Na największego zachodnioeuropejskiego potentata w projektowaniu i produkcji hełmów tytanowych wyrosła w ostatnich latach spółka Ulbricht Witwe GmbH ze Schwanenstadt, między Linzem a Salzburgiem w Górnej Austrii, utworzona w 1985 r.
Jej korzenie i doświadczenie metalurgiczne sięgają jednak XVIII wieku. Jako Ulbricht Protection była w latach 30. ubiegłego wieku pionierem wykorzystania plastiku w Austrii, w latach 50. jako jedna z pierwszych zaczęła wytwarzanie hełmów ze stali manganowej, a w 60. kasków ochronnych metodą wtryskową.
Od lat 80. produkuje hełmy dla służb policyjnych i straży pożarnych, w ostatnim dwudziestoleciu osiągając pozycję lidera w produkcji najwyższej jakości osłon balistycznych głowy z tytanu.
Ukraińska Alfa SBU, EKO Cobra i Wega w Austrii, Gruppo Operativo Incursori włoskiej marynarki wojennej i abordażowe zespoły z DAE marynarki portugalskiej, tamtejsza GOE PSP, policyjne jednostki interwencyjne w Szwajcarii, Belgii, Holandii (także wojskowa jednostka kontrterrorystyczna UIM), Finlandii, Słowacji, Turcji i innych krajów używają od końca ubiegłego wieku austriackich hełmów Ulbricht U’s 95 o podobnej formie czerepu do opisanego w poprzednim numerze PSH-77, grubości 3 mm, oferowanych w trzech rozmiarach, z czteropozycyjnymi przezroczystymi osłonami twarzy firmy Pinlock Technology BV o nieco innym sposobie mocowania niż w tigach, także w wersji zradiofonizowanej, z mikrofonem wykorzystującym przewodzenie kostne nad ciemieniem lub laryngofonem, a Holendrzy od 1998 r. dodatkowo z zewnętrzną miękką osłoną aramidową karku (jako Titan IV).
Masa hełmu to 2,1 kg plus osłona twarzy odporna na pociski 9 mm Parabellum 1,1 kg, a chroniąca przed 7,62 mm x 25 z TT (485 m/s) – 1,5 kg.
W Niemczech sprzedaje je także firma Krawehl GmbH.
Drugim bardzo popularnym hełmem firmy Ulbricht jest od końca lat 90. model AM 95, czyli wersja U’s 95 dostosowana do korzystania ze środków łączności sprzęgniętych z nowoczesnymi ochronnikami słuchu typu aktywnego o sporych muszlach, na które dodano po bokach czerepu odpowiedniej wielkości gniazda z takiej samej blachy tytanowej jak jego główna część (podobną odmianę tiga z gniazdami otwartymi od dołu oferowała też firma Garant).
Przysporzyły one temu modelowi przydomek „Mickey Mouse” oraz podwyższyły jego masę do 2,6 kg, co wraz z osłoną twarzy chroniącą przed pociskami 9 mm Para (nawet dwoma wystrzelonymi z pm z odległości 5–10 m) daje 3,5 kg dla kompletnego hełmu, a z odporną na 7,62 mm pociski z TT do aż 4,1 kg. To oznacza, że nie służy on do długotrwałego użytkowania, ale bardzo wysoki poziom ochrony głowy operatora z wszystkich stron, łącznie z obszarem zakrytym nausznikami – w przypadku hełmów kompozytowych high-cut narażonym na potencjalnie śmiertelne postrzały – sprawia, że zdobył uznanie w jednostkach specjalnych SEK niemieckiej policji i GSG9 Bundespolizei, pododdziałach interwencyjnych niemieckiej żandarmerii wojskowej Feldjäger i ZUZ tamtejszej służby celnej, policji Luksemburga oraz jednostkach szwajcarskich (np. Enzian z Berna).
Używany jest przez albańską RENEA, litewski Aras, wraz z U’s 95 przez ukraińską Alfę SBU, Arystan z Kazachstanu i słowackie „Rysie” z UOU („SPECIAL OPS” 3/2011). Dostarczany jest zazwyczaj, podobnie jak poprzedni model, z pokrowcem w kolorze czarnym lub w kamuflażu flecktarn.
W ofercie Ulbricht Witwe znalazł się również lżejszy model TL 01, o kształcie zbliżonym do popularnych aramidowych hełmów PASGT, z osłonami twarzy jak w U’s 95 i osłoną karku zamocowaną od wewnątrz okapu (masa 1,7 kg/2,35 z osłoną twarzy).
Obecnie wielowarstwowe osłony twarzy ze szkła akrylowego PMMA (polimetakrylan metylu) i poliwęglanu o wysokiej jakości optycznej, pokryte folią chroniącą przed zarysowaniem, dostarcza brytyjska Zytronic Displays Limited z Blaydon on Tyne.
Czytaj też: Czas Tytanów (1) >>>
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |