Jednym z nowych produktów Wisporta z serii militarnej jest rodzina plecaków ZipperFox, będąca modyfikacją cenionego na rynku modelu SilverFox. Plecak jest dostępny w dwóch „rozmiarach”: 25 l i 40 l. W modelu ZipperFox zrezygnowano z klasycznej klapy oraz komina, a dostęp do wnętrza plecaka umożliwiono poprzez zamek błyskawiczny w kształcie odwróconej litery U – co zapewnia w praktyce szybki dostęp od góry, z obu boków, lub całkowite rozpięcie, rozłożenie plecaka.
Niezależnie od pojemności, dostępny jest on w kilku kolorach i wersjach kamuflażu: Black, Olive Green, RAL 7013 (szara oliwka), Graphite, Coyote Brown, Multicam, A-TACS FG, AU, IX, pantera leśna WZ. 93 oraz Pencott BL, GZ i SD. W kolorze OG wykonany został ZipperFox 25, będący bohaterem niniejszego artykułu.
Tajniki konstrukcji
Wisport ZipperFox to plecak jednokomorowy, zamykany klapą od góry, ale na tym jego zwyczajność się kończy, gdyż nie jest to typowy top-loader. Tego typu konstrukcje określa się mianem „clamshell”, ze względu na przypominający skorupę małża sposób otwierania. Zgodnie z obecnie panującymi trendami, ZipperFox został uszyty z Cordury 500. Tkanina ta jest wyraźnie lżejsza od Cordury 1000, a jednocześnie zapewnia wystarczającą wytrzymałość, co potwierdzają liczne testy szytego z niej oporządzenia oraz wyposażenia indywidualnego. Zamek główny biegnie wzdłuż obu krawędzi dna i boków, a następnie zakręca u góry w stronę pleców. Wysoką funkcjonalność całego rozwiązania osiągnięto poprzez zastosowanie czterech suwaków: dwóch zbieżnych i po jednym na każdym z końców. Dopełnieniem systemu zamknięcia są dwie pary pasów kompresyjnych zapinanych klamrami, które są umieszczone na bokach komory głównej.
Dowiedz się więcej: Wisport ZipperFox 25 władca suwaków - galeria dodatkowa
Jak już wspomniałem, tego typu rozwiązanie zapewnia bardzo wygodny dostęp do komory głównej. Pozwala ono na otwarcie z każdej strony, jak również na rozłożenie całego plecaka. Można go otworzyć zupełnie na płasko, co pozwala na jego wykorzystanie również w charakterze maty do siedzenia czy leżenia.
Nie jest to oczywiście niespotykane na rynku rozwiązanie, ale do tej pory dostępne jedynie w drogich, zagranicznych plecakach, jak Arc’teryx LEAF Khard/Assault. Zastosowane zamki Wisport, w tym główny, nie są bryzgoszczelne, co ma zapewnić ich większą trwałość. Wnętrze ZipperFoxa również zaprojektowano z myślą o wysokim poziomie użyteczności i znajdują się w nim kieszenie oraz przegrody umożliwiające organizację ekwipunku. Zobacz więcej na stronie producenta >>
Na płycie plecowej przyszyta została, wzdłuż jej górnej krawędzi, nylonowa kieszonka zamykana zamkiem błyskawicznym. Sposób jej przyszycia pozwala położyć ją na spakowanym w plecaku ekwipunku, dzięki czemu uzyskuje się łatwy dostęp do schowanych w niej np. dokumentów po otwarciu ZipperFoxa. Pod nią wszyta została otwarta, długa, sięgająca dna plecaka nylonowa kieszeń. Identyczną znajdziemy po przeciwnej stronie, na klapie. Na górnym fragmencie klapy od wewnątrz umieszczono siatkową kieszeń zamykaną zamkiem.
Na wewnętrznych powierzchniach ścian bocznych również umieszczono kieszenie. Na prawym skrzydle znajdziemy dzieloną na dwie komory kieszeń z siatki zamykaną zamkiem błyskawicznym z dwoma suwakami. Możliwe jest więc otwieranie tylko jednej z komór lub obu naraz. Na lewym skrzydle przyszyto zarówno kieszeń siatkową (w dolnej części skrzydła), jak i panel z taśmami MOLLE, który pełni funkcję tunelu/rękawa, w którym można przenosić dłuższe przedmioty (ich końce mogą zostać umieszczone w dolnej siatkowej kieszeni). Dzięki temu rozwiązaniu uzyskujemy do nich dostęp zarówno przy częściowym otwarciu plecaka od góry, jak i po otwarciu bocznego panelu.
Zobacz także: WISPORT - pokrowiec na broń 100
W celu zwiększenia funkcjonalności plecak został obszyty taśmami w systemie MOLLE, pozwalającymi na zamocowanie dodatkowych kieszeni, zasobników oraz ekwipunku. Ich rozmieszczenie jest przemyślane i umożliwia indywidualną konfigurację mocowania dodatkowych akcesoriów. Dodatkowym walorem są specjalne siatkowe uchwyty/kieszenie boczne na długie elementy wyposażenia, narzędzia lub broń długą, przyszyte po bokach plecaka. Zipper Fox wyposażony jest w panel velcro do mocowania oznaczeń/ identyfikatorów.
System nośny
Poza kształtem, dostępnością oraz konfiguracją komory głównej plecaka istotnym elementem jego konstrukcji, jeśli nie najistotniejszym, jest system nośny. Ten zastosowany w modelu ZipperFox 25 to nowy, zmodyfikowany system SAS znany z innych produktów Wisporta. Ma on wyjmowany stelaż z włókna szklanego umieszczony centralnie na środku. Przy systemie nośnym znajduje się również osobna kieszeń przeznaczona na camlebak. Dostęp do jej wnętrza możliwy jest z zewnątrz z prawej strony, przez pionowo wszyty zamek błyskawiczny z dwoma przciwbieżnymi suwakami. We wnętrzu przyszyto wieszak, na którym można podwiesić pęcherz systemu hydracyjnego. Otwór do wyprowadzenia rurki zabezpieczony jest patką przypinaną rzepem.
Uzupełnieniem systemu SAS są odczepiany pas biodrowy oraz szelki i pas piersiowy. Szelki zostały dobrze wyprofilowane, mają regulowaną wysokość względem komory oraz system szybkiego wypięcia (klamry na dole). Na obu szelkach przyszyte zostały po dwie taśmy poziome – górna elastyczna i dolna stała. Służą one do przeciągania rurki systemu hydratacyjnego czy kabli od radia. Poniżej nich, na wysokości pasa piersiowego, znajdują się odpinane, plastikowe elementy do montowania końcówki rurki camelbacka z ustnikiem. Wspomniany pas piersiowy można odczepić, podobnie jak pas biodrowy montowany na rzep w tunelu znajdującym się w dolnej części pleców.
Zarówno na poduszkach pleców systemu nośnego, jak i pasie z szelkami zrezygnowano z typowej siatki dystansowej, używając materiału, w który znacznie mniej wnika piasku, błota itp. Sprawdź w jakich kolorach dostępny jest plecak >>
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |