Kolejnym krokiem w kierunku redukcji wagi było wykorzystanie cięcia laserowego po to, aby zrezygnować z klasycznych taśm PALS. W ich miejsce użyto odpowiednio wycięty laminat (najczęściej w postaci sklejonych ze sobą dwóch kawałków tkaniny cordura), przez który można przeplatać taśmy montażowe PALS kieszeni i zasobników. W tym również pionierem był Crye Precision ze swoją kamizelką AirLite.
Należy pamiętać, że lekkość utrzymuje się kosztem krótszej żywotności. Związane jest to z użyciem lżejszych i zazwyczaj mniej odpornych tkanin.
Wyroby z ciętych laserowo laminatów dotarły do naszego kraju i na stałe zagościły w ofercie kilku rodzimych producentów, takich jak Specops, Stronghold Group czy Templars Gear. Do tego grona dołączyła firma Husar, która przyjęła nieco inne podejście do tematu lekkich kamizelek ciętych laserem.
Do naszej redakcji na testy trafiła ich sztandarowa kamizelka Noble Gen II, którą omówimy w artykule.
Materiały
Tym, co wyróżnia wyrób firmy Husar na tle innych, jest obranie innej filozofii redukcji wagi. Firma została przy klasycznych taśmach PALS, zaś oszczędność na wadze uzyskano dzięki zastosowaniu lekkich tkanin oraz wycięciu ich zbędnych elementów laserem. Dzięki temu uniknięto, jak to miało miejsce m.in. we wczesnych ULPC Specopsu, problemu strzępienia się i prucia ciętych laserowo krawędzi laminatu cordura, które miały spełniać funkcję systemu PALS. Bazę kamizelki Noble stanowi szkielet wykonany z tkaniny powlekanej gumą typu hypalon, o zwiększonej odporności (nazywany przez producenta Husar Skin), ciętej laserem. Z tej gumowanej tkaniny wykonano również różnego typu uchwyty oraz pętle do montażu klamer.
Kamizelkę wykonano z materiałów najwyższej jakości, zgodnie z najlepszymi światowymi standardami. Tkaniną wierzchnią jest cordura (w omawianym przez nas egzemplarzu jest to Cordura 500D w kolorze ranger green wyprodukowana w USA) dostępna w różnych kolorach i kamuflażach, jak np. Pencotte, Multicam, A-TACS.
Taśmy w kamuflażach zapewniają amerykańskie firmy Texcell i Murdock, natomiast poliamidowe taśmy jednokolorowe to wyrób krajowego producenta, firmy Pasamon. Elementy dystansowe podszewki zostały wykonane z siatki 3D brytyjskiej firmy Heathcoat Fabrics.
Rzepy jednokolorowe to oryginalne Velcro. Producent stosuje głównie elementy plastikowe firmy ITW Nexus, lidera w produkcji plastikowych klamerek. W większości są to klamry wykonane z acetalu, odpornego na mróz i cechującego się dużą wytrzymałością. Całość jest zszyta mocnymi nićmi syntetycznymi. Całości dopełniają oczka kaletnicze i napy wykonane z mosiądzu, w egzemplarzu testowym były produkcji czeskiej firmy Koh-I-Noor, ale Husar zapewnia, że w produktach seryjnych stosuje wyroby niemieckiej firmy Prym. Jako żyłki systemu szybkowyczepnego użyto mocnej i odpornej na zginanie żyłki nylonowej o średnicy 2,7 mm.
Czytaj też: Niepozorna kurtka o sporych możliwościach >>>
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |