SIG MCX Multi-Caliber

Opis broni - dane taktyczno-techniczne
Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 2/2017  /  08-05-2017
Długolufowy MCX Patrol z celownikiem SIG Bravo4 Battlesight i tłumikiem SRD762-QD.
Długolufowy MCX Patrol z celownikiem SIG Bravo4 Battlesight i tłumikiem SRD762-QD. Zdjęcia: Andrzej Krugler, Mateusz J. Multarzyński, SIG-Sauer Inc.
 5  5. Ciąg dalszy artykułu...

SIG Sauer prezentował dotąd MCX np. z lekką Magpul MOE, a ostatnio z TS-2 izraelskiej firmy IMI Defense.

Wybór kolby, długości lufy i amunicji oraz akcesoriów mocowanych na szynach i otworach KeyMod zapewnia wysoki stopień modułowości MCX, pozwalający na samodzielne i szybkie skonfigurowanie broni pod kątem zadania, jakie ma do wykonania użytkownik, uwzględniając wiele czynników, od odległości do pokonania (np. do punktu obserwacyjnego), gdy na trasie lepiej sprawdzi się dłuższa lufa i mniejsza masa przenoszonej amunicji 5,56 mm, po szybkie operacje uderzeniowe DA, gdy na bliskich dysatnsach i w pomieszczeniach wystarczy krótka lufa, przyda się tłumik, a pociski amunicji 300 BLK zapewnią wyeliminowanie przeciwnika pierwszym pociskiem (subsonic w pomieszczeniach i supersonic do 400 m).

Operatorzy niektórych jednostek, zabierają zresztą na akcję dwa rodzaje magazynków: z amunicją poddźwiękową na czas uderzenia, zmieniane potem na naddźwiękową przed wyjściem z obiektu. Modułowość ma także znaczenie ekonomiczne – nawet droższy komplet kosztuje mniej niż zestaw kilku odmian broni.

Chociaż przedstawiciele SIG Sauera podają, że MCX trafił już do uzbrojenia amerykańskich sił specjalnych Tier One to pierwszym oficjalnie znanym użytkownikiem tej nowej broni są od ubiegłego roku operatorzy jednostki specjalnej SCO19 z londyńskiej Metropolitan Police Service, a dokładniej przeszkoleni do najtrudniejszych zadań kontrterrorystycznych CT SFO (Counter Terrorist Specialist Firearms Officers).

Brytyjskie jednostki specjalne zastępowały od niedawna HK G36C subkarabinkami SIG516, ale na zamówienie głównej SIG Sauer dostarczył partię 5,56 mm MCX z lufami długości 11,5 cala i kolbami wysuwanymi, w pierwszej wersji bez regulatora gazowego, z możliwością zwalniania zamka palcem wskazującym prawej dłoni w oknie spustowym za pośrednictwem dźwigni Phase 5 (odpowiednik Magpul Bad lever).

Kbk zaopatrzono w:

  • lekkie magazynki L5 AWM firmy Lancer Systems z przezroczystego tworzywa sztucznego,
  • oświetlenie taktyczne Streamlight TLR-1,
  • szwedzkie celowniki kolimatorowe Aimpoint Micro T1 z przystawką powiększającą
  • oraz krótki, lekko pochyły chwyt przedni BCM Gunfighter Vertical Short Grip KeyMod.

Brytyjczycy docenili doskonałe wyważenie MCX, prawie nieodczuwalny odrzut i kolbę uznaną za bardziej komfortową niż w MP5.

W grudniu 2016 r., m.in. po sygnałach z Wielkiej Brytanii, SIG Sauer ogłosił, że w bardzo rzadkich przypadkach, możliwych tylko w broni z pierwszych serii produkcyjnych i amunicji komercyjnej o miękkich spłonkach, MCX może oddać niezamierzony strzał (w przypadku jednostek specjalnych korzystających z amunicji zgodnej ze specyfikacją wojskową z twardszymi spłonkami nie odnotowano takowych), w związku z czym na koszt firmy dokonuje wymiany części, która zapewni właściwe, bezawaryjne działanie. W związku z tym proaktywnie została wdrożona druga generacja zespołu ruchomego, w której iglicę zaopatrzono w sprężynę odbojową, a przy okazji jej kołek montażowy zmieniono na nieodłączalny, ulepszono profil rygli usuwając między nimi ostre kąty oraz zmieniono mocowanie wspornika mechanizmu powrotnego na nowe, z oddzielnym łącznikiem typu dog-leg, wchodzącym głębiej w suwadło.

Tymczasem MCX wprowadzane są przez kolejne jednostki specjalne policji brytyjskiej, np. przez Northumbria Police SFU (z kolbą Magpul MOE), zainteresowanie tą bronią wyraziła też duńska AKS.

MCX na amunicję 300 BLK i 5,56 mm został podstawową bronią jednostki interwencyjnej K-komando estońskiej policji („SPECIAL OPS” 1/2017), 195 sztuk na nabój 7,62 mm x 35 zamówili w listopadzie 2016 także komandosi z holenderskiej Maritime Special Operations Force (NL-MARSOF), a wybór kolby dostosowanej do hełmów z osłonami twarzy wskazuje, że trafią w ręce operatorów pododdziału kontrterrorystycznego UIM.

W Polsce do zakupu 17 MCX na amunicję 300 BLK przymierzało się CBŚP, prawdopodobnie na wyposażenie swej centralnej Sekcji Realizacyjnej, ale przetarg został unieważniony. W związku z dużym zainteresowaniem m.in. tą bronią również dyrektor generalny SIG Sauer Germany GmbH z Eckernforde, Franz von Stauffenberg zapowiedział zwiększenie infrastruktury i liczby personelu tej firmy, by zapewnić pełną gamę uzbrojenia i akcesoriów na europejski rynek policyjno-wojskowy. Trzeba jednak pamiętać, że chociaż SIG Sauer zgłosił swój nowy kbk do konkursu na nową broń indywidualną dla armii francuskiej AIF (Armee Individuelle Future, ostatecznie wygrany przez HK416F), to jest on przede wszystkim specjalistyczną bronią dla jednostek specjalnych – potrzeby regularnych w pełni spełnia np. SIG516.

MCX to natomiast obecnie potencjalnie najlepszy kandydat pod kątem ogłoszonych w marcu przez USSOCOM poszukiwań nowej broni klasy PDW, o wyśrubowanie małych gabarytach.

Dane taktyczno-techniczne:

Kaliber/nabój: 5,56 mm x 45 5,56 mm x 45 5,56 mm x 45 7,62 mm x 35 7,62 mm x 35
Dł. lufy:
292 mm 368 mm 406 mm 171 mm
229 mm
Dł. broni: 787/559 mm 851/635 mm 902/673 mm 668/439 mm 724/495 mm
Masa broni:
2,9 kg
3,03 kg 3,12 kg 2,63 kg 2,72 kg

Czytaj też: HK Nowe rozdanie >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  21
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 2/2017

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Policjanci na misji w Kosowie wyróżnieni medalami

I Zastępca Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Dariusz Augustyniak przewodniczył delegacji Policji podczas wizyty w polskim Kontyngencie Policyjnym w Kosowie. W trakcie jej trwania odznaczono...

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl