Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Wszystko, co musisz wiedzieć przed dokonaniem wyboru

OPC Sp. z.o.o. | 2022-06-14
Vademecum okularów przeciwsłonecznych, czyli wszystko, co musisz wiedzieć przed dokonaniem wyboru. | Fot. OPC Sp. z.o.o.

Vademecum okularów przeciwsłonecznych, czyli wszystko, co musisz wiedzieć przed dokonaniem wyboru. | Fot. OPC Sp. z.o.o.

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

treść sponsorowana

Czy powinniśmy chronić oczy przez cały rok

Pamiętajmy jednak, że nasze oczy powinniśmy chronić przez cały rok niezależenie od pogody za oknem, bowiem wbrew pozorom w pochmurne dni nasz wzrok jest równie intensywnie narażony na szkodliwe promieniowanie słoneczne. Zatem fundamentalna zasada brzmi - chrońmy nasze oczy przez cały rok, dopasowując odpowiednią soczewkę do aktualnie panujących warunków atmosferycznych. Ale po kolei.

Mnogość modeli, parametrów technicznych, oprawek, rodzajów soczewek czy zastosowanych materiałów zalewa rynek okularów przeciwsłonecznych z każdym sezonem coraz dynamiczniej. Ciężko jest więc zdecydować się na takie, które będą spełniać najważniejsze funkcje ochronne, a jednocześnie zaspokoją poczucie estetyki użytkownika. O ile sama linia oprawek, styl czy kolorystyka to kwestia bardzo indywidualna, o tyle specyfikacja techniczna może być stosunkowo uniwersalna i w tym tekście chcielibyśmy Wam przybliżyć temat, na co należy zwrócić uwagę podczas kolejnego zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych.

Okulary przeciwsłoneczne nosimy głównie w celu ochrony narządu wzroku przed szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi (UV) słońca. Długotrwała ekspozycja oczu na promienie UV wiąże się z rozwojem poważnych problemów ze wzrokiem, w tym zwyrodnienia plamki żółtej, zaćmy, zapalenia spojówek czy oparzeń rogówki. Inny aspekt okularów przeciwsłonecznych to również ochrona wzroku przed uszkodzeniami mechanicznymi i czynnikami środowiska zewnętrznego takimi jak: kurz, pyt, owady czy żar ogniska.

Okulary przeciwsłoneczne to zatem nie tylko modny gadżet i dopełnienie letniej stylizacji, ale przede wszystkim funkcje ochronne i bezpieczeństwo oczu jako głównego narządu percepcyjnego.

Poniżej prezentujemy kilka subiektywnie najważniejszych wskazówek, którymi powinieneś się kierować, inwestując w bezpieczeństwo Twojego wzroku.

Szukając okularów przeciwsłonecznych, nie daj się zwieść myśleniu, że im ciemniejsza soczewka, tym bezpieczniejsza dla Twoich oczu. Tylko okulary przeciwsłoneczne ze 100% ochroną przed promieniowaniem UV zapewniają bezpieczeństwo, którego potrzebuje Twój wzrok.

Polaryzacja porządkuje wiązkę światła padającą na soczewkę, rozprowadzając ją równomiernie po jej powierzchni. Odpowiedzialna jest za redukcję wszelkich odbić od powierzchni wody, śniegu czy mokrej jezdni, zapewniając idealny kontrast widzenia. Stawiając zatem na model okularów polaryzacyjnych pozbywasz się nieprzyjemnego uczucia oślepiania.

Soczewka CRYSTAL VISION

To wyjątkowo wyspecjalizowana soczewka, obok której piloci samolotów oraz operatorzy dronów nie mogą przejść obojętnie. Okulary wyposażone w soczewkę CRYSTAL VISION zapewniają najwyższą jakość widzenia. Nowoczesna technologia gwarantuje większy kontrast, wzbogaca kolor i uwypukla widoczne na horyzoncie szczegóły. Widać w niej nawigację oraz ekrany LCD. Adaptuje wzrok do otaczającego nas specyficznego środowiska, ułatwia tym samym dojrzeć dużo wcześniej inny statek powietrzny aniżeli okulary bez tej technologii. Okulary wyposażone w soczewkę CRYSTAL VISION przyczyniają się do poprawy analizy ryzyka SORA oraz pozwalają uniknąć kolizji z innym statkiem powietrznym. Misją tych okularów jest znaczna poprawa bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej.

Ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi

Jeżeli należysz do pasjonatów i hobbystów ryzykownych i wymagających aktywności powinieneś zwrócić szczególną uwagę na aspekt bezpieczeństwa Twoich oczu. Ochrona przez słońcem to jedno, natomiast ochrona przed mechanicznymi urazami oka podczas uprawiania dyscyplin brawurowych jest jeszcze ważniejsza. Soczewka w przypadku takich sportów jak strzelectwo, survival czy eksploracje niebezpiecznych terenów musi przede wszystkim zapewnić ochronę Twoich oczu przed odłamkami, łuskami, gałęziami etc. Zwróć uwagę, czy soczewka jest wystarczająco gruba (2 mm), posiada odpowiednie atesty lub z powodzeniem przeszła jakiekolwiek testy użytkowe. Pamiętaj, że pole widzenia w nocnych warunkach leśnych jest bardzo ograniczone, dlatego nie trudno o nabawienie się urazów i zranień.

Okulary posiadające nawet najwyższy poziom ochrony Twojego wzroku okażą się bezużyteczne, jeżeli nie będą pewnie trzymać się twarzy. Zwróć zatem uwagę, czy okulary które przymierzasz wyposażone są w silikonowe noski, wygodne zauszniki oraz z jakiego materiału są wykonane. Niewątpliwie świetnym wyborem będzie policarbonat, który zapewnia, że okulary są lekkie i odporne na zarysowania. Hitem natomiast na rynku są okulary wyprodukowane z girlamidu (TR90) - wysokiej jakości nylonu wyjątkowo odpornego na rozciąganie i wyginanie. TR90 to absolutny majstersztyk wytrzymały na uderzenia, niezwykle elastyczny oraz posiadający właściwości antyalergiczne.

Cała gama dostępnych na rynku okularów przeciwsłonecznych będzie posiadać uniwersalny charakter. Jeżeli jednak uprawiasz skonkretyzowaną i wymagającą aktywność na świeżym powietrzu, postaw na wyspecjalizowane okulary sportowe, które zapewnią maksimum wygody i bezpieczeństwa Twoim oczom.

Kolarstwo, wspinaczka górska, golf czy aktywność survivalowa - każda z tych dyscyplin ma inne potrzeby i warto o nich pamiętać, dobierając odpowiednie wyposażenie.

Kolor soczewki okularów

Kolor soczewki wbrew panującym mylnym przekonaniom nie jest dobierany do koloru oprawek, a uzależniony głownie od panujących warunków, w których okulary będą użytkowane. Pośród dostępnych na rynku soczewek wyróżniamy cztery podstawowe:

  • czarna - soczewka najbardziej neutralna i uniwersalna: doskonale sprawdza się podczas silnego natężenia promieniowania słonecznego, nie przekłamuje barw i zachowuje rzeczywisty kontrast:
  • brązowa - idealna soczewka dla wrażliwych oczu, poprawia kontrast oraz ostrość widzenia: sprawdzi się podczas mocnego słońca, łagodząc widziane barwy;
  • zielona - soczewka odpowiednia do całorocznej aktywności: przy słabym oświetleniu poprawia kontrast widzenia, zaś przy silnym nasłonecznieniu da ukojenie zmęczonym oczom;
  • żółta - soczewka stosowana najczęściej w okularach taktycznych; poprawia widoczność obiektów, szczególnie w warunkach umiarkowanego i słabego oświetlenia: doskonała zarówno do aktywności w pomieszczeniach, jak i na świeżym powietrzu.

Technologia REVOcare składa się z 14-stu warstw ochronnych nakładanych na powierzchnię soczewki. Odpowiedzialna jest za ochronę oczu przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym w każdym zakresie (UVA, UVB, UVC) oraz redukuje nadmierne nagrzewanie się samej soczewki.

Wartością dodaną technologii REVOcare jest lustrzana powłoka soczewki w różnym wybarwieniu, co zdecydowanie dodaje okularom designerskiego charakteru.

Technologia SMARTcare

Każdy z nas zna nieprzyjemne uczucie przyklejania się oprawek do wilgotnej skóry twarzy w upalne dni i podczas uprawiania aktywności fizycznej.

Za redukcję tego zjawiska odpowiedzialna jest technologia SMARTcare, która dodatkowo niweluje przymarzanie oprawek do twarzy przy najniższych temperaturach zimą. Fajny gadżet, który polubisz od pierwszego założenia.

Rozmach cenowy okularów przeciwsłonecznych jest tak imponujący, że ciężko się odnaleźć w gąszczu różnorodnych ofert. Okulary z nadmorskiej promenady kuszą zazwyczaj atrakcyjną ceną, zaś te z wybiegów mody wydają się być najwyższej jakości. Nic bardziej mylnego. Zanim dokonasz zakupu, sprawdź parametry techniczne - jedne i drugie mogą okazać się bezużytecznym gadżetem, którego miejsce znajdzie się w zakurzonej szufladzie.

Jeżeli znalazłeś okulary przeciwsłoneczne, które spełniają przynajmniej część wymienionych punktów to jesteś na dobrej drodze, żeby dokonać odpowiedniego wyboru. Jeżeli postawisz na model spełniający wszystkie z powyższych wskazówek to gwarantujemy 100% zadowolenie z zakupu. Pamiętaj, że tylko naprawdę dobre okulary posłużą Ci długie lata. Przymierzając się do nabycia nowych okularów przeciwsłonecznych postaw na fachowe i sprawdzone doradztwo firm, których profil nastawiony jest na produkcję profesjonalnych i wyspecjalizowanych okularów.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Błażej Kostra, OPC Sp. z.o.o. Gogle OPC serii Vogel - dla entuzjastów survivalu i nie tylko

Gogle OPC serii Vogel - dla entuzjastów survivalu i nie tylko Gogle OPC serii Vogel - dla entuzjastów survivalu i nie tylko

Krajowy producent okularów i gogli ochronnych, firma OPC Sp. z o.o. z Poznania, na rynku sprzętu sportowego i ochronnego funkcjonuje już kilka lat. Jednym z jej założeń rynkowych jest produkcja i sprzedaż...

Krajowy producent okularów i gogli ochronnych, firma OPC Sp. z o.o. z Poznania, na rynku sprzętu sportowego i ochronnego funkcjonuje już kilka lat. Jednym z jej założeń rynkowych jest produkcja i sprzedaż wysokiej jakości produktów przewidzianych zarówno dla amatorskiego, jak i profesjonalnego użytkownika. Firma ta za główny cel obrała ochronę wzroku/oczu. Chyba najlepszym weryfikatorem takiego podejścia jest wyposażenie przeznaczone do survivalu, ponieważ z jednej strony, musi ono sprostać ekstremalnym...

Najnowsze produkty i technologie

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops