Zestaw wielozadaniowy

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 7-8/2010  /  01-08-2010
Zestaw wielozadaniowy
Zestaw wielozadaniowy Andrzej Krugler, REMINGTON MPD, MIL-SPEC MONKEY, US DoD
 2  4. Ciąg dalszy artykułu...

Podstawowa wersja myśliwskiego M 870, Wingmaster, wyposażona była w kolbę i łoże-czółenko przeładowania z drewna orzechowego oraz lufę o stałym czoku. Kolba może być zaopatrzona w gumowy trzewik amortyzujący. Tańszy 870 Express cechuje matowe wykończenie części metalowych oraz zastąpienie drewna orzechowego mniej kosztownym lub tworzywem sztucznym. Odmiana Marine otrzymała antykorozyjne niklowanie części metalowych, a w miejsce drewnianych odporne na działanie wody morskiej elementy z tworzyw sztucznych.

Na potrzeby policji powstał Remington 870P z metalową kolbą  z ramionami z płaskowników, składaną obrotowo na wierzch komoryzamkowej, chwytem pistoletowym z tworzywa cycolac czarnej barwy, 20-calową lufą z modyfi kowanymi czokami i wydłużonym magazynkiem na 7 nabojów oraz Remington 870 Riot z magazynkiem na cztery naboje. Takie wersje, także z jeszcze krótszymi lufami, zdobyły szybko popularność w wielu jednostkach specjalnych i kontrterrorystycznych, poczynając od 1st SFOD Delta oraz słynnej brytyjskiej SAS. W USA wojskową karierę strzelby bojowej M 870 rozpoczął w 1966 r., wybrany po licznych testach porównawczych przez amerykański korpus piechoty morskiej, m.in. pod kątem stosowania przez oddziały kierowane do Wietnamu. Do uzbrojenia USMC trafił najpierw Remington 870 Mark 1, czyli odpowiednik 870P z tradycyjną kolbą stałą z drewna orzechowego, powiększonymi przyrządami celowniczymi oraz możliwością osadzania na lufi e bagnetu M7. Jego uzupełnienie stanowił 870 Mark 3 bez osady dla bagnetu, a od lat 70. kolejne partie Remingtonów zaczęły trafiać na wyposażenie USAF Special Operations Command, USA Security Police (Mark 6), US Navy SEALs.

Oprócz wersji z kolbą stałą były to odmiany z kolbą składaną jak w 870P, USMC i US Navy, także z lżejszą kolbą wysuwaną firmy Sage International Ltd., czasem z łożem z oświetleniem taktycznym firmy Sure-Fire, bezkolbowe, z lufami z wzmocnionym chromowaniem przewodu, o długości od 20 do 14 cali. Cenione za bardzo wytrzymałą konstrukcję i wysoką niezawodność działania w trudnych warunkach, dopiero na początku lat 90. zaczęły być wypierane w amerykańskich siłach zbrojnych przez zamówione wówczas w dużych ilościach, nieco lżejsze Mossbergi M590 MilSpec, ale nadal pozostają w służbie w wielu jednostkach wszystkich rodzajów wojsk, Gwardii Narodowej oraz Straży Przybrzeżnej (USCG MSTT).

Przez wiele lat strzelby wykorzystywane były w siłach zbrojnych w dość ograniczonym zakresie, jako uzbrojenie niektórych żołnierzy z pododdziałów ochronnych (strzegących np. baz, ambasad) i konwojentów, wykonujących inne policyjne zadania pododdziałów żandarmerii wojskowej, szczególnie, gdy przydatna okazywała się amunicja obezwładniająca (gumowa, gazowa) oraz do forsowania drzwi szturmowanych obiektów przez operatorów sił specjalnych. Komandosi i żołnierze innych jednostek uderzeniowych wykorzystywali czasem „pompki” również ze względu na skuteczność nabojów śrutowych w starciach z bliska, toczonych w warunkach szczególnych: od funkcji broni do walk w okopach (trench gun) podczas I wojny światowej, po potyczki w dżungli podczas konfliktów na Dalekim Wschodzie. Wojny asymetryczne XXI wieku przyniosły jednak wiele nowych wyzwań, które wymagały znacznych zmian w taktyce, wyposażeniu i szkoleniu uczestniczących w nich żołnierzy – w tym także takich, które wpłynęły na istotne zwiększenie roli strzelb.

Działania w środowisku cywilnym, misje stabilizacyjne, porządkowe i ochronne, gwałtowne starcia w operacjach przeciwpar tyzanckich i antyterrorystycznych, toczone w dużej mierze w rejonach zabudowanych, morskie akcje abordażowe VBSS, wszystko to zmusza do rozszerzenia typowo wojskowych metod i niezbędnego do ich realizacji wyposażenia większości pododdziałów o dawniej typowe bardziej dla sił specjalnych oraz zmilitaryzowanej policji. Strzelby gładkolufowe są właśnie jednym z przykładów dostrzeżenia w nowych realiach rosnącej przydatności środka dawniej typowego głównie dla tych ostatnich. W nowoczesnych siłach zbrojnych bardzo szybko zwiększono ich liczbę nie tylko w pododdziałach specjalnych, ale m.in. w liniowych pododdziałach piechoty. Brygadowy zespół bojowy (BCT) US Army w Iraku dysponuje np. 178 egzemplarzami strzelb kalibru 12, wykorzystywanych najczęściej w drużynach piechoty do forsowania zamkniętych wejść do budynków i pomieszczeń oraz jako broń antyzamieszkowa. Amerykańskie siły zbrojne realizują od 2001 r. zakup około 240 000 strzelb samopowtarzalnych M1014, ale powtarzalne „pompki” nie tracą na popularności, nadal uznawane za bardziej niezawodne przy korzystaniu z różnych typów amunicji: od monolitycznych ciężkich pocisków typu breneka oraz specjalnych do rozbijania zamków/zawiasów, przez ładunki śrutowe różnej grubości, po naboje obezwładniające less-lethal, gazowe i hukowe. Rzecz w tym, że każdy z tych typów cechuje nieco inna energia ciśnienia powstających w czasie strzału gazów prochowych i niektóre z nich mogą nie zapewnić wystarczającego impulsu do poprawnego przeładowania automatycznego strzelby samopowtarzalnej.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  16
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 7-8/2010

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl