Po analizie ubiegłorocznych styczniowych aktów terrorystycznych we Francji („SPECIAL OPS” nr 1 i 2/2015) tamtejszy minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve zapowiedział 30 października 2016 r., na konferencji w Rouen, wzmocnienie kilkuszczeblowego systemu reagowania na takie zdarzenia, przyśpieszone dodatkowo kolejną serią ataków, w tym masakrą w paryskim klubie muzycznym Bataclan w listopadzie 2015 r.
Nowa narodowa doktryna SNI (Schema National d’Intervention), przedstawiona przez szefa francuskiego MSW 19 kwietnia 2016 r., wskazuje trzy poziomy interweniowania, włączając między podstawowy, czyli reakcję każdego funkcjonariusza na jakiekolwiek niebezpieczne zdarzenie, zgodnie ze standardowymi procedurami – przy czym oczywistym jest, że zwykły policjant nie jest równorzędnym przeciwnikiem dla uzbrojonych w „kalasznikowy” i gotowych na śmierć terrorystów – a specjalistyczny w wykonaniu jednostek kontrterrorystycznych, nowy poziom, zwany pośrednim (intervention intermédiaire).
Interweniowanie na tym poziomie należy do tych komórek policji, które choć nie są w tak zaawansowany sposób przygotowane, wyekwipowane i silne jak centralna jednostka do walki z terroryzmem RAID Dyrekcji Generalnej Policji Narodowej DGPN (Direction générale de la police nationale), jej lokalne wydziały czy BAC-BRI prefektury paryskiej, to jako gęsto rozsiane i aktywne w terenie mogą po podstawowym wyszkoleniu oraz wyposażeniu taktycznym o wiele szybciej reagować, choćby wstępnie. Ich interwencja może być w niektórych przypadkach wystarczająco skuteczna, w trudniejszych natomiast, jeśli nie zlikwiduje zagrożenia, ma służyć, używając terminologii wojskowej, związaniu terrorystów walką, blokowaniu ich posunięć i ochronie ewakuacji osób postronnych do czasu przybycia sił specjalistycznych.
W tym celu, w ramach tzw. Planu BAC-PSIG 2016, francuska policja przystosowała do roli zespołów „primo-intervenant” (pierwszej interwencji) na pośrednim, czyli de facto najniższym skutecznym szczeblu, liczne brygady antyprzestępcze BAC (Brigades anti-criminalité – nie mylić z paryską Brigade Anti-Commando, zbliżoną charakterem do warszawskiego WR KSP), tworzone od 1971 r.
Od 1994 r. działają one proaktywnie w obecnym kształcie w najbardziej narażonych na przestępczość strefach ZSP (fr. zones de sécurité prioritaires). Są to zespoły z pionu podległego DCSP (Direction centrale de securite publique), realizującego policyjne zadania patrolowo-interwencyjne w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz prewencyjnego zabezpieczenia terenu. 23 departamentalne brygady BAC DDSP (Direction departamentale de securite publique), w tym należące do podobnej miejskiej dyrekcji aglomeracji Paryża DSPAP, operują na całym terytorium swych departamentów, stanowiących odpowiednik naszych KWP i KSP, za wyjątkiem stref podlegających kompetencjom Żandarmerii Narodowej.
Do tego dochodzą lokalne BAC w różnych wydziałach bezpieczeństwa publicznego, „ofensywnie” patrolujące przypisane im rejony odpowiedzialności, np. mniejsze miasta lub konkretne dzielnice większych.
Część brygad ma status „nocnych”, czyli pracujących głównie w godzinach zgodnych z nazwą.
Łącznie na terytorium Francji jest to 5200 funkcjonariuszy w 209 BAC, pracujących głównie po cywilnemu z nakładaną na rękaw na czas akcji czerwoną przepaską z napisem Police, ale w niektórych sytuacjach (zwłaszcza nocne BAC-N) także w mundurach, na wpół umundurowani lub w kamizelkach taktycznych. Przeprowadzają niespodziewane naloty nękająco-poszukiwawcze w środowiskach znanych z wysokiego poziomu przestępczości i w podejrzanych miejscach, z wyłapywaniem poszukiwanych osób, oraz szybkie interwencje z zatrzymaniem sprawców na gorącym uczynku.
Poza pałkami teleskopowymi ASP, 9 mm pistoletami SIG SP2022 i taserami niektórzy posługują się dodatkowo strzelbami gładkolufowymi pump-action. Doposażeni w kaski ochronne i dwulufowe granatniki Flash-Ball na amunicję non-lethal mogą też wspierać w czasie zamieszek oddziały prewencji, wychwytując prowodyrów oraz najbardziej agresywnych osobników.
Czytaj też: Primo-Intervenant 1 >>>
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |