Wikiński tłumik - Featherweight 269

Tłumik Featherweight 269; Fot. GLOBEMASTER
Huk wystrzału, który towarzyszy strzelaniu z broni palnej, jest nieodłącznym zjawiskiem sprawiającym dyskomfort niektórym strzelcom. Ludzki narząd słuchu może doznać trwałego mechanicznego uszczerbku w wyniku narażenia go na dźwięki przekraczające 120 dB. Dźwięk wystrzału waha się w przedziale 134 – 165 dB, przy czym przedział 157 – 160 dB jest tak silnie odczuwany, iż może kojarzyć sie z intensywnym bólem. Oczywiście wartości natężenia dźwięku są różne dla poszczególnych kalibrów oraz warunków, w jakich oddawane są strzały. W przypadku broni centralnego zapłonu, oraz kalibrów najbardziej popularnych w łowiectwie i sporcie, wartości wystrzału kształtują się następująco: kal. 223 Rem. 155,5 dB; kaliber .243 Win. 156 dB; kaliber .308 Win. 156 dB. Dla ciekawostki wystrzał z rewolweru .44 Magnum (lufa 152 mm) zapewnia doznania słuchowe na poziomie 164,5 dB.
Zobacz także
Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza
Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...
Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.
OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.
poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.
Same słuchawki ochronne stosowane w strzelectwie redukują huk wystrzału na poziomie 30–40 dB, co minimalizuje ryzyko trwałego uszkodzenia aparatu słuchowego, ale nie daje gwarancji, że nie dojdzie do jego osłabienia w przypadku długotrwałego oddziaływania efektu wystrzału na strzelca. Dlatego, stosowanie tłumika jest jak najbardziej zasadne, zgodnie z zasadą Safety First. Zarówno w sporcie, na strzelnicy, jak i na polowaniach. Aby jednak skupić się na opisie testowanego tłumika, nie będę rozwijał tematu z zagadnień formalno-prawnych dotyczących tłumików w naszym kraju i Europie, który nie wyczerpałby się na jednym artykule i przejdę do opisu doskonałej konstrukcji z dalekiej północy naszego kontynentu.
Jest to mianowicie tłumik norweskiej firmy Freyr & Devik model Feartherweight 269, dostarczony do testów przez krajowego dystrybutora firmę INCORSA. Tłumik ten, to jedna z najnowocześniejszych konstrukcji w tej klasie. Pierwsze wrażenie po wyjęciu z pudełka, przed przystąpieniem do zamontowania na karabinie - "cholera jaki lekki tłumik, może to jakaś atrapa ASG z wystawy sklepowej?"
Feartherweight 269 - lekki i skuteczny
Tłumik waży dokładnie 269 g. Ultralekki zawodnik. Po nakręceniu na broń tylko nieznacznie zmienia wyważenie broni. Całość konstrukcji jest smukła i ładnie prezentuje się na broni. Natomiast dzięki głębokiemu osadzeniu gwintu, tłumik po nakręceniu nachodzi częściowo na lufę, na długości 79 mm, co nie powoduje zbytniego jej wydłużenia, bo tylko o 100 mm. Dowiedz się więcej >>
Tłumik charakteryzuje się wysoką skutecznością tłumienia (producent podaje aż do - 38dB), natomiast w większości testów wartość tłumienia oscylowała w okolicy - 32 dB, co jest i tak wynikiem bardzo dobrym.
Dodatkowa zaleta tłumika, niska masa, została osiągnięta dzięki zastosowaniu materiałów, takich jak: aluminium i tytan. Freyr & Devik używa tych różnych materiałów, które mają najbardziej odpowiednie właściwości dla każdej części tłumika. Dzięki temu nabywca zyskuje lekki tłumik o wysokiej niezawodności i wytrzymałości. Norweski producent zastosował w budowie tłumika aluminium lotnicze do zewnętrznej rury (obudowy tłumika) i tytan, aby wykonać pierwszą komorę, gwint i rdzeń tłumika.
Budowa tłumika
Tłumik Featherweight 269, podobnie jak pozostałe tłumiki firmy Freyr & Devik, posiadają dwuczęściową budowę. To rozwiązanie pozwala na rozkręcenie tłumika i jego konserwację, bez użycia dodatkowych narzędzi. Bezproblemowo można to wykonać gołymi rękoma. Tylna część tłumika została zaprojektowana z myślą o maksymalnej wytrzymałości, natomiast przednia część została zaprojektowana z myślą o minimalnej wadze. Sprawdź >>
Kolejną cechą wszystkich tłumików norweskiego producenta jest kształt przedniej części - wylotowego końca. Jest to wklęsła konstrukcja z podwyższoną (o 3 mm) częścią wylotową pocisku. Ten konstrukcyjny zabieg ma na celu skierować fale dźwiękowe do przodu, zwiększając tym samym poziom redukcji dźwięku w obrębie strzelca. Dodatkową zaletą, zgodnie z zapewnieniem producenta, jest podniesienie/wysunięcie otworu wylotowego, co pozwala również uniknąć przedostania się wody do tłumika, podczas jego używania w czasie padającego deszczu. Strzelałem w słoneczny dzień, tak więc ciężko było mi to zweryfikować. Dodatkowo całkowity kształt tłumika, zwężająca się ku końcowi jego średnica, ma ułatwić przedzieranie się przez chaszcze podczas polowania.
Tak, polowania, ponieważ jest to wybitnie myśliwski tłumik, który może znaleźć zastosowanie w sporcie, jeżeli podczas konkurencji strzeleckich zawodnik nie oddaje więcej niż 20 strzałów pod rząd. Jego niska masa, wnikająca z zastosowanych materiałów, co podczas przenoszenia karabinu z tłumikiem jest bardzo ważnym czynnikiem sprawia, że tłumik nagrzewa się bardzo szybko. Dlatego po około 20 strzałach, należy pozostawić tłumik do ostygnięcia.
Feartherweight w akcji
Do testów tłumik został osadzony na karabinie kalibru .308 W (7,62 mm x 51). Po oddaniu 5 strzałów był bardzo ciepły. Dało się go odkręcić gołymi rękoma, bez poparzenia. Po kolejnych 5, czyli w sumie 10 strzałach jeden po drugim, nie było można tłumika dotknąć gołymi rękoma. Strzelania prowadzono w dość ciepły (+27℃), słoneczny dzień. Po 10 strzale występował też duży miraż. Można go jednak zminimalizować, poprzez założenie osłony termicznej na tłumik.
Feartherweight 269 zapewnia również, po wytłumieniu odgłosu wystrzału, redukcję odrzutu spowodowanego wystrzałem broni, co jest kolejnym argumentem za używaniem tłumika podczas prowadzenia strzelań.
Należy pamiętać, że tłumik dołączony do broni zmienia charakterystykę strzału, gdyż wpływa na przepływ gazów prochowych wyrzucających pocisk z lufy, co za tym idzie, wpływa także na położenie średniego punktu trafienia. Dlatego po zamontowaniu tłumika na broni ważne jest, aby dokonać stosownej korekty ustawienia przyrządów celowniczych.
Czy zatem warto? Zdecydowanie tak! Cena tłumika jest akceptowalna. Niska masa, wytrzymałość oraz kraj producenta - Norwegia, gdzie tłumików do broni jest tak samo dużo, jak tych do samochodów, powoduje, że użytkownik może być pewien dobrze wydanych pieniędzy. Zamów tłumik Feartherweight 269 >>
Dane techniczne tłumika Featherweight 269:
- Kaliber: 7,62mm
- Poziom tłumienia dźwięku (według producenta): 32 - 38 dB
- Gwint: M18x1
- Długość: 224 mm
- Średnica: 49,5 mm
- Zachodzenie na lufę: 79 mm
- Masa: 269 g
Producent: Freyr & Devik, Norwegia.