Najciekawsze stoisko pod względem premier uzbrojenia miała firma M.K. Szuster. Znalazły się na nim, pokazane po raz pierwszy w naszym kraju, najnowsze modele czeskich konstrukcji strzeleckich: pistolet maszynowy Scorpion EVO 3A1 oraz karabinek CZ 805 Bren A1. Na szczególną uwagę zasługuje Scorpion, który dzięki zastosowanym w nim rozwiązaniom znajduje się w ścisłej światowej czołówce współczesnych pistoletów maszynowych. Firma Szuster wprowadziła do oferty również klony karabinka M4 powstałe w SIG Sauer, czyli rodzinę karabinka SIG516 ze zmodyfikowanym mechanizmem gazowym z tłokiem i tłoczyskiem. W jej skład wchodzą modele z lufami o długościach 7, 10, 14,5 oraz 16 cali. W Kielcach pokazano karabinek z lufą 14,5-calową. Co ciekawe, jest on wyposażony w chwyt pistoletowy i kolbę renomowanej firmy Magpul. Niestety, swojej premiery nie miał zapowiadany i najbardziej oczekiwany samopowtarzalny, wielokalibrowy karabin wyborowy Accuracy International AS50 kalibru 12,7 mm, który nie zdążył dotrzeć do Polski przed targami.
Warszawski Cenrex zaprezentował produkty firmy Spuhr. Ten producent wyspecjalizowanego wyposażenia oferuje między innymi wymienne gniazdo magazynka do karabinka G36, pozwalające wykorzystywać do jego zasilania magazynki od M16, jednoczęściowy montaż do celowników optycznych ze zintegrowaną poziomnicą Ideal Scope Mount System czy też regulowane montaże pod celowniki do granatników kalibru 40 mm. Cenrex jako przedstawiciel firmy H&K pokazał duży wybór uzbrojenia tej firmy, a wśród niego karabinek G36 w wersji V5 wyposażonej w składaną kolbę o regulowanej długości, dźwignię zwalniania zespołu ruchomego z tylnego położenia i powiększone dźwignie zatrzasku magazynka znajdujące się po obu stronach dolnej krawędzi kabłąka. Takie ulepszenia powinny zainteresować polskich użytkowników G36, ponieważ znacznie poprawiają walory użytkowe tej konstrukcji. Największym modelem uzbrojenia pokazanym przez Cenrex była 20-mm armata automatyczna Nexter 20 M621 przeznaczona dla jednostek specjalnych jako alternatywa dla typowych wukaemów 12,7-mm czy 40-mm granatników. Przewyższa je ona pod względem siły ognia i zasięgu skutecznego dzięki amunicji odłamkowej i bardziej płaskiej trajektorii lotu pocisków. Armata zamontowana była na lekkiej podstawie P20. Poza nią zaprezentowano również w postaci modelu podstawę pozwalającą na montaż tej armaty w drzwiach śmigłowca. Swoją premierę miała również nowa wersja celownika optycznego SpecterDR o zmiennym powiększeniu 1,5x–6x firmy Elcan. Poza nim prezentowany był również starszy model o powiększeniu 1x–4x używany między innymi przez jednostkę GROM.
Na sporych rozmiarów stoisku firmy Cenzin można było zapoznać się między innymi z pokazanymi po raz pierwszy w Polsce karabinkami z rodziny SCAR w kolorze czarnym, opracowaną specjalnie dla jednostek specjalnych obrotnicą Medium Pintle Head firmy FN z zamontowanym na niej wielokalibrowym karabinem maszynowym FN M3M, pełną ofertą narzędzi wyważeniowych firmy Hydro-Noa, bronią firmy Brugger&Thomet (w tym ze specjalnym wytłumionym karabinem wyborowym SPR300 strzelającym amunicją .300 Whisper) czy też postrzelać amunicją treningową FX z kilku modeli broni.
Firma IMS Griffin pokazała w Kielcach urządzenia celownicze i obserwacyjne takich firm jak Nivisys Industries, Laser Devices Inc. czy EOTech. Do najciekawszych należały niewątpliwie urządzenia tej pierwszej firmy. Na szczególną uwagę zasługiwały celowniki termowizyjne do broni strzeleckiej UTAM-32, UTAC-32 czy SCORPION. Inną ciekawostką była nakładka Thermal Acquisition Clip-On System (TACS), która po zamocowaniu np. na okularze noktowizora dodaje mu możliwość obserwacji w termowizji. Poza znanymi doskonale celownikami holograficznymi firmy EOTech z serii 55X, Griffin pokazał najnowsze urządzenia z rodziny XPS, w których znacznie skrócono długość poprzez zastosowanie poprzecznie ułożonej baterii CR123. Laser Devices Inc. to z kolei producent wskaźników laserowych. Na stoisku IMS Griffin można było zapoznać się między innymi z modelem BLAST 2, czyli połączonym w jednej obudowie oświetleniu taktycznym ze wskaźnikiem laserowym, przeznaczonym do montowania na broni krótkiej. IMS Griffin jest również przedstawicielem producenta masek przeciwgazowych SCOTT, a na tegorocznym MSPO polską premierę miał jego najnowszy produkt – maska General Service Respirator – przyjęta niedawno do wyposażenia armii brytyjskiej jako jej nowy model podstawowy.
Jedną z ciekawszych niespodzianek można było znaleźć na stoisku WORKS 11. Był to 150- nabojowy magazynek do broni w kalibrze 5,56 mm SAW-MAG firmy Armatac Industries Inc. W przeciwieństwie do najbardziej znanego magazynka o wysokiej pojemności, czyli Beta C-Maga, SAW-MAG charakteryzuje się niezawodnym działaniem w różnych warunkach atmosferycznych. Dzięki niemu zwykły karabinek można wykorzystać w roli broni wsparcia. Poza tym katowicka fi rma zaprezentowała latarki firmy Polarion USA, w tym model Night Reaper, czyli szperacz o mocy do 5200 lumenów, z zasięgiem przekraczającym 1,5 km, który można montować na wielokalibrowych karabinach maszynowych.
Jeżeli chodzi o polskich producentów, to wspomnieć należy o uroczystej premierze makiet docelowych wersji karabinków MSBS – 5,56 w układzie klasycznym i bezkolbowym. Ich odsłonięcie odbyło się przy udziale Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. OBRSM Tarnów zaprezentował 40-mm granatnik rewolwerowy RGP-40 z partii próbnej oraz 40-mm granatnik maszynowy GA-40 wz. 2008. Ciekawostką ujawnioną w czasie trwania targów były pierwsze wizualizacje samopowtarzalnego karabinu wyborowego kalibru .338 Lapua Magnum powstającego w tej firmie. Fabryka Broni pokazała, wbrew dotychczasowym opiniom o rzekomym wyczerpaniu możliwości, kolejną modyfi kację Beryli. Nowością były adaptery do magazynków od M16 oraz nowa, odłączana kolba zastępowana tylcem.
W dziedzinie oporządzenia indywidualnego praktycznie jedyne nowości prezentowane były przez dwóch polskich producentów: Lubawę i Maskpol. Lubawa pokazała całkowicie nową ofertę, będącą efektem wprowadzenia do produkcji kamizelek zaprojektowanych przez współpracującego z firmą Huberta Rogacewicza. Nowe konstrukcje spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony kilku polskich jednostek specjalnych, co zaowocowało już pierwszymi zakupami. Wśród modeli zaprezentowanych w Kielcach na szczególną uwagę zasługuje kamizelka Reccon. Jest to nowatorska konstrukcja dająca szerokie możliwości dopasowania do potrzeb konkretnego użytkownika. Zastosowano w niej system modułowego mocowania kieszeni kompatybilny z MOLLE/PALS. W zależności od potrzeb, kamizelkę można skonfi gurować od prostego plate carriera na dwie płyty kuloodporne do pełnej kamizelki zintegrowanej z czterema płytami, naramiennikami, osłoną podbrzusza i kołnierzem. Kolejną nowością są dwa rodzaje wewnętrznych pasów typu cummerbound (zapinany na rzep bądź zamek błyskawiczny) oraz boczne taśmy spinane klamrami służącymi do przekształcenia kamizelki w plate carrier. W wersji pełnej Reccon mieści cztery twarde wkłady (przedni, tylny i dwa boczne), których położenie można regulować tak, by dopasować je do konkretnej sylwetki. Kamizelka posiada system szybkiego wypięcia (w razie jego awarii istnieje możliwość spięcia kamizelki na stałe) oraz możliwość łatwego zdjęcia bez jego użycia (np. po powrocie do bazy). Kamizelka jest oferowana m.in. w wersji trudno palnej z tkaniny Hi-Stron Poliester firmy DuPont, spełniającej normy PN–EN 14116. Oprócz niej Lubawa zaprezentowała kamizelki zintegrowane Atropates, MKO (Modułowa Kamizelka Ochronna), Shadow Special, Shadow Special QR i kamizelkę kamuflowaną wz. 2010. Ofertę uzupełniły dwa modele modułowych pasów balistycznych i trzy rodzaje plate carrierów,w tym lekki Hunter, który z czterema płytami w klasie III NIJ waży niecałe 5 kg. Swoją premierę miały również nowe modele plecaków wojskowych o pojemności 40 i 75 litrów (większy ze stelażem znanym z plecaków MOLLE II), a także wojskowy plecak medyczny o pojemności 40 litrów.