Ostrzałka Work Sharp Ken Onion Edition

Użytkowanie
Jerzy Bielecki  /  SPECIAL OPS 1/2018  /  27-04-2018
Jerzy Bielecki

W życiu każdego noża jest tak, że prędzej czy później ulegnie on stępieniu. Niektórzy jakby nie zauważają tego momentu i używają noży dalej, aż będzie obojętne, którą stroną noża będą ciąć. Obie będą jednakowo tępe. Co ciekawe, osoby tego pokroju uważają niekiedy, że taki nóż jest nawet całkiem bezpieczny i nie da się nim zaciąć. Zapominają przy tym, że im bardziej tępy nóż, tym większą musimy przyłożyć siłę i może się zdarzyć, że uraz będzie poważniejszy, niż płytka rana wywołana cięciem ostrym nożem. Oczywiście, nie będzie to dotyczyć wszystkich przypadków, trzeba jednak o tym pamiętać.

Sooner or later, every knife goes blunt. Some people seem not to notice that and keep using the knife until they get indifferent to them which side of it they should use to cut. Because both sides would be blunt equally. What is interesting, such people often think that this kind of the knife is quite safe and you cannot cut yourself with it. They forget that the more blunt the knife gets, the more effort (strenght) is required to cut with it so it might turn out that the injury would be more serious than a shallow flesh wound caused by the sharp knife. Of course, that does not concern all the cases, but you need to keep this fact in mind. Meanwhile, check out our review of the Work Sharp Ken Onion Edition knife sharpener.

Zdjęcia: Jerzy Bielecki

 2  2. Ciąg dalszy artykułu...

Użytkowanie

Użytkowanie ostrzałki zdecydowanie ułatwia czytelna i prosta instrukcja dołączona do zestawu. Rzekłbym, że jest prostsza od instrukcji Ikea. Można też obejrzeć 4-minutowy film na stronie producenta, na którym przedstawione są najważniejsze informacje, jak pracować z ostrzałką. Użytkowanie ostrzałki rozpoczynamy od wybrania odpowiedniego pasa, od którego chcemy rozpocząć ostrzenie. Następnie odchylając prawą rolkę zakładamy pas i próbnie włączamy ostrzałkę, aby sprawdzić, czy pas dobrze leży i nie zsuwa się z górnej rolki. Jeśli tak, to regulujemy jego położenie za pomocą żółtego suwaka, znajdującego się na osłonie silnika. Po sprawdzeniu ułożenia pasa na rolkach możemy przystąpić do ostrzenia.

Uprzednio jednak dobierając odpowiednią prędkość i kąt ostrzenia na prowadnicach. Dobór kąta jest bardzo prosty, wystarczy tylko przekręcić pokrętło na pozycję z wybranym kątem i gotowe. Dalszy ciąg jest bardzo prosty, wkładamy nóż w prowadnicę, tak aby bok opierał się o listek prowadnicy, a klingę opieramy na podpórce. Włączamy ostrzałkę i ciągniemy nóż do siebie, wykonując ruch jak przy krojeniu. Nie używamy do tego siły, tj. nie dociskamy noża w dół, ani do listka prowadnicy. W momencie gdy czubek noża znajdzie się na środku pasa, należy ostrzałkę wyłączyć. Zapobiega to zaokrąglaniu czubka.

Ostrząc na ostrzałce nie musimy trzymać się zasady, że po jednym przeciągnięciu z prawej strony, trzeba od razu przeciągnąć z lewej. Możemy wykonać np. 10 pociągnięć nożem na jedną stronę, następnie 10 pociągnięć na drugą. Zauważyłem też, że podczas ostrzenia nie ma problemu z tzw. drutem, „zawijaniem się” krawędzi tnącej. Oczywiście, przy dużych gradacjach pojawia się „drut”, jednak wraz ze zwiększaniem gradacji pasów samoistnie znika. Gdyby jednak „drut” się utrzymywał, to najczęściej wystarczy jedno szybkie przeciągnięcie nożem na danej stronie i „drut” zostaje zeszlifowany.

Trudno jest powiedzieć, jak szybko należy przeciągać nóż podczas ostrzenia. Generalnie stosuję się do zasady, że przy nożach zniszczonych lub całkowicie tępych, to przy najniższej gradacji przeciągam nóż bardzo wolno. Tak żeby taśma zebrała jak najwięcej materiału. Przy wyższych gradacjach wystarczy zazwyczaj sprawne pociągnięcie, np. jak podczas krojenia chleba.

Jak wspomniałem powyżej, podczas ostrzenia nie należy dociskać noża do taśmy. Swobodne prowadzenie noża pozwala taśmie na dopasowanie się do krawędzi tnącej i zachowanie pożądanego kąta ostrzenia. Dzięki temu możliwe jest ostrzenie noży z tzw. recurvą lub o innych, nietypowych kształtach, bez konieczności zmiany ułożenia dłoni. W ten sposób ostrzyłem np. nóż Spyderco Captian.

Wspominałem wcześniej również o możliwości ściągnięcia prowadnic i zmiany położenia modułu roboczego. Zyskujemy wtedy możliwość ostrzenia noża pod dowolnie wybranym kątem, noży z ząbkowanym ostrzem, z ostrzem niemieszczącym się w prowadnicach lub o bardzo nietypowym kształcie, który wymaga innego ułożenia niż w prowadnicach.

Podsumowanie

Ostrzałki używałem regularnie ponad rok. Wydaje mi się to na tyle długim okresem, że mogę powiedzieć, że dobrze ją poznałem. Naostrzyłem nią wiele różnych noży, małych i dużych. Począwszy od dużych noży kuchennych, przez różnego rodzaju noże ze stałą klingą, do noży składanych, jak wspomniany Spyderco Captain. Służyła też jako szlifierka, na której były poprawiane części pistoletów. Ostrzyłem zwykłe nożyczki oraz nożyczki i punchery do cygar. Śmiało mogę stwierdzić, że ostrzałka Work Sharp Ken Onion jest wszechstronnym i uniwersalnym narzędziem.

Problematyczna może się okazać jednak cena ostrzałki. W Polsce kosztuje ona około 1000 złotych. Czy jest to dużo? Jest to bardzo względne. Cena ta jest podobna do ceny np. profesjonalnych wiertarek. Skoro gotowi jesteśmy zapłacić tyle za profesjonalną wiertarkę, to dlaczego nie zapłacić tyle za profesjonalną ostrzałkę? Uważam właśnie, że ta ostrzałka to sprzęt dla profesjonalisty, który często ostrzy wiele noży. Nie ma sensu kupować takiej ostrzałki, jeśli ma się 2–3 noże i kilka noży kuchennych. Do takich celów wystarczy zwykła, ręczna ostrzałka. Jeśli jednak mamy dużo noży, często je używamy, ostrzymy wiele innych noży, to chcąc zaoszczędzić na czasie i zachować precyzję, warto rozważyć zakup tej ostrzałki. Części zamienne można bez trudu kupić w sklepach internetowych w Polsce. Dostępne są w nich także dodatkowe pasy ścierne. Można je też zamówić w firmach zajmujących się wykonywaniem pasów na zamówienie i nie musi to być droższe niż zakup oryginalnych pasów.

Zakup tej ostrzałki może też okazać się jednorazowy. Wygoda i prostota ostrzenia, wysoka jakość wykonania mogą sprawić, że będzie to ostatnia ostrzałka, jaką kupimy do domowego/warsztatowego użytku. Taki trochę ostrzałkowy Grall. Pozostanie nam tylko poszukiwanie odpowiednika do użytkowania w terenie. Choć i tu Work Sharp ma przygotowaną odpowiedź, ostrzałkę Guided Field Sharpener, którą mam nadzieję uda mi się przedstawić w przyszłości.

Dla chętnych, którzy zapragną rozszerzyć możliwości ostrzałki, istnieje możliwość dokupienia dwóch przystawek – płaskiej szlifierki i szlifierki do produkcji noży.

Czytaj też: Powrót legendy >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  5
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 1/2018

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

KURS INSTRUKTOR SPORTU STRZELECKIEGO PZSS »
kurs strzelectwa

100% byczej skóry »

Czy wiesz, jaka jest ulubiona latarka straży granicznej oraz myśliwych? 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Wyprawa po trudnym terenie?  Dobierz sprzęt »
biwak

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

5 kluczowych zalet butów taktycznych »


 


 


Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

MILITARY DOCTOR 2021

Raz do roku Ośrodek Ćwiczeń Jeżewo staje się areną zmagań medyków podczas szkolenia poligonowego „Military Doctor 2021”. Celem szkolenia jest sprawdzenie praktycznych umiejętności i wiedzy...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl