Ha3o |
||||
Na stoisku firmy Ha3o, pośród sprzętu specjalnego i wyposażenia indywidualnego, uwagę zwracały goggle SnowHawk połączone z balaklawą – owoc współpracy Revision i ANON, szczelnie zakrywająca twarz użytkownika, jako że to produkt przeznaczony do działania w trudnych warunkach pogodowych, w tym także w niskich temperaturach zimą (prócz wersji czarnej, zestaw jest dostępny także w kolorze białym). Gogle wyposażone są w dwuwarstwowe szyby z powłoką OcuMax® Plus, która zabezpiecza przed parowaniem (w czym pomagają umieszczone z boku otwory wentylacyjne) i uszkodzeniami mechanicznymi. Rzecz jasna, ochrona przed promieniowaniem UV jest „w pakiecie”. Dostosowanie długości paska do obwodu głowy, a więc regulacja, jest możliwe jedną ręką. Producent zapewnia, że na goglach można zamontować oprawki na szkła korekcyjne Rx-Carrier. Dołączona do zestawu balaklawa ANON jest, oczywiście, wykonana z materiału oddychającego, a w okolicach ust i nosa ma siateczkę, która pozwala odprowadzać wydychane powietrze. Wokół nosa, „kominiarka” zaprezentowana przez Ha3o ma wszyty wyprofilowany magnes, który zapobiega zsuwaniu się materiału spod ramki gogli i odsłanianiu twarzy. Obok zestawu gogli i balaklawy, na stoisku Ha3o można było zobaczyć także propozycję hełmu z wycięciem High Cut od Revision – Viper A3, z fasunkiem MMS z pokrętłem do regulacji obwodu, a także przednim montażem do gogli noktowizyjnych i szynami bocznymi, będącymi elementami systemu Baltskin. Jego odporność balistyczna (O3 i K2 – zgodnie z krajowymi normami) przewyższa polskie wymogi. W takim właśnie ukompletowaniu, w kolorze zielonym z oliwkowymi paskami, został zakupiony w tym roku przez jednostki antyterrorystyczne Policji, w tym Biuro Operacji Antyterrorystycznych KGP.
|
System antydronowy Hertz Systems
Coraz większa dostępność bezzałogowych systemów powietrznych i rosnące prawdopodobieństwo wykorzystania ich jako platform do przenoszenia ładunków wybuchowych lub obserwacji przed dokonaniem ataku, sprzyja rozwojowi wszelkiego rodzaju tzw. „systemów antydronowych”. Podczas MSPO rozwiązania z tego sektora obronności zaprezentował m.in. Hertz Systems.
Na szczególną uwagę zasługuje system niekinetycznej dezaktywacji obcych dronów zagrażających bezpieczeństwu. Z wyglądu „neutralizator” Hertza przypomina karabinek typu M16/m4 (uchwyt transportowy, kolba), co czyni jego użytkowanie intuicyjnym dla przedstawicieli służb mundurowych. Po wycelowaniu urządzenia we wrogiego, niezidentyfikowanego i mogącego zagrażać nam „bezzałogowca”, a następnie naciśnięciu spustu, zostaje wysłany sygnał zakłócający. „Trafiony” jest w ten sposób odcięty od sterowania i sprowadzony na ziemię.
![]() |
„Karabin antydronowy” Hertz Systems |
„Karabin antydronowy” pokrywa częstotliwości GPS: 1567–1583 MHz (+/– 5Mhz), oraz WIFI: 2400–2500 MHz i 5800 MHz (+/– MHz). Stosunkowa niewielka waga (6 kg) i wymiary (długość 1250) czynią z niego broń mobilną, choć kompatybilną także z systemem stacjonarnym – następuje wówczas automatyczne pozycjonowanie i namierzanie statków UAV, identyfikacja za pomocą systemu wizyjnego i w konsekwencji dezaktywacja.
Warto wspomnieć, iż wielosensorowy system do wykrywania i neutralizacji niepożądanych bezzałogowych systemów powietrznych zdobył podczas tegorocznych targów MSPO Nagrodę Specjalną Komendanta Głównego Policji.
Czytaj też: MSPO 2016 cz.1 >>>
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |