Zestaw wielozadaniowy

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 7-8/2010  /  01-08-2010
Zestaw wielozadaniowy
Zestaw wielozadaniowy Andrzej Krugler, REMINGTON MPD, MIL-SPEC MONKEY, US DoD
 4  4. Ciąg dalszy artykułu...

Nowe czółenko przeładowania wykonano z czarnego tworzywa sztucznego o profilu i głębokich nacięciach zapewniających pewne uchwycenie oraz zaopatrzono w wyraźny występ w przedniej części, chroniący przed wysunięciem operującej tym elementem dłoni przed wylot najkrótszej lufy. Tył komory zamkowej MCS wyposażony jest w tzw. Rem™ Loc, czyli opatentowany system szybkiego montażu dostosowanego do niego chwytu pistoletowego Pachmayra oraz kolby stałej. Wystarczy nasunąć od góry wybraną część na krótką szynę z tyłu komory i zablokować ją w tej pozycji poprzecznym kołkiem. Ostatnio Remington MPD rozszerzyła ofertę takich elementów o zytelową kilkupozycyjną kolbę teleskopową z chwytem pistoletowym, zapożyczone z kbk M4, a w ofercie innych firm można znaleźć także inne ich odpowiedniki, w tym Knoxx SpecOps (Blackhawk) z wewnętrznym amortyzatorem odrzutu.

Metalowe części strzelby otrzymały antykorozyjne pokrycie ochronne z antyrefleksowym wykończeniem MilSpec. Dwie dłuższe lufy dostosowane są do wprowadzonego w 1986 r. w „dwunastkach” Remingtona systemu Rem Choke, czyli wkręcanych w końcowy odcinek czoków, np. zwężających wylot w celu zagęszczenia wystrzeliwanej wiązki śrutu, zwiększając jej celność na dalszych dystansach lub rozszerzających kanał lufy (skeet), by przyśpieszyć rozszerzanie wiązki śrucin po jej opuszczeniu. Zestaw obejmuje cztery typy: Improved Cylinder, Full, Modified i Rifled. Warto dodać, że zamiast nich można zastosować także stosowany od dawna do wojskowych i policyjnych remingtonów garłacz, umożliwiający wystrzeliwanie na odległość ponad stu metrów granatów gazowych i z pociskami gumowymi, np. USMC Stingball lub Army XM-104 Non-lethal Bursting Hand Grenade.

W broni do forsowania wejść można natomiast zastosować specjalne urządzenie wylotowe, np. Remington Tactical Ext Cylinder czy Carlson Tactical Breacher Choke Tube. Zębata korona zabezpiecza przed ześlizgnięciem się przystawionej do drzwi lufy, a jednocześnie pomaga uzyskać optymalny odstęp między jej wylotem a ich powierzchnią i odprowadza w bezpiecznym kierunku odłamki pocisku torującego i gazy odbite w czasie strzału od twardych elementów drzwi. Firma Remington oferuje do tych celów także nowe specjalne naboje RDA (Remington Disintegrator Ammunition), bezołowiowe, bezrykoszetowo wytracające energię w rozbijanej przeszkodzie, które pozwalają strzelać w elementy drzwi z przyłożenia bez dystansu i takich urządzeń wylotowych.

Jeśli chodzi o stosunkowo krótką lufę służących do tego wersji oraz odmiany dla załóg pojazdów, to nawet tak duże skrócenie nie powoduje zbytniego pogorszenia najistotniejszych wówczas parametrów, gdyż pociski wystrzeliwane z gładkolufowych „dwunastek” uzyskują maksymalne osiągi już po krótkim ruchu w lufie – zwiększa się tylko rozrzut śrucin. Najbardziej cierpi magazynek, który ze względu na ułożenie pod lufą musi być skracany wraz z nią, co ogranicza jego pojemność. Krótkolufowe bezkolbowce oparte na M 870 pojawiły się w amerykańskich służbach już w latach 70., w odpowiedzi na zapotrzebowanie funkcjonariuszy FBI i US Marshal Service, zajmujących się ochroną świadków koronnych. Model 870 Shorty z zaledwie 9,5- calową lufą, dwoma nabojami w magazynku i trzecim w lufie oraz zastosowanym później w MCS chwytem marki Pachmayr dostarczała im Sage International Ltd. Podobne oferowała w bliższych nam latach także firma Serbu (ze składanym chwytem przednim w miejsce łożaczółenka), a w Europie szwajcarska TMP Waffen GmbH (Remington 870 Ninja).

Dopiero jednak MCS otworzył szerzej drogę dla najkrótszych wariantów „pompek” jako „wytrychów balistycznych” do uzbrojenia pododdziałów szturmowych, w miejsce tych średniej długości i pełnowymiarowych z kolbami. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wyposażenia w strzelby w rodzaju 870 MCS Breacher Tool nie pojedynczych breacherów w zespole, ale nawet co drugiego ich członka, znacząco zwiększając zdolności do forsowania wejść. Niewielkie wymiary i masa czynią z takiej odmiany remingtona wygodne i nieuciążliwe w pozostałych działaniach narzędzie, a zwiększona liczba strzelb w zespole szturmowym umożliwia szybsze, nawet jednoczesne pokonywanie większej liczby przeszkód oraz zapobiega problemom w przypadku awarii broni, amunicji, czy też spowolnienia akcji po wyeliminowaniu z walki jednego operatora z „pompką”.

W 2004 r. dostarczono pierwsze 1146 zestawów Remington 870 MCS dla jednostek amerykańskich sił powietrznych. USAF Security Forces zamówiło ponad 4000 egzemplarzy, a kolejne partie trafiły już do arsenałów sił specjalnych podległych USSOCOM, poczynając od Pararescuers z USAFSOC. Zamówienia szykują też lub realizują: US Marine Corps, 1st Cavalry Division, 2., 3. i 4. Dywizja Piechoty, 101. Dywizja Powietrznoszturmowa oraz US Army Marksmanship Unit. MCS przeszedł już chrzest bojowy podczas amerykańskich działań w Bagdadzie. Zainteresowanie wzbudził m.in. w izraelskich siłach specjalnych, pierwsze egzemplarze tych wielozadaniowych zestawów Remingtona trafiły za pośrednictwem Cenreksu także do Polski, który prezentował je np. na policyjnych targach Europoltech 2009. Tymczasem już rok wcześniej Decyzją nr 112 Komendanta Głównego Policji z 27 lutego 2008 roku oficjalnie wprowadzono strzelby Remington 870 (wraz z pm FN P90 i kbk HK416) do uzbrojenia polskiej policji. Trafiły one najpierw do Wydziału Specjalnego ZOS CBŚ, a później do Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. MCS używane są też przez JW 2305 GROM. Pozostaje mieć nadzieję, że wkrótce doczekają się tak uniwersalnych zestawów także pozostałe polskie pododdziały antyterrorystyczne, a decydentom odpowiedzialnym za stan MON wystarczy funduszy i wyobraźni, by tego rodzaju uzbrojenie wprowadzono również w jednostkach bojowych WP.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  16
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 7-8/2010

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Global SOF Symposium w Warszawie

Global SOF Symposium - Europe jest coroczną platformą wymiany wiedzy i doświadczeń, w trakcie której mają miejsce wykłady, dyskusje panelowe i rozmowy eksperckie, połączone z ekspozycją najnowszych...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl