Były to pierwsze tego typu ćwiczenia zarówno ze względu na poruszany charakter działań, jak również z racji liczby i rodzajów jednostek, które wzięły w nich udział. Uczestniczyły w nich komórki przeznaczone do realizacji tego typu zadań z takich jednostek jak: Biuro Operacji Antyterrorystycznych KGP, Wydział V Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca, ODA-0124 z 10. Special Forces Group amerykańskich „Zielonych Beretów”.
Dowiedz się więcej: Ewolucja systemu pododdziałów AT Policji cz.2
Organizatorzy starannie przygotowali scenariusz, który rozgrywał się na terenie kilku miast. Bardzo duży nacisk położono na realizm działań, dlatego wykorzystane scenariusze były zaczerpnięte z realizowanych wcześniej zadań, ponadto wykorzystano znaczną liczbę pozorantów, pojazdów oraz lokalizacji. Celem postawionym uczestnikom BORSUKA było rozpoznanie i obserwacja, a finalnie zatrzymanie członków grupy mającej charakter zbrojny, która planowała dokonanie sekwencyjnych zamachów terrorystycznych na terenie RP. Główną ideą BORSUKA było sprawdzenie możliwości współpracy podmiotów z różnych służb w obrębie jednej grupy zadaniowej, których operatorzy na co dzień nie współpracują ze sobą w tematyce poruszanego zagadnienia.
Jak twierdzą uczestnicy ćwiczenia, połączenie różnych jednostek w jeden komponent dało w efekcie ciekawe i budujące doświadczenie, a każda z nich wniosła nieoceniony wkład w realizację zadania. Po pierwszym dniu szkolenia, który został poświęcony na zajęcia teoretyczne, w kolejnych przystąpiono do realizacji praktycznych zadań, których wykonanie przez cały czas było obserwowane i oceniane przez instruktorów z BOA, CSP oraz ABW. Kolejne dni składały się z wielu godzin wyczerpujących zajęć, a dodatkowo niesprzyjające warunki atmosferyczne mocno dały się we znaki, zarówno uczestnikom, jak i organizatorom BORSUKA. Pomimo niedogodności, poziom zaangażowania uczestników był cały czas na najwyższym poziomie. Słowa uznania należą się operatorowi odpowiedzialnemu za łączność z JWK, który szybko i profesjonalnie „postawił” łączność na potrzeby całego ćwiczenia.
Zobacz także: BOA KGP po „czterdziestce”
Dzięki doświadczeniu i wiedzy operatorów WB1, a także kilkumiesięcznej wytężonej pracy, BORSUK został przygotowany perfekcyjnie w każdym calu, co później potwierdzili sami uczestnicy. Niektórzy z biorących udział stwierdzili, że realizm scenariusza spowodował w którymś momencie zatarcie się granic z realnymi działaniami, a w efekcie czuli się jak podczas realizacji prawdziwego zadania. Wartością ćwiczenia BORSUK 2017, której nie sposób przecenić, jest integracja środowiska jednostek specjalnych, co ma niewątpliwie pozytywny wpływ na ewentualną współpracę w przyszłości zarówno w poruszanym zakresie, jak i w innych działaniach.
Organizatorzy składają specjalne podziękowania za wsparcie i pomoc przy organizacji Stołecznej Grupie Wojewódzkiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA oraz firmie CENZIN Sp. z o.o. (Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.).
Czytaj też: Ćwiczenia taktyczne BORSUK 12 >>>
[ćwiczenia borsuk 17,wydział bojowy pierwszy biura operacji antyterrorystycznych,agencja bezpieczeństwa narodowego,WB1 BOA,BOA,CSP,ABW]
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |