Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Czworonożni towarzysze broni

SPECIAL OPS

SPECIAL OPS

Od blisko 12 tysięcy lat psy towarzyszą ludziom, pełniąc różne funkcje, w tym tropicieli,  stróżów i obrońców, niewiele krótsza jest też historia wykorzystania ich do walki u boku wojowników.  Czworonożni przyjaciele wspomagali żołnierzy podczas kolejnych wojen, od czasów starożytnych po ostatnie konflikty zbrojne, stając się obecnie nieodzowną częścią nowoczesnych armii, w tym m.in. niezwykle ważnymi członkami zespołów bojowych jednostek sił specjalnych.
For almost 12 thousand years dogs have accompanied human beings and worked in various functions, including scouts, guards and defenders and their history as companions of warriors is not much shorter. The four-legged friends supported soldiers in wars - from the ancient times till the military conflicts of our times, and have become the indispensable part of the modern armies, including extremely important members of the combat detachments of the special operations forces units.

Zobacz także

Krzysztof Mątecki Nowa jednostka specjalna Irlandii

Nowa jednostka specjalna Irlandii Nowa jednostka specjalna Irlandii

Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Irlandii ogłosiło powstanie nowej jednostki specjalnej pod nazwą Ireland Special Operations Forces, w skrócie IRL-SOF. Nowa formacja powstanie dzięki rozbudowie...

Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Irlandii ogłosiło powstanie nowej jednostki specjalnej pod nazwą Ireland Special Operations Forces, w skrócie IRL-SOF. Nowa formacja powstanie dzięki rozbudowie i restrukturyzacji istniejącej od 1980 roku jednostki specjalnej Army Ranger Wing (ARW). Tekst: Krzysztof Mątecki Zdjęcia: Óglaigh na hÉireann / Irish Defence Forces

Krzysztof Mątecki Podlaska GZD

Podlaska GZD Podlaska GZD

W 2019 roku powołano do życia Podlaską Grupę Zabezpieczenia Działań, która ma za zadanie zwalczać przestępczość zorganizowaną specjalizującą się w przestępstwach gospodarczych. Grupa ta działa na terenie...

W 2019 roku powołano do życia Podlaską Grupę Zabezpieczenia Działań, która ma za zadanie zwalczać przestępczość zorganizowaną specjalizującą się w przestępstwach gospodarczych. Grupa ta działa na terenie województwa podlaskiego i całej Polski, a jej głównym zadaniem jest wsparcie Wydziału Działań Taktycznych i Operacyjnych Ministerstwa Finansów (WDTiO) w czasie ich działań realizacyjnych. Tekst: Krzysztof Mątecki Zdjęcia: Gazeta Policyjna, Marek Kupczewski, PUCS w Białymstoku

Krzysztof Mątecki, Tomasz Łukaszewski Policyjni kontrterroryści

Policyjni kontrterroryści Policyjni kontrterroryści

Polska dysponuje 18 wysoce wyspecjalizowanymi jednostkami kontrterrorystycznymi Policji, których nadrzędnym celem jest fizyczne zwalczanie terroryzmu. Siedemnaście z nich to Samodzielne Pododdziały Kontrterrorystyczne...

Polska dysponuje 18 wysoce wyspecjalizowanymi jednostkami kontrterrorystycznymi Policji, których nadrzędnym celem jest fizyczne zwalczanie terroryzmu. Siedemnaście z nich to Samodzielne Pododdziały Kontrterrorystyczne Policji (SPKP), podlegające pod Komendy Wojewódzkie Policji. Skład uzupełnia Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA”, który od tego roku odpowiada za koordynację i przeprowadzanie selekcji do służby KT.

Psy w działaniach wojennych - historia

Najstarsze z odkrytych dotąd przekazów o udziale psów w działaniach wojennych pochodzą z połowy VII wieku p.n.e. Podczas wyprawy Efezjan na należące do Związku Jońskiego miasto Magnezja nad Meandrem w zachodniej części Azji Mniejszej oddziały jazdy obrońców wypuszczały przed sobą psy bojowe, których atak dezorganizował linie przeciwnika, ułatwiając ich przełamanie przez uzbrojoną we włócznie kawalerię. W bitwie pod Peluzjum na Synaju, stoczonej zwycięsko w 525 r. p.n.e. przez wojska perskiego króla Kambyzesa II z siłami faraona Psametycha III, te pierwsze miały zdobyć przewagę psychologiczną nad Egipcjanami, m.in. używając przed swymi nacierającymi szykami psów atakujących.

Wśród malowideł ściennych z IV w. p.n.e. można natknąć się na sceny przedstawiające egipskiego wojownika z trzymanym na smyczy psem, który atakuje nieprzyjaciela, greckich hoplitów prowadzonych przez psy do walk z Persami oraz Asyryjczyków z potężnymi czworonogami w najeżonych kolcami obrożach, atakującymi piechotę wroga. Psy strzegły obozy Ateńczyków i Koryntian, silne molosy wykorzystywali w swych kampaniach Hunowie Atylli i wojska Aleksandra Wielkiego, a król Persji Kserkses I sprowadzał dla wojsk kierowanych do podboju Grecji groźne odmiany aż z Indii. Specjalnie szkolone do walki masywne psy, będące przodkami włoskich mastiffów i rottweilerów, towarzyszyły przez lata legionom imperium rzymskiego, biorąc udział w bitwach (wyposażone w metalowe półpancerze z ostrymi występami), polowaniach na nieprzyjaciół ukrywających się w jaskiniach Sardynii, patrolach strzegących obozy oraz konwoje w podbitej Germanii, a nawet ciągnąc w nich zaprzęgi z żywnością i amunicją. Od Rzymian korzystania z pomocy tego rodzaju psów nauczyli się szybko ich wrogowie: Hunowie, Galowie i Germanie.

W średniowiecznej Europie odnotowano udział psów m.in. w wojnie między Burgundią a Szwajcarią w 1476 r. oraz użycie 800 bloodhoundów przez armię lorda Essex podbijającą Irlandię. Rozpowszechnienie broni palnej praktycznie wyeliminowało psy jako środek walki, ale jeszcze w XV w. wykorzystywali je hiszpańscy konkwistadorzy eksplorujący Amerykę Południową przeciwko tubylcom. Podczas wojny siedmioletniej w wojskach pruskiego króla Fryderyka II Wielkiego rozpoczęto szkolenie psów do roli szybkich łączników, przenoszących meldunki, a oddziały Napoleona Bonaparte powszechnie ochraniały swoje obozy i umocnienia z pomocą czujnych czworonogów.

 W 1884 r. w Niemczech powstał pierwszy ośrodek szkolenia psów wojskowych do zadań wartowniczych, łącznikowych i sanitarnych, a wkrótce podobne pojawiły się także w innych krajach Europy Zachodniej. Przed wybuchem Wielkiej Wojny armia niemiecka dysponowała 30 tysiącami psów służbowych, francuska 20 tysiącami, a włoska 3500. Na frontach I wojny światowej zginęło około miliona czworonożnych żołnierzy, wypełniających różne funkcje. Belgowie i Francuzi używali dużych ras do ciągnięcia wózków z ciężkimi karabinami maszynowymi, małe terriery sprawdzały się jako łącznicy skrycie i szybko przenoszący meldunki, inne przyuczano do rozwijania linii telefonicznych, wyszukiwania rannych na ziemi niczyjej między liniami przeciwników, ostrzegania przed zbliżającym się nieprzyjacielem, a nawet przed gazami bojowymi. Psy używano także do pilnowania obozów jenieckich.

Psy w czasie II wojny światowej

W czasie II wojny światowej Armia Czerwona szkoliła psy do roli nosicieli meldunków, transportu amunicji na niebezpieczne stanowiska, wyciągania w bezpieczne miejsca rannych oraz wykrywania min. Już w latach 30. pojawiła się w ZSRR oprócz tego idea wykorzystania czworonogów jako „żywych bomb” do niszczenia czołgów przeciwnika. W 1941 r. Sowieci sformowali kilka takich czterokompanijnych oddziałów liczących po 504 psy, tresowane do szukania charakterystycznych dla czołgów zapachów paliwa i wczołgiwania się pod znalezione pojazdy. Umieszczony wertykalnie nad grzbietem prętowy zapalnik ulegał wówczas złamaniu, inicjując eksplozję przenoszonego przez psa ładunku wybuchowego. W Moskwie zorganizowano centralny ośrodek szkolenia „psów przeciwpancernych”, z pomocą którego powstały dwa pułki zwierząt nieświadomych, że szkolone są do samobójczych misji oraz ponad 160 mniejszych, samodzielnych pododdziałów tego typu. Początkowo udało się z ich pomocą zadać istotne straty niemieckim wojskom pancernym na froncie wschodnim, szacowane na około 300 zniszczonych maszyn, ale ostatecznie ta metoda walki obróciła się przeciwko pomysłodawcom, gdyż psy często nie rozróżniały, do kogo należy pachnący paliwem pojazd i wbiegały pod czołgi radzieckie.

W Stanach Zjednoczonych, za sprawą Szwajcara W.A. Prestre z Santa Fe, pojawił się natomiast wówczas dość szalony pomysł masowego szkolenia psów do zabójczego atakowania Japończyków. Amerykańskie siły zbrojne utopiły krocie w nieudanym programie, którego efektem miało być przygotowanie nawet dwóch milionów czworonogów o agresji ukierunkowanej na ludzi żółtej rasy, by wysadzić je przed własnymi wojskami podczas desantów na wyspy japońskie. Tresura pod tym kątem, rozpoczęta na jednej z wysp na Missisipi, przyniosła jednak zbyt wiele problemów – za mało było odpowiednich pozorantów (jeńców i amerykańskich żołnierzy-ochotników japońskiego pochodzenia), nie wszystkie psy okazywały się dość agresywne, inne bały się wystrzałów lub nie radziły sobie z desantowaniem. W Korpusie Piechoty Morskiej, w tym formacji specjalnej Marine Raiders, szeroko korzystano natomiast w latach 1943–1945 na Pacyfiku z psów-zwiadowców, przede wszystkim rasy doberman.

Musiały one łączyć spokój i opanowanie psa tropiącego w razie potrzeby maksymalną agresywnością bojowego. Ich zadaniem podczas patrolowania terenu i postojów w terenie było jak najwcześniejsze, ciche ostrzeganie o obecności wroga oraz kierunku, na jakim się znajduje, zwłaszcza zasadzek i ukrytych snajperów, a także wywęszenie innych pułapek (booby traps), min i skrytek z materiałami wojskowymi. Innym przyczynkiem do historii psów we współczesnych siłach specjalnych były w okresie II wojny światowej pierwsze skoki spadochronowe przewodników z ich czworonożnymi partnerami. W brytyjskim 13. batalionie powietrznodesantowym służyło pięć takich psów, przede wszystkim owczarków niemieckich, które wzięły udział w desantach w Normandii w 1944 r. i za linię Renu w 1945 r. Żołnierze brytyjskiej SAS (Special Air Service) skakali natomiast z owczarkiem border collie podczas misji we Włoszech i w Afryce Północnej.

Psy służbowe po II wojnie światowej

W latach 1966–1973 prawie 5000 psów służyło w oddziałach amerykańskich w Wietnamie, w tym 3747 podczas działań bojowych, z czego zginęły tam w akcji 232 z nich i 295 ich przewodników. Najszerzej korzystano tam z pomocy psów przy ochronie baz. US Air Forces od lat 40. zatrudniała psy stróżująco-obronne (ang. sentry and attack dogs) do służby patrolowej wokół swych obiektów oraz ostrzegania przed niebezpieczeństwem i obrony dostępu do posterunków ochronnych. W czasie „zimnej wojny” stanowiły one bardzo ważny element system ochrony baz nosicieli broni jądrowej i jej składów, zyskując ze względu na swe zdolności strzeżenia takich miejsc w nocy przydomek „Guardians of the Night”. Po udanych atakach partyzantów Vietcongu na bazę sił powietrznych w Da Nang 1 lipca 1965 r. jej ochronę natychmiast wzmocniono kierowanymi tam na czteromiesięczne tury 40 psami, które okazały się tak skuteczne w wykrywaniu zagrożeń, że w tym samym roku we wszystkich bazach USAF w Wietnamie i Tajlandii rozmieszczono ich 467, radykalnie powstrzymując ataki dywersyjne przeciwnika.

Wzorem sił powietrznych wkrótce zaangażowano kolejnych czworonożnych stróżów w większości dużych baz Army, Navy i Marines. Według US War Dogs Association te i inne psy w siłach amerykańskich na terenie Azji Południowowschodniej przysłużyły się do zapobieżenia stracie co najmniej 10 tysięcy żołnierzy. To także zasługa tych pełniących funkcję zwiadowców, towarzyszących patrolom żołnierzy i marines w wietnamskich dżunglach. Pierwszy taki pies pojawił się już pod koniec lat 60. w skierowanej do Wietnamu nowej formacji specjalnej Navy SEAL. Był to owczarek niemiecki Silver, należący wraz ze swym przewodnikiem, Quartermaster 3rd Class Dewaynem „Wally’m” G. Schwalenbergiem do SEAL Team 2 z Little Creek w stanie Wirginia. Ukończył tam szkolenie psów atakujących, w zakresie wykrywania pułapek, patrolowania, zwiadu, desantowania ze śmigłowca i jako pierwszy pies w marynarce wojennej USA zaliczył do grudnia 1967 r. pięć skoków spadochronowych. W Wietnamie Silver służył przez rok. Na cześć takich jak on czworonożnych weteranów wojny wietnamskiej w Narodowym Muzeum Piechoty w Fort Benning, w Parku Pamięci Karoliny Południowej, w Bristol w stanie Pensylwania, Holmdel w stanie New Jersey oraz innych miejscach wzniesiono pomniki i tablice Vietnam War Dog Memorial.

Czytaj też: K9 GROM >>>

Psy służbowe obecnie

Obecnie psy służące w siłach zbrojnych określane są w terminologii anglojęzycznej jako MWD (military working dogs), a wraz z tymi w innych służbach po prostu jako psy służbowe lub skrótem K9 (K-nine), nawiązującym brzmieniem do angielskiego canine – psowaty. W Siłach Zbrojnych RP służy dziś ponad sto psów, przede wszystkim patrolowo-obronnych w ochronie (służbie patrolowej i wartowniczej) różnego rodzaju składów i magazynów logistycznych, bazy antyrakietowej w Redzikowie, Portu Wojennego w Gdyni oraz 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny. Psy do wyszukiwania śladów zapachowych materiałów wybuchowych znajdują się przede wszystkim w składzie 2. Mazowieckiego Pułku Saperów oraz Żandarmerii Wojskowej, która dysponuje także psami do wyszukiwania zapachów środków narkotycznych i tropiącymi.

Od 2004 r. przewodników i psy służbowe o takich specjalnościach przygotowuje się na potrzeby WP na pięciomiesiecznych Kursach Szkolenia Przewodników i Tresury Psów, organizowanych dwa razy w roku przez Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej (WOFiTM) w Celestynowie, który szkoli także pozorantów do treningów oraz sanitariuszy weterynaryjnych. Czworonożni absolwenci tych kursów brali udział w operacjach zagranicznych, podczas których m.in. przyczynili się do zatrzymania 97 osób podejrzanych o działalność terrorystyczną i kilku poszukiwanych listami gończymi. Owczarki niemieckie i golden retriever z WP zostały odznaczone za swą służbę medalami NATO „za wzorowe wykonywanie zadań służbowych oraz osiągnięcia w misjach poza granicami kraju”. Program kursów w Celestynowie wymienia także szkolenie psów bojowych, ale na tym polu pionierami w SZ RP byli żołnierze JW GROM.

Pies bojowy sił specjalnych łączy umiejętności psa atakującego/obronnego, zwiadowczego, tropiącego oraz wykrywającego zapach materiałów wybuchowych. Stąd w terminologii angielskojęzycznej nosi nazwę psa „wielofunkcyjnego” MPC (multi-purpose canine). Pomaga wytropić przeciwnika w terenie oraz podczas przeszukiwania obiektów, w tym trudno dostępnych miejsc, i wykrywając te zamaskowane, ubezpiecza zespół ostrzegając głosem lub bezgłośnie przed obecnością niewidocznego wroga, a w przypadku zagrożenia lub na rozkaz błyskawicznie atakuje lub wykorzystywany jest jako psychologiczny środek przymusu. Wykrywając zapach substancji wybuchowych ostrzega pozostałych operatorów przez IED (Improvised Explosive Devices), a wyposażony w zamontowaną na głowie lub kamizelce kamerę odgrywa również nieocenioną rolę zwiadowcy, przekazującego z daleka swemu zespołowi obraz z niebezpiecznych lokalizacji. MPC przygotowane są do desantowania z przewodnikiem drogą powietrzną i wodną, zjazdów po linach i korzystania z pojazdów. Uczy się ich także wielu specyficznych umiejętności, np. wyciągania rannego z zagrożonego obszaru, zabierania jego broni itp.

Chociaż pies najsprawniej i najszybciej porusza się bez obciążeń, MPC zaopatrzone są często w specjalne kamizelki ochronne, wyposażone w uchwyty transportowe ułatwiające ich szybkie podnoszenie i przenoszenie lub podpięcie do uprzęży zjazdowej czy spadochronowej, a także mocowanie różnych akcesoriów, od radia po zagłuszarki sygnałów zdalnie aktywujących zapalniki improwizowanych ładunków wybuchowych (jammery C-IED). Od spodu kamizelka jest wzmocniona, by chronić zwierzę przed skaleczeniem podczas pokonywania przeszkód i czołgania się w trudnym terenie, może też mieć wkłady balistyczne, jak kamizelki kulo-, odłamko- i nożoodporne przewodników. Takie kevlarowe modele Intruder firmy K9 Storm zakupiła w 2010 r. dla psów bojowych swej najlepszej jednostki specjalnej (Naval Special Warfare Development Group) amerykańska marynarka wojenna za 86 000 dolarów. Obecnie do najpopularniejszych należy Revere K9 Modular Assault Vest firmy Tyr Tactical, również z rozkładanym wspornikiem dla kamery w części grzbietowej, choć takowe, np. marki MOHOC, mogą być mocowane także na głowie czworonożnego operatora.

Psie nogi zabezpieczane są przed skaleczeniem specjalnym obuwiem z antypoślizgową podeszwą, jak choćby Bark’n Boots Grip Tex amerykańskiej firmy Ruff Wear, a oczy goglami ochronnymi, zwanymi „doggles”. Kagańce, wzmocnione od wewnątrz blachą, służą w mniejszej mierze do ochrony przed ugryzieniem psa, a bardziej jako narzędzie walki, uderzenie, którym powoduje dotkliwe obrażenia. Inne wyposażenie MPC to obroże elektroniczne, umożliwiające przewodnikowi skryte przekazywanie drogą radiową komend za pomocą wibracji, z lokalizatorem GPS, czasem też funkcją podświetlenia. Rozwój na tym polu nie ustaje – amerykańscy rangers w najnowszych zamówieniach oczekują nowych, zdalnie włączanych sensorów dla swych MPC, z silnym światłem zielonym lub widocznym tylko w podczerwieni, urządzeniem umożliwiającym programowanie i odtwarzanie komend głosowych, a wszystko zasilane baterią wystarczająca na co najmniej 36 godzin.

Czytaj też: Jagdkommando >>>

Doskonałym partnerem operatorów zespołu specjalnego czyni psa, poza wysoką inteligencją i umiejętnością współdziałania, zwłaszcza jego szybkość i dynamika (skoczność) oraz o wiele wyższa percepcja zapachów. Przeciętny pies jest co najmniej dwa razy szybszy od człowieka, co bardzo utrudnia skuteczną obronę przed jego atakiem i w zasadzie uniemożliwia ucieczkę. 220–300 milionów receptorów węchowych psa, w porównaniu do zaledwie 5 milionów człowieka, sprawia, że jego zmysł powonienia wychwytuje i rozróżnia z nieosiągalnej dla nas odległości oraz z niemożliwą precyzją sygnały zapachowe. Przewagę zapewnia mu również kilkakrotnie czulszy słuch rejestrujący dźwięki w znacznie szerszym zakresie częstotliwości i z o wiele większej odległości.

Psy lepiej też widzą w nocy dzięki odblaskowej błonie wewnątrz oka (tzw. makata), która odbija światło, mają także większy zakres widzenia peryferycznego, co pozwala im szybciej dostrzegać ruch w pobliżu i reagować. Gabaryty psa umożliwiają mu także bardziej skryte poruszanie się i przenikanie przez niewielkie przejścia. To właśnie one zadecydowały m.in. o szczególnej popularności w roli MPC owczarków belgijskich Malinois i holenderskich. Poza nadprzeciętną zdolnością do szybkiego uczenia się, sprawnością fizyczną, odpornością psychofizyczną oraz innymi zaletami cechującymi te rasy przewagę nad innymi dały im właśnie optymalna wielkość i masa. Są one wystarczające, by takie psy były bardzo niebezpieczne i skuteczne w ataku na człowieka (nawet w kagańcu potrafią z rozpędu obalić ponad stukilogramowego mężczyznę i zadać mu groźne obrażenia), a z drugiej strony pozwalają przeciętnemu przewodnikowi-operatorowi swobodnie podnieść współpracującego czworonoga, by np. pomóc mu pokonać ogrodzenie, dostać się na dach czy do wyżej położonego okna, wciągać go na wyższą kondygnację, przenosić, zjeżdżać z nim po linach czy skakać ze spadochronem.

Najpopularniejsze rasy psów w jednostkach specjalnych

Dziś „Belgi” i w mniejszej liczbie „Holendry” to najpopularniejsze psy w wojskowych oraz większości policyjnych jednostkach specjalnych – nawet w tych drugich coraz rzadziej pełnią służbę owczarki niemieckie i jak np. w węgierskiej TEK czy serbskiej SAJ rottweilery, przewidziane do węższego zakresu zadań, przede wszystkim obrony i ataku w zwykłych warunkach. Owczarki belgijskie od lat 80. są członkami takich jednostek kontrterrorystycznych jak francuska GIGN czy belgijska ESI (obecnie DSU), a dziś stanowią standard zarówno w policyjnych, jak i wojskowych.

Chyba najbardziej znanym przedstawicielem tej rasy jest jeden z około 2800 psów pełniących w ostatnim dziesięcioleciu służbę w amerykańskich siłach zbrojnych, z czego ponad 600 w kampaniach w Iraku i Afganistanie, a dokładniej jeden z MPC słynnej Devgru US Navy SEAL o imieniu Cairo – uczestnik operacji „Neptune Spear” z 2 maja 2011 r., podczas której w Pakistanie zlikwidowano przywódcę Al-Kaidy, Osamę bin Ladena. Jedyny spośród jej uczestników, którego imię ujawniono, ma za sobą trzy tury bojowe w Afganistanie i Iraku, a obecnie jest już na psiej emeryturze. Mniej szczęścia miał Bart, który wraz ze swym przewodnikiem Johnem „Jet Li” Douangdarą znalazł się wśród 22 operatorów Devgru, którzy z ośmioma innymi Amerykanami zginęli w śmigłowcu zniszczonym przez talibów 6 sierpnia 2011 r. Upamiętnia ich pomnik z brązu na terenie Siouxland Freedom Park w South Sioux City, w stanie Nebraska, wykonany przez Susan Bahary. Dwa lata wcześniej w nieudanej operacji odbicia z rąk talibów sierżanta Bowe Bergdahla 9 lipca oddział Devgru stracił innego psa bojowego o imieniu Remco, który zginął, ostrzegając w walce swego przewodnika i innych operatorów przed ukrytymi bojownikami. Na temat takich psów służących w Navy SEAL w oparciu o losy jednego z nich, owczarka holenderskiego Turbo po dwóch turach bojowych w Afganistanie, powstała książka autorstwa R.C. Cooka pt. „Senior Chief Turbo: Memoir of a Navy SEAL K-9”.

MPC służą we wszystkich formacjach amerykańskich sił operacji specjalnych, od słynnej Delty, która jeszcze pod koniec ubiegłego wieku ćwiczyła z nimi skoki z bardzo dużych wysokości typu HALO/HAHO w maskach tlenowych, po najmłodszy Raider Regiment z Korpusu Marines. W MARSOC (Marine Special Operations Command) przygotowuje się je podczas 16-tygodniowych kursów, podzielonych na dwie fazy. Pierwsze osiem tygodni to szkolenie podstawowe w zakresie m.in. przeszukiwania obszarów i obiektów, wykrywania materiałów wybuchowych, tropienia przeciwnika, stosowania kontrolowanej agresji oraz pierwszej pomocy rannemu psu. W trakcie drugiej przewodnicy z psami ćwiczą pokonywanie wpław i łodziami długich dystansów, różne techniki ewakuacji do wody i z niej, działanie podczas szturmowania obiektów z użyciem ostrej amunicji oraz wykrywanie wymyślnie zamaskowanych IED. Własne zaawansowane kursy dla swych psów bojowych i ich przewodników (Advanced Handler’s Course) organizują także rangerzy w Fort Benning, w stanie Georgia.W Afganistanie psy bojowe działały również w składzie m.in. kontyngentów australijskich i brytyjskich sił specjalnych.

W 2010 r. żołnierze brytyjskiej SAS lądowali z nimi skrycie na spadochronach w jednym z mateczników terrorystów, a czworonożni operatorzy z zamocowanymi kamerami jako pierwsi rozpoznawali najniebezpieczniejsze rejony. Pod koniec 2014 r. talibowie rozpowszechnili w internecie film pokazujący, że psy nie tylko giną, ale czasem również trafiają do niewoli. Podczas jednej z operacji we wschodniej prowincji Laghman 23 grudnia zespół z brytyjskiego Task Force 42, złożonego z komandosów SAS, SBS, SRR i SFSG stoczył trudną potyczkę z partyzantami, podczas której zginął kpt SBS Richard Holloway, a oddzielony w zamieszaniu od przewodnika owczarek belgijski o imieniu Colonel wpadł w ręce talibów.

Jego dalszy los nie jest znany, ale prawdopodobnie został przez nich zabity, powiększając liczbę poległych na wojnie psów SAS. Z Afganistanu nie wróciło ich co najmniej osiem, ale choć nikt z jednostki nie chciał, by zginęły brutalna prawda jest taka, że ryzykuje się ich życie, by w danej sytuacji zwiększyć szanse przeżycia służących z nimi ludzi. Śmierć tych ośmiu psów uratowała życie przynajmniej ośmiu żołnierzy SAS, którzy bez nich sami znaleźliby się w identycznych okolicznościach. Na 75-lecie SAS w 2016 r. odsłonięto w kwaterze tej jednostki w Hereford pomnik „The Pursuit of Excellence”, przedstawiający dwóch operatorów tej formacji z psami bojowymi. Jest on wyrazem szacunku dla ich roli oraz pamięci o dwóch z nich, Scotty’m i Thorze, poległych podczas operacji w Bagdadzie w 2008 r.

Szczególnie tragiczny wymiar miała śmierć siedmioletniej suczki Diesel podczas obławy w podparyskim Saint-Denis na terrorystów, odpowiedzialnych za zamachy w listopadzie 2015 r. w stolicy Francji. Podczas szturmowania 14 lutego 2016 r. pomieszczeń budynku, w którym zostali osaczeni przez policyjną jednostkę RAID, należąca do niej Diesel zginęła, pędząc w kierunku zamachowców w zmasowanym ostrzale, prawdopodobnie od pocisków wystrzelonych przez antyterrorystów. Nawet w najtrudniejszej sytuacji każdy taki pies bez wahania bowiem wykonuje to, do czego był szkolony, co sprawia, że w pełni zasługują na status prawdziwych operatorów sił specjalnych i jednej ich najskuteczniejszych broni.

Czytaj też: Awans MJK >>>

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja Cenna współpraca Trening WZD MOSG z Finami

Cenna współpraca Trening WZD MOSG z Finami Cenna współpraca Trening WZD MOSG z Finami

Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej...

Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej Straży Granicznej Regionu Zatoki Fińskiej (Suomenlahden Valmiusjoukkue Merivartiosto) uczestniczyła w szkoleniu z udziałem żołnierzy Specjalnej Jednostki Fińskiej Marynarki Wojennej ETO (Erikoistoimintaosasto).

Ireneusz Chloupek 10-lecie WR KSP

10-lecie WR KSP 10-lecie WR KSP

1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z...

1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z przestępczością - Wydział Realizacyjny KSP. W ciągu następnych 10 lat należał on do najaktywniejszych bojowo policyjnych pododdziałów specjalnych w kraju, zdobywając podczas kolejnych „realizacji” bogate doświadczenie i wypracowując własną „tożsamość taktyczną”.

Ireneusz Chloupek KJK Komandosi Fiordów

KJK Komandosi Fiordów KJK Komandosi Fiordów

Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej....

Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej. Do ofensywnych działań od strony morza przygotowany był jedynie mały pododdział dywersyjny płetwonurków bojowych marynarki wojennej MJK, defensywne zaś pozostawały domeną artylerii nabrzeżnej. Dopiero w 2001 r., w ramach reorganizacji marynarki, powołano w jej strukturze rozpoznawczo-uderzeniową...

SPECIAL OPS SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych

SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych

11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak...

11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak szeroką skalę. Została wpisana do kalendarza wydarzeń sportowych pod patronatem Komendanta Głównego Policji na rok 2015.

Ireneusz Chloupek KOBRA SAT KWP w Lublinie

KOBRA SAT KWP w Lublinie KOBRA SAT KWP w Lublinie

W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały...

W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały Samodzielnym Pododdziałem Antyterrorystycznym. W Lublinie rozwinięto ją z funkcjonującej tam już od kilku lat, nieetatowej Sekcji Specjalnej.

SPECIAL OPS 25 lat GROM

25 lat GROM 25 lat GROM

Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy...

Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy powstania Jednostki Wojskowej GROM redakcja SPECIAL OPS przygotowała wydanie specjalne SPECIAL OPS EXTRA.

Mateusz J. Multarzyński Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych

Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych

Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach...

Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach Trójmiasta, Lotnisku w Pruszczu Gdańskim, na strzelnicy oraz Zatoce Gdańskiej z udziałem śmigłowca Straży Granicznej oraz najnowszego patrolowca Fińskiej Straży Granicznej "Turva", który specjalnie przypłynął w piątek do Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej.

Ireneusz Chloupek Ratownicy

Ratownicy Ratownicy

Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię...

Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię z operatorami najlepszych jednostek specjalnych amerykańskich sił zbrojnych. W odróżnieniu od nich zasadniczym celem US Air Force Pararescue jest jednak ratowanie życia towarzyszy broni oraz poszukiwanie i odzyskiwanie utraconego personelu (ang. Personnel Recovery), któremu grozi niebezpieczeństwo...

Ireneusz Chloupek Zespół Interwencji Specjalnych

Zespół Interwencji Specjalnych Zespół Interwencji Specjalnych

Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.

Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.

Ireneusz Chloupek FUERZAS COMANDO 2015

FUERZAS COMANDO 2015 FUERZAS COMANDO 2015

23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych...

23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych operatorów i snajperów rozgrywanej między reprezentacjami sił specjalnych większości państw Ameryki Południowej, Środkowej i Północnej po raz siódmy zwycięzcami zostali kolumbijscy kontrterroryści z jednostki AFEAU.

Dariusz Materniak Siły Operacji Specjalnych Ukrainy

Siły Operacji Specjalnych Ukrainy Siły Operacji Specjalnych Ukrainy

Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych...

Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych ilustrując ją unikalnym materiałem fotograficznym.

Ireneusz Chloupek BT DELTA

BT DELTA BT DELTA

W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m....

W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m. in. przywołuje najbardziej spektakularne jej akcje, w tym szczegóły obławy na Andersa Brevika.

Ireneusz Chloupek Karpacki WZD

Karpacki WZD Karpacki WZD

Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej...

Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej na terenie całego kraju – dostosowując swe struktury i formy działania do jak najskuteczniejszego wypełniania nałożonych na nią zadań, powołała do życia w swych szeregach pododdziały specjalne do wykonywania najbardziej niebezpiecznych zadań, znane jako Wydziały Zabezpieczenia Działań....

Ireneusz Chloupek Det A, Berlin

Det A, Berlin Det A, Berlin

Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu,...

Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu, wiedząc, że tak naprawdę nie ma to istotnego wpływu na tzw. bezpieczeństwo operacyjne oraz skuteczność konkretnych misji. W ich historii była jednak jednostka jeszcze do niedawna otoczona tak ścisłą tajemnicą, że o jej funkcjonowaniu wiedział mało kto spoza tej formacji.

Ireneusz Chloupek Brygada OZ

Brygada OZ Brygada OZ

Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.

Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.

Ireneusz Chloupek Komandosi bez państwa

Komandosi bez państwa Komandosi bez państwa

Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.

Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.

Ireneusz Chloupek Wydział Ochrony OSŻW

Wydział Ochrony OSŻW Wydział Ochrony OSŻW

Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON,...

Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON, innych osobistości państwowych oraz odwiedzających Polskę zagranicznych delegacji wojskowych i nie tylko.

Ireneusz Chloupek Jagdkommando

Jagdkommando Jagdkommando

Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty...

Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty materiał zdjęciowy.

Ireneusz Chloupek BOA KGP po „czterdziestce”

BOA KGP po „czterdziestce” BOA KGP po „czterdziestce”

40 lat temu sformowano w Polsce pierwszą grupę specjalną o charakterze antyterrorystycznym, której obecnym następcą, po latach zmian nazw, podporządkowania i organizacyjnych, jest od 2008 r. Biuro Operacji...

40 lat temu sformowano w Polsce pierwszą grupę specjalną o charakterze antyterrorystycznym, której obecnym następcą, po latach zmian nazw, podporządkowania i organizacyjnych, jest od 2008 r. Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji (obecnie Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji BOA) - jedna z najstarszych tego typu policyjnych jednostek sił specjalnych do walki z terroryzmem w Europie.

Ireneusz Chloupek K-Komando

K-Komando K-Komando

Wśród jednostek interwencyjnych Unii Europejskiej zrzeszonych w grupie zadaniowej „Atlas”, estońska K-Komando nie należy ani do najbardziej znanych, ani tak rozbudowanych jak te z największych państw naszego...

Wśród jednostek interwencyjnych Unii Europejskiej zrzeszonych w grupie zadaniowej „Atlas”, estońska K-Komando nie należy ani do najbardziej znanych, ani tak rozbudowanych jak te z największych państw naszego kontynentu, o znacznie dłuższych tradycjach. Mniejsza, proporcjonalnie do wielkości terytorium oraz populacji swego kraju, nie ustępuje jednak unijnym partnerom poziomem profesjonalnego przygotowania do zadań stawianych przed policyjnymi oddziałami kontrterrorystycznymi i posiada spore doświadczenie...

Błażej Bierczyński Oblicza polskich specjalsów - wystawa pamiątek i fotografii „Polskie Wojska Specjalne”

Oblicza polskich specjalsów - wystawa pamiątek i fotografii „Polskie Wojska Specjalne” Oblicza polskich specjalsów - wystawa pamiątek i fotografii „Polskie Wojska Specjalne”

Bohaterowie, elita, twardziele, autorytety w zakresie umiejętności, ale i reprezentowanych wartości, spadkobiercy szlachetnych tradycji, synowie, mężowie, ojcowie i bracia. Koledzy i towarzysze broni....

Bohaterowie, elita, twardziele, autorytety w zakresie umiejętności, ale i reprezentowanych wartości, spadkobiercy szlachetnych tradycji, synowie, mężowie, ojcowie i bracia. Koledzy i towarzysze broni. Zwykli-niezwykli ludzie. Te określenia to tylko część z „twarzy” żołnierzy Polskich Wojsk Specjalnych. Przedstawienia bliżej owianych aurą tajemniczości (także ze względu na wojskowe operacyjne bezpieczeństwo) wojowników podjęła się Agata Ring z Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, która...

Ireneusz Chloupek ISOF (Men in Black)

ISOF (Men in Black) ISOF (Men in Black)

Gdy oddajemy do druku ten numer „SPECIAL OPS”, trwa krwawa batalia o odbicie Mosulu, głównego miasta na północy Iraku, z rąk salafickich ekstremistów islamskich, którzy w 2014 r. przejęli kontrolę nad...

Gdy oddajemy do druku ten numer „SPECIAL OPS”, trwa krwawa batalia o odbicie Mosulu, głównego miasta na północy Iraku, z rąk salafickich ekstremistów islamskich, którzy w 2014 r. przejęli kontrolę nad znaczną częścią tego kraju, w ramach ekspansji z Syrii ich samozwańczego kalifatu, zwanego Państwem Islamskim (ISIS, ISIL, Daesz). Na czele rządowych sił irackich operuje ich najskuteczniejsza, wyróżniająca się czarnym umundurowaniem formacja, funkcjonująca niezależnie od armii i struktur msw - Irackie...

Ireneusz Chloupek Guerrilleros MOE - hiszpańskie jednostki specjalne

Guerrilleros MOE - hiszpańskie jednostki specjalne Guerrilleros MOE - hiszpańskie jednostki specjalne

20 lat temu, w ramach planu NORTE (Nueva Organización del Ejército de Tierra) w armii hiszpańskiej powołano do życia 6 października 1997 r. nowe Dowództwo Operacji Specjalnych MOE (Mando de Operaciones...

20 lat temu, w ramach planu NORTE (Nueva Organización del Ejército de Tierra) w armii hiszpańskiej powołano do życia 6 października 1997 r. nowe Dowództwo Operacji Specjalnych MOE (Mando de Operaciones Especiales), któremu podporządkowano wszystkie jednostki specjalne wojsk lądowych. Oznaczało to początek nowej ery w już wtedy 40-letniej historii współczesnych „guerrilleros”, jak w tym kraju tradycyjnie nazywa się komandosów.

Mateusz J. Multarzyński Zostań komandosem!

Zostań komandosem! Zostań komandosem!

Zgodnie z Decyzją nr 143/MON Ministra Obrony narodowej Antoniego Macierewicza, opublikowaną 14 lipca br. w Dzienniku Urzędowym MON, uruchomiony został nabór na szkolenie kandydatów na żołnierzy Wojsk Specjalnych....

Zgodnie z Decyzją nr 143/MON Ministra Obrony narodowej Antoniego Macierewicza, opublikowaną 14 lipca br. w Dzienniku Urzędowym MON, uruchomiony został nabór na szkolenie kandydatów na żołnierzy Wojsk Specjalnych. Do Ośrodka Szkolenia Wojsk Specjalnych działającego w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu na półroczny kurs „Jata” przyjętych zostanie 30 osób niebędących żołnierzami Sił Zbrojnych RP lub funkcjonariuszami służb mundurowych. Wnioski o przyjęcie na szkolenie można składać do 30 września.

Wybrane dla Ciebie

Jak sprawić, by niewidoczne stało się widoczne »

Jak sprawić, by niewidoczne stało się widoczne » Jak sprawić, by niewidoczne stało się widoczne »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę » Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku » Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »

Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »  Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »

Gdzie doposażysz się taktycznie »

Gdzie doposażysz się taktycznie » Gdzie doposażysz się taktycznie »

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Buty odporne na wszystko »

Buty odporne na wszystko » Buty odporne na wszystko »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach? Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą » Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Najnowsze produkty i technologie

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Instytut Nowych Technologii Sp. z o.o. Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z...

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z modułem zasilającym i transmitującym obraz w czasie rzeczywistym do zdalnej lokalizacji. Ten polski produkt to przełom w działaniach poszukiwawczych, operacyjno-śledczych oraz ratowniczych. Jego unikalna konstrukcja umożliwia użytkownikom pełną swobodę ruchów, jednocześnie zapewniając dostęp do zaawansowanej...

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.