HK Nowe rozdanie

W kwietniu 2010 r
Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 1/2017  /  28-03-2017
HK433 to w planach rodzina nowej broni, łącząca najlepsze cechy G36 i HK416
HK433 to w planach rodzina nowej broni, łącząca najlepsze cechy G36 i HK416 Fot. Heckler & Koch GmbH
 3  5. Ciąg dalszy artykułu...

W kwietniu 2010 r. doszło do sytuacji, która stała się pretekstem do medialnej krytyki G36. 32 niemieckich spadochroniarzy z sił ISAF w Kunduzie wpadło w zasadzkę, z której po blisko 10 godzinach wyrwało się, ale trzech z nich zginęło, gdy jeden z pojazdów wjechał na IED.

Niedługo później w mediach pojawiły się opinie, że podczas intensywnej wymiany ognia w tym starciu rozgrzane kbk HK szybko traciły celność, a wkrótce kolejne, twierdzące, że jest to przypadłość generalnie trapiąca G36 także w wyższych temperaturach zewnętrznych. Jako przyczynę wskazywano styk metalowej obsady lufy z komorą zamkową, która podobnie jak łoże wraz z opartym na nich uchwytem transportowym-wspornikiem przyrządów celowniczych, wykonane są w całości z tworzywa sztucznego (poliamidu zbrojonego włóknem węglowym).

Niedociągnięcia związane z przypadkami niewłaściwej struktury tworzywa w niektórych egzemplarzach G36 były eliminowane przez H&K już dawno temu na bieżąco i raczej wątpliwe jest, by w używanych w Bundeswehrze następowało odkształcanie komory zamkowej od gorącej obsady lufy lub temperatury zewnętrznej, co mogłoby skutkować „gubieniem” nastaw przez znajdujący się nad nią celownik.

Problem mógł tkwić raczej w dwupunktowym mocowaniu łoża, którego kołek łączący utrzymuje też na komorze zamkowej przedni koniec uchwytu transportowego.

Biorąc pod uwagę, że pod górną powierzchnią łoża mieści się bardzo rozgrzewająca się w czasie strzelania komora gazowa, można domniemywać, że przyczynia się do choćby niewielkiego, ale niepożądanego skręcania otaczającej ją części syntetycznej, co skutkuje także naruszaniem stabilności wspornika celownika, z oczywistymi tego skutkami, odczuwalnymi w skrajnych warunkach.

Nowe, szynowe łoża, w jakie wyposażone są np. kbk dostarczane Litwie, przytwierdzane są śrubami do tworzywowej komory zamkowej za pomocą ulokowanych po bokach aluminiowych łączników, co znacznie zwiększa sztywność mocowania i likwiduje słaby punkt w miejscu dotychczasowego łączenia łoża z chwytem transportowym na komorze. Takie wzmocnienie zaproponowano także w przyszłościowej wersji G36-IdZ, wraz z niską, stabilniejszą szyną pod celowniki zamiast chwytu transportowego o nową kolbą o regulowanej długości i z poduszką podpoliczkową.

W 2012 r. H&K stanowczo i szczegółowo odpowiedziała specjalnym komunikatem na zarzuty stawiane jej karabinkowi, podkreślając, że każdy egzemplarz dostarczony Bundeswehrze przechodził jej odbiór jakościowy, a dokładnie Federalnego Urzędu BWB (Bundesamtes für Wehrtechnik und Beschaffung), broń spełnia określone dla niej przez armię wymagania, nie służy do strzelania precyzyjnego i na duże odległości, a w swojej klasie jej celność jest powyżej oczekiwań.

Nigdy nie wpłynęły też od kontyngentów w Afganistanie do producenta jakiekolwiek informacje o występowaniu opisywanych w mediach problemów. W kwietniu 2015 r. minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen jednak publicznie zadeklarowała, że ze względu na rzekome problemy G36 „nie ma ona w armii przyszłości”, co wstrzymało wszelkie zakupy tej broni przez Bundeswehrę.

Generalny inspektor niemeckich sił zbrojnych Volker Wieker poinformował, że badania przeprowadzone na zlecenie ministerstwa obrony przez m.in. Ernst-Mach-Institut der Fraunhofer-Gesellschaft wykazały, że G36 nagrzewa się szybciej od broni porównawczych, co obniża prawdopodobieństwo trafiania nawet po małej liczbie strzałów, wpływa na to „częściowo znacząco” także zmiana temperatury zewnętrznej w przedziale od 15 do 45 stopni Celsjusza.

Tymczasem „Komisja do zbadania wykorzystania karabinu szturmowego G36 w sytuacjach bojowych” powołana przez deputowanego do Bundestagu Winfrieda Nachtwei przeprowadziła wywiady ze 150 żołnierzami, którzy uczestniczyli w misjach bojowych i przedstawiła ich opinie o G36 jako broni w pełni solidnej, odpornej na zanieczyszczenia i czynniki środowiskowe (kurz, temperaturę) oraz wystarczająco celnej.

Taką samą ocenę wystawił gen. Jörg Vollmer, dowodzący w 2014 r. niemieckimi siłami ISAF w północnym Afganistanie.

Jedynie siły specjalne zgłosiły, że G36 sprawuje się dobrze, ale przydałaby się broń bardziej precyzyjna i na magazynki wymienne z bronią sojuszników, tj. od M16, zgodne z nieratyfikowanym porozumieniem STANAG 4179

W celu „doraźnego wypełnienia luki wynikającej z dyskusji o przyszłości G36” przewidziano zakup dla nich partii 7,62 mm kb HK417 jako G27P oraz krótkolufowych 5,56 mm HK416A5, pod oznaczeniem G38C. Już niedługo okaże się, czy faktycznie zostaną one wybrane w przetargu na dostawy w latach 2017–2019 1750 kbk na amunicję 5,56 mm NATO dla oddziałów specjalnych, wartym ok. 48 mln zł.

Z wnioskami ministerstwa obrony nie zgodził się również producent, wskazując, że przeprowadzone testy są diametralnie inne od tych, jakim poddawano G36, gdy decydowano o jego wprowadzeniu, a część oczekiwań jest nierealistyczna w przypadku karabinka o relatywnie cienkiej lufie, nieprzeznaczonego do prowadzenia ognia z intensywnością na poziomie maszynowej broni wsparcia. Zaproponował też wzmacniająco-unowocześniający „upgrade” używanych przez Bundeswehrę kbk za 600 USD od sztuki.

Niemiecki resort obrony zdecydował jednak, że do końca obecnej dekady rozpocznie wycofywanie 167 000 G36, które ma zastąpić nowocześniejsza broń wyłoniona w przetargu ogłoszonym w tym roku.

Wydaje się, że dyskusja wokół G36, która do tego doprowadziła, w mniejszym stopniu spowodowana jest faktycznymi problemami technicznymi w tej broni, a bardziej rosnącymi oczekiwaniami, rozgrywkami politycznymi oraz zakulisowymi grami konkurencji.

Choć H&K odniosła ostatnio kolejny wielki sukces, zdobywając potężne zamówienie na nowe kbk dla armii francuskiej, to na niemieckim rynku wewnętrznym musi się ostatnio liczyć z nowymi graczami.

Wielki przegrany w tym konkursie, belgijska FN, sprzedała do lokalnych jednostek antyterrorystycznych SEK nieco swych kbk SCAR, policja Saksonii i Hamburga zakupiła ostatnio kbk Haenel CR223, niemieckich komandosów kusi swoimi wersjami M4 także miejscowa firma Schmeisser, a przetargiem na nową broń Bundeswehry na pewno będą zainteresowane renomowane zakłady SIG Sauer.

Czytaj też: Włoska alternatywa >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  10
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 1/2017

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

KURS INSTRUKTOR SPORTU STRZELECKIEGO PZSS »
kurs strzelectwa

100% byczej skóry »

Czy wiesz, jaka jest ulubiona latarka straży granicznej oraz myśliwych? 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Wyprawa po trudnym terenie?  Dobierz sprzęt »
biwak

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

5 kluczowych zalet butów taktycznych »


 


 


Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Team Leader Academy – kurs przywództwa w WOT

Bycie dobrym liderem - to niełatwe zadanie, to ciężka praca, która wymaga umiejętności podejmowania ryzykownych decyzji i odwagi. Cenną lekcję przywództwa dostali żołnierze z państw NATO podczas...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl