Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Przestrzeń powietrzna i bezpieczeństwo – przyszłość

Michał Piekarski | 2013-12-19
Fot. USAF

Fot. USAF

Historia lotnictwa liczy już ponad sto dziesięć lat, uwzględniając jedynie okres od pierwszego samolotowego lotu człowieka, a znacznie więcej biorąc pod uwagę inne osiągnięcia nie wspominając już o samych projektach. Przez ten czas lotnictwo, w szczególności wojskowe było obszarem niespotykanego w innych dziedzinach tempa rozwoju. Pojawia się więc pytanie o przewidywalną przyszłość w tej dziedzinie.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Pewne jest, że lotnictwo pozostanie żywotnie ważne dla bezpieczeństwa państwa. Nie ulegają bowiem zmianie czynniki które ukształtowały współczesne lotnictwo, w tym potrzeba szybkiego manewru na duże odległości, zapewnienie zdolności rozpoznawczych, ogniowych i transportowych.

Jednym z czynników które w sposób istotny wpływają na postrzeganie lotnictwa i jego możliwości, są czynniki techniczne. Trudno wskazać inny rodzaj wojsk który dysponował by porównywalną siła ognia, zdolnością do jej aplikacji w przestrzeni, wreszcie opłacalnością jej użycia. Jak wykazują dotychczasowe doświadczenia, jest bowiem możliwe zadanie przeciwnikowi wręcz destrukcyjnych strat przy pomocy relatywnie niewielkich sił.

Samolot bombowy B-1B może zabrać przykładowy ładunek dwudziestu czterech pocisków manewrujących AGM-158. Zasięg samego samolotu liczony jest w tysiącach kilometrów, a biorąc pod uwagę że możliwe jest uzupełnianie paliwa w powietrzu, większym ograniczeniem jest wytrzymałość załogi niż paliwo. Możliwe jest więc wyprowadzenie uderzenia z kontynentu amerykańskiego na cel w Europie, albo wręcz kilka odrębnych w jednym wylocie. Zasięg pocisków pozwala uniknąć wchodzenia w zasięg ognia obrony przeciwlotniczej, zaś same precyzyjnie kierowane pociski mogą porazić kluczowe elementy instalacji przemysłowych, infrastruktury transportowej, węzły łączności i stanowiska dowodzenia.

Sześćdziesiąt samolotów (każdy z załogą czteroosobową) może więc przenieść tysiąc czterysta czterdzieści pocisków. Nawet przy założeniu, że tylko połowa dotrze do wyznaczonych celów i je zniszczy, a dla zniszczenia każdego celu potrzeba by dwóch pocisków oznacza to że można uderzyć w trzysta sześćdziesiąt obiektów a to już byłoby ciężkim, być może wręcz nokautującym ciosem dla każdego współczesnego państwa, w tej liczbie zmieściłyby się przykładowo wszystkie rafinerie, duże elektrownie i kolejowe stacje rozrządowe w takich państwach jak Niemcy, Francja czy Polska. Nawet przy założeniu dziesięciu procent strat bombowców w każdym nalocie, siły wciąż byłby wystarczające aby przeprowadzić kilka takich uderzeń, każde niszczące w dużo większym stopniu niż naloty setek bombowców z czasów Drugiej Wojny Światowej.

Trzeba przy tym pamiętać, że w czasie tamtego konfliktu, strategiczna ofensywa bombowa na Niemcy była prowadzona z dużo mniejszej odległości, z baz brytyjskich i później włoskich, angażując dużo większe siły z dużo mniejszym efektem, same samoloty bombowe przenosiły mniejszy ładunek bomb (w dodatku niekierowanych) , załogi były liczniejsze, niezbędna była eskorta samolotów myśliwskich. Pokonanie Niemiec zajęło lata i wymagało dokonania inwazji na kontynent, nie bez znaczenia był także bieg wydarzeń na froncie wschodnim.

Oczywiście, takie kalkulacje mocno uproszczone, nie uwzględniające choćby wysiłku jakiego wymagało by wsparcie i zabezpieczenie (choćby rozpoznawcze i logistyczne) takiej międzykontynentalnej ofensywy lotniczej. Problemem także jest zróżnicowanie dostępnych sił. Jednak trzeba mieć na uwadze, że we współczesnych konfliktach międzypaństwowych (konwencjonalnych) kluczowe jest nie podbicie czy całkowite zniszczenie danego państwa, ale zmuszenie jego przywódców politycznych do określonego zachowana (vide Jugosławia w roku 1999), to z kolei można osiągnąć mniejszymi siłami ale wciąż zdolnymi do precyzyjnie wymierzonych uderzeń. Program nuklearny Iraku został zatrzymany w roku 1981 został zatrzymany na długo po jednym nalocie izraelskiego lotnictwa. Ma to swoje dalsze implikacje polityczne i militarne.

Biorąc pod uwagę, że dla współczesnych państw żywotne znaczenie mają właśnie jedynie niektóre, kluczowe systemy, zwłaszcza energetyczne, transportowe, telekomunikacyjne, podobnie ma się sprawa z siłami zbrojnymi, przyszłe konflikty konwencjonalne będą miały formę precyzyjnych uderzeń tworzących warunki dla działań politycznych. Efektywniej jest odciąć dywizję pancerną od dostaw paliwa a całe państwo pozbawić produkcji energii elektrycznej niż niszczyć po kolei poszczególne pododdziały lub dokonywać inwazji lądowej.

Środkami do takich uderzeń pozostanie lotnictwo, także morskie, oraz broń rakietowa precyzyjnego rażenia (także pociski klasy powietrze – ziemia czy woda – ziemia) uzupełniane przez rozbudowany aparat rozpoznania a w szczególnych zadaniach przez siły specjalne. Zdolności wojsk specjalnych, w tym związane z naprowadzaniem lotnictwa, prowadzeniem rozpoznania oraz w razie potrzeby akcji bezpośrednich pozostaną dalej w cenie.
Można więc wskazać, że w przyszłych konfliktach zbrojnych zwyciężać będą ci którzy będą w stanie wyprowadzać precyzyjne uderzenia, zarazem broniąc się przed takowymi ze strony przeciwnika. Wymaga to więc posiadania nowoczesnych systemów uzbrojenia oraz rozpoznania i dowodzenia, możliwości zwalczania celów na dużych odległościach, z wielu kierunków, także w wymiarze walki radioelektronicznej, informacyjnej i cybernetycznej.

Oznacza to jednak dalszy spadek znaczenia konwencjonalnych sił lądowych i dalszy spadek znaczenia, a być może zanik działań nieregularnych. Te ostatnie mogą być prowadzone w obliczu lądowej inwazji, zaś żadna formacja lekkiej piechoty, obrony terytorialnej czy milicji nie może stanowić przeciwnika dla uderzeń lotniczych czy rakietowych, wątpliwości musi budzić także ich zdolność do zapobiegania lub skutecznego reagowania na precyzyjne i przygotowane także pod względem wywiadowczym i psychologicznym operacje sił specjalnych mogące towarzyszyć takim uderzeniom.

Równie istotnym problemem jak zagrożenia konwencjonalne, są konflikty asymetryczne. Także w przyszłości będą przybierać zróżnicowany charakter, choć w dalszym ciągu będą to niejako z definicji starcia pomiędzy ugrupowaniami niepaństwowymi a siłami zbrojnymi państw wysoko rozwiniętych. Także tutaj wyraźna jest znaczna rola odgrywana przez lotnictwo wojskowe, w tym także wspierające operacje sił specjalnych.

Różnice w zadaniach i specyfice konfliktów mogą wręcz sugerować, że być może w przyszłości państwa zachodnie będą dysponować dwoma komponentami lotniczymi, konwencjonalnym i przeznaczonym do użycia w konfliktach asymetrycznych. Ten drugi może obejmować lekkie samoloty szturmowe oraz szeroką gamę bezzałogowych samolotów rozpoznawczych. Większe znaczenie może bowiem mieć zdolność do długotrwałego przebywania w powietrzu niż masa przenoszonego uzbrojenia czy prędkość lotu.

Ten pierwszy będzie (być może także w formie bezzałogowej) rozwinięciem współczesnych samolotów bojowych oraz broni precyzyjnego rażenia o dużym zasięgu i sile rażenia. Wspólną częścią pomiędzy tymi dwoma światami będzie zapewne lotnictwo transportowe oraz śmigłowce.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Helikon-Tex Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops