Tę właśnie złożoność i wieloaspektowość pokazała I Konferencja Naukowo-Praktyczna „Piro-Tactics 2018”, która odbyła się w Łodzi w dniach 20–21 maja 2018 r., a zorganizowana została przez Stowarzyszenie Ekspertów Bezpieczeństwa RP, Społeczną Akademię Nauk, Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji oraz Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji KWP w Łodzi przy wsparciu innych podmiotów, w tym Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz Zarządu Oddziałowego NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej przy Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej.
Partnerem strategicznym konferencji była firma Transactor Security Sp. z o.o.
Organizatorzy konferencji i jednocześnie moderatorzy paneli dyskusyjnych – dr Michał Stępiński oraz dr inż. Przemysław Kornacki – postawili sobie za cel stworzenie platformy wszechstronnej współpracy i wymiany informacji dotyczących różnych aspektów działań minersko-pirotechnicznych, stąd też w konferencji udział wzięli zarówno specjaliści ze Straży Granicznej oraz Policji (w tym licznie reprezentowane były pododdziały antyterrorystyczne), Służb Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz żołnierze – także z Wojsk Specjalnych, jak również pracownicy naukowi cywilnych uczelni wyższych i reprezentanci firm prywatnych, dostarczających sprzęt specjalistyczny.
Konferencja została podzielona na dwa dni.
- Pierwszego, poświęconego szeroko rozumianej tematyce pirotechnicznej, umożliwiono uczestnictwo w obradach także osobom spoza służb mundurowych.
- Drugiego dnia, gdy uczestnikami byli jedynie żołnierze i funkcjonariusze, skoncentrowano się na taktyce i technikach działań minersko-pirotechnicznych oraz torowania przejść przy użyciu środków wybuchowych.
Czytaj też: Patrol
2015 - Materiały promieniotwórcze jako źródło w działaniach
asymetrycznych (terrorystycznych) - Przykład zagrożenia na podstawie
ćwiczeń >>>
Pierwszy referat podczas konferencji wygłosił specjalista w zakresie struktur organizacyjnych organizacji terrorystycznych, prof. dr hab. Ryszard Machnikowski, prodziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Jego wystąpienie, poświęcone wpływowi sytuacji geopolitycznej w Europie na występowanie zjawiska terroryzmu, nadało kontekst dalszym referatom.
Podobny
charakter miał drugi wykład.
Dr Rafał Batkowski, prezes Zarządu Stowarzyszenia
Ekspertów Bezpieczeństwa RP, wcześniej zajmujący szereg stanowisk kierowniczych
w Policji, przedstawił zagrożenie, jakie stwarzają w Europie
zagraniczni bojownicy terrorystyczni oraz narzędzia międzynarodowej współpracy
policyjnej, pozwalające na walkę z tym zjawiskiem.
Trzeci z kolei referat, wygłoszony wspólnie przez dr. Roberta Netczuka i dr. Michała Stępińskiego, dotyczył kwestii prawnych związanych z pokonywaniem przeszkód metodą wybuchową.
Jak można było się przekonać z przedstawionej analizy przepisów, mimo że od pięciu lat w ustawie o użyciu środków przymusu bezpośredniego znajdują się zapisy regulujące użycie narzędzi technicznych, w tym materiałów wybuchowych, to jednak nie są one w pełni spójne z innymi przepisami, w tym kodeksem postępowania karnego ani codzienną praktyką. Jest to szczególnie ważne z punktu bezpieczeństwa prawnego funkcjonariuszy.
Z kolei stały współpracownik „SPECIAL OPS”, dr Michał Piekarski z Uniwersytetu Wrocławskiego, nakreślił możliwe scenariusze wykorzystania urządzeń wybuchowych w sytuacji „wojny hybrydowej”, zwracając szczególną uwagę na zagrożenia dla żeglugi morskiej. Natomiast przedstawiciel Instytutu Moratex przedstawił koncepcję portalu pełniącego funkcję bazy danych dla osób zaangażowanych w operacje rozminowania humanitarnego obszarów dotkniętych konfliktami zbrojnymi.
Kolejne prezentacje miały wymiar coraz bardziej łączący wiedzę akademicką z praktyką, stanowiąc wprowadzenie do zagadnień przewidzianych do omówienia w dniu kolejnym.
Funkcjonariusz Straży Granicznej z Ośrodka Szkoleń Specjalnych w Lubaniu omówił rolę psów służbowych w działaniach minersko-pirotechnicznych, omawiając szeroko wyniki ćwiczeń prowadzonych w tym ośrodku i przekazując wiele istotnych spostrzeżeń.
Master Breacher Biura Operacji Antyterrorystycznych Łukasz Horodyński w bogato ilustrowanej materiałami zdjęciowymi i filmowymi prezentacji zarysował specyfikę działań breacherskich, w tym wykorzystywane środki techniczne, posługując się przykładami i doświadczeniami zarówno z działań i ćwiczeń BOA, jak i jednostek zagranicznych, w odniesieniu do torowania przejść w budynkach, jak i torowania drogi do wnętrza pojazdów. Uzmysławiało to zarówno stopień skomplikowania tych działań, potrzeby szkoleniowe, ale także nowe zagrożenia, jak odnotowane w USA wykorzystanie przez przestępców pojazdów opancerzonych, co wymusza nowe rozwiązania taktyczne.
Drugi z przedstawicieli BOA, koordynator krajowy ds. minersko-pirotechnicznych mgr inż. Tomasz Rzeszotko, zaprezentował z kolei wstępne wyniki prac badawczych prowadzonych wspólnie z Politechniką Śląską, dotyczących oddziaływania wybuchu na ciało człowieka. Badania te dotyczyły bezpieczeństwa funkcjonariuszy prowadzących działania EOD, prowadzonych przy użyciu manekina ubranego w kombinezon EOD, poddawanego oddziaływaniu wybuchu w sytuacji symulującej realne działania. Zaprezentowane filmy wykonane kamerami do zdjęć ultraszybkich i dane z czujników doskonale ilustrowały, z jakimi zjawiskami i siłami należy się liczyć.
Z tą prezentacją doskonale korespondowała ostatnia, przedstawiona przez dr. inż. Przemysława Kornackiego, a dotycząca postępowania ratowniczego bezpośrednio po wybuchu, a więc ratowania życia i zdrowia pirotechnika. Taka sytuacja stwarza szereg trudnych, ale jak się okazało w toku ćwiczeń prowadzonych przez funkcjonariuszy łódzkiego Zespołu Interwencji Specjalnych SG wraz ze Strażą Pożarną i ratownikami medycznymi we współpracy z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – możliwych do przezwyciężenia wyzwań. Podejście do tematu i sposób, w jaki wypracowano rozwiązania taktyczne ratujące życie budzi w tym przypadku najwyższe uznanie.
Uzupełnieniem referatów praktyków i teoretyków były prezentacje dostawców sprzętu specjalistycznego. Pozwoliło to na zapoznanie się z aktualnym stanem oferty rynkowej, stale poszerzanej o nowe urządzenia zwiększające bezpieczeństwo i skuteczność działań funkcjonariuszy.
Konferencja ta była pierwszą w Polsce tak kompleksową i wszechstronną próbą ujęcia tematyki tych działań i próbą nad wyraz udaną.
Na podstawie zaprezentowanych referatów i dyskusji im towarzyszących mają zostać wypracowane wnioski i rekomendacje, które zostaną przekazane do kierownictwa służb ustawowo odpowiedzialnych za prowadzenie działań minersko-pirotechnicznych.
Pomysłodawcom i organizatorom pozostaje pogratulować inicjatywy i jej realizacji i mieć nadzieję, że konferencja, której następna edycja została już zapowiedziana, na stałe wejdzie do kalendarza najważniejszych konferencji dotyczących bezpieczeństwa i antyterroryzmu w Polsce.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
[pirotechnik, pirotechnika, ładunki wybuchowe, breacher, eod, policja, boa, spap, cbś, abw, sop, straż graniczna, służby mundurowe, wojsko, jednostki specjalne straż graniczna, psy, działania minersko-pirotechniczne, ćwiczenia pirotechniczne]