej znane jako Jaworowski Poligon Wojskowy, znajduje się niecałe 40 km...
Rosja przeprowadziła atak rakietowy na Międzynarodowe Centrum Sił Pokojowych i Bezpieczeństwa w obwodzie lwowskim. Miejsce to bardziej znane jako Jaworowski Poligon Wojskowy, znajduje się niecałe 40 km od Lwowa i ok. 20 km od granicy z Polską.
W dniach 3-9 kwietnia 2022 r. na terenie European Security Academy odbędzie się set strzelecki BOA SHOOTING WORKSHOP organizowany przez Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji BOA.
W dniach 3-9 kwietnia 2022 r. na terenie European Security Academy odbędzie się set strzelecki BOA SHOOTING WORKSHOP organizowany przez Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji BOA.
Przestępcy częstowali pasażerów pociągów alkoholem albo dosypywali środki farmaceutyczne do napojów, a kiedy ci zasypiali okradali ich. Cały proceder odbywał się za przyzwoleniem niektórych konduktorów...
Przestępcy częstowali pasażerów pociągów alkoholem albo dosypywali środki farmaceutyczne do napojów, a kiedy ci zasypiali okradali ich. Cały proceder odbywał się za przyzwoleniem niektórych konduktorów i ochroniarzy, którzy nie tylko przymykali na to oko, ale wręcz wskazywali im potencjalne ofiary, za co byli sowicie opłacani. Grupą kierował prawdopodobnie mieszkaniec Warszawy - trzydziestoletni Robert B.