Psy w działaniach AT

SPECIAL OPS
 2  3. Ciąg dalszy artykułu...

Po sześciu miesiącach szkolenia Marek Krzemiński wrócił z psem „Maksem” (w rejestrach Policji funkcjonuje jako „Kliper” — nr ewidencyjny 1814). Był to owczarek niemiecki, pies o nieprzeciętnej inteligencji, zrównoważony, wspaniale wyszkolony, mający doskonały kontakt ze swoim przewodnikiem. W 2003 r. „Maks” został wybrakowany (tak się określa nieprzydatność psa do służby). Do końca swoich dni był razem ze swoim przewodnikiem, który odkupił go od Policji – brakowany pies służbowy jest wystawiany na licytację, a przewodnik ma prawo pierwokupu.

Przeczytaj koniecznie: Nowy taktyczny outfit dla czworonożnych strażników granicznych

Odejście psów wyszkolonych na Węgrzech praktycznie zakończyło pierwszy okres obecności psów służbowych do działań bojowych w pododdziałach specjalnych polskiej Policji, jednakże taki rodzaj policyjnych psów istniał i istnieje nadal w uregulowaniach formalnoprawnych. Kategoria „psów antyterrorystycznych” wymieniona była w Zarządzeniu nr 11 Komendanta Głównego Policji z 2002 r. (rozdział 1, par. 2, pkt 4, ppkt 1 „c”), w którym określono, że: 4) Wytresowane psy dzieli się na następujące kategorie:

Psy w prewencji o specjalności:

  • patrolowo-tropiąca,
  • tropienie śladów,
  • działania antyterrorystyczne,
  • wyszukiwanie zapachów materiałów wybuchowych,
  • inne zadania.

Psy w działaniach AT

Również kolejne Zarządzenie Komendanta Głównego nr 296 z 2008 r., pozostawiło pojęcie psa „do działań antyterrorystycznych” (par. 3, pkt 6, ppkt 1 „d”), a w kolejnej nowelizacji tego zarządzenia z 31 grudnia 2014 r., pojęcie to w podpunkcie 1 „d” zastąpiono określeniem: „do działań bojowych”. Mimo takiego stanu rzeczy centralny, warszawski pododdział kontrterrorystyczny, jak i pozostałe pododdziały AT w kraju, nie dysponowały psami służbowymi do działań bojowych. Mimo podejmowania przez lata wielu prób, przy osobistym zaangażowaniu Marka Krzemińskiego, długo nie udawało się pozyskać takiego psa lub psów (jeden to z pewnością za mało jak na zaspokojenie potrzeb jednostki w tym zakresie) na potrzeby policyjnych sił specjalnych.

Rozważano samodzielne wyszkolenie psów w oparciu o wiedzę i doświadczenie Marka Krzemińskiego i Grzegorza Wiorowskiego, powstał nawet odpowiedni program szkolenia, a na pewnym etapie uzyskano zgodę ze strony austriackiej jednostki kontrterrorystycznej EKO Cobra, która ma duże doświadczenie w wykorzystaniu psów bojowych, na przeszkolenie przewodników i wytresowanie psów przy jej pomocy. Do takiego szkolenia wówczas nie doszło, ponieważ polska Policja nie znalazła środków finansowych na zakup psa (owczarka belgijskiego) oraz pokrycie kosztów pobytu przewodnika – hotel na terenie jednostki Cobra to koszt... 30 € miesięcznie, a samo szkolenie miało być nieodpłatne. Kilka lat później powrócono do idei szkolenia w Austrii, jednak wówczas strona austriacka zażądała już za nie pełnej odpłatności.

Po ponad 10-letnim okresie podejmowania prób pozyskania, tresury psów i wyszkolenia ich przewodników, znalazły one swój szczęśliwy koniec w 2015 roku. Zgodnie z Zarządzeniem nr 19 Komendanta Głównego Policji z 14 lipca 2015 r. (Rozdz. 4, par. 18, pkt 1) w trakcie działań bojowych pododdziały antyterrorystyczne Policji i komórki minersko-pirotechniczne Policji mogą wykorzystywać psy służbowe do działań bojowych lub wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych. Dzięki zmianie nastawienia kierownictwa Policji do problemu psów służbowych do działań bojowych w pododdziałach antyterrorystycznych, co było niewątpliwie zasługą insp. dr. Michała Stępińskiego – ówczesnego dyrektora BOA KGP, rozpoczęto proces przygotowania tego typu psów w oparciu o wzorce francuskie. Obecnie BOA ma dwa psy bojowe, zakupione i szkolone przy współudziale instruktorów z Francji (dzięki pomocy ambasady francuskiej oraz GIGN). Pierwszy to owczarek holenderski Jemen. Jego przewodnikiem jest funkcjonariusz, który wraz z Markiem Krzemińskim współtworzył system szkolenia psów bojowych w Polsce, w oparciu o doświadczenia francuskich kolegów. Drugi to owczarek belgijski Jordan.

Psy w działaniach AT

Dowiedz się więcej: Pomóż czworonożnym mundurowym - wesprzyj Stowarzyszenie "Zakątek Weteranów"

Przez długie lata rasą dominująca w tresurze psów służbowych był owczarek niemiecki, wyhodowany na początku XIX wieku. Od początku służył w policji i wojsku, zyskując uznanie i popularność w obu wojnach światowych, po których szybko stał się jednym z najpopularniejszych psów na świecie. Jest to pies niezwykle wszechstronny, który nadal sprawdza się w policji, ratownictwie i obronie, jest też wspaniałym psem rodzinnym. Od kilku lat najczęściej wykorzystywaną rasą w tresurze są jednak lżejsze i szybsze owczarki belgijskie oraz holenderskie, wykorzystywanye jako psy obronne pracujące w policji i wojsku, a także jako psy stróżujące. Szczególnie popularny jest „Belg”.

Czytaj też: Czworonożni towarzysze broni >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  10
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 1/2018

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 


Do czego tak naprawdę służy latarka taktyczna »
latarka taktyczna

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Złóż własną broń »
bron składana

 


Bluza taktyczna sprawdzona w boju - czym może Cię zaskoczyć » Czego nie wiesz o analogowych goglach noktowizyjnych »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaki sprzęt wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu w ciemności »
urzadzenia optyczne oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Wyposaż się w sprzęt do pracy w trudnych warunkach » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

Latarki na karabin -  niewielkie gabarety duża moc - przekonaj się »
latrki na karabin

 


Jak ułatwić szybkie przemieszczanie w mroku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę sytuacji »
latarki czołowe

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


Vademecum survivalowe Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
vademecum-survivalowe przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To kompendium praktycznej wiedzy o tym jak przetrwać i wyjść cało z prawie każdej opresji, bez względu czy zdarzy się ona w lesie, górach, czy podejrzanej uliczce miasta (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Bieg Morskiego Komandosa 2020

Przed nami kolejna edycja legendarnego Biegu Morskiego Komandosa im. Gen. Broni Włodzimierza Potasińskiego. Jak co roku impreza odbędzie się w ostatni weekend sierpnia tj. 29 – 30.08. 2020 r. w...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl