W minionej edycji wzięło udział 154 wystawców z ośmiu krajów. Obok producentów, usługodawców i dystrybutorów rozwiązań i technologii dla służb mundurowych, zaprezentowali się również ich odbiorcy. W tym wypadku byli to przedstawiciele Żandarmerii Wojskowej, Policji (obecny był m.in. Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji w Gdańsku) czy Straży Granicznej (Morskiego Oddziału SG). Na poszczególnych stoiskach ponad cztery tysiące gości mogło zapoznać się nie tylko z wyposażeniem i uzbrojeniem wspomnianych służb, ale z ofertą przeznaczoną dla takich obszarów bezpieczeństwa, jak technika operacyjna, kryminalistyka, łączność, teleinformatyka, ochrona obiektów i osób, ratownictwo (w tym medycyna pola walki), ochrona granic, czy kontrola ruchu drogowego.
Obejrzyj także galerie zdjęć:
Równolegle do targów, w dniach 26–28 kwietnia, odbyła się VIII Międzynarodowa Konferencja Policyjna – „Logistyka w administracji publicznej w kontekście zagrożeń współczesnego świata – nowe wyzwania dla służby wspomagającej podstawową działalność formacji i podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa”.
W ramach V Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Miejsce zdarzenia”, organizowanej przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, omówiono podstawowe zasady identyfikacji ofiar zamachów terrorystycznych i katastrof według opracowanych przez Interpol wytycznych DVI (Disaster Victim Identification). Centralne Biuro Śledcze Policji i Komenda Główna Policji przygotowały konferencję „Przestępczość na szkodę interesów finansowych RP na przykładzie identyfikowania i zwalczania działalności zorganizowanych grup przestępczych w obszarze wyłudzeń podatku VAT”, zaś Stowarzyszenie Zawodowe Ratowników Medycznych – konferencję szkoleniową „Ratownictwo medyczne w Policji. Rola i zadania ratownika medycznego w kontekście zmian w przepisach prawa”, którą uzupełniały zorganizowane pokazy. Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego przygotowała zaś seminarium poświęcone „Identyfikacji zagrożeń bezpieczeństwa za pomocą zintegrowanych systemów monitorowania”.
Podczas targów EUROPOLTECH, w ramach Programu SUPERNOWOCZESNY, nagrodzono szereg rozwiązań przeznaczonych dla służb policyjnych i formacji bezpieczeństwa państwa, wskazując i promując te produkty, które według jury charakteryzują się najwyższą użytecznością podczas codziennej pracy mundurowych. Brązową Gwiazdę Policji otrzymały Zakłady Mechaniczne TARNÓW S.A., wyróżnione za 40 mm ręczny granatnik powtarzalny RGP-40. Srebrna Gwiazda Policji przypadła spółce RADMOR S.A., nagrodzonej za System Lokalizacji Budynkowej, zaś na szczycie podium ze Złotą Gwiazdą Policji znalazła się Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie z pakietem narzędzi analitycznych dla potrzeb bezpieczeństwa publicznego LINK2. Rozwiązanie krakowskiej AGH docenił również Komendant Główny Straży Granicznej, który nagrodził uczelnię Laurem Granicznym.
Premiery Česka Zbrojovka
Znany na cały świat producent broni strzeleckiej naszych południowych sąsiadów przygotował na Europoltech 2017 m.in. premierowy w Polsce pokaz swych nowych modułowych 5,56 mm kbk Bren 2 oraz (jeśli pominąć ostatnie targi Knieja w Poznaniu) pistoletów P-10C, których światowa premiera miała miejsce na tegorocznym SHOT Show w USA.
Te pierwsze zamawiane są od grudnia 2015 r. przez armię czeską, a w wersji na amunicję 7,62 mm x 39 ostatnio przez francuską jednostkę kontrterrorystyczną GIGN. Drugie zostały skonstruowane pod kątem wymagań operatorów jednostek specjalnych niewątpliwie jako – bardzo poważny – konkurent dla popularnych Glocków 17/19, przewyższający je lepszą charakterystyką pracy bijnikowego mechanizmu spustowego, pełnym przystosowaniem do równie łatwej obsługi przez strzelców prawo- i leworęcznych oraz innymi szczegółami konstrukcji. Wkrótce oprócz średniej wielkości P-10C mają pojawić się odmiany pełnowymiarowe P-10L i subkompaktowe P-10 SC.
Na polskim rynku, uznanym obecnie przez CZ za jeden z czterech strategicznych w Europie, obok m.in. Francji i Niemiec, wyłącznym dystrybutorem tej broni dla służb i wojska jest Zbrojownia sp. z o.o. z Piątnicy Poduchownej koło Łomży, a dla klientów cywilnych Hubertus z Białegostoku. Podczas targów Europoltech z wymienionymi produktami CZ oraz jej 9 mm pm Skorpion 3 EVO A1 („SPECIAL OPS” 5/2011) i kurkowymi pistoletami P-09 można było zapoznać się bliżej podczas specjalnej, zamkniętej prezentacji na terenie strzelnicy Gdańskiego Centrum Strzeleckiego w Gdańsku-Wrzeszczu.
Fabrique Nationale Herstal
Reprezentowany w Polsce przez spółkę IMS-Griffin renomowany producent z Belgii („Special Ops” 1/2017) wystawił na gdańskich targach duży wybór modułowej rodziny broni strzeleckiej SCAR z łatwo wymiennymi lufami różnej długości: karabinki i subkarabinki SCAR-L na amunicję 5,56 mm NATO, używane m.in. przez polskie Biuro Ochrony Rządu, w tym z granatnikiem podwieszanym FN40GL-L oraz karabiny SCAR-H na silniejsze naboje 7,62 mm NATO, również w roli wyborowej i snajperskiej TPR, z celownikami Steiner Optics i szwajcarskimi tłumikami dźwięku BT Rotex. Do tego samodzielne granatniki FN 40 GL-S (Stand-alone) na amunicję 40 LV, z kolbą wysuwaną oraz – opisaną w „SPECIAL OPS” 2/2017 – szybkostrzelną broń nieletalną FN303 i 303P (samopowtarzalne miotacze pneumatyczne) na skuteczną amunicję obezwładniającą kinetycznie, dodatkowo w odmianach ze środkiem drażniącym lub farbami znakującymi.
Hełmy Bush PROtective
Na stoisku spółki Lubawa, jednego z głównych dostawców m.in. osobistego wyposażenia ochronnego dla polskich jednostek specjalnych i nie tylko, wśród kilkunastu innych produktów uwagę przyciągały nowoczesne hełmy kompozytowe Bush PROtective AMP-1TP high cut, produkowane przez niemiecką firmę Bush GmbH Co. & KG (prezentowane już na ubiegłorocznym MSPO w Kielcach).
To minimalnie cięższa (1,55 kg bez osprzętu) wersja najlżejszego obecnie na świecie hełmu AMP-1E zapewniającego – zgodnie z wymagającą certyfikacją niemiecką VPAM/STANAG 2920 – ochronę NIJ 0101.06 poziomu IIIA, przed pociskami kalibru 9 mm, .44 Magnum i odłamkami o V50 = 650 m/s (AMP-1 TP – 620 m/s), a dzięki zastosowaniu unikalnego, opatentowanego systemu wykonania aramidowego czerepu EBSP, ponadprzeciętną w tej klasie wytrzymałość: stosunkowo małe odkształcanie i przekazywanie do wewnątrz poniżej 25 J energii uderzenia, pełną odporność już co najmniej 25 mm od krawędzi, w tym na kilkakrotne trafienia nawet 50–80 mm od siebie.
System SSCP pozwala w kilka sekund zamontować na bocznych szynach balistyczną osłonę twarzy z przezroczystego poliwęglanu lub polimetakrylanu metylu o grubości 20–25 mm, dłuższą lub o mniejszej wysokości, nieutrudniającej składania się do strzału z broni długiej. W ten sam sposób można zamocować lekką osłonę szczęk. Hełmy AMP-1 występują w wersji głębokiej full cut, z podciętymi bokami mid cut oraz najlżejszej high cut, z wysoko podciętymi bokami czerepu dla ułatwienia korzystania z muszlowych ochronników słuchu zintegrowanych ze środkami łączności. Wyposażone są oczywiście w czołowy montaż dla gogli noktowizyjnych, nowoczesny system szybkiego dopasowania rozmiaru z pokrętłem i zestawem miękkich wkładów oraz w pokrowiec ochronny w kolorze czarnym lub zielonym. Dostępny jest również niebalistyczny kask ochronny AMH-2 z otworami wentylacyjnymi (używany już np. w siłach zbrojnych Japonii).