K9 GROM

K9 GROM - cz. 2
Krzysztof  Puwalski  /  SPECIAL OPS 1/2018  /  22-03-2018  /  1
Grzegorz Pędziński, Michał Niwicz „Polska zbrojna”
 2  2. Ciąg dalszy artykułu...

To, na co należy zwracać uwagę przy doborze psów do sił specjalnych, to między innymi:

 1. towarzyskość – pies powinien czerpać przyjemność z przebywania z operatorami, czuć się członkiem zespołu (sfora), mieć zdolność do integracji ze wszystkimi członkami sekcji. Jednak nie należy mylić tego z głaskaniem oraz okazywaniem nadmiernej czułości,
 2. podatność na wyszkolenie jako bardzo ważny element – pies powinien wykazywać chęć ciągłej pracy, bystrość umysłu, tzw. „ducha walki”, chęć do odtwarzania wzorów zachowania podczas treningu, wyjątkowo dobre wykonywanie złożonych zadań i dużą witalność, wolę uczenia się nowych rzeczy, gdzie nawet bardzo ciężka praca daje psu maksimum satysfakcji,
 3. psy, które odnoszą sukcesy sportowe, szczególnie w konkurencjach obronnych, w bardzo popularnych w Europie sportach, np.: międzynarodowych IPO (Internationale Prüfung Ordnung), francuskich Mondioring ring, niemieckich Schutzhund czy holenderskich KNPV,
 4. wiek 1,5 do 3 lat,
 5. preferowana waga pomiędzy 28–32 kg. Związane jest to ściśle z potrzebą mobilności w trakcie wykonywanych zadań, np. przenoszenie psa, skoki spadochronowe, desantowanie z różnych środków transportu wykonuje przewodnik, ale również operator sekcji.

Pies służbowyPrzewodnik - operator

Grupę K9 tworzą oczywiście przede wszystkim psy bojowe, ale aby pies mógł prawidłowo wykonywać swoje zadania, stoi za nim przewodnik-operator, który jest bezpośrednio odpowiedzialny za przygotowanie psa do wykonywania swoich obowiązków. Jest to bardzo charakterystyczna grupa ludzi, dlatego chciałbym poświęcić im kilka ważnych moim zdaniem słów. W mojej pracy poznałem bardzo wielu przewodników zarówno tych z sił specjalnych, jak i wojsk konwencjonalnych czy funkcjonariuszy Policji oraz Straży Granicznej. Wspólną cechą tych niezwykłych ludzi jest bezwarunkowa miłość do swoich psów oraz tytaniczna praca, jaką robią wykonując swoje zadania.

 Oczywiście każdy rodzaj służby nakłada swoje specyficzne obowiązki czy wymagania – jednak bez zamiłowania do swojej pracy i miłości do zwierząt nikt z nich nie podołałby temu wyzwaniu. Przekłada to się bezpośrednio na poziom wyszkolenia i co w tym środowisku jest bardzo fajne „zdrową” rywalizację między przewodnikami, ponieważ każdy z nich ma swój wzór, na którym chętnie opiera się w trakcie pracy. Dlatego jestem pełen podziwu dla tych ludzi i ich tytanicznej pracy, jaką wykonują na co dzień.

Przeczytaj również: WZD MOSG na ćwiczeniach w Finlandii

W JW GROM, ze względu na specyfikę służby, nabór na przewodników oparłem na kilka ważnych z mojego punktu widzenia zasadach:

 1. jeśli to możliwe, optymalnym rozwiązaniem jest dobór członka sekcji zespołu bojowego, który będzie przewodnikiem psa;
 2. zmotywowany ochotnik;
 3. doświadczony członek sekcji;
 4. rozumie taktykę i procedury;
 5. otwarty umysł zdolny do umiejscowienia psa na odpowiedniej pozycji w odpowiednim czasie.Te pięć zasad gwarantowało dobór odpowiednich przewodników, którzy będą cieszyli się szacunkiem operatorów z Zespołów Bojowych, a także będą podejmowali właściwe decyzje w bardzo stresujących sytuacjach, mających wpływ na powodzenie operacji.

Trenerzy i pozoranci

Kolejną bardzo ważną grupą żołnierzy w K9 są trenerzy oraz pozoranci. Tworzą oni tzw. magiczny trójkąt, czyli pies – przewodnik – trener/pozorant, bez których żadne szkolenie nie będzie miało sensu. Kiedy tworzyłem Grupę, zdawałem sobie sprawę, że bez trenera nic nie uda mi się zrobić. Szukałem go na wszystkich Zespołach Bojowych. Nie chodziło mi o człowieka już wyszkolonego, ale o charyzmatycznego operatora, który będzie mógł przekazywać wiedzę zarówno przewodnikom, jak i członkom sekcji bojowych. Na szczęście mój kolega z sekcji, z byłego już wtedy dla mnie Zespołu Bojowego, zgłosił się na ochotnika. Dla mnie to było ogromne wyróżnienie, ponieważ znałem go wiele lat i wiedziałem, jak jest wartościową i doświadczoną osobą. Miał wszystkie cechy, które widziałem wcześniej u najlepszych trenerów. Między innymi, w trakcie najbardziej stresujących sytuacji – a nie brakuje ich w trakcie szkolenia – zachowywał dystans i spokój, potrafił doskonale radzić sobie z bardzo wymagającymi psami. Przewodnicy darzyli go zaufaniem i szacunkiem, mogli zawsze liczyć na jego wsparcie. Swoje umiejętności trenerskie zdobył podczas wielomiesięcznego kursu w jednym z najlepszych ośrodków szkoleniowych, jaki widziałem, gdzie szkolił psy między innymi do sił operacji specjalnych. Po zakończeniu szkolenia jego wiedza pozwoliła nam na bardzo szybkie wdrożenie wszystkich procedur szkoleniowych, a także, co najważniejsze dla Jednostki – osiągnięcie zdolności bojowych.

Psy biorą udział w akcji

Zobacz również: Psy wojen - Od Indochin po Pakistan: polscy najemnicy na frontach świata

Podczas szkolenia w jednostce psy trenują z pozorantami. Specjaliści ci uczą psa walczyć zarówno w kagańcu, jak i bez kagańca. Jest to bardzo ciężka praca zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Podstawowym sprzętem dla pozoranta jest kombinezon ochronny, jednak nie gwarantuje on komfortu pracy – a to oznacza, że każde ugryzienie to kolejne siniaki na ciele. Dodam, że na początku kupiliśmy kombinezony, które według wojskowych przepisów powinny wystarczyć na cztery lata, a okazało się, że po roku intensywnej pracy nie nadawały się do dalszego wykorzystania – oczywiście były naprawiane, niestety nic to nie dało. Długo szukaliśmy nowych. Zdecydowaliśmy się wreszcie na zakup innych, naszym zdaniem najlepszych na rynku, które służą do dziś. Praca pozoranta to ciągłe kształtowanie właściwych umiejętności psa. To on uczy skutecznego działania w walce, umiejętności wybierania słabych punktów przeciwnika, jednak aby to mogło zadziałać, sam musi stworzyć najbardziej realne warunki. Co oznacza, że wielokrotnie bardzo ryzykuje eksponując elementy własnego ciała.

Wyobraźmy sobie, jak rozpędzony 30-kilogramowy pocisk leci na ciebie, a ty musisz w danym momencie wystawić np. bark przy nie osłoniętej twarzy. Trzeba przezwyciężyć strach i nauczyć się perfekcyjnej koordynacji ruchowej. Z mojego doświadczenia wynika, że najlepszymi pozorantami są zawodnicy sztuk walki, bo z niezwykłą swobodą „czują” swoje ciało. Dziś Jednostka GROM ma wspaniałe narzędzie do walki, ale przede wszystkim do ochrony swoich operatorów. Nie zawsze tak było. W 2010 roku, przebywając na misji w Ghazni, w czasie próby odbicia zakładników wpadliśmy w bardzo dobrze zorganizowaną zasadzkę i tylko dzięki naszemu wyszkoleniu oraz procedurom i tzw. „,żołnierskiemu szczęściu”, oprócz kilkunastu rannych operatorów, nikt nie zginął. Niestety kilka lat później w kolejnej operacji zginął nasz wspaniały kolega, doświadczony operator i charyzmatyczny dowódca Krzysiek. Być może gdyby w tamtym czasie były już psy bojowe, można by było tego uniknąć.

Krzysztof Puwalski, oficer rezerwy, absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. 22 lata służby w Wojskach Specjalnych, operator Jednostki Wojskowej GROM, twórca i pierwszy dowódca Grupy Przewodników Psów Bojowych JW GROM, uczestnik misji w Iraku i Afganistanie. Instruktor technik antyterrorystycznych, spadochroniarstwa, strzelectwa, wspinaczki, samoobrony. Absolwent kursów antyterrorystycznych krajowych i zagranicznych, uczestnik oraz organizator kursów przeznaczonych dla jednostek specjalnych wojskowych oraz policyjnych.

Czytaj też: Ostatnia taka SELEKCJA - wywiad z majorem Arkadiuszem Kupsem >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  6
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 1/2018

Komentarze

1
m / 12-12-2020, 18:21
"2305" awangarda tj. zawsze. Chociaż jedna formacja w tym nędznym kraju funkcjonuje tj. należy.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Polowanie - w jakim plecaku będzie najwygodniej »
plecak

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


W jakich warunkach noktowizja zawieść nie może  »
noktowizja

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz » 
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz rękawice do misji »
rekawice taktyczny

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmoznienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Przejdź szkolenie wysokościowo - ratownicze »

 Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Jak dopasować ring w butach »
buty taktyczne

 


 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


Vademecum survivalowe Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
vademecum-survivalowe przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To kompendium praktycznej wiedzy o tym jak przetrwać i wyjść cało z prawie każdej opresji, bez względu czy zdarzy się ona w lesie, górach, czy podejrzanej uliczce miasta (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Funkcjonariusze SPKP wsparli zatrzymanie podejrzanego o zabójstwo

Wspólne działania policjantów z Komendy wojewódzkiej i Miejskiej w Łodzi doprowadziły do zatrzymania podejrzewanego o zabójstwo 31-latka na łódzkich Bałutach. Kompletnie zaskoczony mężczyzna wpadł...

Aktualny numer

6/2020
SPECIAL OPS 6/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Droga cywila do WS
 • - 10 lat GISW
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl