Zimowe Zawody Górskie „Military Ski Patrol 2018” odbyły się już po raz trzeci. Tegoroczna edycja zawodów została zorganizowana przez Sekcje Szkoleń Wysokogórskich Akademii Wojsk Lądowych, Firmę WORKS11, W11TC Special Training, Jednostkę Wojskową Komandosów w Lublińcu, Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu oraz Grupę Karkonoską GOPR.
W dniach 20-21 maja 2022 roku odbyła się po raz czwarty konferencja ratownictwa wodnego. Patronatem honorowym wydarzenie objęli m.in. Komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz rektor-Komendant...
W dniach 20-21 maja 2022 roku odbyła się po raz czwarty konferencja ratownictwa wodnego. Patronatem honorowym wydarzenie objęli m.in. Komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz rektor-Komendant AMW.
W minioną sobotę, 28 czerwca 2022 r., na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbyły się Centralne Obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa organizowane przez MON.
W minioną sobotę, 28 czerwca 2022 r., na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbyły się Centralne Obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa organizowane przez MON.
2 czerwca w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych upamiętniono 15 lecie powołania Wojsk Specjalnych jako Rodzaju Sił Zbrojnych. Obchody zainicjowała polowa Msza Św. w intencji żołnierzy Wojsk Specjalnych...
2 czerwca w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych upamiętniono 15 lecie powołania Wojsk Specjalnych jako Rodzaju Sił Zbrojnych. Obchody zainicjowała polowa Msza Św. w intencji żołnierzy Wojsk Specjalnych pod przewodnictwem Biskupa Polowego Wojska Polskiego Wiesława Lechowicza.
Do zawodów zgłosiło się 28 drużyn, ostatecznie do startu przystąpiło 19 zespołów: z Akademii Wojsk Lądowych, Wojskowej Akademii Technicznej, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej z Mińska Mazowieckiego, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, Jednostki Wojskowej NIL, Jednostki Wojskowej AGAT, 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, 6 Brygady Powietrznodesantowej, Uniwersytetu Północnej Georgii ze Stanów Zjednoczonych, 8 Pułku Górskiego z Włoch oraz Uniwersytetu Karola z Pragi.
Uczestnicy zostali podzieleni na trzyosobowe zespoły. Podczas trzydniowej rywalizacji miały za zadanie wykonać marsz o dystansie ponad 40km z odcinkami czasowymi na nartach skitourowych w umundurowaniu z wymaganym ekwipunkiem i plecakiem ważącym co najmniej 15kg. W trakcie marszu zawodnicy podlegali ocenie na punktach zadaniowych polegających na strzelaniu z broni palnej, rzutu granatem, strzelaniu z moździerzy „ANTOS”, technik ratownictwa górskiego, TCCC, budowy toboganu czy budowy schronienia w śniegu.
W pierwszy dzień zawodów instruktorzy W11TC Special Training przeprowadzili cykl strzelań szkolnych z różnych jednostek broni. Celem zajęć było nauczyć żołnierzy posługiwania się uzbrojeniem oraz wykonać łączne czynności do strzelania i odbyć strzelanie szkolne z jednostek broni Armii Innych Państw. Żołnierze, uczestnicy zawodów, mieli okazję zapoznać się z takimi konstrukcjami strzeleckimi jak 9 mm REX 01; 9 mm MP5; 5,56 mm HK 416; 7,62 mm SR 25; 7,62 mm km MINIMI; 40 mm M32A1 MILCOR oraz 60 mm LRM ANTOS. Ponadto żołnierze zostali zapoznani z warunkami wykonania zadania w zakresie ratownictwa taktycznego TCCC.
Drugiego dnia zawodów zawodnicy musieli jak najszybciej pokonać trasę podejścia na Szrenicę 1362m n.p.m., następnie zjechać na nartach po trasie SKI-Areny Szrenica i podejść do schroniska pod Łabskim Szczytem, gdzie odbywała się pierwsza konkurencja „Lawina” na której za pomocą detektorów lawinowych, łopatki śnieżnej i sondy lawinowej zawodnicy musieli jak najszybciej znaleźć osoby zasypane przez lawinę. Po wykonaniu zadania rozpoczynał się pomiar czasu na odcinku od schroniska pod Łabskim Szczytem przez Śnieżne Kotły, Halę Szrenicką do Polany Jakuszyckiej, gdzie zawodnicy musieli zbudować jamę śnieżną oraz spędzić w niej noc. Noc spędzona w niskiej temperaturze stanowi dodatkowy czynnik mający na celu obciążenie zdolności psychofizycznych.
Ostatni dzień zawodów rozpoczął się od konkurencji „Tobogan”, która polegała na budowie improwizowanego toboganu ze sprzętu alpinistycznego i przetransportowaniu na nim poszkodowanego. Kolejnym zadaniem na trasie, zabezpieczonym przez Jednostkę Wojskową Komandosów z Lublińca, był rzut granatem. Zawodnicy mieli za zadanie wykonać 6 rzutów granatem z różnych postaw. Tego dnia instruktorzy z WORKS11 przygotowali na trasie 3 zadania techniczne. W zimowej scenerii Karkonoszy i Gór Izerskich zawodnicy musieli udzielić pomocy rannemu żołnierzowi i przygotować go do ewakuacji. W składzie obsługi wykonać zadanie ogniowe - strzelanie amunicją treningową / działoczyn z 60 mm LRM ANTOS oraz wykonać zadanie taktyczno-ogniowe przy wykorzystaniu 4 środków ogniowych amunicją bojową w terenie przygodnym.
Zadaniem drużyny było wykonać nieplanowaną, natychmiastową zasadzkę na przeciwnika podchodzącego doliną. Zasadzka natychmiastowa to specyficzna forma ataku, nieprzygotowanego zawczasu pododdziału, który dysponując ograniczonymi danymi rozpoznawczymi przeprowadza szybkie planowanie, koordynację i natychmiast przygotowuje siły i środki do ataku.Takie działanie wykorzystuje zaskoczenie nieprzygotowanego przeciwnika, który nie spodziewa się ataku oraz warunki terenowe, przewagę wysokości, warunki meteorologiczne i możliwość prowadzenia obserwacji zarówno maskowania manewru i odskoku.
Po postawieniu zadania drużyna wykorzystując dogodne warunki terenowe wyszła na skrzydło przemieszczającego się patrolu przeciwnika. Ostatnim zadaniem na trasie zawodów było przetransportowanie samochodu na odległość 30m za pomocą improwizowanego układu wyciągowego. W wyniku zawziętej rywalizacji zwyciężyli podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych, drugie miejsce zajęli żołnierze z 21 batalionu Dowodzenia 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, natomiast trzecie miejsce zajęła 6 Brygada Powietrznodesantowa.
Drugi raz w tym roku 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego zrealizowało Akcję Serce. 30 stycznia br. „lot po życie” wykonała załoga z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa.
Drugi raz w tym roku 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego zrealizowało Akcję Serce. 30 stycznia br. „lot po życie” wykonała załoga z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa.
Wczoraj (5 lutego br.) w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu szefowie służb - Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk i dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła oraz Komendant Główny...
Wczoraj (5 lutego br.) w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu szefowie służb - Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk i dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła oraz Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzej Bartkowiak - podpisali porozumienie o współpracy w zakresie zarządzania kryzysowego, ratowania życia ludzkiego i poszukiwania osób zaginionych oraz w zakresie działalności szkoleniowej. Podpisanie dokumentów odbyło się w obecności szefa resortu obrony...
We wtorek, 11 lutego br. w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie z udziałem Andrzeja Dudy, prezydenta RP, Elżbiety Witek, marszałek sejmu i Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej miało miejsce spotkanie...
We wtorek, 11 lutego br. w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie z udziałem Andrzeja Dudy, prezydenta RP, Elżbiety Witek, marszałek sejmu i Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej miało miejsce spotkanie z najstarszym żyjącym uczestnikiem Powstania Warszawskiego, który w sobotę skończy 106 lat.
Siedemdziesiąt osiem lat temu, 14 lutego 1942 r, na mocy rozkazu gen. Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) został przekształcony w Armię Krajową. Na jej czele stanął komendant ZWZ gen. Stefan...
Siedemdziesiąt osiem lat temu, 14 lutego 1942 r, na mocy rozkazu gen. Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) został przekształcony w Armię Krajową. Na jej czele stanął komendant ZWZ gen. Stefan Rowecki "Grot".
Na terytorium Mauretanii i Senegalu w dniach 17-28 lutego 2020 r. odbyły się ćwiczenia sił specjalnych o kryptonimie Flintlock 2020. Wzięło w nich udział około 1600 żołnierzy z ponad 30 państw, w tym polscy...
Na terytorium Mauretanii i Senegalu w dniach 17-28 lutego 2020 r. odbyły się ćwiczenia sił specjalnych o kryptonimie Flintlock 2020. Wzięło w nich udział około 1600 żołnierzy z ponad 30 państw, w tym polscy specjalsi.
W piątek, 28 lutego br., Klub Strzelecki z Krasocina, Starostwo Powiatowe we Włoszczowie i włoszczowski Dom Kultury organizują spotkanie pt. "Jednostka Wojskowa GROM jako spadkobiercy tradycji cichociemnych"....
W piątek, 28 lutego br., Klub Strzelecki z Krasocina, Starostwo Powiatowe we Włoszczowie i włoszczowski Dom Kultury organizują spotkanie pt. "Jednostka Wojskowa GROM jako spadkobiercy tradycji cichociemnych". Prelegentem będzie były szef JW GROM płk Piotr Gąstał. Spotkanie rozpocznie się o godz. 11.
Dzisiaj (28 lutego) dwie pierwsze kolumny żołnierzy i sprzętu z USA wjadą na teren Polski przez przejście graniczne w Kołbaskowie. To oficjalny początek ćwiczenia DEFENDER-Europe 20 w naszym kraju.
Dzisiaj (28 lutego) dwie pierwsze kolumny żołnierzy i sprzętu z USA wjadą na teren Polski przez przejście graniczne w Kołbaskowie. To oficjalny początek ćwiczenia DEFENDER-Europe 20 w naszym kraju.
Mija 69 lat odkąd, w więzieniu mokotowskim w Warszawie władze komunistyczne wykonały wyroki śmierci na siedmiu żołnierzach powojennego podziemia niepodległościowego. Straceni zostali: ppłk Łukasz Ciepliński,...
Mija 69 lat odkąd, w więzieniu mokotowskim w Warszawie władze komunistyczne wykonały wyroki śmierci na siedmiu żołnierzach powojennego podziemia niepodległościowego. Straceni zostali: ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, mjr Mieczysław Kawalec, kpt. Franciszek Błażej, kpt. Józef Rzepka, por. Karol Chmiel i por. Józef Batory. W rocznicę tej komunistycznej zbrodni obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
25 – 27 lutego 2020 roku w Bydgoszczy odbyła się roczna odprawa rozliczeniowo-zadaniowa kierowniczej kadry Żandarmerii Wojskowej, podczas której komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasz...
25 – 27 lutego 2020 roku w Bydgoszczy odbyła się roczna odprawa rozliczeniowo-zadaniowa kierowniczej kadry Żandarmerii Wojskowej, podczas której komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasz Połuch wyróżnił i nadał tytuły honorowe najlepszym żołnierzom, oddziałom i komórkom wewnętrznym Żandarmerii Wojskowej.
Miniony weekend obfitował w świetne występy żołnierzy sportowców w Mistrzostwach Europy w strzelaniu pneumatycznym oraz z Halowych Mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce.
Miniony weekend obfitował w świetne występy żołnierzy sportowców w Mistrzostwach Europy w strzelaniu pneumatycznym oraz z Halowych Mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce.
W nocy z 5 na 6 marca 2003 r. w podwarszawskiej Magdalence podczas próby zatrzymania niebezpiecznych przestępców poległo dwóch policyjnych antyterrorystów, a siedemnastu zostało rannych. Jak co roku ich...
W nocy z 5 na 6 marca 2003 r. w podwarszawskiej Magdalence podczas próby zatrzymania niebezpiecznych przestępców poległo dwóch policyjnych antyterrorystów, a siedemnastu zostało rannych. Jak co roku ich koledzy, kierownictwo Policji i resortu oddało im hołd.
W środę 11 marca br. Prezydent RP - Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej spotkali się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniu DEFENDER-Europe...
W środę 11 marca br. Prezydent RP - Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej spotkali się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniu DEFENDER-Europe 20. Pierwsze kolumny żołnierzy i sprzętu z USA wjechały na teren Polski 28 lutego br. przez przejście graniczne w Kołbaskowie. Wówczas oficjalnie rozpoczęło się w naszym kraju to największe amerykańskie ćwiczenie związane z przerzutem wojsk Sił Lądowych USA do Europy.
Komenda Główna Policji podpisała porozumienie z Targami Kielce w sprawie organizacji Międzynarodowych Targów Policji i Bezpieczeństwa Publicznego. Centralnym punktem wydarzenia będzie konferencja poświęcona...
Komenda Główna Policji podpisała porozumienie z Targami Kielce w sprawie organizacji Międzynarodowych Targów Policji i Bezpieczeństwa Publicznego. Centralnym punktem wydarzenia będzie konferencja poświęcona bezpieczeństwu.
Macedonia Północna stała się nowym 30 członkiem NATO po złożeniu 27 marca 2020 r. dokumentu przystąpienia do Traktatu Północnoatlantyckiego w Departamencie Stanu USA w Waszyngtonie. Sojusznicy NATO podpisali...
Macedonia Północna stała się nowym 30 członkiem NATO po złożeniu 27 marca 2020 r. dokumentu przystąpienia do Traktatu Północnoatlantyckiego w Departamencie Stanu USA w Waszyngtonie. Sojusznicy NATO podpisali protokół przystąpienia Macedonii Północnej w lutym 2019 r. Wszystkie 29 krajów członkowskich głosowało za ratyfikowaniem członkostwa tego kraju.
1 lutego 2020 r. podczas wykonywania zadań specjalnych w Syryjskiej Republice Arabskiej” w zasadzce na obrzeżach Latakii zginęło czterech oficerów kontrterrorystycznego Centrum Specjalnego Przeznaczenia...
1 lutego 2020 r. podczas wykonywania zadań specjalnych w Syryjskiej Republice Arabskiej” w zasadzce na obrzeżach Latakii zginęło czterech oficerów kontrterrorystycznego Centrum Specjalnego Przeznaczenia Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej: 33-letni major Bułat Achmatianow i 36-letni por. Wsiewołod Trofimow z 5. grupy 1. wydziału Zarządu S („Smiercz”) w Moskwie oraz 42-letni mjr Rusłan Gimadijew i 35-letni kpt Dimitrij Minow z Zarządu K („Kaukaz”) w Jessentuki w kraju Stawropolskim.
2/3 lutego 2020 r. w nocy zmarł w Durbanie, półtora miesiąca przed ukończeniem 101. roku życia, najsłynniejszy żołnierz najemny XX wieku „Mad Mike” Thomas Michael Hoare. Zgodnie ze słowami jego syna Chrisa:...
2/3 lutego 2020 r. w nocy zmarł w Durbanie, półtora miesiąca przed ukończeniem 101. roku życia, najsłynniejszy żołnierz najemny XX wieku „Mad Mike” Thomas Michael Hoare. Zgodnie ze słowami jego syna Chrisa: „żył zgodnie z filozofią, że można z życia wyciągnąć więcej, gdy żyje się niebezpiecznie, więc to tym bardziej niezwykłe, że przeżył 100 lat i zmarł spokojnie we śnie, we własnym łóżku”.
8 lutego 2020 r. podczas operacji bojowej w prowincji Nangarhar na wschodzie Afganistanu zginęli w wyniku odniesionych ran dwaj sierżanci z 7th Special Forces Group (Airborne), z Eglin AFB na Florydzie.
8 lutego 2020 r. podczas operacji bojowej w prowincji Nangarhar na wschodzie Afganistanu zginęli w wyniku odniesionych ran dwaj sierżanci z 7th Special Forces Group (Airborne), z Eglin AFB na Florydzie.
Na początku 2020 r. firma Ułan-Udenskij awiacionnyj zawod [Улан-Удэнский авиационный завод (У-УАЗ)], należąca do holdingu „Śmigłowce Rosji” (АО „Вертолёты России”), zakupiła zestawy wyposażenia, które...
Na początku 2020 r. firma Ułan-Udenskij awiacionnyj zawod [Улан-Удэнский авиационный завод (У-УАЗ)], należąca do holdingu „Śmigłowce Rosji” (АО „Вертолёты России”), zakupiła zestawy wyposażenia, które posłużą do zmodernizowania – w oparciu o doświadczenia z działań bojowych specnazu w Syrii – 10 maszyn Mi-8AMT (wykorzystywanych przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej od 2009 r.) do nowej wersji Mi-8 AMTSz-WN „Terminator”, łączącej cechy szturmowe i transportowe. Mają one jeszcze w tym roku trafić...
Kolejni żołnierze amerykańscy polegli w Iraku 8 marca 2020 r.: 34-letni kpt. Moises A. Navas „Mo” i Gunnery Sgt. Diego D. Pongo, obaj z MARSOC (United States Marine Corps Forces Special Operations Command).
Kolejni żołnierze amerykańscy polegli w Iraku 8 marca 2020 r.: 34-letni kpt. Moises A. Navas „Mo” i Gunnery Sgt. Diego D. Pongo, obaj z MARSOC (United States Marine Corps Forces Special Operations Command).
Zespół Aresztowań i Wsparcia AOT (Arrestatie- en Ondersteuningsteam) z brygady specjalnej BSB Królewskiej Żandarmerii Holandii (Koninklijke Marechaussee Brigade Speciale Beveiligingsopdrachten) trenował...
Zespół Aresztowań i Wsparcia AOT (Arrestatie- en Ondersteuningsteam) z brygady specjalnej BSB Królewskiej Żandarmerii Holandii (Koninklijke Marechaussee Brigade Speciale Beveiligingsopdrachten) trenował na początku lutego 2020 r. w ośrodku European Security Academy we Włościejówkach pod Książem Wielkopolskim.
5 marca 2020 r. dwa śmigłowce RAF Chinook z zespołem ratowniczym brytyjskich sił specjalnych i medykami przeniknęły do południowej Syrii, aby uratować żołnierza Special Air Service poszkodowanego w wyniku...
5 marca 2020 r. dwa śmigłowce RAF Chinook z zespołem ratowniczym brytyjskich sił specjalnych i medykami przeniknęły do południowej Syrii, aby uratować żołnierza Special Air Service poszkodowanego w wyniku eksplozji IED w bliżej nieokreślonej strefie walk.
Posłanie Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych do żołnierzy i pracowników resortu Obrony Narodowej Komponentu Wojsk Specjalnych w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej.
Posłanie Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych do żołnierzy i pracowników resortu Obrony Narodowej Komponentu Wojsk Specjalnych w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej.
W środę, 15 kwietnia, w szeregi 3. Flotylli Okrętów weszła nowa jednostka. W Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się ceremonia pierwszego podniesienia bandery jednostek pomocniczych Marynarki Wojennej na holowniku...
W środę, 15 kwietnia, w szeregi 3. Flotylli Okrętów weszła nowa jednostka. W Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się ceremonia pierwszego podniesienia bandery jednostek pomocniczych Marynarki Wojennej na holowniku H-1 Gniewko.