Konkurencje rozpoczęły się oddaniem jednego precyzyjnego strzału do tarczy punktowej z odległości 75 m, czyli na dystansie typowym dla większości warunków interwencji z udziałem policyjnych strzelców wyborowych. Trzeba podkreślić, że w trakcie całych zawodów, ze względu na profesję zawodników, sędziowie zwracali szczególną uwagę na precyzję oddawanych strzałów, w tym ułożenie przestrzelin na tarczach. W realnych warunkach, w jakich działają policyjni snajperzy, przesunięcie punktu trafienia o kilka centymetrów może oznaczać fiasko całej operacji.
Następne siedem konkurencji polegało na oddaniu po pięć strzałów na dystansach od 20 do 325 metrów z różnych postaw: leżącej na dalszych i bardzo bliskich odległościach oraz siedzącej na pośrednich. W jednym zadaniu strzelanie odbywało się z wymuszonej postawy siedzącej z karabinem opartym o linę ze stanowiska umieszczonego na wysokości 5 metrów (strzelanie kątowe).
Strzelano do różnych celów, zarówno tarcz pierścieniowych, zakładniczych, sylwetkowych o zacieśnionych polach punktacyjnych, jak i do czarnych figur oraz balonów. Były też cele/zadania jeszcze bardziej wymagające jak: przerwanie struktury słomki zamocowanej skośnie, czy trafienie w otwór pośrodku płyty CD bez naruszenia jej struktury. Za każdą konkurencję można było otrzymać: 0-5-10-20 punktów. Przed każdym zadaniem uczestnicy mieli przeprowadzoną odprawę, następnie wyznaczony czas na przygotowanie: 2–3 minuty, a następnie – w zależności od stopnia trudności – od 1 do 4 minut na oddanie strzałów.
Poza wymienionymi wcześniej sędziami spośród zawodników zostało wybranych dwóch tzw. mężów zaufania, którzy, każdy ze swoją grupą (pary strzeleckie dzieliły się na „Jedynki” i „Dwójki”, nazwiska zostały ukryte pod oznaczeniami literowo-cyfrowymi np. A1, A2... J1, J2) po zakończonym zadaniu podchodzili do tarcz i kontrolowali prawidłowy przebieg spisywania punktów.
Zawodnicy rywalizowali w dwóch kategoriach:
- w klasyfikacji indywidualnej, gdzie maksymalna liczba punktów do zdobycia wynosiła 425. Wygrał ją funkcjonariusz Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP z wynikiem 336 punktów, drugie miejsce zajął również funkcjonariusz z BOA KGP z wynikiem 316 pkt, a trzecie funkcjonariusz SAT Opole z wynikiem 257 pkt,
- w klasyfikacji zespołowej, gdzie sumowały się punkty dwóch zawodników z tej samej jednostki. Maksymalna liczba punktów do zdobycia wynosiła 850. Pierwsze miejsce zajął zespół reprezentujący BOA KGP z wynikiem 652 pkt, drugie – zespół reprezentujący SAT Opole z wynikiem 471 pkt, a trzecie miejsce na podium zajął zespół SPAP Katowice z wynikiem 404 pkt.
W tym roku puchar przechodni zdobyła drużyna z BOA KGP i to ona może szczycić się tytułem „Najlepsi Łowcy Bekasów”. Co ciekawe, ci funkcjonariusze to najmłodszy narybek Sekcji Strzelców Wyborowych BOA KGP. Wiosną tego roku ukończyli kurs podstawowy dla policyjnych strzelców wyborowych organizowany przez instruktorów z Biura. To właśnie wiedza nabyta podczas kursu pozwoliła na uzyskanie tak wysokiej liczby punktów, a co za tym idzie, na zdobycie pierwszego miejsca.
Organizacja Policyjnych Zawodów Strzelców Wyborowych „Bekas 2016” możliwa była dzięki pomocy Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA oraz sponsorom: AGAP, Militaria Łódź, Janysport, Creativenation, Team99.
Czytaj też: LONGSHOT 2016 >>>
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |