Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie

Czyszczenie tłumików z Ballistol; fot. Globemaster
Każdy z nas, strzelających rekreacyjnie czy sportowo zna strzelców, którzy regularnie po każdej sesji na strzelnicy czyszczą z niebywałym pietyzmem swą broń. Podobnie zna również strzelca, który wygłasza heretyczne wręcz stwierdzenia, że broni czyścić i smarować nie trzeba. Temat czyszczenia broni pozostawię jednak na inne rozważania, a dziś zajmę się niemniej ważną kwestią czyszczenia tłumików. I tu od razu przytoczę znane powiedzenie: „jak dbasz to masz”.
Zobacz także
Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza
Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...
Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.
OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.
poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.
Kwestia tłumików w naszym kraju jest wciąż nowa. Dla niektórych dyskusyjna, dla innych z kolei „półlegalna”. Jest też część strzelców, którzy na szczęście dla siebie i środowiska w którym strzelają, używają tłumików i robią to legalnie. Kwestie zagadnień prawnych związanych z posiadaniem tłumika, również w tym artykule pominę. Poczyniono wiele tekstów mniej i bardziej poważnych w tej materii, dość dobrze obrazujących stan prawny posiadania i używania tłumika.
Konserwacja tłumików z Ballistol
Z racji używania przeze mnie tłumików w broni bocznego zapłonu (zarówno pistolety jak i karabinki), pistoletach (9 mm) oraz karabinach (kalibry .223, .308 oraz .338 LM), treść poniższego artykułu, również podzieliłem na podobne kategorie/klasy sprzętowe. Niezmienną rzeczą w całości tekstu jest fakt używania do czyszczenia tłumików środka firmy Ballistol. Firmy, która w dziedzinie czyszczenia i konserwacji broni ma przeogromne, długoletnie doświadczenie. Ważnym jest również fakt, że produkty tej firmy są nad wyraz przyjazne środowisku, bo powstały w oparciu o naturalne składniki. Sprawdź >>
Podczas czyszczenia tłumików, bezwzględnie należy mieć jednak na uwadze to, z jakiego materiału zostały one wykonane. Najczęściej spotykane materiały do produkcji tłumików to aluminium 6061, aluminium 7075, stal nierdzewna 17-4 i tytan 6AL4V. Wiadomo, że wytrzymałość stali i tytanu jest wyższa niż aluminium. Zarówno jeżeli chodzi o traktowanie materiału środkami „chemicznymi” do czyszczenia, jak również mechaniczne czyszczenie. Stal nierdzewna i tytan są najbardziej wytrzymałe, co pozwala na nieco bardziej agresywne techniki czyszczenia. Natomiast aluminium wymaga delikatniejszego traktowania, aby zapobiec ewentualnym uszkodzeniom. Dodatkowo do produkcji tłumików używane są również inne metale i ich różne stopy. Występują też różne powłoki ochronne. Zdawałoby się, że to skomplikowana sprawa.
Jeżeli chodzi o tłumiki przeznaczone na rynek wojskowy lub szeroko rozumianych jednostek z resortów siłowych, to są bardzo wytrzymałe. Zastosowane w nich materiały zapewniają długą żywotność, co za tym idzie nie trzeba się z nimi pieścić, jak z tłumikami na rynek cywilny. Przeznaczone dla myśliwych i sportowców „termosy” są wykonane z myślą o jak najniższej wadze produktu, przy zachowaniu optymalnej ceny. Dlatego często wykonane są z aluminium połączonego z tytanem lub z aluminium.
Wspomniany przeze mnie środek do czyszczenia tłumika Ballistol jest bezkwasowy, bezwonny i delikatny dla 99 % materiałów. Stąd też używam go do czyszczenia tłumików wykonanych z aluminium, stali oraz tytanu.
Tłumiki karabinowe (kaliber .223, .308, .338LM)
Tłumiki do karabinów w kalibrze .223 oraz .308 są najłatwiejsze w obsłudze. Wynika to z faktu, że nie wymagają zbyt ostrego traktowania. Dodatkowo w przypadku cywilnego stosowania termosów, możnaby nawet pokusić się o stwierdzenie, że wystarczy je przeczyścić raz na rok. Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z wysokiego ciśnienia generowanego przez amunicję w najbardziej popularnych kalibrach: .223, .308 i .338 LM. Do tego nakłada się jeszcze wytworzona wysoka temperatura. Nagromadzone pozostałości wystrzału wypalają się. Oczywiście, wewnętrzne elementy będą odbarwione i zabrudzone, ale nie trzeba ich szorować do lśniącej czystości, jaką miały w dniu opuszczenia fabryki.
Niemniej jednak, jeżeli strzelane było z broni w wilgotnym klimacie lub w deszczu albo zimą, to należy tłumik wyczyścić. Wilgoć zebrana wewnątrz tłumika w połączeniu z nagarem, może dokonać lekkiej korozji wnętrza tłumika, w przypadku, gdy do jego konstrukcji wykorzystane zostały stopy aluminium.
Tłumiki pistoletowe (kaliber 9 mm)
Tłumiki do pistoletów centralnego zapłonu również wymagają zazwyczaj niewielkiej konserwacji. Jako że nie są generowane tak duże ciśnienia i temperatura podczas wystrzału, jak ma to miejsce w przypadku karabinowej amunicji centralnego zapłonu, tłumiki należy raz na jakiś czas przeczyścić. Średnia wartość strzałów, po jakiej należy wyczyścić tłumik, to około 500. To zapewni najbardziej optymalne działanie urządzenia.
Tłumiki pistoletowe i karabinowe (kaliber .22LR)
Tłumiki do broni kalibru .22LR wymagają stałej obsługi i regularnej konserwacji. Naboje bocznego zapłonu to wyjątkowe brudasy. Kanał przelotowy oraz poszczególne komory tłumika, po porządnej sesji na strzelnicy, są niebywale mocno zabrudzone. Wystarczy po kilku wizytach na strzelnicy nie czyścić tłumika, aby mieć spore problemy z jego rozłożeniem. W związku z faktem dość szybkiego rozwoju strzelań z wykorzystaniem broni kalibru 22.LR oraz stosowania tłumików, polecam przyjrzeć się produktom marki Ballistol, przeznaczonym do czyszczenia i konserwacji tłumików. W przypadku braku tego środka, można też stosować każdy środek CLP do czyszczenia broni. Dowiedz się więcej o środku Ballistol >>
Czyszczenie tłumika
Do czyszczenia swoich termosów używam preparatu firmy Ballistol. Środek ten automatycznie rozpuszcza i neutralizuje pozostałości spalania się materiału miotającego pocisk. Wiadomo, że tłumiki z racji swojej konstrukcji, szczególnie te nierozbieralne, są szczególnie trudne do czyszczenia. Spora ilość zakamarków w komorach i sekcjach, niewielkiej średnicy otwory poprawiające działanie tłumika są trudne do wyczyszczenia. Dzięki preparatowi do czyszczenia tłumika Ballistol, pozostałości wystrzałów można stosunkowo łatwo usunąć i wypłukać.
Aplikacja środka do czyszczenia tłumika jest dość prosta, ponieważ działa samoczynnie. Jedyne co trzeba wykonać, to zaślepić taśmą otwór wylotowy, następnie od strony gwintu należy wlać stosowną i pożądaną ilość płynu. Następnie zatkać również otwór, przez który aplikowany był środek do czyszczenia. Wstrząsnąć energicznie tłumikiem. To wszystko. Resztę roboty wykona za nas czas. Zwykle wystarcza około 2 godzin. Jeżeli natomiast ostro czochraliśmy blachy ołowiem, czas można wydłużyć. W przypadku dużej przerwy w czyszczeniu tłumika, śmiało można pozostawić zalany „termos” na 24 godz.
W przypadku tłumików rozkręcanych do czyszczenia, po zakończonej ekspozycji na działanie środka oraz wylaniu preparatu, należy tłumik rozkręcić. Następnie zanurzyć elementy w wodzie, celem dodatkowego, mechanicznego czyszczenia. Najlepiej wykonać to miękkim pędzlem malarskim. Jeżeli użytkownik dysponuje myjką ultradźwiękową, to śmiało, preparat Ballistol nadaje się do stosowania w myjkach ultradźwiękowych. Sprawdź >>