Special-Ops.pl

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka – AGM Rattler, Fot: Spy Shop Paweł Wujcikowski
 

Termowizja strzelecka – AGM Rattler, Fot: Spy Shop Paweł Wujcikowski


 

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

treść sponsorowana

Termowizja w służbie celności

Technologia zwana termowizją od lat ułatwia pracę zarówno profesjonalnym, jak i amatorskim strzelcom, z każdym rokiem zdobywając coraz większą popularność. Nic zresztą dziwnego. W przeciwieństwie do noktowizji termowizory nie potrzebują do działania zewnętrznego oświetlenia.

Gęsta poranna mgła, śnieżyca, nocne niebo zasnute chmurami, jaskinie i zamknięte pomieszczenia – termowizor poradzi sobie niemal w każdych okolicznościach. Z tego powodu urządzenia te cenione są m.in. w myślistwie, rozgrywkach ASG oraz służbach mundurowych.

Uzyskany obraz jest wprawdzie mniej szczegółowy i naturalny od tego oferowanego przez noktowizory, jednak wszechstronność tej technologii z nawiązką to rekompensuje. Głównie dlatego współczesne termowizory przystosowane do działań strzeleckich – m.in. nasadki, celowniki, monokulary oraz lornetki – stopniowo wypierają noktowizję.

Podczerwień, a sprawa termowizji

Choć pierwsze detektory podczerwieni pojawiły się w czasach I wojny światowej korzenie tej technologii sięgają znacznie dawniej. Wszystko zaczęło się w roku 1800 kiedy angielski astronom William Herschel zmierzył poziomy ciepła poszczególnych barw światła przepuszczonego przez pryzmat. Podczas eksperymentu naukowiec odkrył niewidzialne promieniowanie znajdujące się tuż poza zakresem światła czerwonego. Wtedy po raz pierwszy zaobserwowano podczerwień – zjawisko, które przyczyniło się do powstania wielu rewolucyjnych wynalazków: termometrów, spektroskopów, noktowizorów oraz właśnie kamer termowizyjnych. W latach 60. XX wieku powstały pierwsze termowizory przemysłowe, a niedługo później technologia ta zagościła w myślistwie, medycynie oraz innych gałęziach gospodarki i nauki. Dziś kamery termowizyjne wykorzystywane są m.in. do monitorowania sztormów na morzach i oceanach, lokalizowania usterek w instalacjach elektrycznych, diagnozowania nowotworów oraz obserwacji astrologicznych i geologicznych.

Jak działają urządzenia termowizyjne?

Urządzenie dokonuje czynnej detekcji i pomiaru światła podczerwonego, które emitowane jest przez każdy obiekt o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego (−273,15° C). Promieniowanie przechodzi przez soczewkę, a następnie skupia się na detektorze, gdzie poddawane jest dokładnej analizie. Różnice temperaturowe obserwowanego otoczenia (sięgające nawet kilku setnych stopnia) obrazowane są na wyświetlaczu kamery w formie różnokolorowej mozaiki, w której cieplejsze obiekty odznaczają się jaśniejszą barwą od chłodniejszych. Elementy najcieplejsze są wyświetlane w czerwonym kolorze, te najzimniejsze natomiast w błękitnej. Dla przykładu obserwowana przez termowizor sarna będzie jaśniejsza od okolicznych drzew i krzewów, wśród których żeruje. Współczesne termowizory posiadają też różnokolorowe palety, dzięki którym można dostosować obraz do własnych preferencji lub aktualnych warunków.

Parametry to podstawa

Jakość uzyskanego obrazu zależy – co oczywiste - od parametrów danego modelu. Jednym z najważniejszych jest rozdzielczość sensoryczna określająca gęstość i jakość mierzonego światła podczerwonego. Im więc wyższa rozdzielczość, tym bardziej szczegółowy obraz otrzymamy. Nie mniej istotna jest czułość termiczna NEDT wyrażana w mK. Określa ona najmniejszą różnicę temperaturową między poszczególnymi obiektami widocznymi na ekranie kamery. W tym przypadku im mniej, tym lepiej – niższe wartości NEDT ułatwiają rozróżnianie obiektów o bardzo zbliżonych temperaturach. Wybierając termowizor, warto też zwrócić uwagę na częstotliwość odświeżania, która warunkuje płynność obrazu (optymalna wartość to 50 Hz), wbudowany dalmierz laserowy do łatwego oceniania odległości od celu, wyświetlacz o odpowiedniej rozdzielczości i kontraście, a także rejestrator foto-wideo.

Dobry termowizor w rozsądnej cenie? To możliwe

Nie ma co ukrywać, że termowizory nie należą do najtańszych urządzeń. Wprawdzie da się znaleźć modele już za kilkaset złotych, ale te raczej nie spiszą się najlepiej. Z drugiej strony dobry termowizor nie musi od razu kosztować kilkudziesięciu tysięcy zł. Te najdroższe urządzenia zarezerwowane są do najbardziej wymagających zadań w rodzaju akcji strażackich, ratowniczych oraz działań militarnych. Złotym środkiem okazują się modele w przedziale 10-15 tys. zł. Oferowane przez nie parametry są wystarczające do szerokiego spektrum amatorskich działań w terenie. Szczególnie bogatą ofertę takich termowizorów oferuje amerykańska marka AGM Global Vision , która słynie z najwyższej jakości narzędzi optycznych. Jednym z godnych uwagi rozwiązań są termowizory obserwacyjne z serii AGM Rattler dostosowane specjalnie do potrzeb strzelców.

AGM Rattler TC35-384 – doskonały na dalekie dystanse

Nasadka termowizyjna AGM Rattler w jedną chwilę przekształci standardową optykę dzienną w urządzenie do obserwacji nocnej. Wystarczy zamontować ją przed lunetę (z powiększeniem do 8x), by zyskać gotowość do strzału niezależnie od pogody i pory dnia.

Główną zaletą tego modelu jest daleki zasięg detekcji termicznej sięgający do 1235 m oraz rozdzielczość sensora 384 × 288, która daje bardzo szczegółowy obraz. Nie bez znaczenia jest też maksymalnie 8-krotny zoom cyfrowy umożliwiający prowadzenie obserwacji na znacznych odległościach oraz wbudowany rejestrator do nagrywania obrazu i zapisywanie go na pamięci wewnętrznej 16 GB.

Rozwiązanie to sprawdzi się zwłaszcza w rękach myśliwych, dla których polowanie w trudnych warunkach jest na porządku dziennym. Za sprawą wytrzymałej, wodoodpornej obudowy nasadka AGM Rattler poradzi sobie zarówno w pełnym słońcu, jak i zacinającym deszczu czy śnieżycy. Dowiedz się więcej o nasadce >>

AGM Rattler – gdy lunety brak

W przeciwieństwie do nasadki celownik termowizyjny Rattler nie wymaga montażu przed przyrządem optycznym – w całości go bowiem zastępuje. Model dostępny jest w dwóch wariantach z obiektywem 25 i 35 mm (oba ze światłem na poziomie F/1.0). Niezależnie od wyboru otrzymujemy wysokiej jakości termowizor myśliwski z 8-krotnym powiększeniem cyfrowym, odświeżaniem 50 Hz oraz rozdzielczością sensoryczną 384 × 288. Wszystko to przekłada się na świetną widoczność w każdym miejscu i czasie. Ze względu na niewielką wagę – ledwie 0,41 g - urządzenie nie wpłynie w żaden sposób na celność oraz komfort użytkowania broni. Podobnie jak w przypadku poprzedniego modelu celownik posiada wbudowany rejestrator wideo i pamięć 16 GB do gromadzenia dużej ilości materiałów. Bardziej wymagający użytkownicy mogą skorzystać też z pokładowego modułu Wi-Fi do zdalnego nagrywania wideo poprzez dedykowaną aplikację na telefon. Więcej na temat celownika >>

agm-global-vision-logo.jpg

spyoptic-logo

Spy Shop Paweł Wujcikowski

ul. Traugutta 137
50-419 Wrocław
601 838 843
www.spy-optic.pl
kontakt@spy-optic.pl

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Kieszonkowe termowizory do ASG – przegląd najlepszych modeli

Kieszonkowe termowizory do ASG – przegląd najlepszych modeli Kieszonkowe termowizory do ASG – przegląd najlepszych modeli

Każdy pasjonat rozgrywek strzeleckich ASG zgodzi się, że odpowiednia broń to nie wszystko. Podczas działań pod osłoną nocy dobra widoczność może przesądzić o powodzeniu lub porażce całej operacji. Jak...

Każdy pasjonat rozgrywek strzeleckich ASG zgodzi się, że odpowiednia broń to nie wszystko. Podczas działań pod osłoną nocy dobra widoczność może przesądzić o powodzeniu lub porażce całej operacji. Jak skutecznie przejrzeć nieprzeniknione ciemności? Najlepiej z pomocą kieszonkowego monokularu termowizyjnego. W tym artykule zaproponujemy najlepsze modele polecane szczególnie entuzjastom Airsoftu.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Telefon TAG T1 – technologia szyfrująca na wyciągnięcie ręki

Telefon TAG T1 – technologia szyfrująca na wyciągnięcie ręki Telefon TAG T1 – technologia szyfrująca na wyciągnięcie ręki

W dobie coraz częstszych kradzieży danych i podsłuchiwania rozmów telefon szyfrujący to rozwiązanie na wagę złota dla każdego biznesmena. Gdy w grę wchodzą istotne, poufne informacje nie warto bawić się...

W dobie coraz częstszych kradzieży danych i podsłuchiwania rozmów telefon szyfrujący to rozwiązanie na wagę złota dla każdego biznesmena. Gdy w grę wchodzą istotne, poufne informacje nie warto bawić się w półśrodki. Tylko profesjonalne narzędzie takie jak model TAG T1 zagwarantuje całkowite bezpieczeństwo i ochronę prywatności. Dlaczego akurat ten produkt warty jest uwagi?

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Najlepsze urządzenia optyczne dla myśliwych i nie tylko

Najlepsze urządzenia optyczne dla myśliwych i nie tylko Najlepsze urządzenia optyczne dla myśliwych i nie tylko

W strzelectwie – zarówno profesjonalnym, jak i amatorskim – dobry sprzęt optyczny ma równie duże znaczenie jak broń. Wysokiej jakości lornetka ułatwi orientację w terenie i namierzenie celu, natomiast...

W strzelectwie – zarówno profesjonalnym, jak i amatorskim – dobry sprzęt optyczny ma równie duże znaczenie jak broń. Wysokiej jakości lornetka ułatwi orientację w terenie i namierzenie celu, natomiast profesjonalne termowizory i noktowizory zapewnią widoczność nawet w zupełnych ciemnościach. Tyczy się to również wszelkich innych aktywności outdoorowych takich jak survival czy wędrówki górskie, podczas których warto mieć przy sobie odpowiednie wyposażenie. Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w konkretnej...

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Skuteczne rozwiązania do walki z koronawirusem

Skuteczne rozwiązania do walki z koronawirusem Skuteczne rozwiązania do walki z koronawirusem

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zupełnie odmieniła otaczającą nas rzeczywistość. Noszenie maski w przestrzeni publicznej i częsta dezynfekcja rąk stały się rutyną, podobnie jak pomiar temperatury przed...

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zupełnie odmieniła otaczającą nas rzeczywistość. Noszenie maski w przestrzeni publicznej i częsta dezynfekcja rąk stały się rutyną, podobnie jak pomiar temperatury przed wejściem na basen lub na terenie lotniska. Nic dziwnego – ochrona sanitarna w miejscach pracy i użyteczności publicznej to obecnie kwestia o najwyższym priorytecie. Do realizacji tego celu niezbędne są wysokiej klasy urządzenia antywirusowe – m.in. bramki detekcyjne, kamery termowizyjne i testy przesiewowe....

SPY SHOP Paweł Wujcikowski AGM Global Vision – optyka dla wymagających

AGM Global Vision – optyka dla wymagających AGM Global Vision – optyka dla wymagających

Efektywne działanie w terenie wymaga zastosowania najwyższej jakości narzędzi optycznych. Bez względu na to, czy wyruszasz na polowanie pod osłoną nocy, bierzesz udział w skomplikowanej operacji taktycznej...

Efektywne działanie w terenie wymaga zastosowania najwyższej jakości narzędzi optycznych. Bez względu na to, czy wyruszasz na polowanie pod osłoną nocy, bierzesz udział w skomplikowanej operacji taktycznej lub pasjonuje Cię surwiwal – właściwe wyposażenie może przesądzić o powodzeniu Twoich działań. Jeżeli szukasz najlepszych rozwiązań wybór jest tylko jeden: postaw na produkty renomowanej marki AGM Global Vision, która dostarcza na rynek m.in. wysokiej klasy celowniki, kamery termowizyjne, noktowizory,...

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja do obserwacji od AGM Global Vision

Termowizja do obserwacji od AGM Global Vision Termowizja do obserwacji od AGM Global Vision

AGM Global Vision to renomowana firma z siedzibą w Springerville, Arizona, USA. Projektuje, rozwija i dystrybuuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń noktowizyjnych i termowizyjnych, a także laserów...

AGM Global Vision to renomowana firma z siedzibą w Springerville, Arizona, USA. Projektuje, rozwija i dystrybuuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń noktowizyjnych i termowizyjnych, a także laserów multispektralnych i produktów do obserwacji dziennej. Firma SpyShop jest oficjalnym dystrybutorem marki w Polsce.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski AGM Global Vision - optyka dla profesjonalistów

AGM Global Vision - optyka dla profesjonalistów AGM Global Vision - optyka dla profesjonalistów

AGM Global Vision, z siedzibą w Springerville (Arizona, USA), projektuje, rozwija i dystrybuuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń noktowizyjnych i termowizyjnych, systemów Clip-on, lunet, lornetek,...

AGM Global Vision, z siedzibą w Springerville (Arizona, USA), projektuje, rozwija i dystrybuuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń noktowizyjnych i termowizyjnych, systemów Clip-on, lunet, lornetek, gogli, laserów multispektralnych, a także zaawansowanych systemów oświetlaczy podczerwieni. Firma, którą tworzą m.in. byli założyciele brandu Armasight (obecnie FLIR) może pochwalić się kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w branży optoelektronicznej.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Wykrywanie zagrożeń, czyli urządzenia od Spy Shop na MSPO

Wykrywanie zagrożeń, czyli urządzenia od Spy Shop na MSPO Wykrywanie zagrożeń, czyli urządzenia od Spy Shop na MSPO

Na początku września w Kielcach rozpoczną się targi MSPO (Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego), na których prezentowane będą nowości z sektora przemysłu obronnego pochodzące z całego świata. W tym...

Na początku września w Kielcach rozpoczną się targi MSPO (Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego), na których prezentowane będą nowości z sektora przemysłu obronnego pochodzące z całego świata. W tym roku, po raz kolejny swoje produkty prezentować będzie także firma Spy Shop, zajmująca się między innymi sprzedażą zaawansowanego sprzętu szpiegowskiego oraz zapewniającego bezpieczeństwo instytucjom i osobom prywatnym. Oto jakie urządzenia zaprezentuje firma podczas targów:

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Noktowizja i termowizja od Spy Shop na MSPO

Noktowizja i termowizja od Spy Shop na MSPO Noktowizja i termowizja od Spy Shop na MSPO

Małymi krokami zbliżamy się do targów MSPO (Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego) w Kielcach, na których prezentowane będą nowości z sektora obronnego pochodzące z całego świata. W tym roku, po raz...

Małymi krokami zbliżamy się do targów MSPO (Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego) w Kielcach, na których prezentowane będą nowości z sektora obronnego pochodzące z całego świata. W tym roku, po raz kolejny swoje produkty prezentować będzie firma SpyShop (w ramach projektu Spy-Optic) - zajmująca się sprzedażą zaawansowanych sprzętów noktowizyjnych i termowizyjnych dla profesjonalistów.

Wybrane dla Ciebie

Kamizelka taktyczna, czy ma ograniczenia »

Kamizelka taktyczna, czy ma ograniczenia » Kamizelka taktyczna, czy ma ograniczenia »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach » Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Jak skutecznie chronić oczy w trudnych warunkach?

Jak skutecznie chronić oczy w trudnych warunkach? Jak skutecznie chronić oczy w trudnych warunkach?

Buty dla grotołazów - które wybrać »

Buty dla grotołazów - które wybrać » Buty dla grotołazów - które wybrać »

Co zmieści Crafter »

Co zmieści Crafter » Co zmieści Crafter »

Sprawdź ile kosztuje sztucer i wybierz model dla siebie »

Sprawdź ile kosztuje sztucer i wybierz model dla siebie » Sprawdź ile kosztuje sztucer i wybierz model dla siebie »

Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »

Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »

Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt »

Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt »  Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  »

Czy masz odpowiednie obuwie na letnie wojaże? Sprawdź »

Czy masz odpowiednie obuwie na letnie wojaże? Sprawdź » Czy masz odpowiednie obuwie na letnie wojaże? Sprawdź »

Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? » Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach

Wybierz produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach Wybierz produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach

Odzież taktyczna - zobacz najnowsze kolekcje »

Odzież taktyczna - zobacz najnowsze kolekcje » Odzież taktyczna - zobacz najnowsze kolekcje »

Jak skorygować ostrość w niedoskonałych warunkach

Jak skorygować ostrość w niedoskonałych warunkach Jak skorygować ostrość w niedoskonałych warunkach

Jesteś miłośniczką ekstremalnych przeżyć? Przetestuj

Jesteś miłośniczką ekstremalnych przeżyć? Przetestuj Jesteś miłośniczką ekstremalnych przeżyć? Przetestuj

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops