W prowadzonych na podstawie międzynarodowych wytycznych TECC (Tactical Emergency Casualty Care) oraz TCCC (Tactical Combat Casualty Care) zajęciach brali udział żołnierze JW Grom, WŻW, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, funkcjonariusze jednostki specjalnej SEK (Spezialeinsatzkommando) ze stolicy kraju związkowego Dolna Saksonia – Hanoweru, a także policjanci Biura Operacji Antyterrorystycznych (BOA) KGP, SPAP: Poznań, Kraków, Katowice, Wrocław, Warszawa, Łódź, Gorzów Wlkp., Bydgoszcz, Gdańsk, Szczecin oraz funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu.
Tragiczne wydarzenia ostatnich lat, szczególnie ataki terrorystyczne określane mianem Marauding Terrorism Firearms Attack („SPECIAL OPS” 1/2018), ukazują potrzebę szkolenia policyjnych antyterrorystów w zakresie udzielania pomocy medycznej, co wiąże się z koniecznością posiadania stosownej wiedzy i umiejętności w tym zakresie, odpowiedniej taktyki działań oraz wymogiem dysponowania specjalistycznym wyposażeniem medycznym.
Pierwszego dnia, po uroczystym otwarciu szkolenia przez pierwszego zastępcę Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Romana Kustera, odbyła się część prelekcyjna. W pierwszej kolejności wystąpili dyrektorzy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu, którzy przedstawili problematykę zabezpieczenia medycznego działań specjalnych w ujęciu współdziałania cywilnych służb ratowniczych z medykami „bojowymi”. Następnie żołnierze jednostki JW Grom przedstawili tematykę PEC (Prolonged Field Care) przedłużonej (nawet do 36 godzin) pomocy medycznej na polu walki/w działaniach specjalnych. Całość dopełnili przedstawiciele hanowerskiego SEK-u, którzy zaprezentowali system szkolenia medyka bojowego i krajowe uwarunkowania prawne związane z zabezpieczaniem działań specjalnych. Na koniec, w panelu dyskusyjnym poruszony został temat szkolenia medyków bojowych w nowo powstającej służbie kontrterrorystycznej.
Kolejnego dnia zajęcia odbyły się w Zakładzie Medycyny Sądowej w Poznaniu, gdzie uczestnicy szkolenia zapoznawali się z aspektami anatomii człowieka oraz wpływu wysokoenergetycznych obrażeń na organizm ludzki. Dzień uczestnicy zakończyli w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii, gdzie dr n. med. Łukasz Gąsiorowski omówił urazy w obrębie klatki piersiowej oraz zaprezentował zaawansowane centrum symulacji medycznych mieszczące się w WCPiT w Poznaniu.
W środę grupa szkoleniowa realizowała zadania bojowe na Poligonie Biedrusko, na którym wykonane zostało ćwiczenie taktyczne polegające na odparciu ataku, udzielaniu pierwszej pomocy na podstawie założeń TCCC, ewakuacji medycznej wozami bojowymi oraz transportu rannych do wysuniętego punktu medycznego w oparciu o realizację zadań „Prolonged Field Care”.
Podczas kolejnego dnia grupa szkoleniowa wykonywała zadania specjalne na terenie Poznania zarówno w środkach komunikacji zbiorowej, jak i w obiekcie wielkopowierzchniowym w ramach działań CQB. W pierwszej fazie poszczególne grupy bojowe realizowały zadania w środkach komunikacji zbiorowej na terenie zajezdni Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu „Zajezdnia Franowo” oraz w Fabryce Pojazdów Szynowych w Poznaniu. W drugim etapie cała grupa bojowa wykonała zadanie związane z sytuacją „Active Schooter” na terenie obiektu Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Poznaniu. Przy okazji, zgodnie z decyzją wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmana, został sprawdzony przebieg procedury przyjmowania zgłoszeń alarmowych kierowanych na numer 112. Podczas realizacji ww. działań specjalnych sprawdzono możliwości dysponowania sił oraz środków niezbędnych w tego rodzaju zdarzeniach. W trakcie szkolenia dokonano również oceny współpracy systemów Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu. Ćwiczenia były także okazją do sprawdzenia możliwości działań Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu w przypadku powstania zagrożenia o znamionach sytuacji kryzysowej.
W ostatnim dniu Special Medicine Training zostało zaprezentowane najnowsze wyposażenie medyczne medyków sił specjalnych oraz nastąpiło podsumowanie poszczególnych dni szkoleniowych, w ramach którego przedstawione zostały także wnioski wynikające z realizowanych zadań szkoleniowych. Przez cały tydzień policjanci uczyli się udzielania pierwszej pomocy w warunkach bojowych pod okiem wykwalifikowanych instruktorów z poszczególnych zaproszonych jednostek mundurowych, ratowników medycznych z Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Poznaniu oraz Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Dyrekcji Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu, Kierownictwu Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Poznaniu, Zakładu Medycyny Sądowej w Poznaniu, Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu, Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, trenerom/instruktorom biorącym udział w ćwiczeniach, studentom Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu za bardzo realistyczną i pełną poświęceń rolę poszkodowanych oraz wszystkim zaangażowanym osobom, dzięki którym opisywane szkolenie się odbyło.
Szkolenie dedykujemy śp. podinsp. Mariuszowi Koziarskiemu – Cześć i Chwała Bohaterom.
Czytaj też: Grasujący terroryzm >>>
[special medicine training, komenda wojewódzka policji w poznaniu, policja, komenda wojewódzka policji, TECC, TCCC, udzielanie pierwszej pomocy, pierwsza pomoc, pierwsza pomoc w warunkach bojowych, samodzielny pododdział antyterrorystyczny policji, żandarmeria wojskowa]
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |