Special-Ops.pl

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Zestaw słuchawkowy X5 z modułem sterującym INVISIO V10. Fot. Invisio

Zestaw słuchawkowy X5 z modułem sterującym INVISIO V10. Fot. Invisio

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

treść sponsorowana

W zapotrzebowanie na systemy łączności doskonale wpisują się urządzenia duńskiej firmy INVISIO, od lat dostarczającej rozwiązania z zakresu łączności taktycznej i ochrony słuchu, zaprojektowane z myślą o specjalistach z obszaru obronności i bezpieczeństwa publicznego. Podstawą sukcesu INVISIO jest rozwijanie nowoczesnych technologii, a także współpraca i korzystanie z uwag i doświadczeń operacyjnych użytkowników. Rozwiązania te cechuje wysoka wytrzymałość, niska waga oraz niezawodność i funkcjonalność, nie wpływające na komfort, ergonomię i swobodę działania użytkowników. Zastosowanie innowacyjnych technologii i rozwiązań technicznych w tworzeniu nowoczesnych jednostek sterujących komunikacją taktyczną i zestawów słuchawkowych, pozwala wyznaczać nowe standardy jakości dźwięku i ochrony słuchu. Produkty INVISIO znalazły uznanie wśród operatorów elitarnych jednostek specjalnych z całego świata. Sprawdź >>

 t7 v20 i r30

Zestaw słuchawkowy T7, moduł kontrolny V20 i dodatkowy przycisk PTT typu R30 zamontowany na karabinie. Fot. Invisio

Komunikacja i ochrona przed hałasem

Warunki działania tych jednostek obejmują szerokie spektrum szkodliwych dźwięków o dużym natężeniu (wystrzały z broni palnej, wybuchy pirotechniki, dźwięki z silników pojazdów, śmigłowców i łodzi motorowych, okrzyki i głośne komendy). Dzięki taktycznym systemom łączności INVISO, komunikaty przekazywane radiowo w ww. warunkach bez problemu docierają do adresatów i umożliwiają m.in. zachowanie wysokiej świadomości sytuacyjnej. Automatyczne dostosowanie odbieranego dźwięku do poziomu hałasu otoczenia, oraz cyfrowe techniki przetwarzania sygnału i odfiltrowanie niechcianego hałasu zapewniają bezpieczną, zrozumiałą i płynną komunikację nawet szeptem. Chroni to słuch operatorów i pomaga wyeliminować zmęczenie, zaburzenia lub trwałe kontuzje spowodowane hałasem.

Dzięki niskiej wadze i małym rozmiarom, niewielkiemu poborowi mocy oraz doskonałej jakości dźwięku (opatentowana technologia Invisio Bone Conduction Microphone), wiele krajów stosuje produkty INVISIO jako moduły łączności w programach future soldier. Technologia przewodnictwa kostnego wykorzystuje wibracje ze szczęki operatora, ich przekształcenie w dźwięk pozostawiając sam głos i eliminując zakłócające dźwięki z otoczenia.

Technologia IntelliCable® umożliwia niestandardowe i nieograniczone konfiguracje urządzeń (plug and play) i opiera się na inteligentnym układzie wbudowanym w kable, automatycznie wykrywając i aktualizując urządzenia komunikacyjne i ich ustawienia, przez co operatorzy mogą dowolnie kompletować środki łączności zależnie od upodobań i zadań. Dowiedz się więcej >>

t5 x5 i v20

Zestawy słuchawkowe T5 i X5 podłączone do modułu kontrolnego INVISIO V20. Fot. Invisio

Oferta INVISIO

Oferta INVISIO obejmuje nauszne i douszne zestawy słuchawkowe z mikrofonami, kompatybilne z większością hełmów i masek przeciwgazowych:

  • M3s – lekki, jednostronny zestaw douszny z zewnętrznym mikrofonem i zaczepem na ucho, umożliwia zanurzanie do głębokości 20 m (dla płetwonurków bojowych);
  • X5 – dwustronny zestaw douszny z zewnętrznymi mikrofonami z aktywną ochroną słuchu, daje redukcję hałasu 32 dB SNR;
  • T5 – zestaw nauszny, pozwala na zanurzenie do 1 m;
  • T7 – zestaw nauszny z aktywną ochroną słuchu 28 dB SNR, umożliwia skoki spadochronowe z 12.000 m i zanurzanie w wodzie do 10 m. Wytrzymuje zmiany ciśnienia np. podczas przejścia z dużych wysokości. T7 można używać po wyjściu z wody, dzięki opatentowanej szczelinie drenażowej i specjalnemu otworowi -  naciśnięcie pianki powoduje błyskawiczne osuszenie słuchawek. Opatentowane nauszne poduszki powietrzne 3D odwzorowują najczęstsze kontury głowy i punkty nacisku.

Zestawy INVISIO

Zestawy INVISIO zaprojektowano i zoptymalizowano, aby spełniać lub nawet  przekraczać standard wojskowy 810G (MIL-STD-810), mają też zanurzalność do 20 m, są bardzo lekkie i wytrzymałe, umożliwiają montaż na pałąku nagłownym lub szyjnym oraz na hełmie.

Zestawy słuchawkowe są podłączane do modułów kontrolnych zapewniających im zasilanie i sterowanie. W modułach umieszczone są cyfrowe układy obróbki dźwięku, a przycisk Hear-Thru pozwala podnosić i obniżać poziom dźwięków otoczenia o 10 dB a nawet je wyciszać (np. w czasie przemieszczania się w platformach transportowych). Moduły kontrolne INVISIO mają różną liczbę podłączanych urządzeń komunikacyjnych i ilości przycisków Push To Talk (PTT), a każdy moduł można połączyć dedykowanym przewodem z dowolną radiostacją, radiotelefonem, smartfonem czy interkomem:

  • moduły single-com dla jednego urządzenia: V10 - wyposażony w jeden przycisk PTT i V20 - wyposażony w dwa przyciski PTT;
  • V50 - zasilany z baterii moduł dual-com dla dwóch urządzeń, wyposażony w cztery przyciski PTT;
  •  V60 - moduł tri-com dla trzech radiostacji, wyposażony w cztery przyciski PTT.
intercom w pojeździe

System interkomowy INVISIO na lekkim pojeździe taktycznym. Fot. Invisio

Moduły kontrolne i zestawy słuchawkowe najczęściej pobierają energię prosto z radiostacji przewodem łączącym z modułem, zapewniając niższą wagę ochronników słuchu, mniejsze zmęczenie operatorów, niski pobór prądu z urządzenia (zbędne zapasowe baterie).

Moduły INVISIO pozwalają automatycznie wykrywać podłączone urządzenia, działając w trybie radiowym half duplex (naprzemienne przesyłanie i odbieranie informacji) i w trybie interkomu full duplex (informacje przesyłane w obu kierunkach jednocześnie).

Przyciski PTT mogą być zdublowane dodatkowym przyciskiem dla zapewnienia łączności bez angażowania rąk: przewodowe montowane na palcu M30 Finger Mounted PTT i bezprzewodowe montowane na karabinie M80 Remote Wireless PTT.

Wybierz zestaw dla siebie >>

Mały system interkomowy

Nowym rozwiązaniem INVISIO jest mały system interkomowy, pozwalający podłączyć do czterech radiostacji i pięciu użytkowników (można połączyć kolejne interkomy), tworząc wewnętrzny system komunikacji głosowej, co pozwala na komunikowanie się w głośnym otoczeniu. Urządzenie jest mobilne - można je włączyć w sieć wewnętrzną pojazdu (komunikacja z załogą) i system zasilania, ale można działać autonomicznie (bez wyjmowania z plecaka), przy zasilaniu akumulatorami jednej z czterech podłączonych radiostacji lub może być przymocowany do plecaka z systemem MOLLE.

intercom plecak

System interkomowy INVISIO bez podłączania do platformy transportowej. Fot. Invisio

Zestawy słuchawkowe i moduły sterujące są podłączane do interkomu specjalnymi przewodami przez mały moduł regulacji głośności pozwalający ustawiać jeden z siedmiu poziomów dźwięku. Interkom pozwala odłączyć urządzenia łączności wykorzystywane przez pojedynczych żołnierzy i korzystać ze wspólnych radiostacji na platformie transportowej.

Rozwiązania INVISIO były wielokrotnie testowane i sprawdzone w działaniu, co przekłada się na zainteresowanie ponad 50 państw i sprzedaż ponad 150.000 urządzeń, m.in. dla jednostek wojsk lądowych i wojsk specjalnych USA.

Artykuł został opracowany przez firmę Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o., która jest wyłącznym przedstawicielem firmy INVISIO na terenie Polski.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Kurs instruktora sportu strzeleckiego PZSS »

Kurs instruktora sportu strzeleckiego PZSS » Kurs instruktora sportu strzeleckiego PZSS »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach » Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Jak skutecznie chronić oczy w trudnych warunkach?

Jak skutecznie chronić oczy w trudnych warunkach? Jak skutecznie chronić oczy w trudnych warunkach?

Buty dla grotołazów - które wybrać »

Buty dla grotołazów - które wybrać » Buty dla grotołazów - które wybrać »

Co zmieści Crafter »

Co zmieści Crafter » Co zmieści Crafter »

Sprawdź ile kosztuje sztucer i wybierz model dla siebie »

Sprawdź ile kosztuje sztucer i wybierz model dla siebie » Sprawdź ile kosztuje sztucer i wybierz model dla siebie »

Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »

Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »

Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt »

Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt »  Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  »

Czy masz odpowiednie obuwie na letnie wojaże? Sprawdź »

Czy masz odpowiednie obuwie na letnie wojaże? Sprawdź » Czy masz odpowiednie obuwie na letnie wojaże? Sprawdź »

Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? » Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach

Wybierz produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach Wybierz produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach

Odzież taktyczna - zobacz najnowsze kolekcje »

Odzież taktyczna - zobacz najnowsze kolekcje » Odzież taktyczna - zobacz najnowsze kolekcje »

Jak skorygować ostrość w niedoskonałych warunkach

Jak skorygować ostrość w niedoskonałych warunkach Jak skorygować ostrość w niedoskonałych warunkach

Jesteś miłośniczką ekstremalnych przeżyć? Przetestuj

Jesteś miłośniczką ekstremalnych przeżyć? Przetestuj Jesteś miłośniczką ekstremalnych przeżyć? Przetestuj

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops