Special-Ops.pl

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Zestaw słuchawkowy X5 z modułem sterującym INVISIO V10. Fot. Invisio

Zestaw słuchawkowy X5 z modułem sterującym INVISIO V10. Fot. Invisio

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

treść sponsorowana

W zapotrzebowanie na systemy łączności doskonale wpisują się urządzenia duńskiej firmy INVISIO, od lat dostarczającej rozwiązania z zakresu łączności taktycznej i ochrony słuchu, zaprojektowane z myślą o specjalistach z obszaru obronności i bezpieczeństwa publicznego. Podstawą sukcesu INVISIO jest rozwijanie nowoczesnych technologii, a także współpraca i korzystanie z uwag i doświadczeń operacyjnych użytkowników. Rozwiązania te cechuje wysoka wytrzymałość, niska waga oraz niezawodność i funkcjonalność, nie wpływające na komfort, ergonomię i swobodę działania użytkowników. Zastosowanie innowacyjnych technologii i rozwiązań technicznych w tworzeniu nowoczesnych jednostek sterujących komunikacją taktyczną i zestawów słuchawkowych, pozwala wyznaczać nowe standardy jakości dźwięku i ochrony słuchu. Produkty INVISIO znalazły uznanie wśród operatorów elitarnych jednostek specjalnych z całego świata. Sprawdź >>

 t7 v20 i r30

Zestaw słuchawkowy T7, moduł kontrolny V20 i dodatkowy przycisk PTT typu R30 zamontowany na karabinie. Fot. Invisio

Komunikacja i ochrona przed hałasem

Warunki działania tych jednostek obejmują szerokie spektrum szkodliwych dźwięków o dużym natężeniu (wystrzały z broni palnej, wybuchy pirotechniki, dźwięki z silników pojazdów, śmigłowców i łodzi motorowych, okrzyki i głośne komendy). Dzięki taktycznym systemom łączności INVISO, komunikaty przekazywane radiowo w ww. warunkach bez problemu docierają do adresatów i umożliwiają m.in. zachowanie wysokiej świadomości sytuacyjnej. Automatyczne dostosowanie odbieranego dźwięku do poziomu hałasu otoczenia, oraz cyfrowe techniki przetwarzania sygnału i odfiltrowanie niechcianego hałasu zapewniają bezpieczną, zrozumiałą i płynną komunikację nawet szeptem. Chroni to słuch operatorów i pomaga wyeliminować zmęczenie, zaburzenia lub trwałe kontuzje spowodowane hałasem.

Dzięki niskiej wadze i małym rozmiarom, niewielkiemu poborowi mocy oraz doskonałej jakości dźwięku (opatentowana technologia Invisio Bone Conduction Microphone), wiele krajów stosuje produkty INVISIO jako moduły łączności w programach future soldier. Technologia przewodnictwa kostnego wykorzystuje wibracje ze szczęki operatora, ich przekształcenie w dźwięk pozostawiając sam głos i eliminując zakłócające dźwięki z otoczenia.

Technologia IntelliCable® umożliwia niestandardowe i nieograniczone konfiguracje urządzeń (plug and play) i opiera się na inteligentnym układzie wbudowanym w kable, automatycznie wykrywając i aktualizując urządzenia komunikacyjne i ich ustawienia, przez co operatorzy mogą dowolnie kompletować środki łączności zależnie od upodobań i zadań. Dowiedz się więcej >>

t5 x5 i v20

Zestawy słuchawkowe T5 i X5 podłączone do modułu kontrolnego INVISIO V20. Fot. Invisio

Oferta INVISIO

Oferta INVISIO obejmuje nauszne i douszne zestawy słuchawkowe z mikrofonami, kompatybilne z większością hełmów i masek przeciwgazowych:

  • M3s – lekki, jednostronny zestaw douszny z zewnętrznym mikrofonem i zaczepem na ucho, umożliwia zanurzanie do głębokości 20 m (dla płetwonurków bojowych);
  • X5 – dwustronny zestaw douszny z zewnętrznymi mikrofonami z aktywną ochroną słuchu, daje redukcję hałasu 32 dB SNR;
  • T5 – zestaw nauszny, pozwala na zanurzenie do 1 m;
  • T7 – zestaw nauszny z aktywną ochroną słuchu 28 dB SNR, umożliwia skoki spadochronowe z 12.000 m i zanurzanie w wodzie do 10 m. Wytrzymuje zmiany ciśnienia np. podczas przejścia z dużych wysokości. T7 można używać po wyjściu z wody, dzięki opatentowanej szczelinie drenażowej i specjalnemu otworowi -  naciśnięcie pianki powoduje błyskawiczne osuszenie słuchawek. Opatentowane nauszne poduszki powietrzne 3D odwzorowują najczęstsze kontury głowy i punkty nacisku.

