VELOCIRAPTOR – pierwsza odsłona

Mateusz Kurmanow  /  SPECIAL OPS 9-10/2010  /  23-12-2010
Velociraptor - kamizelka zintegrowana z przypiętymi peryferiami balistycznymi.
Velociraptor - kamizelka zintegrowana z przypiętymi peryferiami balistycznymi. Andrzej Krugler

Gdy jesienią 2008 roku, jeszcze na łamach poprzednika SPECIAL OPS opisywałem okoliczności powstania kamizelki Raptor, wprowadzanej wówczas na wyposażenie WZS BOR, już pojawiały się pierwsze pomysły dotyczące stworzenia kompletnego systemu wyposażenia i osłon balistycznych, którego poszczególne elementy pozwalałyby na spełnienie wymagań formacji specjalnych w Polsce. Dziś, po oficjalnej premierze Velociraptora na MSPO 2010, jako jego współtwórca postaram się możliwie obiektywnie przedstawić okoliczności powstania i wizję rozwoju tego systemu wyposażenia.

Kto przygarnie, czyli sierotki po Raptorze

Wcielenie tego pomysłu w życie zajęło niecałe dwa lata. Jeszcze latem 2008 roku zaczęliśmy poszukiwania firmy w nadziei, że uda nam się przygotować pierwsze wzory wyposażenia do prezentacji na MSPO – mimo prawdziwie wariackiego tempa pracy, udało nam się stworzyć pierwsze wzory jeszcze przed kieleckimi targami. Kamizelka zintegrowana, jaka wtedy powstała, nosiła nazwę Guardian i wraz z podstawowym ukompletowaniem trafiła na targi – co ciekawe, prezentowana była na manekinie ustawionym „gościnnie” na stoisku zaprzyjaźnionej firmy, gdyż nie mieliśmy jeszcze możliwości zaprezentowania naszego projektu na samodzielnym stanowisku. Mimo tych nieco improwizowanych warunków, Guardian budził spore zainteresowanie – wyglądał efektownie, posiadał dopracowany, działający system QR z jednoczesną możliwością płynnej regulacji i dopasowania założonej już kamizelki do ciała. Po raz kolejny jednak okazało się, że prawdziwy problem tkwi w pogodzeniu interesów wszystkich zaangażowanych w projekt stron – a więc projektanta, producenta poszyć i dostawcy osłon balistycznych. Wydawało się więc, że znów wróciliśmy do punktu wyjścia.

Wypada tu zaznaczyć, że myśląc o nowoczesnych systemach oporządzenia, a zwłaszcza o kamizelkach zintegrowanych, musimy równie dużą uwagę przywiązywać do rozwiązań poszycia kamizelki – a więc jego ergonomii, modułowości czy estetyki, jak również do pakietu osłon balistycznych, jaki zamierzamy w danej kamizelce zastosować. Miękkie i twarde wkłady balistyczne muszą spełniać określone wymagania, których przebadanie i certyfikacja niesie za sobą znaczne koszta. Obrót i produkcja materiałów balistycznych wymagają oczywiście koncesji MSWiA – słowem, liczba wymagań, które trzeba spełnić, by móc stworzyć ostateczny produkt, jest naprawdę niemała – zamawiający zaś zwykle zainteresowany jest kompletnym produktem, nie zaś kupowaniem różnych elementów z różnych źródeł i zabawą w składanie wyposażenia z różnych, nie zawsze pasujących do siebie kawałków.

Maskpol, czyli duży może więcej

MSPO 2008 miało okazać się przełomowe pod jeszcze jednym względem – co zaważyło zresztą na późniejszym losie naszego pomysłu. Otóż doszło wówczas do dosyć burzliwej dyskusji przy okazji prezentacji nowej kamizelki dla WP – noszącej nazwę UKO – Uniwersalnej Kamizelki Ochronnej. Kamizelka ta, stworzona dokładnie według wymagań sformułowanych przez Departament Polityki Zbrojeniowej MON i w znacznej mierze oparta na starym amerykańskim Interceptorze, nie była niestety projektem zbyt udanym i innowacyjnym już u swych narodzin.

Maskpol SA, jedna ze spółek Grupy Bumar, jako producent UKO, stawiający wówczas pierwsze kroki w dziedzinie oporządzenia i kamizelek zintegrowanych, mimo początkowego sporu uznał pewne nasze argumenty za zasadne i przystał na propozycję stworzenia zaawansowanego systemuosłon balistycznych dla Wojsk Lądowych, który dokładnie rok później zadebiutował na MSPO 2009 pod nazwą Kandahar i który obecnie, miejmy nadzieję, stanie się faktycznym następcą UKO. Pracę nad nowym projektem w Maskpolu mieliśmy zacząć na początku roku 2009, a tymczasem szukaliśmy w dalszym ciągu kogoś, kto pomógłby nam zrealizować cel, jakim było stworzenie następcy Raptora – czyli kompletnego, wieloelementowego systemu oporządzenia dla sił specjalnych, będącego odpowiednikiem amerykańskiego zestawu SFLCS/MLCS/RLCS, ale uwzględniającego wnioski z użytkowania i rozwoju technologii.

Partner taki jak Maskpol okazał się ostatecznie nieoceniony w realizacji projektu, o czym mieliśmy się okazję stosunkowo szybko przekonać podczas realizacji projektu Kandahar. Po pierwsze, rozbudowane zaplecze techniczno-badawcze, obejmujące zarówno park maszynowy, jak i jedyną w kraju poza instytutami badawczymi strzelnicę balistyczną pozwalającą od razu weryfi kować parametry różnych rozwiązań osłon balistycznych. Po drugie, inne warunki zamówień materiałów używanych do produkcji poszyć – Cordury, klamer, taśm i rzepów. Dość powiedzieć, że pierwszy prototyp kamizelki zintegrowanej systemu Kandahar był gotowy w niecałymiesiąc od rozpoczęcia prac w styczniu 2009 roku, a pierwsza publiczna demonstracja odbyła się na poligonie w Drawsku pod koniec marca tego samego roku, później na kwietniowym Europoltechu, by wreszcie już w drugiej generacji mieć ofi cjalną premierę na MSPO 2009 w Kielcach.

Nauka cierpliwości, czyli opłaciło się poczekać

Tymczasem planowany system kamizelek dla sił specjalnych wciąż trwał w zawieszeniu – niewielkie liczby Guardianów w kilku wariantach zostały kupione indywidualnie przez użytkowników wyjeżdżających na misje, nieliczne zostały zakupione przez służby, ale wiele wskazywało na to, że projekt stanął w miejscu. Udało nam się wprawdzie przeprowadzić testy i zebrać opinie od użytkowników, ale już wiedzieliśmy, że trzeba będzie stworzyć całkiem nowy produkt, właściwie od podstaw – zachowując pewne elementy, ale zmieniając i poprawiając większość, włącznie z zasadą tworzenia całego poszycia, uwzględniającą łatwiejsze dopasowanie do różnych rozmiarów wkładów balistycznych. Mając w końcu spójną wizję systemu i jego elementów, zaczęliśmy poszukiwania zewnętrznej wzorcowni, która mogłaby przygotować dla nas prototypy niezbędne do testów. Latem 2009 roku, mając w ręku gotowe prototypy tego, co roboczo nazywaliśmy Guardianem II, mogliśmy przystąpić do testów użytkowych i w efekcie po około pół roku mieć w ręku działającą szybkowyczepną kamizelkę zintegrowaną i szybkowyczepnego plate carriera. Pozostałe elementy systemu, takie jak kamizelka niskoprofi lowa, pas balistyczny czy balistyczne panele udowe, były prostsze w opracowaniu i opierając się na naszych poprzednich projektach wiedzieliśmy, że bedą działać.

Kto obserwował zamówienia publiczne w 2009 roku ten wie, że był to jeden z gorszych „sezonów”, jeśli chodzi o przetargi na wyposażenie indywidualne, i niewątpliwie opóźniło to wprowadzenie nowego wyposażenia do produkcji – żaden z producentów nie będzie zainteresowany poniesieniem niemałych przecież kosztów przygotowawczych, bez perspektywy zwrotu poniesionych środków w przewidywalnej perspektywie. Dopiero w początkach 2010 roku zdecydowaliśmy się podjąć próbę przekonania prezesa Maskpolu do otwarcia nowego projektu, pod ostateczną nazwą Velociraptor – nawiązującą do starego projektu, Raptora, w którego tworzeniu mieliśmy udział. Mając w ręku przetestowane i działające prototypy, było nam łatwiej przygotować wstępne wzory, które ofi cjalnie zostały przekazane do testów zainteresowanym formacjom, co miało miejsce już w maju 2010 roku. Oczywiście dalsze testy pociągnęły za sobą kolejne uwagi i drobne zmiany w projekcie, uzupełnianie ukompletowania kieszeni modułowych itd.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  4
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 9-10/2010

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostosuj mundur patrolowy do terenu »

Nowe kamizelki taktyczne poznaj ich zastosowanie »

linia taktyczna
kamizelka taktyczna

 


Jak postępować, gdy niebezpieczeństwo czai się na oceanie »
buty taktyczne

 


100% byczej skóry »

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Czeka Cię wyprawa po Tajdze? Czy wiesz, jakie ubranie wybrać »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »

Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »


 


Niezbędnik żołnierza - co powinno się w nim znaleźć »
ubranie taktyczne

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja

 


Nie czekaj aż ktoś będzie lepszy zapisz się na trenig strzelecki »
kursy strzeleń

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


Vademecum survivalowe Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
vademecum-survivalowe przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To kompendium praktycznej wiedzy o tym jak przetrwać i wyjść cało z prawie każdej opresji, bez względu czy zdarzy się ona w lesie, górach, czy podejrzanej uliczce miasta (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Uderzenie w stołeczny gang

Ustalenie 10 osób podejrzanych o wprowadzanie do obrotu narkotyków, głównie na terenie Warszawy, to efekt kilku tygodni pracy policjantów z Zarządu w Białymstoku CBŚP i Prokuratury Okręgowej...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl