Na strzelnicy - testowanie kbk SIG MCX

Stabilność
Marcin Kruk  /  SPECIAL OPS 2/2017  /  10-05-2017
Niezawodność to podstawowa kwestia w weryfikacji każdej broni bojowej. Mamy spore doświadczenie w testowaniu broni przy użyciu dużej liczby amunicji...
Niezawodność to podstawowa kwestia w weryfikacji każdej broni bojowej. Mamy spore doświadczenie w testowaniu broni przy użyciu dużej liczby amunicji... Fot. Mateusz J. Multarzyński
 5  6. Ciąg dalszy artykułu...

Stabilność

Najważniejsze w „odbiorze” broni bojowej przez strzelca jest jej zachowanie przy dynamicznym strzelaniu – a tutaj królują AR-y ze względu na ich niewielki podrzut i odrzut. Wrażenie to jedno, a przestrzeliny na tarczy – drugie. Do testu użyliśmy więc timera i strzelaliśmy zwykłą „rytmikę” – trzy strzały ok. 1 sekundę od sygnału timera. Postawiliśmy na bezstronne porównanie – ten sam strzelec, 3 karabiny. Jak wyszły te próby?

  • Średni czas z MCX to 0,98 sekundy, przy split time 0,15 sekundy (raczej szybka praca na spuście).

Widok tarczy był nieco zaskakujący. Grupa była wyjątkowo dobra jak na pierwsze poważniejsze strzelanie. Odrzut MCX nie jest niezauważalny, ale bardzo „czytelny” i łatwy do kontrolowania. Na dokładne sprawdzenie „1 do 1” PWSa zabrakło nam czasu i zrobiliśmy to na mniejszej liczbie amunicji. Widać jednak, że grupa jest nawet nieco gorsza, przy czasach nieznacznie lepszych (dzięki spustowi Geisselle i przyzwyczajeniu użytkownika do tej broni).

Gorsze grupy są prawdopodobnie związane z nieidealnym do tej roli celownikiem na tym AR – niestety, akurat nie dysponowaliśmy wolnym kolimatorem. Wniosek jednak jest jeden: automatyka MCX jest zrobiona bardzo dobrze i strzelec obeznany z kbk AR z łatwością może przejść na tę konstrukcję.

Już pierwsze prezentacje Siga MCX stanowiły bardzo dobrą okazję do porównania 5,56x45 mm i 300 BLK. Wnioski były bardzo interesujące: odrzut broni strzelającej naddźwiękową amunicją 300 BLK, przy ustawieniu regulatora gazowego w pozycji „supersonic”, był bardzo zbliżony lub nawet nieco mniejszy niż kbk na amunicję 5,56.

Jak widać na tarczy, wynik naszych testów jest podobny – skupienie 300 BLK nie jest gorsze niż z MCX 5.56 NATO. Mimo zamontowanego tłumika, działającego również jak kompensator, robi to wrażenie, jeśli wziąć pod uwagę masę i wielkość pocisku, a świadczy o tym, jak dopracowany jest nabój .300 AAC Blackout.

Jest mało prawdopodobne, żeby podobnym radzieckim 7,62 mm x 39 mm wz. 43 osiągnąć zbliżone rezultaty – choć warto byłoby przetestować np. PWS na nabój od AK z tłumikiem versus MCX 300 BLK.

Sama 300 BLK nie jest dla nas czymś nowym – już w 2013 roku wystrzeliliśmy w USA spore ilości tej amunicji z subkbk AAC Honey Badger i zakochaliśmy się w możliwości zastąpienia MP-5 SD czymś o podobnych wymiarach i zasięgu ponad 300 m.

SIG Sauer w swojej prezentacji poszedł o krok dalej od innych firm i dał nam możliwość usłyszenia na własne uszy, jak brzmią z drugiej strony lufy naddźwiękowe i subsoniczne 300 BLK, w porównaniu do 5,56 mm.

Grupę obserwatorów, czy raczej słuchaczy, ustawiono niedaleko kulochwytu, strzelec zaś oddawał pojedyncze strzały z odległości ok. 100 m, zza przesłony. Zapowiedziano najpierw strzał z kbk 5,56 mm bez tłumika: huk strzału był oczywisty i kierunek, z którego strzelano, dało się łatwo określić.

Następnie strzelano 300 BLK supersonic, a efekt był podobny jak przy standardowej amunicji 5,56 mm wystrzeliwanej przez tłumik – syk pocisku był dosyć głośny, ale kierunek nie tak łatwy do ustalenia. Przy większym dystansie byłoby to bardzo trudne. Natomiast w przypadku 300 BLK subsonic efekt był interesujący: niezapowiedzianych (w przeciwieństwie do pozostałych) strzałów z amunicji poddźwiękowej połowa grupy zajęta rozmowami w ogóle nie usłyszała…

Bardzo interesujące były też testy amunicji 300 BLK na żelatynie balistycznej. Możemy powiedzieć tyle, że te bardzo nowoczesne pociski, stworzone dla pewnej „bardzo specjalnej” amerykańskiej jednostki, są imponująco skuteczne (również subsonic), jeśli chodzi o grzybkowanie i nie defragmentują wcale, a więc nie zagrażają zranieniem osób postronnych.

Czytaj też: HK Nowe rozdanie >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  19
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 2/2017

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft
Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »


sprzet logistyczny

 


5 kluczowych zalet butów taktycznych »
buty wojskowe

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Rozbito grupę zajmującą się handlem bronią

Świętokrzyscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie i Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Lublinie pod nadzorem Prokuratury...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl