Special Medicine Training

Cezary R.  /  SPECIAL OPS 2/2018  /  26-06-2018
W dniach 12-16 marca br. odbyło się międzynarodowe seminarium z zakresu medycyny pola walki „Special Medicine Training”.
W dniach 12-16 marca br. odbyło się międzynarodowe seminarium z zakresu medycyny pola walki „Special Medicine Training”. Fot. mł. asp. Piotr Garstka - zespół prasowy KWP Poznań

Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu i jej Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji (od kwietnia 2019, na podstawie Ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. 2019 poz. 15, jednostki te noszą nazwę Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji) we współpracy z poznańską Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego oraz tamtejszym Wydziałem Żandarmerii Wojskowej zorganizowały w dniach 12-16 marca br. międzynarodowe seminarium z zakresu medycyny pola walki „Special Medicine Training”. Były to kolejne ćwiczenia podnoszące umiejętności udzielania pierwszej pomocy w warunkach działań bojowych.

Zdjęcia: mł. asp. Piotr Garstka - zespół prasowy KWP Poznań

W prowadzonych na podstawie międzynarodowych wytycznych TECC (Tactical Emergency Casualty Care) oraz TCCC (Tactical Combat Casualty Care) zajęciach brali udział żołnierze JW Grom, WŻW, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, funkcjonariusze jednostki specjalnej SEK (Spezialeinsatzkommando) ze stolicy kraju związkowego Dolna Saksonia – Hanoweru, a także policjanci Biura Operacji Antyterrorystycznych (BOA) KGP, SPAP: Poznań, Kraków, Katowice, Wrocław, Warszawa, Łódź, Gorzów Wlkp., Bydgoszcz, Gdańsk, Szczecin oraz funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu.

Tragiczne wydarzenia ostatnich lat, szczególnie ataki terrorystyczne określane mianem Marauding Terrorism Firearms Attack („SPECIAL OPS” 1/2018), ukazują potrzebę szkolenia policyjnych antyterrorystów w zakresie udzielania pomocy medycznej, co wiąże się z koniecznością posiadania stosownej wiedzy i umiejętności w tym zakresie, odpowiedniej taktyki działań oraz wymogiem dysponowania specjalistycznym wyposażeniem medycznym.

Pierwszego dnia, po uroczystym otwarciu szkolenia przez pierwszego zastępcę Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Romana Kustera, odbyła się część prelekcyjna. W pierwszej kolejności wystąpili dyrektorzy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu, którzy przedstawili problematykę zabezpieczenia medycznego działań specjalnych w ujęciu współdziałania cywilnych służb ratowniczych z medykami „bojowymi”. Następnie żołnierze jednostki JW Grom przedstawili tematykę PEC (Prolonged Field Care) przedłużonej (nawet do 36 godzin) pomocy medycznej na polu walki/w działaniach specjalnych. Całość dopełnili przedstawiciele hanowerskiego SEK-u, którzy zaprezentowali system szkolenia medyka bojowego i krajowe uwarunkowania prawne związane z zabezpieczaniem działań specjalnych. Na koniec, w panelu dyskusyjnym poruszony został temat szkolenia medyków bojowych w nowo powstającej służbie kontrterrorystycznej.

Kolejnego dnia zajęcia odbyły się w Zakładzie Medycyny Sądowej w Poznaniu, gdzie uczestnicy szkolenia zapoznawali się z aspektami anatomii człowieka oraz wpływu wysokoenergetycznych obrażeń na organizm ludzki. Dzień uczestnicy zakończyli w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii, gdzie dr n. med. Łukasz Gąsiorowski omówił urazy w obrębie klatki piersiowej oraz zaprezentował zaawansowane centrum symulacji medycznych mieszczące się w WCPiT w Poznaniu.

W środę grupa szkoleniowa realizowała zadania bojowe na Poligonie Biedrusko, na którym wykonane zostało ćwiczenie taktyczne polegające na odparciu ataku, udzielaniu pierwszej pomocy na podstawie założeń TCCC, ewakuacji medycznej wozami bojowymi oraz transportu rannych do wysuniętego punktu medycznego w oparciu o realizację zadań „Prolonged Field Care”.

Podczas kolejnego dnia grupa szkoleniowa wykonywała zadania specjalne na terenie Poznania zarówno w środkach komunikacji zbiorowej, jak i w obiekcie wielkopowierzchniowym w ramach działań CQB. W pierwszej fazie poszczególne grupy bojowe realizowały zadania w środkach komunikacji zbiorowej na terenie zajezdni Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu „Zajezdnia Franowo” oraz w Fabryce Pojazdów Szynowych w Poznaniu. W drugim etapie cała grupa bojowa wykonała zadanie związane z sytuacją „Active Schooter” na terenie obiektu Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Poznaniu. Przy okazji, zgodnie z decyzją wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmana, został sprawdzony przebieg procedury przyjmowania zgłoszeń alarmowych kierowanych na numer 112. Podczas realizacji ww. działań specjalnych sprawdzono możliwości dysponowania sił oraz środków niezbędnych w tego rodzaju zdarzeniach. W trakcie szkolenia dokonano również oceny współpracy systemów Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu. Ćwiczenia były także okazją do sprawdzenia możliwości działań Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu w przypadku powstania zagrożenia o znamionach sytuacji kryzysowej.

W ostatnim dniu Special Medicine Training zostało zaprezentowane najnowsze wyposażenie medyczne medyków sił specjalnych oraz nastąpiło podsumowanie poszczególnych dni szkoleniowych, w ramach którego przedstawione zostały także wnioski wynikające z realizowanych zadań szkoleniowych. Przez cały tydzień policjanci uczyli się udzielania pierwszej pomocy w warunkach bojowych pod okiem wykwalifikowanych instruktorów z poszczególnych zaproszonych jednostek mundurowych, ratowników medycznych z Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Poznaniu oraz Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

  Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Dyrekcji Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu, Kierownictwu Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Poznaniu, Zakładu Medycyny Sądowej w Poznaniu, Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu, Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, trenerom/instruktorom biorącym udział w ćwiczeniach, studentom Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu za bardzo realistyczną i pełną poświęceń rolę poszkodowanych oraz wszystkim zaangażowanym osobom, dzięki którym opisywane szkolenie się odbyło.

Szkolenie dedykujemy śp. podinsp. Mariuszowi Koziarskiemu – Cześć i Chwała Bohaterom.

Czytaj też: Grasujący terroryzm >>>

[special medicine training, komenda wojewódzka policji w poznaniu, policja, komenda wojewódzka policji, TECC, TCCC, udzielanie pierwszej pomocy, pierwsza pomoc, pierwsza pomoc w warunkach bojowych, samodzielny pododdział antyterrorystyczny policji, żandarmeria wojskowa]

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  9
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 2/2018

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostosuj mundur patrolowy do terenu »

Nowe kamizelki taktyczne poznaj ich zastosowanie »

linia taktyczna
kamizelka taktyczna

 


Jak postępować, gdy niebezpieczeństwo czai się na oceanie »
buty taktyczne

 


100% byczej skóry »

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Czeka Cię wyprawa po Tajdze? Czy wiesz, jakie ubranie wybrać »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »

Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »


 


Niezbędnik żołnierza - co powinno się w nim znaleźć »
ubranie taktyczne

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja

 


Nie czekaj aż ktoś będzie lepszy zapisz się na trenig strzelecki »
kursy strzeleń

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Rozpoczęcie szkolenia Aviation Detachment

W 3 Skrzydle Lotnictwa Transportowego rozpoczęło się wspólne polsko-amerykańskie szkolenie lotnicze w ramach Aviation Detachment Rotation 21-4.

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl