31 sierpnia b.r. przypadła setna rocznica urodzin mjr. Jana Piwnika "Ponurego". Z tej okazji trzej przedstawiciele Stowarzyszenia Pamięci "Ponury" - "Nurt" w osobach: Marek Jedynak, Wojciech Königsberg oraz Szczepan Mróz zaprezentowali wersję próbną albumu, który powstał ich staraniem w 100. rocznicę urodzin Komendanta „Ponurego”. Album ten już we właściwej oprawie ukaże się niebawem.
W czasie pikniku wojskowego w Iławie 13 sierpnia 2022 roku, minister obrony narodowej poinformował, że w Ostródzie stacjonować będzie batalion czołgów, jako część 20 Brygady Zmechanizowanej działającej...
W czasie pikniku wojskowego w Iławie 13 sierpnia 2022 roku, minister obrony narodowej poinformował, że w Ostródzie stacjonować będzie batalion czołgów, jako część 20 Brygady Zmechanizowanej działającej w ramach 16. Dywizji Zmechanizowanej. Ponadto w Ostródzie znajdą się również koreańskie czołgi K2.
W dniu Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia 2022 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda wręczył jedenastu oficerom akty awansowania ich na stopnie generalskie. Wśród awansowanych znalazł...
W dniu Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia 2022 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda wręczył jedenastu oficerom akty awansowania ich na stopnie generalskie. Wśród awansowanych znalazł się były dowódca Jednostki Wojskowej GROM płk Mariusz Pawluk, który dowodzi obecnie 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej im. księcia Józefa Poniatowskiego.
Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się 13 sierpnia 2022 roku w całym kraju pod hasłem „Weekend z wojskiem”. Na czas trwania obchodów Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie...
Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się 13 sierpnia 2022 roku w całym kraju pod hasłem „Weekend z wojskiem”. Na czas trwania obchodów Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie zaplanowało wydarzenia o charakterze państwowym, patriotyczno-religijnym, kulturalnym i rozrywkowym, w tym m.in. pokazy sprzętu Wojska Polskiego, kina frontowe, koncerty orkiestr wojskowych, mobilne punkty rekrutacyjne. Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy...
Również z okazji urodzin "Ponurego" Szczepan Mróz - Prezes Stowarzyszenia Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich "Ponury" - "Nurt" wraz z Michałem Tamioło z TV Starachowice postanowili stworzyć film o Janie Piwniku. 14 września w Starachowickim Centrum Kultury odbyła się jego uroczysta premiera. Dzień później miłośnicy ponurowskiej legendy wzięli udział w IV Marszu Pamięci, który odbył się na Wykusie.
- Naszą ideą było uczczenie setnej rocznicy majora Jana Piwnika poprzez nakręcenie o nim filmu dokumentalnego. Razem z Michałem Tamiołło zaczęliśmy pracę nad nim pół roku temu - przyznaje Szczepan Mróz.
Przejechali prawie 3000 km odwiedzając żyjących jeszcze towarzyszy "Ponurego", jego podkomendnych. Nagrywali ich wspomnienia z czasów kiedy jako młodzi chłopcy służyli w Armii Krajowej, w oddziałach partyzanckich, które swój dom miały właśnie na Wykusie. Podróżując po Polsce odwiedzili między innymi Leszka Zahorskiego "Leszka Białego", który służył w plutonie ochronnym dowódcy, braci Wroniszewskich Jana Zbigniewa "Znicza" i Józefa Kazimierza "Konrada", Lucjana Krogulca "Lutka" oraz najmłodszego żołnierza Zgrupowań Henryka Fąfarę "Sokolika", którego jako 14-letniego chłopca chcącego pomścić śmierć brata Stanisława, Jan Piwnik przyjął do swojego oddziału. Właśnie ten - wówczas 14-letni chłopiec - obecny był 14 września na uroczystej projekcji filmu w SCK w Starachowicach.
Uroczyste obchody setnej rocznicy urodzin Piwnika rozpoczął koncert zespołu "Leśne Echa" z Wąchocka w składzie: Ryszard Rogala, Tadeusz Karyś, Jerzy Maurer oraz solistka Agnieszka Dróżdż. Muzycy wykonali kilka utworów partyzanckich, w tym część własnego autorstwa. Konferansjerem koncertu był Jacek Tarnowski. Wśród widzów obecni byli członkowie Stowarzyszenia Pamięci "Ponury" - "Nurt", miłośnicy historii Armii Krajowej oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 11 noszącej imię mjr. Jana Piwnika "Ponurego" pod opieką Pani Dyrektor Doroty Próchnickiej i Pani wicedyrektor Lili Adamczyk.
- Trwający 80 minut film noszący tytuł "...aż po kres życia" przedstawia losy Jana Piwnika od momentu jego urodzin we wsi Janowice, poprzez edukację, służbę w Policji Państwowej, a następnie w Armii Krajowej do bohaterskiej śmierci na Nowogródczyźnie, gdzie zginął 16 czerwca 1944r. Wzbogacony o nieopublikowane dotąd fotografie oraz cenne wypowiedzi świadków tamtych wydarzeń. Ten film przeniósł mnie w czasie. Znów stanąłem przed Komendantem, który jest wdzięczny Szczepanowi i Michałowi za to, czego dokonali. W Jego imieniu i w imieniu Jego żołnierzy dziękuję Wam za ten film - mówił wzruszony Henryk Fąfara "Sokolik", zwracając się do prezesa Stowarzyszenia Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich "Ponury" - "Nurt".
Drugiego dnia, w sobotę odbył się na Wykusie czwarty już Marsz Pamięci. Przedsięwzięcie, którego twórcą i organizatorem jest Szczepan Mróz. Na rozpoczęcie marszu przybył "Sokolik" wraz z rodziną, dziękując raz jeszcze za zaproszenie i wspaniałe przeżycia, których doświadczył. Uczestnicy marszu przemierzając leśne szlaki odwiedzali miejsca, gdzie kiedyś stały obozy partyzanckie, groby poległych w walce partyzantów: "Szylinga", "Mietka", "Zjawy", a także żołnierzy "Inspektora Jacka", którzy zginęli broniąc radiostacji. Odwiedzona została również polana na Wykusie, gdzie w czerwcu obchodzone są uroczystości kolejnych rocznic śmierci legendarnego dowódcy oraz leśna łąka na Barwinku – miejsce brawurowego zwycięstwa partyzantów nad Niemcami, którzy organizując na polskie wojsko stacjonujące w lesie obławę, sami stali się jej ofiarami. W każdym z miejsc członkowie stowarzyszenia przedstawiali jego historię, przypominając zdarzenia które się tu rozegrały. Zapłonęły też znicze.
Marsz trwający 5 godzin zakończył się w miejscu, w którym się rozpoczął, czyli na Kropce, w dawnym obozie partyzanckim. Cała grupa zasiadła do wspólnego posiłku - wspaniałego bigosu, następnie do ogniska, śpiewając partyzanckie piosenki. Do zobaczenia za rok, w połowie września na V Marszu Pamięci.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski od początku wojny przeżył już kilka zamachów na swoje życie. Jak podała ukraińska SBU kolejny zamachowiec chciał odebrać życie prezydentowi Ukrainy.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski od początku wojny przeżył już kilka zamachów na swoje życie. Jak podała ukraińska SBU kolejny zamachowiec chciał odebrać życie prezydentowi Ukrainy.
Ministerstwo Obrony Ukrainy zamówiło bezpośrednio od niemieckiej firmy zbrojeniowej Dynamit Nobel Defense nowe niemieckie granatniki przeciwpancerne MATADOR (Man-portable Anti-Tank, Anti-DooR) RGW90 HH.
Ministerstwo Obrony Ukrainy zamówiło bezpośrednio od niemieckiej firmy zbrojeniowej Dynamit Nobel Defense nowe niemieckie granatniki przeciwpancerne MATADOR (Man-portable Anti-Tank, Anti-DooR) RGW90 HH.
W dniach 21-25 marca 2022 roku Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zorganizowało kurs SERE B, w ramach którego kilkunastu Terytorialsów z pięciu Brygad Obrony Terytorialnej uczyło się sztuki...
W dniach 21-25 marca 2022 roku Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zorganizowało kurs SERE B, w ramach którego kilkunastu Terytorialsów z pięciu Brygad Obrony Terytorialnej uczyło się sztuki przetrwania, unikania oraz ucieczki zarówno w terenie leśnym jak i w mieście.
Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej biorą udział w trwających w Norwegii ćwiczeniach pk. Cold Response 22. Ćwiczenia te odbywają się co dwa lata w Norwegii w warunkach zimowych i uczestniczy w nich około...
Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej biorą udział w trwających w Norwegii ćwiczeniach pk. Cold Response 22. Ćwiczenia te odbywają się co dwa lata w Norwegii w warunkach zimowych i uczestniczy w nich około 30 000 żołnierzy z 27 państw NATO i krajów partnerskich (takich jak Szwecja i Finlandia).
W niedzielę 3 kwietnia 2022 roku ambasador RP w Iraku Marcin Kubiak odwiedził generała porucznika Abdula-Wahhab Al-Saaediego w siedzibie Irackiej Służby Antyterrorystycznej (ICTS).
W niedzielę 3 kwietnia 2022 roku ambasador RP w Iraku Marcin Kubiak odwiedził generała porucznika Abdula-Wahhab Al-Saaediego w siedzibie Irackiej Służby Antyterrorystycznej (ICTS).
Rosyjskie wojska wycofują się z północnej części obwodu kijowskiego w kierunku granicy z Białorusią by odzyskać pełną sprawność bojową i następnie powrócić do walk w Donbasie, na wschodzie Ukrainy.
Rosyjskie wojska wycofują się z północnej części obwodu kijowskiego w kierunku granicy z Białorusią by odzyskać pełną sprawność bojową i następnie powrócić do walk w Donbasie, na wschodzie Ukrainy.
W dniach od 21 marca do 1 kwietnia 2022 r., Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zrealizowało pilotażowy kurs działań na obszarze czasowo zajętym przez przeciwnika. W dwutygodniowym szkoleniu udział...
W dniach od 21 marca do 1 kwietnia 2022 r., Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zrealizowało pilotażowy kurs działań na obszarze czasowo zajętym przez przeciwnika. W dwutygodniowym szkoleniu udział wzięło kilkunastu żołnierzy z ośmiu Brygad Obrony Terytorialnej.
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę 250 czołgów M1A2 Abrams dla polskiego wojska. Pierwsze 26 czołgów w najnowszej wersji SEPv3 trafi do Polski jeszcze w tym roku, a cała...
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę 250 czołgów M1A2 Abrams dla polskiego wojska. Pierwsze 26 czołgów w najnowszej wersji SEPv3 trafi do Polski jeszcze w tym roku, a cała dostawa zostanie zrealizowana do 2026 roku.
Niezależna rosyjska gazeta "Pskowskaja Gubernija" powołując się na swoje źródła twierdzi, że około 60 żołnierzy elitarnej 76 Gwardyjskiej Dywizji Powietrzno-Szturmowej z Pskowa odmówiło walki w Ukrainie.
Niezależna rosyjska gazeta "Pskowskaja Gubernija" powołując się na swoje źródła twierdzi, że około 60 żołnierzy elitarnej 76 Gwardyjskiej Dywizji Powietrzno-Szturmowej z Pskowa odmówiło walki w Ukrainie.
Lekarstwa zawierające substancje psychotropowe w hurtowych ilościach były wysyłane z Polski do USA i Wielkiej Brytanii. W ten sposób rozbity gang mógł przemycić 250 tys. tabletek, wartych około 20 mln...
Lekarstwa zawierające substancje psychotropowe w hurtowych ilościach były wysyłane z Polski do USA i Wielkiej Brytanii. W ten sposób rozbity gang mógł przemycić 250 tys. tabletek, wartych około 20 mln zł. Proceder przerwali policjanci CBŚP i prokuratorzy z lubelskiej Prokuratury Krajowej, przy współpracy z amerykańską służbą Homeland Security Investigations (HSI). Podczas akcji funkcjonariusze zatrzymali 9 podejrzanych oraz przejęli ponad 12,5 tys. tabletek, w tym medykamenty zapakowane i przygotowane...
10 kwietnia minęło 12 lat od katastrofy rządowego samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka oraz m.in. przedstawiciele władz państwowych...
10 kwietnia minęło 12 lat od katastrofy rządowego samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka oraz m.in. przedstawiciele władz państwowych i dowódcy Wojska Polskiego. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
W dniach 29-31 marca odbył się jeden z cyklicznych kursów darmowych szkoleń z zakresu TCCC dla ochotników wyjeżdżających walczyć w Ukrainie. Celem szkoleń jest przekazanie jego uczestnikom podstaw TC3...
W dniach 29-31 marca odbył się jeden z cyklicznych kursów darmowych szkoleń z zakresu TCCC dla ochotników wyjeżdżających walczyć w Ukrainie. Celem szkoleń jest przekazanie jego uczestnikom podstaw TC3 oraz zapoznanie ich realiami pola walki
W piątek, 8 kwietnia, w Nowej Dębie odbyło się ćwiczenie sojusznicze sprawdzające współdziałanie pododdziałów ogólnowojskowych i aeromobilnych wpartych poddziałami artylerii. Jednym z elementów było strzelanie...
W piątek, 8 kwietnia, w Nowej Dębie odbyło się ćwiczenie sojusznicze sprawdzające współdziałanie pododdziałów ogólnowojskowych i aeromobilnych wpartych poddziałami artylerii. Jednym z elementów było strzelanie ze - znanych ze skuteczności w zwalczaniu wojsk rosyjskich na Ukrainie - Javelinów (przeciwpancernych pocisków kierowanych).
Na stronie SPECIAL OPS pisaliśmy o rozpoczętym w ubiegłym roku cyklu szkoleń pod hasłem „Skuteczni razem – SPKP Z PSP przeciwko zagrożeniom terrorystycznym”. Chociaż ostatnia edycja szkolenia odbyła się...
Na stronie SPECIAL OPS pisaliśmy o rozpoczętym w ubiegłym roku cyklu szkoleń pod hasłem „Skuteczni razem – SPKP Z PSP przeciwko zagrożeniom terrorystycznym”. Chociaż ostatnia edycja szkolenia odbyła się na początku tego roku (12-17 stycznia), to warto jeszcze raz przypomnieć o projekcie i dokonać jego całościowego podsumowania.
79 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim wybuchło powstanie. Był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwsze powstanie wielkomiejskie w okupowanej Europie.
79 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim wybuchło powstanie. Był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwsze powstanie wielkomiejskie w okupowanej Europie.
Funkcjonariusze CPT ABW uczestniczyli w warsztatach pt. „Przeciwdziałanie dezinformacji, odporni obywatele” które odbyły się w dniu 8 kwietnia 2022 roku w sali sesyjnej Rady Miejskiej we Wrocławiu.
Funkcjonariusze CPT ABW uczestniczyli w warsztatach pt. „Przeciwdziałanie dezinformacji, odporni obywatele” które odbyły się w dniu 8 kwietnia 2022 roku w sali sesyjnej Rady Miejskiej we Wrocławiu.
W dniach 16-22 kwietnia 2022 r., w Holandii, odbywają się zawody Invictus Games The Hague, w których udział biorą zawodnicy drużyny Team Invictus Poland, w tym reprezentanci Dowództwa Operacyjnego Rodzajów...
W dniach 16-22 kwietnia 2022 r., w Holandii, odbywają się zawody Invictus Games The Hague, w których udział biorą zawodnicy drużyny Team Invictus Poland, w tym reprezentanci Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych im. generała Bronisława Kwiatkowskiego.
Kanadyjskie Siły Zbrojne od 20 lat trenują wraz z sojusznikami NATO działanie w warunkach zimowych. W tym roku w rejonie Bathurst żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej kontynuowali współpracę i wymieniali...
Kanadyjskie Siły Zbrojne od 20 lat trenują wraz z sojusznikami NATO działanie w warunkach zimowych. W tym roku w rejonie Bathurst żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej kontynuowali współpracę i wymieniali się umiejętnościami z kanadyjskimi żołnierzami w trakcie ćwiczeń "Ex Northern Sojourn".
21 kwietnia 2022 r., Nurkowie Minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców (8. Flotylla Obrony Wybrzeża) przeprowadzili na Zatoce Gdańskiej neutralizację niebezpiecznej pozostałości po II wojnie światowej.
21 kwietnia 2022 r., Nurkowie Minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców (8. Flotylla Obrony Wybrzeża) przeprowadzili na Zatoce Gdańskiej neutralizację niebezpiecznej pozostałości po II wojnie światowej.
25 kwietnia 2022 roku w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa kształcili się oficerowie i podoficerowie biorący udział w kursie doskonalącym „Historia i tradycja oręża polskiego” organizowanym...
25 kwietnia 2022 roku w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa kształcili się oficerowie i podoficerowie biorący udział w kursie doskonalącym „Historia i tradycja oręża polskiego” organizowanym przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Uroczyste otwarcie, prezentacje najnowszego sprzętu i wyposażenia dla służb mundurowych, wykłady konferencyjne, pokazy i branżowi zwiedzający – tak w skrócie można podsumować pierwszy dzień Międzynarodowych...
Uroczyste otwarcie, prezentacje najnowszego sprzętu i wyposażenia dla służb mundurowych, wykłady konferencyjne, pokazy i branżowi zwiedzający – tak w skrócie można podsumować pierwszy dzień Międzynarodowych Targów Policji i Bezpieczeństwa Publicznego POLSECURE, które zadebiutowały w Targach Kielce.