Zestawy INVISIO

Zestawy INVISIO zaprojektowano i zoptymalizowano, aby spełniać lub nawet  przekraczać standard wojskowy 810G (MIL-STD-810), mają też zanurzalność do 20 m, są bardzo lekkie i wytrzymałe, umożliwiają montaż na pałąku nagłownym lub szyjnym oraz na hełmie.

Zestawy słuchawkowe są podłączane do modułów kontrolnych zapewniających im zasilanie i sterowanie. W modułach umieszczone są cyfrowe układy obróbki dźwięku, a przycisk Hear-Thru pozwala podnosić i obniżać poziom dźwięków otoczenia o 10 dB a nawet je wyciszać (np. w czasie przemieszczania się w platformach transportowych). Moduły kontrolne INVISIO mają różną liczbę podłączanych urządzeń komunikacyjnych i ilości przycisków Push To Talk (PTT), a każdy moduł można połączyć dedykowanym przewodem z dowolną radiostacją, radiotelefonem, smartfonem czy interkomem:

  • moduły single-com dla jednego urządzenia: V10 - wyposażony w jeden przycisk PTT i V20 - wyposażony w dwa przyciski PTT;
  • V50 - zasilany z baterii moduł dual-com dla dwóch urządzeń, wyposażony w cztery przyciski PTT;
  •  V60 - moduł tri-com dla trzech radiostacji, wyposażony w cztery przyciski PTT.
intercom w pojeździe

System interkomowy INVISIO na lekkim pojeździe taktycznym. Fot. Invisio

Moduły kontrolne i zestawy słuchawkowe najczęściej pobierają energię prosto z radiostacji przewodem łączącym z modułem, zapewniając niższą wagę ochronników słuchu, mniejsze zmęczenie operatorów, niski pobór prądu z urządzenia (zbędne zapasowe baterie).

Moduły INVISIO pozwalają automatycznie wykrywać podłączone urządzenia, działając w trybie radiowym half duplex (naprzemienne przesyłanie i odbieranie informacji) i w trybie interkomu full duplex (informacje przesyłane w obu kierunkach jednocześnie).

Przyciski PTT mogą być zdublowane dodatkowym przyciskiem dla zapewnienia łączności bez angażowania rąk: przewodowe montowane na palcu M30 Finger Mounted PTT i bezprzewodowe montowane na karabinie M80 Remote Wireless PTT.

Wybierz zestaw dla siebie >>

Mały system interkomowy

Nowym rozwiązaniem INVISIO jest mały system interkomowy, pozwalający podłączyć do czterech radiostacji i pięciu użytkowników (można połączyć kolejne interkomy), tworząc wewnętrzny system komunikacji głosowej, co pozwala na komunikowanie się w głośnym otoczeniu. Urządzenie jest mobilne - można je włączyć w sieć wewnętrzną pojazdu (komunikacja z załogą) i system zasilania, ale można działać autonomicznie (bez wyjmowania z plecaka), przy zasilaniu akumulatorami jednej z czterech podłączonych radiostacji lub może być przymocowany do plecaka z systemem MOLLE.

intercom plecak

System interkomowy INVISIO bez podłączania do platformy transportowej. Fot. Invisio

Zestawy słuchawkowe i moduły sterujące są podłączane do interkomu specjalnymi przewodami przez mały moduł regulacji głośności pozwalający ustawiać jeden z siedmiu poziomów dźwięku. Interkom pozwala odłączyć urządzenia łączności wykorzystywane przez pojedynczych żołnierzy i korzystać ze wspólnych radiostacji na platformie transportowej.

Rozwiązania INVISIO były wielokrotnie testowane i sprawdzone w działaniu, co przekłada się na zainteresowanie ponad 50 państw i sprzedaż ponad 150.000 urządzeń, m.in. dla jednostek wojsk lądowych i wojsk specjalnych USA.

Artykuł został opracowany przez firmę Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o., która jest wyłącznym przedstawicielem firmy INVISIO na terenie Polski.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

NEWMAX Sp. z o.o. Sp.k. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops