Grom Challenge 2016 - marka ekstremalnego wysiłku

Wśród charakterystycznych (i kultowych) miejsc trasy GROM Challenge
Iwona  Panas  /  SPECIAL OPS 5/2016  /  05-01-2017
GROM Challenge jest biegiem zespołowym pełnym niespodzianek na trasie, niezwykle wymagającym zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Samo jego ukończenie stanowi ogromny sukces dla każdego startującego.
GROM Challenge jest biegiem zespołowym pełnym niespodzianek na trasie, niezwykle wymagającym zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Samo jego ukończenie stanowi ogromny sukces dla każdego startującego. Fot. SGO Gdańsk
 2  2. Ciąg dalszy artykułu...

Wśród charakterystycznych (i kultowych) miejsc trasy GROM Challenge na zawodników czekała słynna żwirownia, gdzie umieszczonych było 11 punktów kontrolnych, kartek oznaczonych od numeru 0 do 10, gdzie przy każdej znajdowała się pieczątka z danym numerem.

Zadaniem zawodników miało być zebranie numerów w kolejności i naniesienie pieczątek na przedramię. Punkty porozrzucane były na terenie całej żwirowni, każdy kolejny punkt widoczny był z miejsca z poprzedzającym go numerem.

Tutaj należy zaznaczyć, że biegnąc od numeru 1 do 2, można było ominąć dalsze numery, co było wbrew zasadom fair play wykorzystywane przez część zawodników, którzy nanosili pieczątki z pominięciem kolejności numerycznej. Ten fakt nie mógł zostać dostrzeżony przez sędziów z uwagi na ich małą liczbę akurat w tym punkcie. Same pieczątki natomiast rozmazywały się na mokrym od potu i błota ciele. I tak z 11 numerycznych pieczątek pozostawały jedynie czarne plamy, których sędzia na ostatnim punkcie nie miał możliwości zweryfikować, a co z tym się łączy – ocenić poprawność wykonania zadania przez każdy z zespołów.

Po żwirowni, zadaniu wyjątkowo wycieńczającym (przy czym był to właściwie dopiero początek zmagań), zawodnicy mieli do pokonania siedem około 25-metrowych trawersów wyznaczonych na zboczu o dużym nachyleniu i piaszczystym podłożu. Jak się okazało, zadanie to było nowością, tak jak i kolejne, tj. transportowanie rannego, czołganie się z rannym. Były to zadania wyjątkowo wyczerpujące i wymagające ogromnego nakładu sił.

Nie był to jednak koniec zadań z rannymi! W dalszej części trasy na zawodników czekało transportowanie rannego sposobem strażackim, a następnie przenoszenie amunicji w skrzynkach, strzelanie z broni długiej i rzut nożem do tarczy.

W trakcie całego biegu należało zwracać uwagę na znajdujące się przy niektórych punktach kartki z symbolami jednostek i formacji specjalnych oraz jednostkami broni, zapamiętać je, by w późniejszych fazach GROM Challenge wskazać je sędziom.

Ostatnie kilometry trasy biegły przez wąskie, grząskie, gęsto porośnięte roślinnością potoki oraz bagna i trzęsawiska, gdzie zmęczone przebytymi kilometrami nogi wielokrotnie klinowały się pomiędzy korzeniami drzew i zasysały w błotnistym podłożu. Jakby tego było mało, niska temperatura wody sprzyjała występowaniu bolesnych skurczy nóg.

W końcowym etapie, po wyjściu na suchy grunt, każdy z zespołów napełniał jutowe worki piachem do wagi 20 kg i z tym ciężarem należało dobiec do końca trasy, której zwieńczeniem był tor przeszkód, zawierający wspomniane wcześniej bele słomy, pojazdy, pod którymi należało się przeczołgać, oraz tunele, równoważnie, drążki, przeszkody linowe, ściany i wreszcie widać było linię mety! Najlepsi osiągnęli ją w czasie 3 godzin 6 minut, stawkę zamykał zespół, który wbiegł na linię mety po kolejnych 4 godzinach.

GROM Challenge jest biegiem niezwykle wymagającym zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Samo jego ukończenie stanowi ogromny sukces dla każdego startującego, nie do końca jednak jasne wydają się zasady naliczania karnych minut za opuszczanie przeszkody lub zadania, gdyż o ile wykonanie niektórych zadań wymagało niewielkiej ilości czasu, jak np. węzły czy założenie stazy, o tyle żwirownia i trawersy, jak również transport rannego w czołganiu pochłaniały znaczącą ilość czasu.

Niekiedy celowe pomijanie przez zawodników niektórych zadań stanowi o zwycięstwie, dobrym miejscu zespołu. W tego typu biegach na pierwszym miejscu powinna znaleźć się zasada fair play i podejście do każdego zadania, jego realizacja w miarę własnych możliwości, ale jednak realizacja.

Niestety, na tym, jak i innych tego typu biegach, daje się zauważyć częste świadome omijanie przeszkód, co skutkuje robieniem karnych pompek, przysiadów i innych ćwiczeń, których wykonanie jest niewspółmierne z wysiłkiem, który trzeba włożyć w prawidłowe wykonanie zadań na trasie. Chciałoby się liczyć na uczciwość zawodników, jednak ta cecha niestety często jest spychana na dalszy plan, gdy w grę wchodzi rywalizacja.

Mimo to za rok na pewno wrócę, mając nadzieję, że znaczenie słowa „honor”, znajdującego się w dewizie biegu, nabierze właściwego wydźwięku i będzie przyświecać zawodnikom w trakcie biegu.

Na koniec pragnę podziękować mojemu partnerowi w biegu, który na całym dystansie mnie motywował, a na torze przeszkód prawie że nosił na rękach. Dziękuję także formacji SGO uczestniczącej w GROM Challenge od pierwszej edycji za wsparcie i przekazaną wiedzę oraz firmie Specops, która w ekspresowym tempie przygotowała dla mnie mundur i trzymała mocno kciuki za ukończenie biegu.

Czytaj też: Paramedyk 2016 >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  5
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 5/2016

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »

ochrona telefonu

latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »

buty taktyczne

ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


W jakich warunkach noktowizja zawieść nie może  »
noktowizja

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz » 
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz rękawice do misji »
rekawice taktyczny

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmoznienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Przejdź szkolenie wysokościowo - ratownicze »

 Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


 

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Swift Response 21

10 maja ponad 600 skoczków z Niemiec, Holandii, Rumunii, USA oraz z Polski wykonało desant podczas operacji powietrznodesantowej realizowanej w ramach ćwiczenia pk. Swift Response 21 w Rumunii.

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl