Pobierz SPECIAL OPS nr 4/2019

Wystarczy, że założysz konto w portalu special-ops.pl »

Generał brygady Alfons Wiktor Maćkowiak (1916–2017)

Tomasz Jasionek  /  SPECIAL OPS 3/2017  /  18-08-2017
Kapitan Alfons Maćkowiak vel Alan Mack, 1946 r.
Kapitan Alfons Maćkowiak vel Alan Mack, 1946 r. Zdjęcie: archiwum rodziny generała Alfonsa Maćkowiaka

Cichociemni, będący postrachem obu okupantów, wygrywali wiele potyczek, jednak żaden z nich nie potrafi wygrać z czasem. Tę smutną prawdę na początku tego roku przypomniała nam wszystkim śmierć Alfonsa Wiktora Maćkowiaka. Ten wybitny żołnierz i trener sportowy w marcu 2017 r. skończyłby 101 lat.

The Silent and Unseen (the Paratroopers of the Home Army) that scared the hell out of the German occupant, won many encounters with the enemy, but none of them could win the battle with time. This sad fact was reminded to us by the death of Alfons Wiktor Mackowiak, also known as Alan Mack. This extraordinary soldier and coach would have celebrated his 101st birthday in March 2017 if he hadn't passed away by the end of January the same year.

Zdjęcia: Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, archiwum rodziny generała Alfonsa Maćkowiaka

Urodzony 29 marca 1916 r. w Berlinie od najmłodszych lat fascynował się mundurem. Nie takim jak nosił jego ojciec – poznański policjant – lecz mundurem żołnierza polskiego.

Jego drugą pasją od dziecka był sport, który rozwijał między innymi w klubie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, gdzie przez kilka lat należał między innymi do sekcji bokserskiej oraz uprawiał hokej na trawie.

W 1935 roku na ochotnika wstąpił do Wołyńskiej Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii, a rok później zdał egzaminy do Szkoły Podchorążych Artylerii w Toruniu.

W 1938 r., już po awansie na stopień podporucznika, został przydzielony do 32. dywizjonu artylerii lekkiej, gdzie pełnił między innymi funkcję dowódcy plutonu oraz w zastępstwie oficera do spraw sportowych i oświatowych.

W trakcie kampanii wrześniowej służył w 32. pułku artylerii lekkiej, walcząc z Niemcami w ok. Grodna.

27 września 1939 r. dostał się do niewoli sowieckiej. Mógł go spotkać taki sam los jak innych oficerów WP w Katyniu jednak po pięciu dniach, dzięki brawurowej nocnej ucieczce z pędzącego pociągu towarowego w okolicy Ostrowa Świętokrzyskiego, zdołał uniknąć niechybnej śmierci.

Chcąc kontynuować walkę z wrogiem, w grudniu 1939 r. wyruszył z Polski, aby przez Słowację i Węgry dotrzeć do Jugosławii. Następnie drogą morską 21 stycznia 1940 r. dotarł do sojuszniczej Francji. Po wylądowaniu wstąpił do odtwarzającej się tam armii polskiej, aby ostatecznie po szkoleniu trafić do 1. pułku artylerii lekkiej.

W czasie obrony Francji walczył aż do momentu, kiedy to 22 czerwca dostał się do niewoli niemieckiej. Tydzień później pod Strasburgiem udało mu się uciec i wyruszyć rowerem w kierunku Kanału La Manche, aby po jego przekroczeniu dostać się do Wielkiej Brytanii. Niestety, został zatrzymany przez Niemców, jednak po podaniu fałszywych danych wypuszczono go i pierwsze kroki skierował do Paryża.

W stolicy na „lewych” francuskich papierach zdobył na tyle duże środki finansowe, aby po wyrobieniu sobie stosownych papierów przenieść się do nieokupowanej, tzw. petainowskiej części kraju. Tam był adiutantem polskiego obozu Carpiagne, potem pełnił obowiązki oficera sportowego i kierownika słynnej YMCA. Organizował dla polskich żołnierzy rozgrywki w wielu dyscyplinach sportowych, między innymi w piłce nożnej, siatkówce, koszykówce czy tenisie.

12 czerwca 1941 roku wyruszył w niebezpieczną i obfitującą w dramatyczne przeżycia drogę przez Hiszpanię, Portugalię i Gibraltar, aby w październiku tego roku dotrzeć do Liverpoolu. Na miejscu po zweryfikowaniu dostał przydział do 7. D.A.L. aby jako artylerzysta strzec brytyjskiego wybrzeża przed niemiecką inwazją.

Po kilku miesiącach jako ochotnik, będąc na stażu w elitarnej Wyższej Szkole Wojennej, zgłosił się do formowanej przez późniejszego gen. Stanisława Sosabowskiego 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

Wkrótce potem trafił do tajnego ośrodka szkolenia Cichociemnych Special Training School 43 w pałacu Audley End w hrabstwie Essex. Jak wielu jego kolegów, złożył przysięgę na rotę Armii Krajowej, przyjmując pseudonim „Alma” i zgłosił się do skoku do okupowanego kraju. Jego umiejętności okazały się jednak na tyle przydatne, że ostatecznie został instruktorem spadochroniarzy AK. Jego specjalnością były ćwiczenia sprawnościowe, „ciche” zbajanie oraz strzelanie z różnych rodzajów broni.

Prawdziwym sprawdzianem okazała się dla niego i jego kolegów inwazja na kontynent europejski. Jako oficer łącznikowy przydzielony do brytyjskiego pułku artylerii brał udział w walkach w Holandii, między innymi w bitwie pod Arnhem.

18 września 1944 r. w trakcie prowadzenia ostrzału z wieży jednego z lokalnych kościołów został ranny i trafił do szpitala, aby po kilku dniach wylądować w niemieckiej niewoli. Przetrzymywany był w Oflagu IX A/H w Stangenbergu koło Frankfurtu. Po jego wyzwoleniu przez wojska amerykańskie 4 kwietnia 1945 r. wraz z sojusznikami z USA bronił okolicznego lotniska przed atakami niemieckimi, za co został później odznaczony przez Amerykanów. Po powrocie do Wielkiej Brytanii zameldował się w swojej brygadzie, a następnie ukończył kurs w Wyższej Szkole Wojennej.

W roku 1947 wobec demobilizacji polskiej armii w Wielkiej Brytanii wraz z tysiącami Polaków musiał odnaleźć się w nowej, powojennej rzeczywistości. Po odbyciu kursu hotelarskiego został właścicielem małego pensjonatu „Abbots Manor” w Wimbish.

W lipcu 1950 r. w okolicy doszło do niecodziennego wydarzenia, którego bohaterem został Alfons Maćkowiak, znany przez Brytyjczyków jako kapitan Alan Mack. Niedaleko pensjonatu rozbił się bombowiec RAF-u Vickers Wellington, na pokładzie którego było trzech brytyjskich lotników. Dzięki odwadze i znajomości budowy maszyny, która w czasie II wojny światowej była jednym z samolotów, którymi transportowano Cichociemnych, Alan wraz z jednym z gości pensjonatu uratował życie dwóm uwięzionym na pokładzie Brytyjczykom. Ten akt odwagi został później szeroko opisany w lokalnej prasie, zaś sam Maćkowiak otrzymał list z podziękowaniami od samego króla Jerzego VI.

W 1951 roku kapitan Mack wziął ślub z Yeleną May Shores, za namową której sprzedał hotelik i został nauczycielem. Początkowo uczył wychowania fizycznego i języka francuskiego w dużej londyńskiej szkole publicznej, aby w 1952 roku rozpocząć pracę w prestiżowej szkole prywatnej, Bishop’s Stortford College. Pracował tam do roku 1964, kiedy to wygrał konkurs na trenera lekkoatletycznego w elitarnym Uniwersytecie Oxfordzkim. Był nim przez kolejne 25 lat, aż do emerytury.

W swojej pracy stosował nowoczesne metody nauczania, jednocześnie nawiązując kontakty sportowe z komunistyczną Polską. Dzięki jego pracy zyskał nie tylko uznanie władz uczelni, ale też zaprzyjaźnił się z wieloma podopiecznymi, dla których stał się wzorem do naśladowania.

Trenując Brytyjczyków, aż do śmierci nie zapominał o swoich polskich korzeniach, starając się działać na rzecz polskich kombatantów w Wielkiej Brytanii, czy też przez wiele lat współorganizując Światowe Igrzyska Polonijne.

Za swoje zasługi zarówno w trakcie wojny, jak i po jej zakończeniu, w lutym 2017 r. (zm. 31 stycznia 2017 r.) został pośmiertnie awansowany na stopień generała brygady.

***

Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej powstała w celu zachowania pamięci o Cichociemnych oraz pielęgnowania polskiego wysiłku zbrojnego. Szczegółowe informacje o działalności są dostępne na stronie: www.fundacjacichociemnych.pl.

Czytaj też: Decydujący „Adolphus” >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  7
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 3/2017

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz odzież do wymagań »

 


Jaka broń pasuje do Ciebie » Co powinieneś wiedzieć o oświetleniu taktycznym »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Przejdź trening z użyciem amunicji FX »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności »  Wypatrz wroga z odległości?
hydrauliczny wyważacz

Spodnie taktyczne - zachowaj swobodę w najtrudniejszej sytuacji »
spodnie taktyczne

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Jakie ubranie umożliwi Ci przetrwanie »
latarka czołowa kurtka taktyczna

 

Odkryj tajniki współczesnej komunikacji wojskowej »

 


Jaki sprzęt do wspinaczki stosują profesjonaliści » Nowe akcesoria, nowe wyzwanie! Bądź przygotowany »
latarki czołowe spodnie taktyczne

 


Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
wyposazenie militarne

 


Księgarnia Militarna Poleca Służby specjalne.Słownik


Anatomia zamachu. O strategii i taktyce terrorystów Jednostka kontrterrorystyczna - element działań bojowych w systemie bezpieczeństwa antyterrorystycznego Znak Cichociemnych
cichociemni-na-balkanach-we-wloszech losy-skoczka-wspomnienia-oficera znak-cichociemnych
Książka powstała po to, by pokazać modus operandi terrorystów, którzy w ostatnich latach zorganizowali zamachy w Europie i USA. Analiza przebiega tu dwutorowo (...)
zobacz więcej »
Postać Jerzego Feliksa Szymańskiego pojawiała się w historiografii niemal od początku badań nad polskim podziemiem zbrojnym (...)
zobacz więcej »
Z drugiej kompanii po selekcji przeprowadzonej w Wielkiej Brytanii do pracy w kraju wyłoniono początkowo 52, następnie 25 (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Zwiadowcy szkoli się z technik linowych

W zeszłym tygodniu (18-22.05.) zwiadowcy z kompanii dalekiego rozpoznania 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego szkolili się z zakresu stosowania technik linowych z pokładu statku powietrznego.

Aktualny numer

1/2020
SPECIAL OPS 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych
  • - Rangers z Lamego CTOE/FOE
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl