Rheinmetall Defence razem z Rheinmetall Automotive jest częścią koncernu Rheninmetall AG, zatrudniającego ponad 23 tys. pracowników i osiągającego obroty na poziomie 5,6 mld euro. Część zbrojeniowa koncernu to największy producent uzbrojenia w Niemczech i jeden z głównych dostawców wyposażenia i systemów uzbrojenia w Europie, a także na świecie. W jej skład wchodzi Rheinmetall Waffe Munition (RWM) będąca producentem różnego typu amunicji oraz pirotechniki wojskowej, której produkty były właśnie prezentowane w Zielonce.
Również polska armia wykorzystuje produkty niemieckiej firmy, jak choćby granaty ręczne HGr 86, amunicję 40 mm do granatników, czy ręczne wyrzutnie rakiet oświetlających i dymnych „Mithras”. Na poligonie WITU zaprezentowany został duży wybór amunicji 40 mm LV (Low Velocity) do granatników podwieszanych i samodzielnych – naboje z granatem bojowym, treningowe z granatem ze smugaczem lub bez, oświetlające, z granatami hukowo-błyskowymi, amunicja z dymami sygnalizacyjnymi oraz niepenetrująca (non-lethal) z pociskiem gumowym/gumowym z markerem, a także 40 mm x 123 z gazem łzawiącym i hukowo-błyskowa. Poza nimi demonstrowane były również modułowe granaty ręczne i granaty hukowo-błyskowe, tzw. flashbangi.
Z wojskowej pirotechniki zaprezentowane zostały ręczne wyrzutnie rakiet oświetlających i dymnych „Mithras”, świece dymne z dymami maskującymi i sygnalizacyjnymi oraz granaty z gazem łzawiącym.
Amunicja 40 mm x 46
Gama 40-milimetrowej amunicji, z pociskami o niskiej prędkości początkowej do granatników podwieszanych i samodzielnych, przeznaczona dla jednostek specjalnych oraz służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne, obejmuje amunicję bojową, ćwiczebno-treningową, oświetlającą, dymną oraz obezwładniającą.Do pierwszej grupy zalicza się wielozadaniowy granat 40 mm x 46 HEBE 14 (High Explosive Blast Enhanced), który charakteryzuje się wysoką efektywnością (większy ładunek wybuchowy, ciśnienie wybuchu 0,2 bar w odległości do 3 m) przy jednoczesnej redukcji ryzyka (brak odłamków) zniszczeń, czy ofiar wśród osób postronnych, tzw. collateral damage. Ze względu na swoją charakterystykę granat ten doskonale nadaje się do forsowania drzwi czy niszczenia innego typu przeszkód technicznych w trakcie działań w pomieszczeniach. Co równie istotne, w przypadku niezadziałania zapalnika uderzeniowego granat ulega autodestrukcji po 12 s. Tego typu amunicji używają m.in. siły zbrojne Francji i Szwecji.
Czytaj też: Nie tylko Tactical Prison Rescue, czyli współpraca grup specjalnych >>>
[Griffin Group Defence, wojskowy instytut techniczny uzbrojenia zielonka, protfolio law enforcement, rheinmetall defence, kontrterrorystyczna policja, wojskowe jednostki specjalne, służby specjalne, uzbrojenie, trening i szkolenie}
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |