Primo-intervenant 2

Plutony „drugiej generacji”
Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 5/2016  /  07-12-2016
Fot. Andrzej Krugler, Prefecture de Police de Paris, Gendarmerie Nationale

Rosnąca liczba zamachów przeprowadzanych przez ekstremistów islamskich oraz ich naśladowców stała się w wielu państwach oczywistym impulsem do rozbudowy i modernizacji jednostek kontrterrorystycznych. Konieczność dysponowania jak najlepiej przygotowanymi, silnymi formacjami o takim charakterze jest w obliczu współczesnych zagrożeń terroryzmem bezdyskusyjna,jednak modus operandi sprawców zamachów z ostatnich lat sprawia, że w wielu przypadkach interwencja takich jednostek może być spóźniona, a istotniejszego znaczenia od ich potencjału nabiera szybkość reakcji mniej specjalistycznych sił, obecnych w najbliższym otoczeniu. Nie oznacza to jednak, że zdeterminowanym terrorystom mogą rzeczywiście skutecznie przeciwdziałać przeciętni funkcjonariusze.

The increasing number of attacks carried out by the so called Islamic State extremists and their followers became in many countries an obvious impulse to develop and modernize the counter-terrorist units. The neccessity to have the best always prepared, strong formations of this character to face of the modern terrorist threats is indisputable, but the modus operandi of the perpetrators of recently carried attacks makes the reaction of such units delayed. The more important factor becomes the speed of reaction of less specialist forces, present in the nearest surroundings. However, it does not mean that determined terrorists will be efficiently dealt with by avarage officers.

Zdjęcia: Andrzej Krugler, Prefecture de Police de Paris, Gendarmerie Nationale

 6  6. Ciąg dalszy artykułu...

Plutony „drugiej generacji” przygotowane są do prowadzenia samodzielnych interwencji w swoich regionach, są przy tym w stanie szybciej od centralnej jednostki docierać do pobliskich obiektów nuklearnych w celu wsparcia PSPG lub do innej infrastruktury przemysłowej, sklasyfikowanej jako szczególnego ryzyka (SEVESCO).

W kwietniu 2016 r. MSW Francji autoryzowało kierowanie tych pododdziałów w ramach procedury PUA (fr. procédure d’urgence absolue), tj. w przypadku poważnej sytuacji kryzysowej lub zaistnienia takowych w wielu miejscach równocześnie, w dowolne miejsca w kraju, poza rejon ich codziennej jurysdykcji, a wszystkim sześciu PI2G oraz siedmiu GPI-OM nadano status lokalnych wydziałów GIGN (AGIGN – fr. antennes du GIGN). Doposażono je, podobnie jak regionalne wydziały RAID-u, m.in. w 7,62 mm karabiny wyborowe HK417, krótkie powtarzalne strzelby gładkolufowe w układzie bull-pup KelTec KSG („SPECIAL OPS” nr 5/2012) oraz samopowtarzalne Mołot Wiepr-12 WPO-205-03. Planowany jest zakup dla każdej AGIGN pojazdu opancerzonego RTD Sherpa Light, takiego samego jak używane już w centralnej jednostce Żandarmerii.

Plan BAC-PSIG 2016 zobligował francuską żandarmerię również do wzmocnienia jej terytorialnych sił interwencyjnych najniższego szczebla, by rozlokowane w wielu punktach po kraju były zdolne skutecznie reagować na próby ataków terrorystycznych w roli zespołów pierwszej interwencji, zamiast dotychczasowego oczekiwania na GIGN/AGIGN – neutralizując samodzielnie zagrożenie, zmuszając terrorystów do odwrotu lub blokując ich działania dopóki nie nadciągną siły specjalistyczne

Na obszarach, gdzie istnieje największe prawdopodobieństwo zaistnienia niebezpiecznych incydentów, objęto programem doszkolenia przez instruktorów z jednostek interwencji specjalistycznych, dozbrojono oraz doposażono w niezbędne środki wybrane plutony PSIG, których 4- do 8-osobowe patrole stale operują w terenie i podobnie jak policyjne BAC, najszybciej mogą dotrzeć na miejsce zdarzenia w rejonach swojej odpowiedzialności.

Takie plutony, określane jako PSIG-Sabre (fr. szabla – określenie nawiązujące do śpieszącej na odsiecz kawalerii, czyli niegdyś najszybszego rodzaju wojsk, stosowane także jako wskazanie bojowego charakteru pododdziałów), docelowo mają pojawiać się w dowolnym miejscu swego rejonu w ciągu 20 minut, a obecnie zajmuje im to do 30. Liczą ponad 20 żandarmów-ochotników po dodatkowych testach psychologicznych i sprawnościowych, którzy musieli zaliczyć liczący ponad sto godzin szkoleniowych kurs działania w sytuacjach ataków terrorystycznych, w tym typu active shooter.

W składzie każdego PSIG-Sabre jest kilkunastu szturmowców oraz pełniący również taką rolę: instruktor taktyki antyterrorystycznej, kilku trenerów (fr. moniteurs) technik i taktyki interwencyjnej, dwóch negocjatorów przygotowanych w podstawowym zakresie przez GIGN, a także przewodnik psa bojowego.

Plan przewiduje przeszkolenie dodatkowych żandarmów w kompaniach, do których należą te plutony, by w razie potrzeby mogli wzmocnić jego personel. W tym roku gotowość operacyjną ma osiągnąć 50 PSIG-Sabre, poszerzonych o 554 nowe etaty, a po 50 następnych plutonów zostanie podciągnięte do poziomu „Sabre” w 2017 i 2018 r., by były obecne w każdym departamencie.

Żandarmeria Narodowa przeznaczyła 10 mln euro z tegorocznego budżetu na zakup lub wymianę pojazdów w pododdziałach interwencyjnych oraz 6,6 mln na broń, zakup lub modernizację wyposażenia ochronnego (kamizelki kuloodporne, ochraniacze, hełmy z osłonami twarzy, tarcze, płyty balistyczne montowane w drzwiach samochodów) i środków łączności.

Przedmiotem zamówień zrealizowanych już w pierwszym półroczu dla PSIG-Sabre za pośrednictwem służby logistycznej SAELSI były m.in. niemieckie 5,56 mm karabinki automatyczne HK G36KA3 z szynowym łożem B&T Quad-Rail, szczelinowym tlumikiem płomieni i celownikami kolimatorowymi Aimpoint Comp M4 LowProfile (każdy kilkuosobowy patrol ma dysponować dwoma kbk), dodatkowe 9 mm pm HK UMP9, tarcze balistyczne kilku typów (np. Universal Shield LAWS) oraz pierwszych 50 ze 150 wzmocnionych samochodów VW Sharan z systemami łączności i informatycznymi dla czteroosobowych patroli, które uzupełnią flotę dotąd używanych przez PSIG-i Fordów Focusów w barwach Żandarmerii i nieoznakowanych Renault Megane.

CDN

Czytaj też: „Zielone Berety” - in extremis >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  6
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 5/2016

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl